Cena ropy Brent opakuje své dřívější poklesy. A to navzdory předešlým razantním snížením produkce ze strany kartelu OPEC+. Když klesá cena ropy, obecně vzato je to vnímáno pozitivně. Faktem ale je, že když ceny energií v krátkém období rychle klesají, je to předzvěst pro globální hospodářský útlum. Jak tedy vnímat současný stav? A jak vypadá cenový graf? Na vše se za okamžik podíváme.
OPEC+ významně snižuje produkci ropy
Na začátku dubna ropný kartel OPEC+ ohlásil další, a trochu neočekávané, snížení produkce ropy. A to o 1,66 milionů barelů ropy denně. Z řečeného objemu jenom Saúdská Arábie snížila produkci o 0,5 milionů barelů za den.
Celkově tak ropný kartel snížil produkci o 3,66 milionů barelů za den. Proč to dělají? Aby udrželi ceny ropy pro ně na výhodnějších cenových úrovní.
Z počátku byl pro ně efekt skutečně kladný. A tržní cena ropy Brent doslova vystřelila. Kromě úvodní agresivní reakce neměl ovšem kurzový růst dlouhého trvání. A v současnosti se vracíme zase na ceny, které pamatujeme z druhé poloviny března. Nesmíme pořád totiž zapomínat, že Spojené státy pokračují v rozpouštění svých ropných rezerv. A nikdo vám nepoví, kolik těch nábojů jsou ochotni ještě vystřílet.
Dle posledních dat OPEC produkuje zhruba 31 milionů barelů denně. Přestože došlo k několika snížením produkce, celkově jde vlastně o objem, který je pro kartel dlouhodobě poněkud běžný. V podstatě je to takový průměr. Někdo může namítnout, že aut je za posledních dvacet let na silnicích víc a víc. To je pravda, ale spotřeba dnešních aut je dnes jinde. Jelikož jsou motory mnohem menší a přeplňované.
Co se týká produkce rozšířeného kartelu OPEC+, zde je produkce za předešlá dva roky pořád největší. Ačkoliv je stále viditelně nižší než v době před covidem. Nyní produkce dosahuje zhruba 42 milionů barelů denně. Před covidem to bylo o několik milionů více.

Pokles ceny ropy lze samozřejmě připsat na vrub blížící se ekonomické recesi. Ta je totiž dle stále přibývajících makroekonomických ukazatelů zřejmě nevyhnutelná. Trh s ropou lze v tomto ohledu považovat za jakýsi předcházející indikátor pro recesi.
Půjde cena ropy na nová low?
Takže kurz Brent se po té krátké pumpě z počátku dubna nad S/R levelem 86 USD za barel neudržel. Krátce na hladině kurz konsolidoval. Ale poté přišel průlom dolů. A čerstvě došlo k průlomu i úrovně 80 USD za barel. A vcelku rychle se kurz ropy valí zpátky k ročnímu low, které se nachází nad S/R levelem 70 USD za barel.

Pod S/R levelem 76 USD za barel je však historicky silná likvidita. Což poznáme z podoby volume profile. Pokud tedy nedojde k nějakým panickým výprodejům, mělo by na nejbližší hladině dojít k reakci. Je každopádně vhodné myslet na to, že na trhu s ropou trvá medvědí trend už skoro rok. A nemyslím si, že se na tom za současných okolností něco změní. Dokud se medvědí tržní struktura nezlomí, pokles prostě trvá.
Závěrem
Trh s ropou je bezesporu hodně slabý. A řečený stav evidentně trvá už rok. Přestože se OPEC+ snaží pomalu snižovat produkci. Ona je ale otázka, jak moc velká snížení si mohou dovolit. Na kartely nejsem ani náhodou odborník, ale zdá se, že čím více se snaží s trhem manipulovat, tím více na tom mohou posléze ve výsledku tratit.
Pro mne osobně je trh s ropou nejvíce zajímavý díky tomu, že ho vnímám jako předcházející indikátor pro globální hospodářský útlum.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.