Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prezidentské volby v USA 2020 – Jaký budou mít dopad na finanční trhy?

Prezidentské volby v USA 2020 – Jaký budou mít dopad na finanční trhy?

Americké prezidentské volby jsou vždy významnou politickou událostí, které mají velký dopad na finanční trhy. Volby se budou tradičně konat v úterý po prvním listopadovém pondělí, což letos vychází na 3. 11. 2020. Jak je všeobecně známo, kandidáti na amerického prezidenta jsou Joe Biden za demokraty a Donald Trump za republikány, který svůj prezidentský mandát obhajuje.

V rámci letošních voleb se bude rozhodovat nejen o tom, kdo bude šéfovat Bílému domu další 4 roky, ale také se bude rozhodovat o složení amerického Kongresu.

Na výsledek voleb bude mít zásadní vliv pandemie koronaviru, která naprosto bezprecedentním způsobem negativně zasáhla americkou a globální ekonomiku. Co dalšího mohou americké volby ovlivnit a jaké to bude mít dopady na finanční trhy? Více se dozvíte v našem článku.

Obsah článku

Proč má smysl sledovat americké volby?

Volby tradičně provází vysoká volatilita (co je volatilita?). Příklad si můžeme ukázat na posledních volbách v listopadu 2016. Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem bylo naprosto nečekané, protože průzkumy spíše předpovídaly vítězství Hillary Clinton. První reakce tedy byl šok, na který trhy reagovaly výraznými propady rizikových aktiv jako jsou například akciové indexy, jak můžeme vidět na obrázku č.1, kde máme americký index SP 500 (vlevo) a také srovnání s indexem DAX (vpravo).

us volby
Obrázek č.1: Index SP 500 a DAX na denním časovém rámci

Červená šipka označuje den 9. 11. 2016, tedy den po volbách. Klouzavé průměry, které jsou v grafu zakresleny, jsou EMA 50 – oranžová čára a SMA 100 modrá čára. Je vidět, jak indexy po otevření trhu prudce klesaly a prorazily bezprostřední bariéry supportu. Pak ovšem americký index dále posiloval a sice pod vlivem příslibů Donalda Trumpa, který slíbil daňové úlevy americkým firmám.

Německý DAX po amerických volbách sice pár dní klesal, ale pak nabral podobný směr jako SP 500, částečně proto, že indexy spolu často korelují a částečně kvůli tomu, že v reakci na volby začal posilovat dolar a oslabovat euro, které zlevnilo export německých firem. USD index a pár EUR/USD máme na obrázku č. 2.

us volby
Obrázek č.2: USD index a pár EUR/USD na denním rámci

Obecně lze s jistou mírou opatrnosti říci, že pokud vítězí republikánský kandidát, může to znamenat posilování amerického dolaru, což v tomto případě bylo potvrzeno. Na uvedeném obrázku je zajímavé, že technická analýza signalizovala posilování dolaru, protože rychlejší EMA 50 byla nad pomalejší SMA 100.

Z uvedených příkladů vyplývá, že pro úspěšné obchodování amerických voleb je důležité předem se seznámit s tím, jaký program oba kandidáti představují a jaká na to pravděpodobně může být tržní reakce.

Klíčové milníky prezidentských voleb 2020

Volby může provázet volatilita nejen v průběhu volebního dne, ale již předem a to zejména kolem významných milníků, jako jsou například prezidentské debaty. Datumy debat jsou podle amerického času.

  • 29. Září: První prezidentská debata v Clevelandu v Ohiu.
  • 7. Říjen: Debata mezi kandidáty na vice prezidenty v Salt Lake City v Utahu.
  • 15. Říjen: Druhá prezidentská debata v Miami na Floridě.
  • 22. Říjen: Třetí prezidentská debata v Nashvillu v Tennessee.
  • 3. Listopad: Volební den.
  • 4. Listopad: Den, kdy trhy budou na výsledky voleb reagovat. Očekává se vysoká volatilita.

V průběhu amerických voleb budou banky posilovat svoje tradingová oddělení, takže je možné předpokládat, že vysokou volatilitu bude provázet také vysoký objem transakcí, což může být silný obchodní signál pro další vývoj.

Předvídací schopnost indexu SP 500

Podle Ryana Detricka z LPL Financial má americký index SP 500 tendenci předvídat správně výsledek voleb a to podle toho, jak se tomuto indexu dařilo tři měsíce před volbami. Detrick zjistil, že když index rostl, pak obvykle vyhrál kandidát za stranu, která obhajuje mandát. Pokud index klesal, pak obvykle vyhrála druhá strana. Názorně nám to ukazuje následující tabulka.

V prvním sloupci je datum voleb, v dalším pak vítěz voleb, procento ukazuje změnu indexu SP 500 tři měsíce před volbami, v dalším sloupci pak je informace won (vítěz) nebo lost (prohra) a to podle toho, zda kandidát za obhajující stranu vyhrál nebo prohrál a v posledním sloupci pak “yes” znamená, že index předvídal správně, zatímco “no” označuje nesprávnou předpověď.

Obrázek č. 3: Předpověď indexu SP 500 na výsledek voleb. Zdroj: LPL financial a Markets.businessinsider.com.

Celkově tedy z 23 případů voleb měl americký akciový index pravdu ve 20 případech.

Doporučujeme tedy sledovat, jak se indexu dařilo za poslední tři měsíce před volbami.

Aktuální šance obou kandidátů

Aktuální průzkum volebních preferencí můžete sledovat například na tomto odkazu: https://ig.ft.com/us-election-2020/. Z tohoto zdroje nám vedení Joe Bidena ukazuje obrázek číslo 4.

USA volby
Obrázek č.4: Volební preference prezidentských kandidátů. Stav k 28. 9. 2020. Zdroj: Financial Times.

Tento obrázek ukazuje, kolik voličů USA by dalo hlas svému kandidátovi. Je vidět, že Joe Biden celkem přesvědčivě vede.  V USA ovšem nezáleží na tom, kolik hlasů daný kandidát získá, ale na tom, ve kterém státě zvítězí, protože v Americe je prezident volen nepřímo tzv. voliteli. Každý stát má předem stanovený počet volitelů. Pokud kandidát v určitém státě zvítězí na základě hlasů občanů, tedy voličů, pak mu zpravidla připadnou hlasy všech volitelů daného státu. Počty hlasů volitelů se pak sčítají a aby byl kandidát zvolen prezidentem, musí získat alespoň hlasy 270 volitelů.

Pokud žádný z kandidátů nezíská požadovanou většinu, pak rozhoduje Kongres podle zvláštní procedury, která je nastavená v ústavě.

Aktuální přepočet hlasů voličů na hlasy volitelů nám ukazuje obrázek č.5:

USA volby
Obrázek č.5: Volební preference podle přepočtu na hlasy volitelů – USA volby

K 28. 9. 2020 by Joe Biden získal hlasy 255 volitelů a Donald Trump 125 volitelů. Ve hře je ale 158 hlasů volitelů ve státech, kde není rozhodnuto, tzv. Toss-up states. Podstatné pro další vývoj bude, jak se v těchto státech bude dále vyvíjet pandemie koronaviru, kterou prezident Trump vůbec nezvládl.

Co lze od kandidátů očekávat po volbách?

Jaká je politika Donalda Trumpa, to je všeobecně známo. Donald Trump prosadil revoluční změny v daňové oblasti, kdy radikální snížení daní zvýšilo zisky amerických firem. Management firem ovšem často tyto ušetřené peníze utratil spíše za odkup vlastních akcií než za investice do zaměstnanců nebo vývoje. Toto pak jen posilovalo růst indexů.

SP 500 za dobu jeho prezidentování posílil o více než 45 % i když to byl růst velice volatilní a to zejména díky obchodní válce USA s Čínou a v poslední době zejména díky globální ekonomické krizi, kterou způsobil koronavirus. Pokud by volby vyhrál Trump, jeho business friendly politika by pravděpodobně dále pokračovala a proto by indexy mohly dále růst.

V případě, že by vyhrál Joe Biden, je situace naprosto odlišná. Každý nový prezident totiž představuje nejistotu.

Podle některých analytiků by jeho vítězství mělo dopad na oslabení amerického dolaru a na oslabení amerických akciových indexů z několika důvodů:

  • Biden plánuje zvýšit daně. Podle odhadů Goldman Sachs by zvýšení daně na 28 % znamenal přibližně pokles zisku na akcii o 12 %.
  • Očekává se, že Biden bude mít přívětivější politiku k ochraně životního prostředí. To může mít negativní dopad na energetické firmy, protože jim bude omezen přístup do určitých oblastí a hrozí zavedení legislativy, která povede ke snížení emisí.
  • Pozitivní pro trhy by naopak mohlo být to, že Joe Biden by se pravděpodobně snažil uklidnit vztahy s Čínou.
  • Zvýšení daní by také přispělo do amerického rozpočtu, ze kterého by mohly být financovány vládní projekty, což by také stimulovalo ekonomiku, což je v době, kdy se svět zotavuje z následků koronakrize určitě pozitivní argument.

Na závěr můžeme zmínit, že vítězství Joe Bidena by mohlo být pozitivní pro euro, které by mělo posilovat kvůli předpokládanému oslabování amerického dolaru. Ten by měl oslabit díky tomu, že by nová politika znamenala větší geopolitickou stabilitu a snížila by se hrozba obchodní války.

Posilovat by mohly také evropské akcie a to z důvodu, že investoři budou hledat alternativu k americkým akciím, které díky očekávanému zvýšení daní budou méně atraktivní.

Sledujete americké volby? Vidíte zde zajímavou obchodní příležitost? Kdo myslíte, že volby vyhraje? Podělte se s námi o váš názor. 

Líbil se vám tento článek?
24
4

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.