Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook uvedl, že technologický gigant bude poprvé po téměř deseti letech používat polovodičové čipy vyrobené v USA.
Cook to oznámil na úterním slavnostním otevření nové továrny tchajwanského výrobce čipů Taiwan Semiconductor (TSMC) v Arizoně. Společnost TSMC je klíčovým dodavatelem čipů pro Apple a její nový závod v arizonském Phoenixu je jejím prvním velkým výrobním závodem v USA.
Apple bude největším zákazníkem závodu, jak uvedl Cook v úterý na Twitteru.
Apple silicon unlocks a new level of performance for our users. And soon, many of these chips can be stamped “Made in America.” The opening of TSMC's plant in Arizona marks a new era of advanced manufacturing in the U.S. — and we are proud to become the site’s largest customer. pic.twitter.com/rBoiEUwZaX
— Tim Cook (@tim_cook) December 6, 2022
Zařízení společnosti TSMC v Arizoně je považováno za výhru Bidenovy administrativy – Zejména protože tchajwanský výrobce čipů uvedl, že více než ztrojnásobí plánované investice do svých arizonských zařízení z 12 miliard dolarů na 40 miliard dolarů.

Apple chce snížit svou závislost na dodavatelích z Číny
Plány společnosti Apple odebírat čipy pro svá zařízení z arizonského závodu TSMC znamenají změnu strategie technologického giganta, který musí manévrovat v prostředí geopolitického napětí mezi Washingtonem a Pekingem a v přísných čínských omezujících opatřeních v rámci boje proti onemocnění covid-19.
V říjnu USA zavedly vývozní kontroly omezující prodej polovodičů, které využívají americké technologické firmy. Tato opatření ztěžují technologickým společnostem nákup čipů vyrobených kdekoli na světě mimo území Spojených států amerických.
Společnost Apple se také potýká s drakonickými pandemickými omezeními Pekingu, která zasáhla výrobu iPhonů v zařízeních jejího hlavního dodavatele, společnosti Foxconn. Aby diverzifikoval svůj dodavatelský řetězec, zintenzivnil Apple také úsilí o přesun části výroby z Číny do jiných asijských zemí, jako je Indie a Vietnam.