Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kakao už je dražší než zlato! Jeho cena na světových trzích nekontrolovatelně roste

Kdo by to čekal, že jednoho dne bude kakao dražší než zlato. A přesně toho jsou investoři nyní svědky. Co se na trhu s kakaem děje, se dočtete v tomto článku.

Publikováno
Kakao už je dražší než zlato! Jeho cena na světových trzích nekontrolovatelně roste
Zdroj: depositphotos.com

Komodity bývají investory mnohdy opomíjeny, protože se obvykle jedná o málo volatilní instrumenty, které nenabízejí příliš vysoká kapitálová zhodnocení. To ovšem v posledním roce neplatí o kakau, jehož cena raketově roste a vypadá to, že se nehodlá jen tak zastavit.

Stává se kakao novým zlatem současnosti a co žene jeho cenu vzhůru? To se dozvíte v tomto článku.

Korelační graf ceny kakaa a zlata

Aktuální cena
Změna
Kakao / 1 tuna kakaa
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Kdo by to řekl, že jednoho dne bude kakao dražší než samotné zlato? Cenu kakaa ženou vzhůru obavy z ještě masivnějšího omezování vývozu této komodity ze západní Afriky. Navíc klíčoví producenti kakaa z Pobřeží slonoviny a Ghany bojují s viry, které napadají mladé výhonky. Například Pobřeží slonoviny dodalo v roce 2023 o 37 % méně kakaa na světový trh než v předešlém roce.

Problém s produkcí a vývozem se táhne více než rok, což již vytvoří tlak na poptávku po tomto produktu a bude zvyšovat i koncové ceny pro spotřebitele v Severní Americe, Evropě a Asii. Podle analytiků by se situace měla ustálit až na podzim roku 2024. Jak se cena kakaa může pohybovat do té doby, se podíváme právě nyní.

Cena kakaa se pohybuje na nejvyšších hodnotách za posledních 46 let.

COT report

COT report nám říká, že největší podíl na trhu s touto komoditou na finančních trzích mají spekulanti. Objemy jejich nákupů se nacházejí na historických maximech s tím, že v poslední době vykazují mírný pokles. Na druhou stranu pozice hedgerů, kteří se na burze pouze zajišťují proti neočekávaným událostem, prozatím nedosáhli svého 24letého maxima.

Zdroj: spreadcharts.com
Korelační graf COT - net positions a ceny kakaa od roku 2004
Korelační graf COT – net positions a ceny kakaa od roku 2004

Vzhledem k tomu, že na finančních trzích se velmi často opakují jednotlivé cykly, můžeme při pohledu na roky 2014 – 2017 predikovat cenový pohyb. Po cenovém růstu a růstu podílu spekulantů na této komoditě došlo v roce 2014 -2016 k cenové stagnaci, kde trh začal vytvářet postranní pohyb.

Vymizení tohoto nákupního momenta vedlo spekulanty k opuštění trhu a odprodání svých nákupních pozic, což pomohlo ceně vletech 2016 – 2017 klesnout do oblasti dlouhodobě férové ceny. Možná se v brzké době také dočkáme postupného vymizení kupců spekulantů z trhu, což by mohlo vést k cenovému poklesu a vytvoření nové férové ceny.

Technická analýza

Pokud trh roste do výšin, kde se v historii nikdy nepohyboval, používají se celá čísla jako orientační body a potencionální rezistence. Na trhu s kakaem se může tedy první rezistence nacházet na ceně 5 000 USD. Pokud skutečně dojde k cenovému poklesu, jak predikuje COT report, bude nejbližší support na ceně 4 300 USD, kde trh vytvořil v minulosti menší prodejní korekci.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf kakaa
Měsíční cenový graf kakaa

V tomto cenovém rozpětí 5 000 – 4 300 USD může trh delší dobu konsolidovat, stejně jako jsme to viděli na COT reportu mezi lety 2014 – 2016. Následný cenový pokles může být poté veden na hodnotu dalšího supportu, který se nachází na proražených historických maximech na ceně 3 700 USD.

Poslední cenový obrat trval trhu s kakaem více než tři roky, což by znamenalo, že by investoři měli minimálně s touto dobou počítat ve svých investičních plánech. Nicméně na finančních trzích není nic přesně dáno a stejně tak jako může trh opět respektovat svůj poslední cyklus, může cena kakaa i nadále růst. Fundamentální podmínky s klesající nabídkou tomu stále nahrávají.

Závěr

Cenový růst kakaa v posledním roce je skutečně fenoménem, který se na komoditních trzích stává velmi zřídka. Růst je způsoben obavami o snížení produkce kvůli virům, které napadají kakaové výhonky. Rostoucí cena kakaa na světových trzích vytváří tlak na prodejní cenu pro spotřebitele, přičemž nedostatek této komodity začíná zvyšovat poptávku v Evropě, Severní Americe a Asii.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎