Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie pod tlakem, budou výprodeje pokračovat?

Publikováno
Akcie pod tlakem, budou výprodeje pokračovat?

Nejhorší týden od roku dob finanční krize v roce 2008. Tak by se dal shrnout minulý týden na akciových trzích. Otázka, kterou si nyní pokládají snad všichni investoři: bude propad pokračovat nebo dojde k alespoň krátkodobé stabilizaci?

Širší americký index S&P 500 vykázal za týden ztrátu 13,7 %, panevropský index EuroStoxx 50 pak ztrátu 9 %. Oba indexy tak navázaly na špatný závěr již z předešlého týdne, kdy se stále častěji v médiích začaly objevovat zprávy o šíření koronaviru mimo Čínu včetně Evropy.

Prakticky všechny indexy vstoupily do korekčního teritoria a to včetně českého PX indexu, který ale během týdne odepsal „jen“ 10,3 %.

Graf indexů S&P500, EuroStoxx a PX Index
Vývoj hodnoty indexů S&P500, EuroStoxx a PX Index od počátku roku

Růst světové ekonomiky zpomalí, ale o kolik?

Jak jsme již psali, díky restrikcím nastoleným z obavy většího šíření viru musejí státy a firmy přicházet s opatřeními, která mají negativní dopad na produkci a obchod. Nyní se zdá, že následky pro světovou ekonomiku budou ještě větší, i když stále zatím není jasné, jak moc.

Zatím platí odhad Mezinárodního měnového fondu (IMF) z minulého týdne, který predikuje zpomalení růstu čínské ekonomiky z původního odhadu 6 % na 5,6 % a světové ekonomiky o 0,1 %.

Vývoj růstu čínského HDP za poslední 2 roky.
Vývoj růstu čínského HDP za poslední 2 roky.

Mnohými ekonomy byla tato čísla vnímána jako velmi optimistická a to ve chvíli, kdy nákaza ještě neběžela na plné obrátky v Evropě. O pár dní později již z IMF začaly přicházet zprávy o revizi této předpovědi…

Snaha obnovit ekonomickou aktivitu v Číně

V současnosti v Číně, která je stěžejním místem v rámci světových dodavatelských řetězců, dochází k opětovnému spouštění výroby a služeb. Tempo je však pomalé, virus se totiž stále šíří mezi tamní populací, byť počty nakažených a zemřelých se podstatně snížily a počítají se maximálně na stovky, respektive desítky.

Podle zpráv zástupců čínské vlády byly ekonomické aktivity v zemi v pátek 28. února na úrovni 33 % doby před propuknutím epidemie. Jejich návrat do normálu údajně probíhá tempem 1 % denně. To by znamenalo, že jsou před námi ještě zhruba 2 měsíce, než se naplno obnoví výroba a poskytování služeb.

Čínská vláda se snaží pomoci zejména malým a středně-velkým podnikům, které jsou motorem tamní ekonomiky. Pomoc spočívá především v půjčkách s nízkými úroky a daňových zvýhodněních. Čínská centrální banka na pomoc vyčlenila zatím 42 miliard dolarů.

Nejnověji pak čínský statistický úřad zveřejnil aktuální data indexu nákupních manažerů (PMI), který je považován za barometr zdraví firem ve zpracovatelském sektoru. Ten se v únoru propadl na rekordní minimum 35,7 bodu z lednových 50 bodů.

Úrokové sazby opět na scéně

Nejistota se přelila i do Spojených států. V pátek 28.2 trhy krátce zmírnily propad, když šéf americké centrální banky (FEDu) uvedl, že jeho úřad monitoruje vývoj. To dalo některým investorům naději na opětovné snížení úrokových sazeb.

Přední americká banka Goldman Sachs očekává do konce června snížení sazeb o 0,75 % s prvním snížením již v březnu. To však na nápravu ekonomických škod nemusí vůbec stačit, i když minulá snížení včetně těch loňských byla akciovými trhy přijata pozitivně.

Snižování úrokových sazeb americkým FEDem a korelace s obdobím recese.
Snižování úrokových sazeb americkým FEDem a korelace s obdobím recese. Zdroj: New York Times

Relativně pozitivním aspektem může být krátkodobé zvýšení domácí poptávky po nezbytném zboží a  nezbytných službách.

Ostatně pozitivně americkou domácí poptávku vnímá tamní federace pro maloobchod, která v minulém týdnu zveřejnila odhad růstu maloobchodních prodejů pro tento rok na 3,5 až 4,1 %. Online prodeje vidí ještě třikrát výše.

Evropa pod tlakem

V Evropě mohou restrikce tvrdě dopadnout především na automobilový průmysl, který je silně závislý na obchodně-dodavatelských řetězcích. Zatím dochází „pouze“ ke snížení poptávky po nových vozidlech. Silný vliv na ekonomiku pak má výpadek turismu, což je především případ Francie, Itálie nebo Španělska.

Jaké investiční příležitosti současná situace skýtá?

Drahé kovy mohou opět zazářit

Jako první se nabízí zlato. To silně posilovalo do 24. února, kdy dosáhlo svých několikaletých maxim na úrovni nad 1670 dolary za trojskou unci. Poté došlo k postupnému slabšímu poklesu, aby se nakonec cena v pátek 28.2 propadla o více jak 3 %.

vývoj ceny zlata - koronavirus
Vývoj ceny zlata v souvislosti s koronavirem – od počátku roku

Výprodej se týkal prakticky všeho likvidního, když se ke zlatu s ještě větším propadem přidaly ostatní drahé kovy. Důvodem je to, že napříč trhy, zejména těmi akciovými, díky rychlým propadům mnoho obchodníků obchodujících na páku bylo nuceno uzavírat své pozice (riziko tzv. margin call). K poklesu došlo i na trhu kryptoměn.

Další propad by již neměl následovat, pásmo nad 1550 má silný rezistenční charakter. Spíše se tak silným poklesem otevřel prostor pro pozvolnější růst v následujících dnech.

Short německého akciového indexu

Další možností, možná trochu divočejší, je shortování akciových indexů. Silný propad, který nastal minulý týden se obecně již neočekává, nicméně stejně tak se ani neočekává, že by se akcie navrátily k růstu.

Vývoj indexu DAX30 v souvislosti s koronavirem od počátku roku
Vývoj indexu DAX30 v souvislosti s koronavirem od počátku roku

V Německu vzhledem k rozšíření viru v nových ohniscích (mimochodem v důležitých průmyslových oblastech) může vláda a společnosti přistoupit k silným restrikcím.

Zmíněn byl už tlak na automobilový průmysl. Nabízí se tak krátkodobý short německého DAXu.

Odrazí se cena ropa do bezpečného cenového pásma?

Propadá se také cena ropy. Barel americké lehké ropy WTI jen za posledních 5 dní zlevnil o více jak 15 %. K tomu dochází i přes doporučení mezinárodní organizace OPEC ke snížení těžby černého zlata. Cena těsně nad 45 dolary za barel zde byla naposledy velmi krátce v lednu 2019.

Vývoj ceny ropy od počátku roku
Vývoj ceny ropy od počátku roku

Další propad ceny díky snižující se poptávce by mohl mít významný vliv na cenu akcií těžařských společností, které jsou již nyní na sestupné trajektorii. Nemluvě pak o vlivu na ty státy, které jsou na jejím vývozu do velké míry závislé, včetně například Ruska.

Bezpečné přístavy pro konzervativní investory

Konzervativní investoři, kteří se spíše než vydělat snaží ochránit své prostředky, se uchylují k vládním dluhopisům. To vede k tlaku na jejich cenu a snižování výnosů. Ty v případě amerických desetiletých dluhopisů poklesly hluboko pod 1,2 %.

V uplynulých dnech posiloval japonský jen. Ten je znám jako tzv. bezpečný přístav, čemuž minulý týden odpovídalo oslabování amerického dolaru vůči této měně.

Lze očekávat, že vývoj na finančních trzích bude i v následujících dnech volatilní. Negativní sentiment by mohl zvrátit rychlý obrat ve vývoji počtu osob nakažených koronavirem, respektive nalezení účinné vakcíny. Zatím tomu pro nejbližší dny nic nenasvědčuje.

Na druhou stranu mnohé akciové tituly jsou již přeprodány a menší oddych signalizoval i závěr páteční obchodní seance.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎