Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu

Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu

Celosvětový nedostatek čipů zajímá už i americkou vládu
Zdroj: amazonaws.com

Celosvětový nedostatek čipů a polovodičových materiálů pro jejich výrobu je všeobecně známé a v médiích již mnohokrát probírané téma. Předminulý týden ovšem americká vláda dala tomuto tématu úplně nový rozměr a hodlá celou tuto záležitost řešit po svém. Jaké řešení "čipové krize" američtí zákonodárci světu nabízí a jaký dopad by jejich řešení mělo na celosvětový obchod s technologiemi?

1) Malé ohlédnutí – odkud vítr vane

Celý problém s dodávkami čipů, respektive problém s dodávkami polovodičů pro jejich výrobu, se datuje na počátek světové pandemie, tedy na začátek roku 2020, kdy došlo k prvnímu oslabení dodavatelských řetězců do USA z Taiwanu a Koreje, kam byla výroba polovodičů přesměrována, kvůli neutuchajícím obchodním válkám s Čínou.

Ještě před vypuknutím tohoto nedostatku čipů, napříč mnoha průmyslovými segmenty (v roce 2019), udržovaly americké společnosti zásobu čipů na 40 dnů. V současné době firmy operují se zásobou čipů na 5 dnů. Údaje o tomto zásadním snížení skladových zásob čipů zveřejnilo předminulý týden americké ministerstvo obchodu.

2) Řešení krize "po americku"

Zpráva z amerického ministerstva obchodu ovšem nepoukazuje pouze na problém, ale zároveň nabízí i jeho řešení, i když tak nějak po svém. Když je totiž něčeho nedostatek, bývá v zemi za velkou louží jediným řešením investovat velké množství finančních prostředků do problémového sektoru a tím se problém vyřeší. Ze zprávy ministerstva obchodu totiž vyplývá, že jediným řešením čipové krize je podpora výroby čipů na domácí půdě.

Gina Raimondo (ministryně obchodu) uvedla: " Ze zprávy vyplývá, že je naléhavě nutné, aby Kongres schválil americký zákon o inovacích a hospodářské soutěži, který zahrnuje 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby čipů.

Apelování ministryně obchodu na americký Kongres, ohledně této finanční injekce, je založen na průzkumu, který ministerstvo provedlo v rámci své politiky obnovy a oživení amerického zákona o inovacích a hospodářské soutěži. Průzkum byl prováděn od září roku 2021, kdy si ministerstvo obchodu vyžádalo podrobné průmyslové údaje od hlavních společností v dodavatelském řetězci polovodičů. Jeho zpráva byla založena na průzkumu mezi výrobními společnostmi, včetně dodavatelů materiálu a vybavení a výrobci polovodičů.

3) Obnova výroby polovodičů v USA

První kroky pro obnovení výroby polovodičových čipů v USA, udělala společnost Intel Corp., která předminulý týden oznámila investice ve výši minimálně 20 miliard USD do výstavby kapacit pro výrobu čipů v Ohiu. Tento krok ocenil i prezident Biden, který chválu Intelu zakončil slovy: "Amerika vynalezla tyto čipy". Do výroků ohledně výroby čipů přispěl i prezident Asociace polovodičového průmyslu, který vše ve své řeči výmluvně shrnul.

John Neuffer: "USA prostě musí vyrovnat globální podmínky, aby zajistily, že více čipů, které naše země potřebuje, bude zkoumáno, navrženo a vyrobeno na americké půdě."

Zahájení výroby čipů se má týkat především těch nejméně dostupných, kterými podle analýzy ministerstva obchodu, jsou čipy analogové a optoelektronické. V závěru průzkumu ministerstvo obchodu USA poukazuje na obavy ohledně zvýšení nezaměstnanosti na americkém trhu práce, vlivem propouštění zaměstnanců pracujících ve firmách, které jsou závislé na dodavatelích polovodičových čipů z ciziny.

Závěr

Díky prohlášení ministerstva obchodu USA celá nepřehledná situace, ohledně dodavatelských řetězců polovodičových čipů, nabrala nový směr. Tento směr se ubírá cestou obnovení výroby čipů na území USA a omezení dodávek této nedostatkové komodity z ciziny. Zpráva informuje i o globálních důsledcích této restrukturalizace a poukazuje na možnosti nárůstu nezaměstnaných a možném úpadku firem závislých na zahraničních dodavatelích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo