Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu

Publikováno
Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu
Zdroj: amazonaws.com

Celosvětový nedostatek čipů a polovodičových materiálů pro jejich výrobu je všeobecně známé a v médiích již mnohokrát probírané téma. Předminulý týden ovšem americká vláda dala tomuto tématu úplně nový rozměr a hodlá celou tuto záležitost řešit po svém. Jaké řešení “čipové krize” američtí zákonodárci světu nabízí a jaký dopad by jejich řešení mělo na celosvětový obchod s technologiemi?

1) Malé ohlédnutí – odkud vítr vane

Celý problém s dodávkami čipů, respektive problém s dodávkami polovodičů pro jejich výrobu, se datuje na počátek světové pandemie, tedy na začátek roku 2020, kdy došlo k prvnímu oslabení dodavatelských řetězců do USA z Taiwanu a Koreje, kam byla výroba polovodičů přesměrována, kvůli neutuchajícím obchodním válkám s Čínou.

Ještě před vypuknutím tohoto nedostatku čipů, napříč mnoha průmyslovými segmenty (v roce 2019), udržovaly americké společnosti zásobu čipů na 40 dnů. V současné době firmy operují se zásobou čipů na 5 dnů. Údaje o tomto zásadním snížení skladových zásob čipů zveřejnilo předminulý týden americké ministerstvo obchodu.

2) Řešení krize “po americku”

Zpráva z amerického ministerstva obchodu ovšem nepoukazuje pouze na problém, ale zároveň nabízí i jeho řešení, i když tak nějak po svém. Když je totiž něčeho nedostatek, bývá v zemi za velkou louží jediným řešením investovat velké množství finančních prostředků do problémového sektoru a tím se problém vyřeší. Ze zprávy ministerstva obchodu totiž vyplývá, že jediným řešením čipové krize je podpora výroby čipů na domácí půdě.

Gina Raimondo (ministryně obchodu) uvedla: ” Ze zprávy vyplývá, že je naléhavě nutné, aby Kongres schválil americký zákon o inovacích a hospodářské soutěži, který zahrnuje 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby čipů.

Apelování ministryně obchodu na americký Kongres, ohledně této finanční injekce, je založen na průzkumu, který ministerstvo provedlo v rámci své politiky obnovy a oživení amerického zákona o inovacích a hospodářské soutěži. Průzkum byl prováděn od září roku 2021, kdy si ministerstvo obchodu vyžádalo podrobné průmyslové údaje od hlavních společností v dodavatelském řetězci polovodičů. Jeho zpráva byla založena na průzkumu mezi výrobními společnostmi, včetně dodavatelů materiálu a vybavení a výrobci polovodičů.

3) Obnova výroby polovodičů v USA

První kroky pro obnovení výroby polovodičových čipů v USA, udělala společnost Intel Corp., která předminulý týden oznámila investice ve výši minimálně 20 miliard USD do výstavby kapacit pro výrobu čipů v Ohiu. Tento krok ocenil i prezident Biden, který chválu Intelu zakončil slovy: “Amerika vynalezla tyto čipy”. Do výroků ohledně výroby čipů přispěl i prezident Asociace polovodičového průmyslu, který vše ve své řeči výmluvně shrnul.

John Neuffer: “USA prostě musí vyrovnat globální podmínky, aby zajistily, že více čipů, které naše země potřebuje, bude zkoumáno, navrženo a vyrobeno na americké půdě.”

Zahájení výroby čipů se má týkat především těch nejméně dostupných, kterými podle analýzy ministerstva obchodu, jsou čipy analogové a optoelektronické. V závěru průzkumu ministerstvo obchodu USA poukazuje na obavy ohledně zvýšení nezaměstnanosti na americkém trhu práce, vlivem propouštění zaměstnanců pracujících ve firmách, které jsou závislé na dodavatelích polovodičových čipů z ciziny.

Závěr

Díky prohlášení ministerstva obchodu USA celá nepřehledná situace, ohledně dodavatelských řetězců polovodičových čipů, nabrala nový směr. Tento směr se ubírá cestou obnovení výroby čipů na území USA a omezení dodávek této nedostatkové komodity z ciziny. Zpráva informuje i o globálních důsledcích této restrukturalizace a poukazuje na možnosti nárůstu nezaměstnaných a možném úpadku firem závislých na zahraničních dodavatelích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎