O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.
Apple zkracuje dodavatelské řetězce – Nově bude do iPhonů odebírat čipy vyrobené v USA

Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook uvedl, že technologický gigant bude poprvé po téměř deseti letech používat polovodičové čipy vyrobené v USA.
Cook to oznámil na úterním slavnostním otevření nové továrny tchajwanského výrobce čipů Taiwan Semiconductor (TSMC) v Arizoně. Společnost TSMC je klíčovým dodavatelem čipů pro Apple a její nový závod v arizonském Phoenixu je jejím prvním velkým výrobním závodem v USA.
Apple bude největším zákazníkem závodu, jak uvedl Cook v úterý na Twitteru.
Apple silicon unlocks a new level of performance for our users. And soon, many of these chips can be stamped “Made in America.” The opening of TSMC's plant in Arizona marks a new era of advanced manufacturing in the U.S. — and we are proud to become the site’s largest customer. pic.twitter.com/rBoiEUwZaX
— Tim Cook (@tim_cook) December 6, 2022
Zařízení společnosti TSMC v Arizoně je považováno za výhru Bidenovy administrativy – Zejména protože tchajwanský výrobce čipů uvedl, že více než ztrojnásobí plánované investice do svých arizonských zařízení z 12 miliard dolarů na 40 miliard dolarů.
Přečtěte si více: Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu
Apple chce snížit svou závislost na dodavatelích z Číny
Plány společnosti Apple odebírat čipy pro svá zařízení z arizonského závodu TSMC znamenají změnu strategie technologického giganta, který musí manévrovat v prostředí geopolitického napětí mezi Washingtonem a Pekingem a v přísných čínských omezujících opatřeních v rámci boje proti onemocnění covid-19.
V říjnu USA zavedly vývozní kontroly omezující prodej polovodičů, které využívají americké technologické firmy. Tato opatření ztěžují technologickým společnostem nákup čipů vyrobených kdekoli na světě mimo území Spojených států amerických.
K čemu se čipy v iPhonech používají? Čipy se používají pro celou řadu funkcí, jako je zpracování dat, ukládání informací a správa napájení. Například centrální procesorová jednotka (CPU) telefonu iPhone, která je zodpovědná za provádění instrukcí a výpočtů, je polovodičový čip. Mezi další polovodičové čipy v iPhonu patří paměťový čip, který ukládá data, například fotografie a hudbu, a čip pro bezdrátovou komunikaci, který umožňuje připojení telefonu k internetu a dalším zařízením.
Společnost Apple se také potýká s drakonickými pandemickými omezeními Pekingu, která zasáhla výrobu iPhonů v zařízeních jejího hlavního dodavatele, společnosti Foxconn. Aby diverzifikoval svůj dodavatelský řetězec, zintenzivnil Apple také úsilí o přesun části výroby z Číny do jiných asijských zemí, jako je Indie a Vietnam.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.