Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Úrokové sazby ČNB ponechala na stávající úrovni! Co bude dál?

Publikováno
Úrokové sazby ČNB ponechala na stávající úrovni! Co bude dál?
Zdroj: Depositphotos.com

Bankovní rada ČNB ponechala na svém zasedání 3. 8. 2023 úrokové sazby na stávající úrovni. Očekávaně tak potvrdila, že ještě nějakou dobu nedojde k významným změnám. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %.

Česká národní banka také formálně ukončila podporu koruny a současně obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. Co se bude s úrokovými sazbami dít v následujících měsících?

Jak to bude s úrokovými sazbami dále?

Mezi analytiky nyní panuje rozkol a nedokáží se shodnout, jaké budou další kroky České národní banky. Jedni tvrdí, že dojde ke snížení sazeb až na začátku roku 2024, druzí jej očekávají již ve čtvrtém čtvrtletí. A to ačkoliv se guvernér ČNB Aleš Michl nechal opakovaně slyšet, že úrokové sazby bude ČNB udržovat v této výši ještě nějakou dobu.

Jak sám řekl ve svém projevu v Senátu Parlamentu České republiky 27. července 2023: “Stále to je inflace vysoká, je to úroveň, která zatím neumožňuje snížit úrokové sazby. Máme inflaci, vůči které musíme mít jestřábí politiku. Je potřeba zabezpečit, aby inflace nezůstala perzistentní a dál klesala.”

Formální ukončení podpory koruny

Bankovní rada na zasedání 3. srpna současně oznámila, že formálně ukončila intervenční režim na podporu koruny, a zároveň obnovila program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. Reálně však ČNB neintervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny již od října 2022.

ČNB dále ve své tiskové zprávě uvádí: “ČNB bude v rámci režimu řízeného plovoucího kurzu vždy z principu bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny ohrožujícím cenovou či finanční stabilitu, kdykoliv to bankovní rada uzná za nezbytné.”

“Ponechání úrokové sazby na 7 % nebylo žádným překvapením, ale formální ukončení intervencí však analytiky zaskočilo, byť reálně není ČNB aktivní na trzích od loňského podzimu. Koruna tak významně oslabila a překonala hranici 24,20 korun za euro.” Tvrdí analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Inflace klesá, dojde v blízké době ke snížení sazeb?

Ačkoliv guvernér Aleš Michl tvrdí, že většina bankovní rady plánuje ponechat sazby na vyšších úrovních po delší dobu, ukončení intervencí vyznívá jako ukončení podpory silné koruny. “Přitom právě silnou korunu ČNB v posledních čtvrtletích vyzdvihovala jako důležitého pomocníka v boji s vysokým růstem cen.” Uvádí ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák.

“ČNB si ukončením intervencí zároveň otevírá cestu ke snížení úrokových sazeb na nadcházejících zasedáních, ačkoliv i toto guvernér popřel. Otázkou podle mě již tak nově není, zdali začne ČNB sazby letos snižovat, ale kdy a jak rychle,” doplňuje Novák.

Inflace v Česku postupně klesá, v červnu poprvé v meziročním srovnání spadla pod 10 %, na konci roku by se měla pohybovat okolo 7 %. Dle ekonoma Lukáše Kovandy inflační tlaky výrazně polevily, a ČNB si tak může ukončení intervencí dovolit. Je vysoce pravděpodobné, že ke snížení sazeb přistoupí na přelomu roku 2023 a 2024. Necháme se překvapit, jestli dojde na tuzemské i mezinárodní prognózy, které uvádějí, že inflace v příštím roce výrazně spadne, a to až na úroveň kolem 2 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ráda píši o bankách a bankovních produktech. Zaměřuji se zejména na běžné účty, spořicí účty i recenze jednotlivých bank. Baví mě prozkoumávat oblast financí, protože se vždy dozvím nové a přínosné informace, které poté využiji nejen v pracovním, ale také v osobním životě.

Když zrovna nesedím u počítače a nepíšu texty, věnuji se svým zálibám, mezi které patří jízda na koni, různé sportovní aktivity, čtení knih nebo cestování.

Práce v týmu Finex má pro mě obrovský smysl, protože je to práce pro vás, čtenáře, které se snažíme srozumitelně edukovat v oblasti financí, podávat důkladně prověřené informace a předávat i osobní zkušenosti.

Díky tomu všemu se tak můžeme podílet na zlepšení finanční gramotnosti a zvýšit zájem jak o oblast financí, tak o investování celkově.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎