Americký akciový index S&P 500 zaznamenal nejhorší letošní týden, když odepsal 3,1 %. Pokles se týkal prakticky všech sektorů, když úplně nejhůře na tom byly technologie. Index se v důsledku poklesu dostal pod psychologickou hranici 3000 bodů.
FED investory nepřesvědčil
Ve středu proběhlo ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému (FED). Ten dle očekávánísnížil úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, nicméně následná tisková konference předsedy FEDu Jeroma Powella investory již tolik nepotěšila.
Powell v ní totiž naznačil, že do konce roku nemusí dojít k dalším dvěma snížením úrokových sazeb, jak se obecně očekává. S&P 500 ale i další významné akciové indexy tak zakončovaly obchodní den zhruba o procento níže.
Vývoj indexu S&P500 za poslední týden.
Cla zastínily makroekonomické ukazatele
Aby toho nebylo málo, o den později oznámil americký prezident Donald Trump plán od září uvalit 10% cla na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. Po předchozích náznacích možné shody na cestě k nové obchodní dohodě mezi Čínou a USA se tak na trhy vrátila nejistota, která způsobila další propad cen akcií. S&P 500 tak v pátek odepsal dalších 0,73 %.
Tyto dvě hlavní události naopak upozadnily vývoj na americkém trhu práce, který byl v týdnu reportován a dopadl vcelku pozitivně. Jednalo se o počty nově vytvořených pracovních míst, tempo růstu mezd a celkovou nezaměstnanost.
Bude pokračovat medvědí nálada?
V současné situaci lze těžko předjímat další vývoj. Pokles o 3,1 % se může na první pohled jevit jako velký, nicméně vzhledem k předchozímu několikatýdennímu postupnému růstu o více jak 10 % ne jako překvapivý. Jednoduše řečeno trh čekal na záminku ke korekci a ta přišla v podobě ne příliš přesvědčivého vyjádření šéfa FEDu a následného oznámení o plánu uvalit další cla na čínské zboží.
V následujících dnech se také očekává oznámeníodvetných kroků Číny vůči Spojeným státům, což by mohlo obchodní válku dále eskalovat. Trhy tak mohou i nadále procházet volatilním obdobím. Ke zmírnění volalitility by naopak mohla přispět čerstvá zpráva o uzavření dohody mezi Spojenými státy a EU, která umožní americkým farmářům dovážet do Evropy v bezcelním režimu více hovězího.
Téma investování mě zajímá v širším kontextu makroekonomického a politického vývoje. Zajímám se proto nejen o situaci na akciových trzích, ale také o aktuální geopolitické otázky a dění na mezinárodní scéně.
Za důležitou součást investičního portfolia považuji také drahé kovy a v menším měřítku rizikovější aktiva jako jsou například kryptoměny. U posledně jmenovaného sleduji především vývoj regulačních požadavků a jejich vliv na využití kryptoměn jako platidla a investičního nástroje.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.