Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin se po halvingu musí dostat na 80 000 USD, jinak nastanou problémy

Od halvingu se vzhledem k historickým vzorcům očekává růst ceny Bitcoinu. Jenže halving znamená i problémy pro těžaře. Proč hrozí hromadný odchod minerů z trhu?

Publikováno
Bitcoin se po halvingu musí dostat na 80 000 USD, jinak nastanou problémy
Zdroj: depositphotos.com

Svět těžby Bitcoinu (BTC) je s blížícím se halvingem na pokraji významné proměny. Tato událost sníží odměnu za blok na polovinu, čímž zároveň těžařům sníží ziskovost, pokud cena významně nepovyroste.

Předpokládané náklady na vytěžení jednoho Bitcoinu pomocí jednoho z oblíbených těžebních strojů se po halvingu vyšplhají ze současných 40 000 USD na závratných 80 000 USD.

Halving jako komplikace pro těžaře

Halving, předem naprogramovaná událost, ke které dochází vždy po vytěžení 210 000 bloků, čili přibližně každé čtyři roky, má za cíl snížit rychlost generování nových bitcoinů.

Tento mechanismus má za cíl udržovat vzácnost Bitcoinu a tím ho bránit před znehodnocením. Zároveň ale snížení odměny za těžbu může znamenat problém pro těžaře, kteří Bitcoin těží za účelem dosažení zisku.

V prvním dubnovém týdnu činily průměrné náklady na těžbu 1 bitcoinu 49 902 USD, zatímco tržní cena BTC je téměř 70 000 USD.

Aby si však těžaři zajistili pokračující ziskovost i po po halvingu, bude třeba, aby cena kryptoměny překročila jejich nový bod zlomu ve výši 80 000 USD.

Na sociální síti X na to upozornil šéf analytické firmy CryptoQuant, Ki Young Ju, když ve svém příspěvku uvedl, že náklady na těžbu pomocí Antmineru S19 XP, běžně používaného americkými těžaři, vzrostou na dvojnásobek.

Při současné tržní ceně Bitcoinu by se řada těžařů ocitla ve ztrátě a pravděpodobně by činnost ukončili.

S poklesem odměny za vytěžené bloky na polovinu se navíc zintenzivňuje soutěž o zbývající odměny. Tato konkurence často způsobuje, že starší těžební stroje nestíhají a nejsou schopny konkurovat zvýšené poptávce po hashovací síle.

Těžaři jsou pak nuceni přejít na výkonnější hardware, jinak riskují, že budou z trhu vytlačeni.

Vzorce chování Bitcoinu po předchozích půleních

Předchozí 3 halvingy znamenaly pro cenu Bitcoinu výrazné impulzy. Po půlení v roce 2012 cena bitcoinu prudce vzrostla přibližně o 9 000 % a dosáhla 1 160 USD.

Při půlení v roce 2016 došlo k nárůstu o přibližně 4 200 % na 19 800 USD a po zatím posledním halvingu v roce 2020 cena BTC stoupla o 680 % na 69 000 USD.

Tyto nárůsty pomohly těžařům zůstat ziskovými a rozptýlily obavy, že po halvingu zkrachují.

Halving však často přináší období nejistoty, kdy cena BTC zpočátku klesá pod hranici nákladů na ziskovou těžbu. Tato fáze se vyznačuje zvýšeným prodejem těžebních zařízení a odchodem menších těžařů z trhu.

Jakmile se však nabídka bitcoinů v důsledku půlení sníží, poptávka nakonec vyžene cenu nad průměrné náklady na těžbu a obnoví ziskovost zbývajících těžařů.

20. duben bude dalším klíčovým momentem nejen pro těžaře, ale celý trh s kryptoměnami obecně. I když se v minulosti ukázalo, že cena Bitcoinu po halvingu výrazně stoupá, budoucnost, zdá se, může být nejistá.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.