Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Rusko-ukrajinská válka má na kryptoměny značný vliv

Rusko-ukrajinská válka má na kryptoměny značný vliv

V době, kdy rusko-ukrajinská válka stále zuří plnou silou, zůstává i kryptografie v popředí zájmu obou stran. Na režim ruského prezidenta Vladimira Putina uvalil Západ, v čele se Spojenými státy a Evropskou unií, sankce, jejichž součástí bylo i zamezení přístupu Ruska k zahraničním rezervám. Prudce rostoucí ceny energií a komodit poškodily světovou ekonomiku a kapitálové trhy se vyrovnávají s nejistotou a dlouhodobými důsledky Putinových kroků.

Vojenský konflikt a kryptoměny

Tato válka však zasáhla i kryptoměnovou komunitu. Na Ukrajinu nadále proudí kryptoměnové dary, zatímco princip kryptoaktivity jako nestrannosti a decentralizace byl zpochybněn několika vládami a odborníky.

Nově zveřejněná zpráva společnosti DappRadar naznačuje mnohé. Pojďme se na ni podrobněji podívat.

Situace v Rusku je podstatně vážnější a komplikovanější. Kromě PayPal, Visa a Mastercard přestaly v Rusku fungovat platební a převodní služby společností Apple (Pay), Google (Pay), Wise, Remitly a TransferGo, což ještě zvyšuje potíže ruské dělnické třídy, které hrozí, že nebude schopná splácet své úvěry. Devalvaci ruského rublu oproti americkému dolaru dobře ilustruje níže přiložený obrázek:

Znehodnocení ruského rublu proti americkému dolaru
Znehodnocení ruského rublu proti americkému dolaru
Zdroj: DappRadar.com

V důsledku toho nejuznávanější ratingové agentury drastickým způsobem snížily ruské úvěrové sazby. Agentury S&P a Moody's snížily ruský státní rating na úroveň "junk". Za předchozích sedm dní ztratil ruský rubl zhruba třetinu své hodnoty a může být ještě podstatně hůře.

Je důležité říci, že výhody blockchainu z hlediska dostupnosti, decentralizace, bezpečnosti a uchovávání hodnoty přesahují ekonomický kontext digitální měny. Ukazuje se tak sociální potenciál dobře organizované kryptografické společnosti.

Je určitě pravda, že kryptoměny byly v minulosti využívány k obcházení mezinárodních sankcí, kdy kupříkladu Severní Korea za pomoci ransomware (nechvalně známá je v tomto hackerská skupina Lazarus Group) nashromáždila obrovské množství bitcoinů (BTC), které režim převedl na jinou, pro ně v tu chvíli užitečnější měnu. Odhaduje se, že celková částka, získaná tímto způsobem, se pravděpodobně pohybuje v řádu desítek milionů amerických dolarů.

A podobně i pro Rusko byly kryptoměny také způsobem, jak obejít západní sankce, kdy se mnoho Rusů obrátilo na jimi držené digitální měny, protože jsou odříznuti od globálních finančních systémů.

Dary a humanitární fondy

Technologie blockchainu již v mnoha případech prokázala svou schopnost mít pozitivní dopad na společnost. Tentokrát svět sledoval, jak se celebrity, podnikatelé a lidé ze všech společenských vrstev spojili, aby vytvořili DAO neboli web3 organizace na podporu sužovaného ukrajinského lidu a jeho vlády.

Dary na podporu Ukrajiny
Dary na podporu Ukrajiny
Zdroj: DappRadar.com

Na pomoc Ukrajině se začaly scházet příspěvky v mnoha různých měnách. Ukrajinská vláda obdržela do své ETH peněženky přibližně 10 milionů dolarů v tokenech a NFT (včetně CryptoPunk #5364, který zobrazuje osmibitový obrázek postavičky s modrým šátkem a kouřící cigaretu v hodnotě přibližně 212 000 dolarů). Centrální autorita zpřístupnila také adresy peněženky pro dary v BTC, Polkadot a Tron.

Po Salvadoru a Venezuele je ukrajinské zřízení blockchainových peněženek jedním z prvních případů, kdy vláda uznaného státu oficiálně použila kryptoměny. Je to však vůbec poprvé, kdy je ukrajinská vláda využila z humanitárních důvodů.

 

Ukrajina dary
Zdroj: Elliptic.com

Aktuálně se již na pomoc Ukrajině vybralo v kryptoměnách více než 100 milionů dolarů, kdy nemalou měrou přispěly i známé kryptoměnové burzy, včetně Binance, Kraken a dalších. Zahanbit se nenechali ani tvůrce Bored Ape Yacht Club a další významné společnosti.

Rostoucí poptávka po digitálních měnách

Po vpádu invazních vojsk na Ukrajinu se zvýšila poptávka po kryptoměnách, zejména v postižených regionech. Nákupy bitcoinů v hřivnách a rublech dosáhly devítiměsíčního maxima. Od 24. února se množství bitcoinů nakoupených za rubly více než ztrojnásobilo a poptávka na Ukrajině se téměř zdvojnásobila. V obou zemích pak vedla prudce rostoucí poptávka po bitcoinech až k cca 6% prémii.

Cena digitálních aktiv se v důsledku rychlého nárůstu poptávky po kryptoměnách zotavila a vzepřela se negativnímu trendu, který byl na trhu patrný od listopadu. Bitcoin se vrátil na úroveň podpory 38 000 dolarů, zatímco Ethereum překonalo hranici 2 500 dolarů.

BTC/USD
BTC/USD
Zdroj: TradingView.com

Na to, jaké budou konečné důsledky tohoto konfliktu a jaké nakonec uvidíme reakce zbytku světa, si ještě budeme muset nějaký ten čas počkat. Nejdůležitější je v tuto dobu jediné: pokusit se konflikt s co nejmenším počtem obětí rychle ukončit.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo