Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Týden plný rekordů nejen pro Bitcoin

Publikováno
Finex Coin Week – Týden plný rekordů nejen pro Bitcoin
Zdroj: Depositphotos.com

Zdravíme všechny příznivce Bitcoinu a dalších kryptoměn. Každý týden vám přinášíme přehled nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. V minulém týdnu nás zaujaly tyto důležité zprávy:

Obsah dnešního článku

Tržní kapitalizace kryptoměn překonala tři miliardy dolarů

Trh kryptoměn překonal začátkem minulého týdne další milník. Celková tržní kapitalizace překonala podle CoinGecko během asijské seance rekordní výši 3 miliardy dolarů.

Za posledních sedm dní se celková tržní kapitalizace zvýšila o 8,4 % a za posledních 30 dní o 25,5 %. Od začátku roku 2021 vzrostl tento trh ze 775 miliard dolarů k 1. lednu o neuvěřitelných 284 %.

Trh s kryptoměnami má v současné době větší tržní kapitalizaci než největší světová akciová společnost. Podle serveru Companies marketcap je to Microsoft s hodnotou 2,5 bilionu dolarů. Jen pro zajímavost – je to jen zhruba čtvrtina velikosti tržní kapitalizace zlata, která činí 11,5 miliard dolarů.

Bitcoin, má tržní kapitalizaci 1,2 bilionu dolarů a tržní podíl 43 %. Je přibližně stejně velký jako společnost Tesla, ale o něco menší než tržní kapitalizace stříbra, která činí 1,36 bilionu dolarů.

Druhá největší kryptoměna Ethereum má kapitalizaci 544 miliard USD a je nyní větší než jedna z nejstarších amerických bank JPMorgan Chase, která má kapitalizaci 496 miliard USD. Třetí největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace je Binance Coin, který má v době psaní tohoto článku 108 miliard dolarů.

Tim Cook má v portfoliu i kryptoměny

Generální ředitel druhé největší veřejně obchodované společnosti Apple Tim Cook prozradil, jaký má vztah ke kryptoměnám. Svůj postoj k digitálním aktivům sdělil během úterního summitu DealBook Online v New York Times.

Myslím, že je rozumné vlastnit je jako součást diverzifikovaného portfolia,” řekl.

Generální ředitel také potvrdil, že osobně krypto vlastní a dodal, že se nejedná o investiční radu, ale o jeho osobní názor s ohledem na vlastní portfolio.

Cook dále prohlásil, že společnost Apple nemá žádné podíly v kryptoměnách a ani se neplánuje připojit k mnoha dalším společnostem, které již kryptoměny do svého portfolia přidaly. Nicméně poznamenal, že “existují další věci, které rozhodně zkoumáme”. Co si za tím představit si můžeme pouze domýšlet. Za zmínku určitě stojí i to, že v květnu Apple zveřejnil nabídku práce pro Business Development Managera, který bude řídit projekt alternativních platebních metod tohoto technologického giganta.

Cookovy komentáře dokazují, že kryptoměny jsou na vzestupu a dostávají se do hlavního proudu. Vzhledem k jeho pozici v čele druhé nejhodnotnější společnosti světa jej mnozí ve světě byznysu bedlivě sledují.

To, že se o kryptoměny začínají zajímat velké společnost lze přičíst dopadům probíhající pandemie COVID-19, velkým stimulačním balíčkům centrálních bank a poklesu důvěry ve vlády. Mnoho korporací tento trend urychlilo tím, že uskutečnily první investice do bitcoinu a kryptoměny přestaly být tabu. 

Jako první investovala do bitcoinu společnost MicroStrategy 425 milionů dolarů srpnu 2020. V době psaní tohoto článku nyní drží přibližně 114 042 BTC v hodnotě přes 7 miliard dolarů. Významné podíly v kryptoměnách mají také společnosti jako Tesla, Coinbase a Square, a to v rozmezí od 4 000 BTC do více než 42 000 BTC.

Zdroj: buybitcoinworldwide.com
Společnosti vlastnící BTC
Některé z veřejně obchodovaných společnosti vlastnící BTC

Podle serveru Buy Bitcoin Worldwide deset největších společností vlastní od 4 000 do 114 000 BTC, což ukazuje, že bitcoin přestává mít nálepku jako měna, která je používána pouze teroristy drogovými dealery.

ATH bitcoinu a následný propad o 5 000 USD

Bitcoin uprostřed minulého týdne zažil dva velké extrémy. Nejdříve se cena největší kryptoměny dostala na své historické maximum 69 049 dolarů poté, co USA oznámily nejvyšší inflaci za posledních 31 let. Znovu se tak potvrdilo, že je Bitcoin brán jako digitální zlato a hedge proti vysoké inflaci.

Netrvalo to dlouho a cena Bitcoinu vyrazila opačným směrem. Během několika hodin se propadla o 5 000 dolarů. Jedním z možných důvodů proč se tak stalo jsou opět negativní zprávy z Číny.

Na sociálních sítích se objevily zprávy, že druhá největší čínská developerská společnost Evergrande Group krachuje a proto nesplatila splátku ve výši 148 milionů dolarů na kuponové platby. Třicetidenní ochranná lhůta na úhradu vypršela ve středu. Následně se ukázalo, že spekulace o krachu společnosti byly předčasné. Někteří držitelé dluhopisů zadlužené společnosti obdrželi platby s denním zpožděním, na což reagovaly i akcie Evegrande Group v Hongkongu, které posílily o 5,49 %.

Nutno podotknout, že samotné zprávy o Evergrande nemusely být spouštěčem této cenové korekce Bitcoinu. Na trhu už několik dní panuje podle indexu Fear and Greed výrazná chamtivost a to hlavně při obchodování na páku.

Indikátor Estimated Leveraged Ratio analytické společnosti CryptoQuant ukazoval dokonce rekordní hodnoty, což mohlo přispět v kombinaci s negativními zprávami z Číny k propadu ceny cen důsledku likvidace velkého množství long pozic s pákovým efektem. Nakonec lze tedy tento pokles hodnotit i jako zdravou korekci, která vyhnala spekulanty z trhu. Pro udržitelný růst ceny BTC je důležité, aby byl tažen především jeho spotovým obchodováním.

SEC zamítla spotové ETF společnosti VanEck

Americká komise pro cenné papíry a burzu SEC zamítla žádost investiční společnosti VanEck o veřejně obchodovaný fond na spotovou cenu bitcoinu. Stalo se to téměř rok poté, co firma svou žádost podala.

Komise ve svém pátečním rozhodnutí opět citovala obavy, že spotový trh s bitcoiny je náchylný k “podvodům a manipulacím”. SEC doposud povolila obchodovat pouze ETF na bitcoin navázaný na futures, tedy kontrakty, které sázejí na budoucí cenu bitcoinu a které jsou regulovány americkou Komisí pro obchodování s komoditními futures CFTC.

Během posledních let SEC opakovaně odmítá žádosti o ETF založené na spotovém obchodování s bitcoiny. Jedná se o obchodování, jehož základem je samotná kryptoměna.

Předseda SEC Gary Gensler v srpnu naznačil, že Komise bude dávat přednost ETF produktům založených na futures. Krátce poté se SEC na stole objevilo hned několik žádostí o tyto produkty. První z nich, ProShares Bitcoin Strategy ETF, byl schválen letos v říjnu.

Newyorská společnost VanEck, zabývající se správou aktiv, požádala o ETF v prosinci 2020 a čelila častým odkladům ze strany tohoto regulačního orgánu. Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) při zamítnutí žádosti uvedla, že společnost VanEck nevyvrátila obavy, které Komise již dříve vyjádřila ohledně trhu s kryptoměnami:

Kótovací burzy se pokusily prokázat, že k zabránění podvodným a manipulativním činům a praktikám budou stačit jiné prostředky než dohody o sdílení dohledu, včetně toho, že trh s bitcoiny jako celek nebo příslušný podkladový trh s bitcoiny je jedinečný a ze své podstaty odolný vůči podvodům a manipulaci,” uvedla SEC.

Futures ETF se v současné době těší velké oblibě. Při svém debutu, kdy minulý měsíc odstartoval na newyorské burze historicky první ETF, se zobchodovala téměř 1 miliarda dolarů v akciích. Samotná společnost VanEck má mimo jiné na trhu také své futures ETF na bitcoin.

Aktualizace BTC Taproot byla spuštěna

Taproot, dlouho očekávaná a jedna z nejvýznamnějších aktualizací Bitcoinu za poslední čtyři roky, byl úspěšně spuštěn. Taproot přinese více soukromí a lepší škálování, ale může také přispět k vytváření jednodušších chytrých kontraktů.

Těžaři bitcoinu odsouhlasili aktualizaci bitcoinové sítě již v červnu, kdy bylo v jedné epoše (zhruba 2 týdny) vytěženo více než 90 % bloků, které vyjádřily podporu Taprootu. Od tohoto okamžiku začalo odpočítávání do softforku, který byl aktivován v neděli 14. listopadu v bloku číslo 709 632.

Tento milník znamená pro Bitcoin první významnou modernizaci od srpna 2017, kdy bylo spuštěno hlavní řešení druhé vrstvy Bitcoinu, Lightning Network a Segregated Witness (SegWit).

Aktualizace Taproot přináší pro Bitcoin důležité změny jako například snížení množství dat, která budou přesunuta a uložena v blockchainu (do bloku se vejde více transakcí). Tím by se mohly snížit transakční poplatky a co je možná nejdůležitější, zvýšilo by se soukromí a anonymita transakcí.

Taproot nahrazuje současný podpisový vzor takzvanými Schnorrovými podpisy (Schnorr signatures). Anonymní zakladatel Bitcoinu Satoshi Nakamoto je chtěl implementovat do Bitcoinu už v roce 2008, kdy psal whitepaper Bitcoinu. V té době, ale právě končila doba, kdy byly Schnorrovy podpisy patentovány, a tak zvolil jiné řešení. Schnorrovy podpisy nyní transakce zjednoduší a zrychlí. Jedná se především o transakce s více podpisy, které vyžadují schválení několika “signatáři”.

Za téměř 13 let existence Bitcoinu prošla síť řadou komunitou schválených hard forků a soft forků. Zatímco aktualizace Taproot je teprve na začátku, Lightning Network stále dosahuje rekordů. Například 28. září byla síť Lightning Network svědkem 160% nárůstu počtu uzlů v průběhu 12 měsíců, navíc od ledna 2021 zaznamenala nárůst v počtu kanálů o 170 %.

K 11. listopadu byla kapacita LN sítě Bitcoinu před soft forkem Taproot na historickém maximu 3 220 BTC, což je téměř hodnota 210 milionů dolarů.

Závěr k aktuální situaci

Zažili jsme náročný týden, který přinesl několik rekordů a zajímavých zpráv. Na konci týdne se cena BTC pohybovala stále nad hranicí 60 000 dolarů. Bitcoin je v uptrendu a testuje důležité supporty. Zdali budeme pokračovat na nové ATH a překonáme hranici 70 00 dolarů a nebo se vydáme zpět k 50 000 dolarům, kde je další důležitý support? To uvidíme až následující dny a nebo týdny.

Doufáme, že u toho budete s námi!

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin

Tomu rikam zaver predikce :-) Jinymi slovy – Bud to pude nahoru nebo dolu. To podle toho jestli to pude nahoru nebo dolu. Omyl vyloucen. Jdete pracovat na pocasi. Budete mit vetsi sledovanost….