Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (4. – 8. ledna) – Vstup do nového roku se povedl

Publikováno
Burza s odstupem (4. – 8. ledna) – Vstup do nového roku se povedl

Rok 2021 začal v plné slávě. Americké indexy pokračovaly své tažení za rekordními (z pohledu absolutních hodnot indexů) hodnotami. Růst burz zastínil pouze výkon Bitcoinu, který přesáhl hranici 40 000 dolarů.

Evropské a asijské trhy taktéž předvedly velmi dobré výkony. Ani pražská burza nezůstala tentokrát stranou. Burzovní trhy na rozdíl od mediálního prostoru prakticky nereagovaly na události v americkém Kapitolu. Zůstaly až ledově klidné.

To je velmi zajímavé, protože je známo, že 90 % burzovních obchodů řídí algoritmy. Ty z velké části sledují dění na sociálních sítích a v médiích. Na zprávy o občanské válce a ohrožení demokracie tyto algoritmy tedy zřejmě nereagovaly. Burzovní trhy se spíš zaměřily na prostý fakt, že demokraté v podstatě ovládli všechny instituce, samozřejmě kromě nejvyššího soudu. Burza oceňuje ne až tak budoucí politiku Joe Bidena, ale to, že následující dva roky se bude žít podle plánů demokratů.

Indexy: Novoroční růstové žně

První lednový týden nám nabídl hned několik rekordů. Japonský Nikkei zakončil na nejvyšší hodnotě za posledních 30 let a překonal hodnoty ze srpna 1990. Tento index povyskočil za týden o 2,5 procenta. Dobře si vedly i čínské burzy. Hongkongská burza přidala 2,3 procenta. Nejlépe se dařilo burze v Šanghaji s týdenním ziskem 2,8 procent.

Podobné výkony jsme našli i v Evropě. Německý DAX přidal 2,5 procent a taktéž se blíží ke svým historickým rekordům. Díky dohodě uzavřené na poslední chvíli mezi Evropskou unií a Británií FTSE zaznamenal rekordní přírůstek 6,2 procent za týden. Avšak i tento super výsledek pro britský index byl překonán. Díky oživení bankovního sektoru se absolutním vítězem prvního lednového týdnu stala burza v Lisabonu. Portugalská burza zaznamenala přírůstek 7,8 procent.

Zámořské trhy nepřekonaly asijské a evropské burzy z pohledu týdenního přírůstku, ale v absolutních hodnotách. Dow Jones překonal hranici 31 000 bodů. K tomuto historickému maximu mu stačilo přidat 1,5 procent za týden. S&P500 předvedl obdobný výkon a posílil o 1,6 procent. Nejhůře si vedl technologický Nasdaq100 s výkonem jednoho procenta.

Firemní zprávy: Rekordy hlavně díky bankovnímu sektoru a samozřejmě Tesle

Nejenom Dow Jones byl na historickém maximu. Jak jsme si již zvykli, každý týden na akciovém trhu kraluje Tesla. Elon Musk se stal nejbohatším člověkem planety. Tesla za jeden týden zdražila své akcie z hodnot 720 dolarů na 880 dolarů. Sázet dnes na pokles Tesly je lákavé, ale shortaři za tuto činnost dnes velmi draze platí. I v roce 2021 Tesla bude patřit k nejvíce sledovaným akciím.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Oživení bankovních trhů je zásluhou především bankovního sektoru. Na příležitosti v bankovním sektoru upozorňujeme dlouhodobě. Správné ocenění bankovních titulů je dnes velmi složité.

Na jednu stranu se budou potýkat s odpisy nesplacených úvěrů. Na druhou stranu investiční oddělení bank dnes zažívají velmi dobré časy, protože burzovní trh roste poslední dva měsíce prakticky bezustání.

Oživení bankovního sektoru nám krásně ukazuje index Euro Stoxx Banks, který sdružuje největší evropské banky. Během březnových a říjnových výprodejů poklesl k hodnotě 50. Nyní se vyšplhal na hodnotu 74 EUR. Kdyby se cena evropských bank vrátila na úroveň před krizí, index by vyskočil na hodnotu 100. Pokud se bankovní sektor vymaní z krize, dá se návrat na tyto hodnoty předpokládat.

Komodity: Ropa nadále roste a zlato se dostává pod tlak

Velmi dobře nakročila do nového roku ropa. Brent se obchodoval na hodnotách 54 dolarů a lehká americká ropa WTI na 51 dolarech. Připomeňme si několik základních faktů. Při cenách nad 50 dolarů se americké společnosti těžící ropu frakováním dostávají do zisku. Celý ropný sektor je dlouhodobě podfinancovaný. Státy, které produkují ropu, jsou zasaženy dvakrát. Jednak jako všichni koronavirovou pandemií a následně pak nízkou cenou ropy v roce 2020. Tlak na cenu ropy bude obrovský.

Tuto skutečnost potvrdila Saudská Arábie, která přislíbila, že v následujících měsících bude pravidelně omezovat těžbu ropy, aby pomohla její ceně.

Naopak první lednový týden nebyl příznivý pro drahé kovy. Posílení moci demokratů a převzetí moci vytvoří první měsíc či dva iluzi stability. Tato domnělá stabilita pak bude vytvářet prodejní tlak na zlato a stříbro. Avšak, jakmile se ukáže jaká je skutečná měnová politika demokratů. dojde k obrácení trendu.

Velkým překvapením by bylo zvýšení úrokových sazeb. Mnohem pravděpodobnější je opačný scénář, tedy ještě štědřejší kvantové uvolňovaní. Uvolněná měnová politika by zlato poslala zpět nad hodnoty 2000 dolarů za unci. Nicméně Zlato se první lednový týden obchodovalo za 1885 dolarů za unci a stříbro za 26,5 dolarů za unci.

Slovo závěrem: Podstatné otázky pro rok 2021

Jen málokdy se stává, že si investoři od počátku roku pokládají makroekonomické otázky teoretického charakteru. S příchodem amerických demokratů se dá očekávat, že Fed bude ještě víc podporovat americkou ekonomii umělými stimuly. Tyto stimuly se prakticky ihned projeví na cenách akcií. Jak dlouho a jak silný bude růst v následujících měsících? Mnohem palčivější otázka je však následující:

Jak bude reagovat celosvětová ekonomika v momentě, kdy se centrální banky budou snažit tuto pomoc zastavit?

Je ještě možné nebo vůbec myslitelné, aby úrokové sazby byly kladné? Jak se tyto všechny zásahy projeví na inflaci?

Další otázky nejsou pouze makroekonomické, ale jejich důsledky pro trhy budou kapitální. Budeme v příštích měsících svědky napjatých obchodních vztahů mezi Čínou a USA? A hlavně: Dokáží vakcíny vyřešit problém korony a vrátíme se do světa před koronou? Jaký je váš názor? 

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎