Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Bude propad amerického akciového trhu pokračovat?

Bude propad amerického akciového trhu pokračovat?

Americký akciový index S&P 500 zaznamenal nejhorší letošní týden, když odepsal 3,1 %. Pokles se týkal prakticky všech sektorů, když úplně nejhůře na tom byly technologie. Index se v důsledku poklesu dostal pod psychologickou hranici 3000 bodů.

FED investory nepřesvědčil

Ve středu proběhlo ostře sledované zasedání amerického Federálního rezervního systému (FED). Ten dle očekávání snížil úrokovou sazbu o 25 bazických bodů, nicméně následná tisková konference předsedy FEDu Jeroma Powella investory již tolik nepotěšila.

Powell v ní totiž naznačil, že do konce roku nemusí dojít k dalším dvěma snížením úrokových sazeb, jak se obecně očekává. S&P 500 ale i další významné akciové indexy tak zakončovaly obchodní den zhruba o procento níže.

Vývoj indexu S&P500 za poslední týden.
Vývoj indexu S&P500 za poslední týden.

Cla zastínily makroekonomické ukazatele

Aby toho nebylo málo, o den později oznámil americký prezident Donald Trump plán od září uvalit 10% cla na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. Po předchozích náznacích možné shody na cestě k nové obchodní dohodě mezi Čínou a USA se tak na trhy vrátila nejistota, která způsobila další propad cen akcií. S&P 500 tak v pátek odepsal dalších 0,73 %.

Tyto dvě hlavní události naopak upozadnily vývoj na americkém trhu práce, který byl v týdnu reportován a dopadl vcelku pozitivně. Jednalo se o počty nově vytvořených pracovních míst, tempo růstu mezd a celkovou nezaměstnanost.

Bude pokračovat medvědí nálada?

V současné situaci lze těžko předjímat další vývoj. Pokles o 3,1 % se může na první pohled jevit jako velký, nicméně vzhledem k předchozímu několikatýdennímu postupnému růstu o více jak 10 % ne jako překvapivý. Jednoduše řečeno trh čekal na záminku ke korekci a ta přišla v podobě ne příliš přesvědčivého vyjádření šéfa FEDu a následného oznámení o plánu uvalit další cla na čínské zboží.

V následujících dnech se také očekává oznámení odvetných kroků Číny vůči Spojeným státům, což by mohlo obchodní válku dále eskalovat. Trhy tak mohou i nadále procházet volatilním obdobím. Ke zmírnění volalitility by naopak mohla přispět čerstvá zpráva o uzavření dohody mezi Spojenými státy a EU, která umožní americkým farmářům dovážet do Evropy v bezcelním režimu více hovězího.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo