Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy opakuje rapidní pokles, přestože OPEC snižuje produkci

Publikováno
Cena ropy opakuje rapidní pokles, přestože OPEC snižuje produkci
Zdroj: depositphotos.com

Cena ropy Brent opakuje své dřívější poklesy. A to navzdory předešlým razantním snížením produkce ze strany kartelu OPEC+. Když klesá cena ropy, obecně vzato je to vnímáno pozitivně. Faktem ale je, že když ceny energií v krátkém období rychle klesají, je to předzvěst pro globální hospodářský útlum. Jak tedy vnímat současný stav? A jak vypadá cenový graf? Na vše se za okamžik podíváme.

OPEC+ významně snižuje produkci ropy

Na začátku dubna ropný kartel OPEC+ ohlásil další, a trochu neočekávané, snížení produkce ropy. A to o 1,66 milionů barelů ropy denně. Z řečeného objemu jenom Saúdská Arábie snížila produkci o 0,5 milionů barelů za den.

Celkově tak ropný kartel snížil produkci o 3,66 milionů barelů za den. Proč to dělají? Aby udrželi ceny ropy pro ně na výhodnějších cenových úrovní.

Z počátku byl pro ně efekt skutečně kladný. A tržní cena ropy Brent doslova vystřelila. Kromě úvodní agresivní reakce neměl ovšem kurzový růst dlouhého trvání. A v současnosti se vracíme zase na ceny, které pamatujeme z druhé poloviny března. Nesmíme pořád totiž zapomínat, že Spojené státy pokračují v rozpouštění svých ropných rezerv. A nikdo vám nepoví, kolik těch nábojů jsou ochotni ještě vystřílet.

Dle posledních dat OPEC produkuje zhruba 31 milionů barelů denně. Přestože došlo k několika snížením produkce, celkově jde vlastně o objem, který je pro kartel dlouhodobě poněkud běžný. V podstatě je to takový průměr. Někdo může namítnout, že aut je za posledních dvacet let na silnicích víc a víc. To je pravda, ale spotřeba dnešních aut je dnes jinde. Jelikož jsou motory mnohem menší a přeplňované.

Zdroj: statista.com

Produkce ropy kartelu OPEC

Co se týká produkce rozšířeného kartelu OPEC+, zde je produkce za předešlá dva roky pořád největší. Ačkoliv je stále viditelně nižší než v době před covidem. Nyní produkce dosahuje zhruba 42 milionů barelů denně. Před covidem to bylo o několik milionů více.

Zdroj: spglobal.com
Produkce ropy kartelu OPEC+
Produkce ropy kartelu OPEC+

Pokles ceny ropy lze samozřejmě připsat na vrub blížící se ekonomické recesi. Ta je totiž dle stále přibývajících makroekonomických ukazatelů zřejmě nevyhnutelná. Trh s ropou lze v tomto ohledu považovat za jakýsi předcházející indikátor pro recesi.

Půjde cena ropy na nová low?

Takže kurz Brent se po té krátké pumpě z počátku dubna nad S/R levelem 86 USD za barel neudržel. Krátce na hladině kurz konsolidoval. Ale poté přišel průlom dolů. A čerstvě došlo k průlomu i úrovně 80 USD za barel. A vcelku rychle se kurz ropy valí zpátky k ročnímu low, které se nachází nad S/R levelem 70 USD za barel.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf pro Brent
Denní graf pro Brent

Pod S/R levelem 76 USD za barel je však historicky silná likvidita. Což poznáme z podoby volume profile. Pokud tedy nedojde k nějakým panickým výprodejům, mělo by na nejbližší hladině dojít k reakci. Je každopádně vhodné myslet na to, že na trhu s ropou trvá medvědí trend už skoro rok. A nemyslím si, že se na tom za současných okolností něco změní. Dokud se medvědí tržní struktura nezlomí, pokles prostě trvá.

Závěrem

Trh s ropou je bezesporu hodně slabý. A řečený stav evidentně trvá už rok. Přestože se OPEC+ snaží pomalu snižovat produkci. Ona je ale otázka, jak moc velká snížení si mohou dovolit. Na kartely nejsem ani náhodou odborník, ale zdá se, že čím více se snaží s trhem manipulovat, tím více na tom mohou posléze ve výsledku tratit.

Pro mne osobně je trh s ropou nejvíce zajímavý díky tomu, že ho vnímám jako předcházející indikátor pro globální hospodářský útlum.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.