Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Historická data ukazují, co nejčastěji předchází propadům na akciovém trhu. Aktuální situace je bohužel pro korekci úplně ideální.
Co by mohlo způsobit další prodejní vlnu na akciovém trhu? To je otázka, kterou si klade mnoho investorů, vzhledem k nedávnému silnému růstu na trzích a vysokým cenám akcií. Historie nám může poskytnout určité náznaky.
Korekce na akciových trzích obvykle nepřicházejí jen tak samy od sebe. Potřebují nějaký spouštěč, něco, co je nastartuje. Tým investičních stratégů z Piper Sandler se zaměřil na to, co stojí za předchozími korekcemi.
Sledoval poklesy indexu S&P 500 od roku 1964 o 10 a více procent a zjistil, že převážně jsou způsobeny třemi faktory: vzrůstající nezaměstnaností, rostoucími výnosy dluhopisů nebo nějakým globálním vnějším šokem.
Přesněji řečeno jsou těmito faktory způsobeny vždy. Tým zkoumal celkem 27 propadů trhu a u všech byl alespoň jeden z jevů přítomen. Často dva.
Jaké je tedy nejpravděpodobnější riziko pro další tržní korekci? Podle analýzy Michaela Kantrowitze a jeho týmu jsou to právě výnosy dluhopisů, které představují největší hrozbu pro klidný vývoj na trzích.
V minulosti jsme několikrát viděli, jak akcie klesaly během období, kdy rostly výnosy dluhopisů – vloni například akcie klesaly po dobu tří po sobě jdoucích měsíců, když výnosy dluhopisů rostly.
Významný pokles nastal jen pár dní poté, co se výnos 10letých státních dluhopisů dostal nad 5 %, což bylo 16leté maximum.
Právě rostoucí výnosy dluhopisů byly základem nedávného medvědího trhu, který skončil 27. října, kdy byl S&P 500 o 10,3 % níže oproti svému předchozímu vrcholu.
Vysoké úrokové míry provázely dvě třetiny všech propadů trhu za posledních 60 let.
Zajímavým zjištěním je, že mírný nárůst nezaměstnanosti by mohl paradoxně pomoci udržet růstový trend tím, že by chránil trh před vyššími výnosy.
Výnosy dluhopisů často klesají v době ekonomického zpomalení, kdy poptávka po bezrizikových aktivech roste.
Momentálně se výnosy amerických státních dluhopisů opět mírně zvyšují. Očekávání růstu korporátních zisků podpořených silným ekonomickým růstem však zatím pomáhá akcie chránit.
Kantrowitz a jeho tým ale upozorňují na to, že v posledních letech citlivost akciových trhů na vyšší výnosy dluhopisů dosáhla téměř rekordních úrovní.
Korelace mezi S&P 500 a výnosy 10letých dluhopisů je nyní na jedné z nejvyšších úrovní hned po 90. letech minulého století.
To naznačuje, že by akcie mohly i nadále reagovat negativně na růst dlouhodobých výnosů. Zatím se však zdá, že v letošním roce jsou imunní.
Výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů v prvním čtvrtletí vzrostly o 39 bazických bodů na 4,252 %, zatímco S&P 500 ve stejném období vzrostl o okolo 10 %. Jak dlouho se však může tato guma napínat, než praskne?
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.