Americké akciové trhy prorazily měsíc staré cenové rezistence. NASDAQ indexu dokonce schází už méně než 200 bodů k vyrovnání svého historického vrcholu, kterého dosáhly před vypuknutím koronakrize.
Šplhání akcií vzhůru se děje navzdory pokračujícím negativním ekonomickým zprávám a obnovenému napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Blíží se vzestup býků na rizikových aktivech ke konci? Nebo už žijeme v nové éře, kde cenné papíry centrálními bankami subvencovaných korporací definitivně přestaly odrážet reálný stav hospodářství?
Obnovení střetu na Hong Kongu
Re-eskalace sporů mezi Pekingem a Washingtonem pramení z otázky původu nového koronaviru, zatajování informací zabraňujících dalšímu šíření nemoci, a nově i z legislativních opatření čínské vlády proti Hong Kongu. Americká vláda reagovala vytvořením seznamu nežádoucích osob a dalších norem vedoucích k omezení cestování čínských občanů na území USA.
Tato omezení se tentokrát týkají právě i hongkongských obyvatel, o nichž americká administrativa nyní tvrdí, že už ztratili svou autonomii na centrální Číně. Tytéž limity se vztahují i k firmám usídleným na východoasijském ostrově, kterým byla odňata volnější pravidla obchodování s Amerikou.
Už v předchozí analýze jsme také informovali o obnovených zákazech obchodování mezi americkými firmami vyrábějícími mikročipy a polovodičové součástky a čínským technogigantem Huawei.
Na tyto informace navazuje páteční prohlášení prezidenta Trumpa před kongresem o ukončení spolupráce a financování Světové zdravotnické organizace (WHO). WHO je obviněna z neschopnosti zabránit globální pandemii zlehčováním informací o rychlosti šíření nového koronaviru nebo také doporučeními proti omezení mezinárodního cestování a uzavření hranic. Američané rovněž nedůvěřují i předsedovi organizace, Tedrosi Adhanomu Ghebreyesusovi vzhledem k jeho napojení na čínské komunisty.
Ve čtvrtek 28. května Twitter ztratil téměř 5 % potom, co vyšlo najevo, že Donald Trump chystá zákon uvolňující právní ochranu pro platformy sociálních médií. Nevraživost mezi Twitterem a americkým prezidentem pokročila minulý týden, když tato sociální síť začala ověřovat a veřejně hodnotit pravdivost prezidentových výroků.
Co se týče ekonomických reportů, informace se už začínají opakovat.
Průmyslová výroba za duben v Americe spadla o 11,2 %. Zvláště automobilový průmysl zasáhla koronakrize nejvýrazněji.
Za minulý týden přibyly necelé 3 miliony nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Od počátku koronakrize v USA to dohromady dělá 36,5 milionu lidí propuštěných z práce.

V Evropě také dále rostly indexy jako Euro Stoxx 50 v důsledku zveřejnění eurounijního balíku dotací a půjček v rozsahu 750 miliard eur ve snaze o zmírnění dopadů krize. Navíc Německo už neoponuje myšlence společných evropských dluhopisů tak jako dříve. Představitelé EU, Německa a Francie si tak budou moci půjčovat s výhodnějším úvěrem.
Jak se indexy hýbaly v medvědích trzích minulosti?
Ve střednědobém a dlouhodobém výhledu se osobně stále přikláním k poklesu akcií. Medvědí trh začíná, jakmile se trhy propadnou o více než 20 %. Toto se stalo v průběhu letošního února a března, kdy se S&P 500 potopilo o 35,8 % (z max. 3398 z 20. února na min. 2181 z 23. března).
Přinejmenším za posledních 100 let se skoro nikdy nestalo, že by se v takto definovaném medvědím trhu indexy během 2 měsíců vzpamatovaly, opět se přiblížily ke svým vrcholům a dál pokračovaly v růstu. Bear markets minulosti se skládaly ze 3 fází:
- fáze panického výprodeje prakticky všech aktiv,
- fáze probuzení býků a podobně rychlého nakupování akcií v naději brzkého návratu do normálu,
- fáze postupného prodávání akcií a poklesu indexů v důsledku následků ekonomické recese (vyšší nezaměstnanost, bankroty firem, zvýšení daní nebo seškrtání investic a státních výdajů atd.)
Aktuálně se stále nacházíme ve 2. bodě vývoje. Pojďme se na okamžik podívat do dějin na některé známější medvědí trhy, jak a kdy došlo vždycky k vyprchání optimismu po určité době.
Krize v letech 1929 – 1933

Říjen 1929, krach burzy na Wall Street a počátek Velké hospodářské krize. Po prvotním výprodeji se akcie odrazily o 22,6 %. Tato 2. fáze trvala od listopadu 1929 do března 1930.
Potom však v následujících 2 letech postupně spadly o neuvěřitelných 81,4 %. Tato 3. fáze trvala od března 1930 do června 1932. Dow Jones nicméně překonal své historické maximum ze srpna 1929 až v květnu 1959, pokud počítáme s inflací.
Krize v letech 2000 – 2002

Únor 2000 a NASDAQ Composite se nachází na svém dlouhodobém vrcholu. Bublina technologických / internetových společností splaskne a index se propadne o 28,3 % v květnu 2000.
Následuje zhruba stejně dlouhá 2. fáze, která skončí v srpnu 2000. Bolestivá a úmorná 3. fáze pak končí až v září 2002. Tehdy si za toto dvouleté období NASDAQ připsal ztrátu 73,4 %. Své historické maximum z přelomu tisíciletí tento index převýšil až v listopadu 2017 (opět se započtením inflace).
Krize v letech 2007 – 2009

Všichni si ještě pamatujeme, že samotný pád Lehman Brothers a počátek světové finanční krize nastal na podzim 2008, nicméně akcie začaly padat už o rok dříve v důsledku splasknutí americké hypoteční bubliny.
Od října 2007 do března 2008 S&P 500 smazal 14,6 %. Potom index stoupal do května 2008, aby zase pokračoval v 9 měsíců trvajícím výprodeji do února 2009. Třetí fáze medvědího trhu odepsala 47,5 % a asi by trvala ještě déle, kdyby Fed nenapumpoval do ekonomiky nejméně 2 biliony nových dolarů.
2020 – ?

Jak se trhy vyvinou po koronakrizi 2020? Půjdou akciové trhy, vydatně manipulované centrálními bankami, zase nahoru? Nebo se tradiční cenový cyklus nenaruší a indexy ještě nejpozději do konce letošního roku čeká výraznější korekce na hodnoty lépe odrážející současný stav amerického hospodářství?
Budeme rádi, když nám svůj názor napíšete do komentářů.