Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ukazatel Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (Debt/Equity – D/E)

Publikováno
Ukazatel Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (Debt/Equity – D/E)
Zdroj: Depositphotos.com

Existuje mnoho nástrojů pro analýzu společností a mezi nimi jsou i tzv. finanční poměrové ukazatele. V tomto článku se zaměříme na jeden z nich — Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu neboli Debt/Equity (D/E).

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu ukazuje poměr kapitálu, který společnost vlastní, a kapitálu, který si půjčuje. Jednoduše řečeno, jde o dluh společnosti dělený vlastním kapitálem, jak už ostatně název napovídá. Tento ukazatel pomáhá pochopit, co tvoří aktiva společnosti. V určitých případech se D/E také nazývá finanční páka.

Ukazatel je užitečný pro kontrolu aktuální finanční situace podniku, zda se bude moci v budoucnu rozvíjet a zda bude generovat zisk.

Jak vypočítat dluh vůči vlastnímu kapitálu

Vzorec pro D/E je následující:

Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu = pasiva / aktiva

  • Aktiva společnosti jsou všechny peníze, které má.
  • Závazky jsou všechny peníze, které si půjčila (úvěry, půjčky, dluhy).
  • Krátkodobé závazky se používají k úhradě peněžních mezer. Mají být splaceny do jednoho roku, díky čemuž jsou “dražší”.
  • Dlouhodobé závazky slouží k uvedení velkých projektů do života. Mají být splaceny během několika let, díky čemuž jsou “náklady” těchto dluhů nižší. Jinými slovy, počítáme-li s inflací, čím více času uplyne od doby, kdy byly peníze vypůjčeny, do okamžiku, kdy mají být vráceny, tím méně tento dluh stojí.

Informace o závazcích a majetku naleznete ve finančních zprávách společnosti v sekci Závazky v rozvaze.

Všimněte si, že ne vždy je skutečnost, že společnost má určité dluhy, pro ni negativní. Půjčené peníze usnadňují restrukturalizaci, rozvoj, zavedení nových technologií a rozšíření podnikání. To vše může potenciálně přinést zisk. Zkrátka i velké a úspěšné korporace si někdy půjčují peníze na rozvoj podnikání.

Co znamenají hodnoty D/E

  • Když je D/E nula, společnost nevyužívá půjčené peníze, pouze vlastní majetek. To není vždy dobré znamení. Můžeme konstatovat, že management je ohledně financí opatrný a v budoucnu by společnost mohla mít menší zisk, než jaký je potenciál. Tyto společnosti se zpravidla rozvíjejí pomalu, ale těší se stabilitě na trhu. Investorům přinese investovaný kapitál mírný, ale konstantní zisk.
  • D/E nad nulou: to znamená, že společnost si půjčuje nějaké peníze. S takovým D/E mohou společnosti potenciálně zvýšit své zisky. Musíte však vědět, za co půjčené peníze utrácejí. Společnost možná kryje starší dluhy a dostává se do hlubších finančních problémů. Společnosti však mají tendenci využívat své půjčky moudře.
  • D/E nad hodnotou jedna: společnost si půjčuje více peněz, než má. Pokud nebude mít dostatek na splacení svých dluhů, může skončit v bankrotu.

Jaké D/E je optimální?

Odpověď závisí na sektoru, ve kterém společnost působí. Podle podmínek je optimální úroveň 0,5-0,7. To znamená, že společnost využívá finanční páku správně a má nějakou budoucnost. Ve výjimečných případech se optimální D/E bere jako 1.

Výhody a nevýhody ukazatele D/E

Výhody jsou:

  • Pomáhá porovnávat společnosti podle poměru jejich vlastních peněz a dluhů;
  • Ukazuje, zda si společnost půjčuje peníze racionálně;
  • Prokazuje platební schopnost společnosti;
  • Pomáhá posoudit perspektivy rozvoje firmy.

Nevýhody:

  • Neumožňuje porovnávat společnosti z různých odvětví;
  • Výrazně se liší pro společnosti ze stejného sektoru, ale z různých zemí;
  • Potřebuje čerstvé informace o pasivech a aktivech, které se běžně zveřejňují jednou za čtvrtletí.

Závěr

Ukazatel poměr dluhu k vlastnímu kapitálu (D/E) vyjadřuje poměr závazků společnosti k vlastnímu kapitálu. Jako indikátor má své výhody a nevýhody a musí být používán společně s ostatními (např. P/E) při posuzování investičních možností.

Mějte na paměti, že závazky větší než vlastní kapitál nejsou vždy špatné. Půjčky, zejména dlouhodobé, za předpokladu, že jsou využívány rozumně, pomáhají firmě rozvíjet se a zvyšovat zisky.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎