Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční víno – Skvělá alternativa pro rozšíření portfolia

Publikováno
Investiční víno – Skvělá alternativa pro rozšíření portfolia
Zdroj: Depositphotos.com

Rádi si dopřejete skleničku dobrého vína po náročném dni? Pokud ano, tak zbystřete. Investování do vína (a obecně investiční alkohol) je na vzestupu a stává se stále více vyhledávanou alternativou například za akcie.

Důležité je si uvědomit, že tato investice je na dobu minimálně 7 a více let. Některá investiční vína mohou při správném skladování zrát 15, 20 ale i 40 let. Během této doby zrání se zvyšuje kvalita vína, snižuje se jeho počet v oběhu a tím pádem stoupá jeho cena. Co by měl tedy začínající investor vědět o vínu, než se ho rozhodne koupit se dočtete v tomto článku.

Obsah článku

Vlastnosti investičního vína

Dobrá investice začíná vždy kvalitním výběrem, průzkumem trhu a strategií. Toto jsou nesmrtelná pravidla investování, která platí i v oblasti alternativních investic, kam vína patří. Na následujících řádcích se seznámíme se základními kritérii, podle kterých je dobré postupovat při výběru investičního vína. Ne nadarmo se totiž říká, že “příprava je půl úspěchu”.

1) Omezenost produkce

Jedním z aspektů, který tvoří cenu vína, je jeho nízká produkce. Čím méně je lahví z daného vinařství a ročníku v oběhu, tím je jeho cena vyšší. S nízkou produkcí je spojena i vysoká kvalita vína. Mnoho vinařství používá na výrobu svých nejlepších vín jen ty nejkvalitnější hrozny z těch nejlepších viničních tratí. Počet lahví v oběhu snižují také milovníci kvalitních vín, kterých stále přibývá. Ty neodradí ani vysoká cena lahve či její potenciál růstu a víno jednoduše vypijí.

2) Síla značky

Prestiž vína je základ. Investor nakupuje buď ta vína, které patří k naprosté špičce nebo naopak vína podhodnocená. Každopádně prestiž značky se dá odvodit už z ceny lahve. Většina z nejprestižnějších značek vína pochází z oblasti Bordeaux.

Prestiž, vysoká poptávka, nízký náklad. To jsou hlavní důvody, které stojí za růstem ceny investičních vín.

3) Dlouhověkost

Pokud se investor rozhodne k nákupu investičního vína, zpravidla se očekává, že jej bude vlastnit po dobu minimálně 7 let, ale i více. Základem správného výběru investičních vín je zvolení si těch, která jsou k dlouhodobému držení určena. Vína se totiž postupem času vyvíjí a přibližují svému investičnímu potenciálu. Samozřejmostí u dlouhodobého držení vína je i správná archivace.

4) Výše poptávky

Jelikož se lahev kupuje se záměrem zhodnocení, tedy že ji investor za pár let prodá, je důležité koupit takové víno, které má dostatečně silný trh. Při nákupu investičního vína by investor měl tedy ideálně volit ta vína, která mají silnou značku a zároveň velmi dobré hodnocení od kritiků.

5) Hodnocení kritiků

Než se investor rozhodne koupit danou lahev vína, měl by si zjistit, jaké má hodnocení od kritiků. Zde totiž platí čím vyšší hodnocení, tím větší zájem investorů. Nejdůležitější pomůckou každého vinného investor pro hodnocení vín je The Wine Advocate Roberta Parkera. Zde Parker zveřejňoval 100 bodové hodnocení vín spolu se svými poznámkami. Mezi další stránky, kde jsou zveřejněna hodnocení vín patří bordOverwiev, Wine-searcher nebo WineBid.

Vína vhodná k dlouhodobé investici

Výše jsme se seznámili s kritérii, podle kterých je vhodné postupovat při výběru investičního vína, které by mělo nabízet určitý investiční potenciál. Tím ovšem celá problematika výběru vína nekončí. Na následujících řádcích se zaměříme na kvalitu a složení vína, protože ne každé je vhodné pro dlouhodobé skladování, které si investiční činnost v oblasti vín vyžaduje.

Podle čeho pozná investor víno, které je vhodné k dlouhodobému držení?

  • Hrozny – v první řadě je potřeba zaměřit se na hrozny, ze kterých je víno vyrobeno. Například červené hrozny mají potenciál 10 let a více na rozdíl od bílých, které mají kratší dobu zrání a nižší obsah tříslovin (tanin). Mezi ně se řadí Barolo, Amareno nebo většina vín z cabernet sauvignon. Proto jsou červená vína vhodná k dlouhodobé investici.
  • Kyselost – obecně platí, že vína s větší kyselinkou déle vydrží
  • Alkohol – u neposilněných (nefortifikovaných) vín platí, že pokud mají nižší obsah alkoholu vydrží déle
  • Zbytkový cukr – při vyšším obsahu zbytkového cukru má víno dlouhodobější potenciál pro archivaci
  • Tanin – látka nacházející se především ve slupce a peckách hroznů, dává vínu trpkou, hořkou a až svíravou chuť. Silnější tanin přispívá k vyšší dlouhověkosti vína.

Lokality známé svými investičními víny

I amatérský vinař zná vína z Itálie nebo Francie, především pak z oblastí Toskánska nebo Bordeaux, ovšem tím vinařský svět nekončí. Mezi investory jsou také ceněna vína například ze Spojených států amerických, Austrálie, Portugalska nebo například Číny a Jihoafrické republiky.

Zdroj: abcfws.com
Mapa největších producentů investičních vín na světě
Mapa největších producentů investičních vín na světě

TOP 5 nejzajímavějších vinných oblastí

  • Bordeaux (Francie) – První místo nebude asi pro nikoho překvapením. Je jím Francie a to konkrétně oblast Bordeaux. Právě z Bordeaux pochází téměř 90 % všech investičních vín. Vína z této oblasti totiž nejlépe splňují uvedená kritéria pro investiční vína. Vše je navíc umocněno dlouhou tradicí, kterou tu investiční vína mají. První zmínky o investování do vína pochází již z roku 1855. Nejkvalitnější červená vína z této oblasti, která splňují všechna kritéria pro investiční víno jsou označována jako Premier Cru.
  • Toskánsko (Itálie) – Vína z této oblasti jsou čím dál tím více oblíbenější. V objemu obchodů se pravidelně umisťují na druhém místě společně s burgundskými víny. Pokud se investor rozhodne pro vína z této oblasti, měl by upřednostnit tzv. supertoskánská vína. Tato vína mají podobný statut jako vína z Bordeaux. Velkou výhodou těchto vín je jejich skvělá hodnota v poměru k nákladům.
  • Napa Valley (USA) – Pokud investor touží po vínech méně konzervativních určitě by se měl poohlédnout po těch z oblasti Napa Valley. Tato vína se řadí mezi ta nejzajímavější investiční vína z Nového světa. Investičně velmi zajímavé jsou zde hlavně kultovní vína, která jsou vyráběna v minimálním množství a právě díky tomu jejich cena každým rokem stoupá. Do popředí zájmu se v posledních letech dostávají také vína z Kalifornie.
  • Barossa Valley (Austrálie) – Austrálie se společně s USA řadí do kategorie Nového světa. I přesto, že se Austrálie v porovnání s ostatními zeměmi nepyšní širokou nabídkou investičního vína, nabízí i jeden unikát, a to z vinařství Penfolds. Jedná se zároveň o jedno z nejstarších vinařství na kontinentu.
  • Ribera del Duero (Španělsko) – Španělsko se může chlubit jedním unikátem. Žádná jiná země na světě nemá své území tak pokryté vinnou révou jako právě Španělsko. Pro investory je nejzajímavější hlavně oblast Ribera del Duero, kde se vínům skvěle daří. Vína zde dosahují prémiové kvality, a to zásluhou specifického suchého podnebí.

Investor se při výběru vína z určité oblasti může setkat s dvěma pojmy Starý a Nový svět. Pojem Nový svět zahrnuje země, kde rozkvět vinařství započal později, během 20. století. Mezi největší vinařské země Nového světa patří USA, Argentina, Chile, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland. Naopak pod pojmem Starý svět jsou skryty tradiční evropské země, které mají dlouhodobě rozvinutý vinařský průmysl – Francie, Itálie a Španělsko.

Skladování investičních vín

Zdroj: vinostyl.cz

Správné skladování vína je základ. Nejideálnější pro skladování vín je speciální sklep, ve kterém je stabilní teplota mezi 9-11 °C. V případě kolísavé teploty se ve víně mohou začít srážet barviva, vinný kámen a bílkoviny a víno se znehodnotí.

Mezi další důležité předpoklady správného skladování vína se řadí vlhkost, která by měla být okolo 65 %, tma, ticho a vodorovná poloha lahve tak, aby byl korek lahve stále namočený. To zajistí, že korek nevyschne a nezačne se do lahve dostávat vzduch. Pokud však investor nemá možnost skladovat víno ve sklepě, nemusí si zoufat. Na trhu existují speciální chladící vinotéky, které mají nastavitelnou teplotu.

Velkou výhodou těchto vinoték je, že si můžete nastavit odlišnou teplotu pro vína bíla a červená.

Další možností jak skladovat investiční vína je pronájem vlastního boxu ve vinotéce nebo archivu vín.

TOP investiční vína a vinařský index

Investice do vína v posledních letech láká investory především z jednoho prostého důvodu. Investice do vína vydělávají peníze. Příkladem toho je vinařský index Live-ex Fine 1000, který za posledních 5 let vykázal růst o 45 %. Do tohoto indexu je zahrnuto sedm nejvýznamnějších oblastí vinařského světa, které jsme si popsali výše a hodnota jejich investičních vín. Součástí tohoto indexu jsou i skutečné unikáty.

Zdroj: liv-ex.com
Cenový vývoj vinařského indexu Liv-ex 1000
Cenový vývoj vinařského indexu Liv-ex Fine Wine 1000

Henri Jayer Richebourg Grand Cru ročník 1985

Královnou mezi investičními víny je Henri Jayer Richebourg Grand Cru ročník 1985 s cenou přesahující 1,3 milionu korun za 750 ml. Víno pochází z Richebourgu, což je jedna ze šesti velkých apelací pro jednotlivé vinice ve vesničce Vosne-Romanée v burgundském Côte de Nuits. Toto místo je známé svým plným, pevným stylem Pinot Noir. Vína vykazují zemitý charakter spolu s hutným ovocem. Tato značka je vhodná pro dlouhodobé skladování. Konkrétně tento ročník se přestal vyrábět v roce 1987.

Domaine de la Romanee-Conti Grand Cru ročník 1990

Dalším na seznamu nejdražších vínem je legendární víno Domaine de la Romanee-Conti Grand Cru ročník 1990. Jeho průměrná obchodní cena se pohybuje okolo 500 tisíc korun za 750 ml a každým rokem stoupá. Toto víno pochází z kultovního burgundského vinařství Domaine de la Romanee-Conti, které je zároveň i nejslavnějším vinařstvím na světě. Vína z tohoto vinařství patří mezi nejdražší na světě. Výrobce svá vína prodává velmi netradičním způsobem. Jelikož je o tato vína enormní zájem z celého světa, jsou prodávána pouze uzavřenému okruhu odběratelů. Aby se zabránilo spekulacím, musí si klient ke každé lahvi Romanee-Conti koupit i jedenáct jiných vín z produkce této značky.

Jak investovat do vína?

Veškeré teoretické poznatky by vešly vniveč, kdyby nebyly uplatněny v praxi. Proto se v této části článku zaměříme na možnosti jak do vína investovat. Nejsnazší metodou jak investici uskutečnit, je zakoupit si v některém z výše uvedených vinařství konkrétní láhev a tu si doma uschovat.

Rovněž existují vinařské burzy například Liv-ex nebo WineBid, kde lze investiční vína nakupovat nebo prodávat. Tento způsob investování ovšem klade nároky na skladování, značnou potřebu kapitálu a odbornou znalost. Další možností je svěřit své finance odborníkům, kteří se investicemi do vína živí.

Portu Gallery

Jednou z možností, jak investici do vína realizovat je skrze platformu Portu Gallery, na které jsou pořádány sbírky financí do různých alternativních investic, tedy i do vína. Investor si zakoupí určitý podíl v tomto investičním aktivu a ten bude následně určovat výši jeho provize z následného prodeje.

Zdroj: gallery.portu.cz/
Nabídka na Portu Gallery
Nabídka na Portu Gallery

Pokud vás tato možnost investování do vína zaujala, můžete si také přečíst naší recenzi na Portu Gallery, kde se dozvíte jaké instrumenty lze na této platformě pořídit, jak probíhá nákup podílu a vyplacení zisku. Investoři rovněž mají možnost podílet se na prodejní ceně nakoupených investičních nástrojů.

Přečtěte si recenzi Portu Gallery

Wine Management

Tento fond byl založen v roce 2018 M. Nejedlým a M. Kovářem. Jeho hlavním cílem je umožnění klientům spoluvlastnit portfolio, které je sestaveno z investičních destilátů, vín, vinic, vinařství a palíren. Fond má licenci od České národní banky a v roce 2021 evidoval již 208 investorů. Portfolio fondu je tvořeno 667 lahvemi whisky
a 23 418 lahvemi vína. Investiční výnos fondu od jeho založení je 30,55 %.

Fond je také vlastníkem trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan, ze sady The Macallan Red Collection, jejichž hodnota převyšuje částku šesti milionů korun.

Jedná se o nejdražší sbírku whisky v České republice.

V České republice najdeme několik málo obchodů, které nabízejí i zajímavý výběr investičních lahví. Nemusí jít nutně pouze o investiční víno, ale investovat lze také do whisky, rumů nebo ginů. Mezi tyto obchody patří například. Alkohol.cz či Alkobazar.cz.

Nakupte si zajímavé láhve

Závěr

Investování do vína je velmi zajímavá a perspektivní metoda, jak zhodnocovat peníze a jak podpořit něco, co člověku přináší i jiné radosti. Prvenství mezi investičními víny mají ty z oblasti francouzské Bordeaux a italského Toskánska, nicméně na vzestupu jsou i investiční vína ze Španělska, USA, Číny nebo Austrálie. Zde platí jednoduchá rovnice. Čím populárnější značka, tím vyšší cena a poptávka. Fyzické skladování vína vyžaduje nákup chladicí aparatury a náklady na její provoz. Vhodné proto může být využít specializovaných investičních fondů. Díky rostoucí oblibě možná v dalších pěti letech tento trh dosáhne většího zhodnocení, než je současných úctyhodných 45 %.

Máte s investováním do vína nějaké zkušenosti? Jaké investiční láhve vlastníte? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎