Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (5. – 10. října) – I přes špatné zprávy trhy rostly

Burza s odstupem (5. – 10. října) – I přes špatné zprávy trhy rostly

Americký prezident se velmi rychle zotavil z koronaviru a pokračuje i nadále ve své kampani. Nyní jako hrdina, co se vyléčil z nemoci, které se všichni obávají. V Americe lidé milují hrdiny a Trump moc dobře ví, jak toho využít. Americké volby budou napínavé až do konce a trhy budou na dění v kampaních reagovat.

Zatím to v podstatě vypadá, že Wall Street jasného kandidáta nemá. Nad americkým trhem plane jediná obava: chaos, který by nastal, kdyby jeden z kandidátů nechtěl uznat výsledky voleb. Díky koronaviru bude velká část hlasů poslána poštou, a tento způsob voleb je k manipulacím náchylný. Riziko neuznání výsledků je tedy reálné. Doufejme, že vše proběhne regulérně a trhy na zvolení amerického prezidenta budou reagovat pozitivně.

Druhý Trumpův ekonomický plán

I přes růst počtu nakažených v Evropě a možnost lockdownu mnoha evropských měst a regionů, bylo dobrou zprávou představení druhého amerického záchranného plánu. Plán počítá s využitím 1800 miliard dolarů. To byla hlavní pozitivní zpráva, protože analytici počítali s plánem 1500 miliard dolarů. Právě zvětšení finální částky by mělo přesvědčit demokraty. Ti chtěli do americké ekonomiky napumpovat 2200 miliard dolarů a hned na začátku Trumpův ekonomický plán kritizovali jako málo ambiciózní. Jediné na čem se obě strany shodují je, že plán je nutný.

V USA zůstává bez práce 11 milionů lidí a 25 milionů lidí zaznamenalo velký pokles svých příjmů.

Je však málo pravděpodobné, že se plán stihne schválit. Do voleb zbývají tři týdny. Pokud by plán prošel, tak by trhy vystřelily skokově nahoru. To by jistě pomohlo Trumpovi přesvědčit nerozhodnuté voliče na svoji stranu. Demokrati to vědí. To však nebrání spekulaci na silný růst, pokud plán projde. To je hlavní důvod, proč trhy rostly.

Poznámka

TIP: Podrobnější rozbor o dopadu amerických voleb na trhy najdete zde: Prezidentské volby v USA 2020 – Jaký budou mít dopad na finanční trhy?

Indexy: Solidní týdenní růst

V Asii byly prakticky všechny indexy v zeleném. Japonský Nikkei přidal 2,5 procent, Hongkongský burzovní index překonal ještě trošku japonský a přidal 2,6 procent. Burza v Šanghaji rostla měně než dvě předchozí, ale i tak přidala 1,6 procent.

Ještě víc byli investoři spokojení na evropských burzách. Německý DAX 30 vzrostl o 2,7 procent, Francouzský CAC40 přidal 2,4 procenta. Britský FTSE 100 zaostal za burzami z kontinentu a přidal pouhá dvě procenta. Dařilo se i evropských periferním burzám. Španělsko přidalo 2,8 procent, Portugalsko 2,3 procent a Itálie 2,7 procent. To vše i přes strmý nárůst lidí pozitivně testovaných na koronavirus.

Ještě lépe dopadly zámořské akciové trhy. Dow Jones za týden vzrostl o 3 procenta, S&P500 přidal 3,5 procent. Vítězem se stal technologický Nasdaq 100. Ten vzrostl o 3,7 procent.

Vývoj na trzích potvrdil naše předchozí úvahy, že poslední korekce byla hlavně růstová. Investoři vybírali zisky.

Pokud centrální banky budou pokračovat v tištění peněz, indexy musí zase růst.

Komodity: Růst na ropě a stabilita na zlatě

Černé zlato rostlo především díky prohlášení Saudské Arábie, která prohlásila, že je předčasné uvažovat o zvýšení produkce na dva miliony barelů ropy denně pro rok 2021. Tento výrok sám o sobě zní negativně, ale v současném kontextu se jedná o pozitivní zprávu.

Aktuální cena ropy Brent

Saudská Arábie tak dodala trhu jistotu, že nepočítá se silným propadem poptávky po ropě. Poptávka po ropě zůstane v roce 2021 stabilní. Trh s ropou tak rostl. Brent se obchodoval za 43 dolarů za barel a WTI přesáhl hranici 40 dolarů a v závěru druhého říjnového týdne se obchodoval za 40,8 dolarů za barel.

Zlato uhájilo hladinu 1900 dolarů a obchodovalo se na konci týdne za 1928 dolarů za unci. Stříbro se pohybovalo na cenových úrovních 24,30 dolarů za unci.

Aktuální cena zlata

Slovo závěrem: začátek výsledkového kolotoče v USA

Investor by potřeboval křišťálovou kouli, aby odhadl, jak to dopadne s Trumpovým plánem a zda bude schválen ještě před volbami a kdo zasedne na konci roku do Bílého domu. Bohužel takový nástroj nemáme.

O reálném stavu ekonomiky v USA však dostaneme informace brzo. Třetí říjnový týden začnou oznamovat své výsledky za třetí čtvrtletí americké firmy. Jako první tradičně přijde bankovní sektor.

  • Úterý 13. října představí své výsledky JP Morgan, Citigroup a BlackRock.
  • Ve středu 14. října pak Bank of America, Wells Fargo a Goldman Sachs.
  • Ve čtvrtek 15. října přehlídku amerických bank ukončí Morgan Stanley.
  • V pátek 16. října odtajní svoje hospodaření společnost Schlumberger, která dodává vybavení pro ropný průmysl. Její výsledky napoví, jak moc je krizí zasažený americký ropný průmysl.

Právě první výsledky za třetí čtvrtletí ukážou jak je nálada na trzích a jestli firmy jsou schopné ospravedlnit vysoké ceny akcií.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.