Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dividendoví aristokraté v uplynulém roce 2023: Investiční metody, výhody a rizika

Objevte svět dividendových aristokratů: Seznamte se se společnostmi, které dlouhodobě zvyšují dividendy. Seznamte se s jejich výhodami a riziky.

Publikováno
Dividendoví aristokraté v uplynulém roce 2023: Investiční metody, výhody a rizika
Zdroj: Depositphotos.com

Na začátku roku 2024 se podíváme na společnosti, které jsou ve finančních kruzích známé jako dividendoví aristokraté. Vysvětlíme si jejich rozdíly, kritéria, která splňují, a upřesníme nejvýznamnější představitele.

Kromě toho prozkoumáme metody, výhody a rizika investování do jejich akcií a provedeme technickou analýzu Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index.

Co jsou dividendoví aristokraté

Dividendoví aristokraté představují společnosti, které po dlouhou dobu soustavně vyplácely a zvyšovaly dividendy. Jejich akcie jsou součástí košů S&P 500 Dividend Aristocrats Index a Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index.

Aby byla akcie zahrnuta do těchto indexů, musí společnost splňovat následující kritéria:

 1. Pravidelné vyplácení a navyšování dividend po dobu nejméně 25 po sobě jdoucích let
 2. Zařazení v S&P 500

Dividendoví aristokraté: přehled pro rok 2023

Index S&P 500 Dividend Aristocrats byl založen společností S&P Dow Jones Indices v roce 2005 a zahrnuje akcie společností, které splňují kritéria pro dividendové aristokraty. V době psaní tohoto článku seznam členů zahrnuje 67 emitentů.

Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index byl vyvinut společností Cboe Global Markets s S&P Dow Jones Indices v roce 2017, aby umožnil investorům investovat do akcií společností S&P 500 Dividend Aristocrats Index s vyšším cílovým výnosem.

Top 10 akcií indexu S&P 500 Dividend Aristocrats podle váhy

Podle údajů S&P Dow Jones Indexes k 30. listopadu 2023 mezi 10 nejlepších společností podle váhy indexu patří:

Číslo Společnost Tržní kapitalizace v USD Sektor
1 Target Corp. (NYSE: TGT) 61,78 miliardy Spotřební zboží
2 Ecolab Inc. (NYSE: ECL) 54,67 miliardy Materiály
3 S&P Global Inc. (NYSE: SPGI) 131,73 miliardy Finance
4 Sherwin-Williams Co (NYSE: SHW) 71,36 miliardy Materiály
5 Clorox Co (NYSE: CLX) 17,78 miliardy Spotřební zboží
6 PPG Industries Inc (NYSE: PPG) 33,48 miliardy Materiály
7 Nucor Corp (NYSE: NUE) 41,79 miliardy Materiály
8 International Business Machines Corp (NYSE: IBM) 144,78 miliardy Informační technologie
9 Cardinal Health Inc. (NYSE: CAH) 26,39 miliardy Zdravotnictví
10 Stanley Black & Decker Inc. (NYSE: SWK) 13,94 miliardy Průmysl

Rozdělení společností v S&P 500 Dividend Aristocrat indexu podle sektorů

 • Spotřební zboží – 25,1 %
 • Průmysl – 22,5 %
 • Materiály – 12,3 %
 • Finance – 10,7 %
 • Zdravotnictví – 10,1 %
 • Spotřební diskreční – 4,5 %
 • Nemovitosti – 4,5 %
 • Veřejné služby – 4,4 %
 • Informační technologie – 3,2 %
 • Energie – 2,6 %

Jak investovat do dividendových aristokratů

 • Akcie společností – Investor může nakupovat cenné papíry konkrétních společností zahrnutých v indexu S&P 500 Dividend Aristocrats nebo všech společnostech v indexu
 • ETF – Investor může investovat do fondů obchodovaných na burze sledujících výkonnost indexu S&P 500 Dividend Aristocrats Index. Jedním takovým je například ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF (NOBL)

Jaké jsou výhody investování do dividendových aristokratů

 • Stabilní příjem – Dividendoví aristokraté musí dlouhodobě zvyšovat své výplaty dividend, aby svým investorům zajistili stabilní a rostoucí zisky
 • Růst kapitálu – Investice do akcií takových společností mohou také přinášet zisky prostřednictvím zhodnocení, protože emitenti, kteří jsou schopni zvýšit dividendy, často prokazují úspěšné fungování a kapitálový růst.
 • Zajištění proti inflaci – Zvýšené výplaty dividend pomáhají čelit dopadu inflace na investice
 • Spolehlivost a důvěra – Dividendoví aristokraté jsou často velké a stabilní společnosti s dlouhodobou historií úspěšného vyplácení dividend. To obvykle vzbuzuje důvěru investorů v ně jako ve spolehlivá aktiva.
 • Diverzifikace – Společnosti zahrnuté v S&P 500 Dividend Aristocrats indexu a Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats zastupují různé ekonomické sektory a umožňují investorům diverzifikovat svá portfolia a rozkládat rizika.
 • Atraktivita pro dlouhodobé investice – Akcie dividendových aristokratů jsou oblíbené mezi velkými investičními fondy. Například Berkshire Hathaway Inc. (NYSE: BRK.A) koupila akcie Coca-Cola Company (NYSE: KO) již v roce 1989 a stále drží ve svém portfoliu 400 milionů akcií.

Rizika a výzvy investování do dividendových aristokratů

 • Dividendové aristokraty mohou ovlivňovat ekonomické poklesy, volatilita trhu, geopolitické události a další faktory, které poškozují celý trh nebo konkrétní sektor.
 • Společnosti ve snaze o stabilní platby a zvýšené dividendy mohou omezit financování projektů rozvoje podnikání
 • Svým záměrem zajistit stabilní výplaty a zvýšit dividendy mohou společnosti sáhnout k financování projektů rozvoje podnikání navýšením vypůjčeného kapitálu, a tím zvýšit dluhovou zátěž.
 • Navzdory dlouhodobé historii zvyšujících se výplat dividend se mohou společnosti setkat s vážnými finančními problémy, které je mohou donutit snížit nebo pozastavit výplaty dividend.
 • Popularita dividendových aristokratů může vést k nadhodnocení jejich akcií, což snižuje potenciální výnosy pro nové investory

Ekonomické faktory ovlivňující dividendové aristokraty

 • Ekonomický cyklus – Během období ekonomického růstu mohou dividendoví aristokraté zvýšit dividendy. Během recese nebo poklesu však mohou čelit tlaku na snížení výplaty dividend
 • Inflace – Rostoucí ceny zboží a služeb mohou snížit kupní sílu dividend, pokud nerostou odpovídajícím způsobem, aby dorovnaly inflaci
 • Úrokové sazby – Vysoká úroveň sazeb může zatraktivnit alternativní investice a vyvíjet tlak na ceny akcií dividendových aristokratů. Naopak snížení úrokových sazeb může učinit akcie s vysokou dividendou atraktivnější
 • Růst HDP – Rychlý ekonomický růst může zvýšit zisky společností a následně i výplaty dividend
 • Fiskální politika – Například změny sazeb daně z dividend mohou ovlivnit velikost a strukturu výplat dividend
 • Globální faktory – Geopolitické konflikty, obchodní války a další globální události mohou ovlivnit globální ekonomiku a ovlivnit dividendové aristokraty, kteří jsou závislí na mezinárodních trzích.
 • Trh práce – Nezaměstnanost a výše mezd mohou ovlivnit poptávku spotřebitelů, a tím ovlivnit zisky společností a jejich schopnost vyplácet dividendy
 • Volatilita směnného kurzu – Kolísání směnných kurzů měn, které hrají důležitou roli při převodu příjmů z cizí měny na americkou měnu, může ovlivnit finance společností, které generují významnou část svých příjmů mimo USA.

Technická analýza Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index

Od ledna 2022 do prosince 2023 se cena Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats pohybovala v bočním kanálu s horní hranicí 605 bodů a dolní hranicí 500 bodů. Během poklesů v březnu a říjnu 2023 cena nedosáhla spodní hranice kanálu, ale testovala support na 536 bodech. To ukazuje na potenciální býčí tlak a sklon k udržení se nad horní hranicí kanálu. V takovém scénáři by cílem pro kupující mohla být úroveň 735 bodů.

Existují však rizika medvědí korekce předtím než dojde k potenciálnímu proražení horní hranice kanálu. Odraz od linie rezistence na RSI může signalizovat možný pokles ceny indexu. Předchozí odraz od této úrovně byl pozorován 27. července 2023, což vedlo k poklesu ceny indexu o 11,90 %.

V tomto scénáři by cílem pro pohyb níže mohla být úroveň supportu na úrovni 585 bodů. Když cena indexu klesne, hodnoty RSI se mohou stabilizovat poblíž úrovně 50. Kupující by mohli být ochotni po takovém snížení hodnot RSI z kritických úrovní nad 80 znovu projevit zájem a posunout cenu výše.

Býci mohou čelit negativnímu scénáři, pokud se cena udrží pod 580 body, což naznačí pravděpodobné proražení spodní hranice krátkodobého vzestupného kanálu. Tento vývoj by mohl vyvolat výraznější pokles směrem k 535 bodům.

Technická analýza Cboe SP 500 Dividend Aristocrats Target Income Index
Technická analýza Cboe SP 500 Dividend Aristocrats Target Income Index*

Závěr

Dividendoví aristokraté představují společnosti, které soustavně vyplácejí a zvyšují dividendy po dobu nejméně 25 let. Jsou členy indexu S&P 500 Dividend Aristocrats Index a Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index. V době psaní tohoto článku obsahoval první indexový koš akcie 67 dividendových aristokratů. Podle údajů z listopadu 2023 téměř polovina těchto společností zastupuje spotřebitelský průmysl a průmyslová odvětví.

Technická analýza grafu Cboe S&P 500 Dividend Aristocrats Target Income Index ukazuje, že kotace se od ledna 2022 pohybují v bočním kanálu a mohlo by dojít k prolomení horní hranice, kterému by pravděpodobně předcházela medvědí korekce.

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎