Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Bitcoin proti Islámu. Islámská rada v Indonésii považuje aktivum za „haram“

Bitcoin proti Islámu. Islámská rada v Indonésii považuje aktivum za „haram“

Bitcoin proti Islámu. Islámská rada v Indonésii považuje aktivum za
Zdroj: impactngr.com

Jste ateista nebo věřící? Pokud investujete do Bitcoinu a celkově digitálních aktiv, měli byste se přesvědčit, zda vaše náboženství schvaluje investice do tohoto odvětví. V Indonésii ho totiž místní islámská rada považuje za haram. Indonésie má podle Světové banky čtvrtou největší populaci na světě a 10. největší ekonomiku podle kupní síly.

Orgán MUI

Národní Ulema Council – MUI, nejvyšší indonéský islámský vědecký orgán, došel k závěru, že kryptoměny jako Bitcoin obsahují zakázané principy islámu. Asrorun Niam Sholeh, předseda MUI, potvrdil odmítnutí digitálních aktiv náboženskou autoritou kvůli údajným prvkům nejistoty, sázek a škod.

I když MIU je vládou financovaná organizace, poslední rozhodnutí rady údajně není právně závazné. Přestože organizace připouští, že rada fatwa, která řeší některé z největších sociálních, politických, ekonomických a právních problémů Indonésie prostřednictvím optiky islámského práva, jež není v Indonésii ústavním činitelem, stále může být podle některých zdrojů použita jako zdroj legislativní inspirace.

Podle Bloombergu poslední rozhodnutí MUI neznamená, že veškeré obchodování s kryptoměnami bude v Indonésii zastaveno.

"Rada by však mohla muslimy odradit od investování do kryptoměn a přimět místní instituce, aby znovu zvážily pohled na kryptoaktiva," odborník pro agenturu Bloomberg.

Možné schválení MUI

Aby organizace podpořila obchodování s kryptoměnami, musí aktiva jako bitcoin dodržovat pravidla šaría a být považována za komoditu nebo digitální aktivum. Představitelé také odkázali na to, že nemají jasnou hodnotu a fyzickou strukturu. Současně musí prokázat jasnou výhodu, řekl Sholeh po slyšení experta MIU.

Indonéská banka a CBDC

Indonéská banka je jednou z nejnovějších globálních centrálních bank, která oznámila plány státní digitální měny uprostřed výrazného nárůstu digitálních plateb v zemi. Guvernér Perry Warjiyo řekl, že indonéská centrální banka plánuje zavedení digitální měny rupie jako legálního platebního nástroje v Indonésii.

Popularita kryptoměn

Navzdory regulacím a omezením však země vede v žebříčku, který zaznamenává nárůst zájmu o kryptoměny. Podle výzkumu Indonésie zaznamenala meziročně masivní 1 772% nárůst v počtu lidí, kteří se zabývají články o těchto aktivech. Velký nárůst je dle výzkumu také v Chile a Argentině. Za touto akcí stojí Coinformant, což je blockchainový vzdělávací startup z Austrálie.

Bitcoin vs Islám, islámská rada v Indonésii považuje aktivum za "haram"
Výzkum rostoucího zájmu
Zdroj: cointelegraph.com

Ve výzkumu Coinformant dosáhla Indonésie nejvyššího skóre s ohledem na narůstající zájem o krypto s 5,73 z 10, čímž porazila ostatní státy. Faktory, které se v rámci výzkumu posuzovaly, byly počet vyhledávání na Googlu, počet publikovaných článků o těchto aktivech, zvýšení zapojení do tohoto odvětví a vlastnictví kryptoměn.

Další zajímavá data

Počet publikovaných krypto článků v Indonésii vzrostl o 133 %, zatímco v tomto ohledu vyhrálo Finsko, které zaznamenalo nárůst o 725 %. Indonésie byla také druhou nejvýše umístěnou zemí, pokud jde o nárůst vyhledávání Google souvisejících s kryptoměnami za posledních 12 měsíců a to o více než 572 %.

Chile v této metrice údajně předstihlo Indonésii, přičemž meziročně má o 707 % více vyhledávání na Googlu. Podle dat společnosti Chainalysis zaznamenala Ukrajina nejvyšší meziroční nárůst držení kryptoměn, kde kryptoměny vlastní více než 12 % populace.

USA je stále králem

Navzdory tomu, že Indonésie vyhrála závod o celkový nárůst zájmu o kryptosektor, Spojené státy jsou trvale největší zemí z hlediska zapojení do kryptoměn a dalších faktorů, poznamenal mluvčí Coinformant.

Paradox jiných zemí

Ostatní převážně muslimské země podporují kryptoměny. V září finanční regulátor Spojených arabských emirátů souhlasil s nabídkou obchodování s digitálními tokeny ve svobodné zóně Dubaje. V roce 2019 se Bahrajn stal první arabskou zemí, která dodala kryptoměnám zákonný rámec a od té doby tyto aktiva podporuje.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$56 937
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 604
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$624,5
Aktualizováno 3.12.2021 13:25
Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo