Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“P2B investice se zajištěním nemovitostmi lidí táhnou,” míní Lukáš Blažek z RONDA INVEST

Publikováno
“P2B investice se zajištěním nemovitostmi lidí táhnou,” míní Lukáš Blažek z RONDA INVEST

Naše pozvání na rozhovor přijal Lukáš Blažek, obchodní ředitel společnosti RONDA INVEST, která nabízí lidem možnost zhodnotit své finance investicemi do půjček zajištěných nemovitostmi.

Jak takové investice fungují, komu a na co se půjčuje a jaké zhodnocení svých financí může investor očekávat? Dočtete se v našem rozhovoru!

Povězte nám hned na začátek, co to vlastně jsou P2B investice se zajištěním nemovitostmi?

P2B je zkratkou spojení peer-to-business. Jde tedy o koncept, kdy lidé půjčují firmám. Koncept je tedy odlišný oproti známějšímu P2P (peer-to-peer), kdy lidé půjčují lidem.

V našem případě, kde se jedná o P2B, lidé investují do úvěru, které jsou poskytované podnikatelům, přičemž každý úvěr je zajištěný zástavním právem k nemovitostem zejména v Praze a krajských městech České republiky.

Můžete nám tedy v krátkosti představit společnost RONDA INVEST?

RONDA INVEST a.s. je dceřinou společnosti RONDA HOLDING a.s., kde 85 % akcií vlastní podnikatelská skupina Aphaduct, a.s. podnikatele Vladimíra Komára, která zastřešuje značky Dermacol – předního českého producenta kosmetiky, Kulina – známý eshop zaměřený na prodej kuchyňského nádobí, elektroniky a vybavení, Krondorf – producent unikátní přírodně sycené minerální vody z Doupovských Hor nebo Axigon – firemní nákupní aliance sdružující 10 000 firem.

Dalších 15 % akcií patří podnikateli Gabrielu Kovácsovi, majiteli společností Citfin – Finanční trhy, a.s. a Citfin, spořitelní družstvo. Skupina Citfin poskytuje komplexní finanční služby hlavně podnikatelům obchodujícím se zahraničím.

A v čem se odlišujete od jiných P2P/P2B platforem?

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že mnoho P2P/P2B platforem nabízí možnost investování do půjček, které však nejsou ničím zajištěné. V našem případě se jedná o investici do podnikatelských úvěrů, které jsou vždy zajištěné nemovitostmi v dobrých lokalitách – tzv. real estate financing.

Naprostá většina investic se týká financování projektů v Praze a okolí, přičemž u projektů je standardem ručení skutečných vlastníků projektů, kteří navíc při načerpání úvěrů sepisují notářské zápisy, v kterých uznávají před notářem svůj dluh co do důvodu a výše a dávají souhlas s vykonatelností. Kdyby pak v budoucnosti dlužníci neplnili své závazky, je RONDA INVEST oprávněna nemovitosti odprodat a uspokojit z výtěžku investory.

Jde tedy o mnohem konzervativnější formu investice, než nabízejí jiné P2P platformy. Další rozdíl může být i v tom, že některé jiné P2P/P2B platformy fungují jen jako tržiště, nabízí tedy k investování půjčky poskytnuté jiným subjektem a berou si poplatek z každé profinancované půjčky.

RONDA INVEST nabízí k investování pouze úvěry, které sama poskytla a dělí se s investory o výnosy z takto poskytnutých úvěrů. To znamená, že stejně jako naši investoři máme maximální zájem na tom, aby dlužníci své úvěry řádné spláceli a abychom investorům nabízeli k investování jen takové projekty, které budou úspěšně dokončeny.

V čem by P2B investice mohly zaujmout investory do akcií, fondů nebo dluhopisů?

Investice do P2B úvěrů jsou zajímavou alternativou k diverzifikaci rizika investičního portfolia pro každého investora. Zvlášť když se jedná o investice do úvěrů, které jsou zajištěné nemovitostmi. Pro investory jsou lákavé zejména svou jednoduchostí a absenci vstupních a pravidelných měsíčních poplatků.

Investovat je možné již od 1 000 Kč, což je ideální pro ty, kteří si chtějí tento druh investování nejprve vyzkoušet s nižší částkou. Atraktivní pro investory je i měsíční vyplácení výnosů, protože tyto představují pro investory pravidelný pasivní příjem a při reinvestování těchto výnosů mohou investoři dosáhnout na ještě vyšší výnos.

U jakého % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty?

Ztrátu kapitálu jsme dosud v RONDA INVEST u žádného investora nezaznamenali, stejně tak i výnosy byly dosud všem investorům vyplaceny včas. Je to důsledkem obezřetné úvěrové politiky RONDA INVEST, kdy před poskytnutím každého úvěru jsou vždy důsledně posuzována rizika daného projektu a každý úvěr je kvalitně zajištěn.

LTV, neboli poměr výše úvěru k hodnotě zajištění u úvěrů, se pohybuje u projektů do 70 %, což vytváří dostatečný polštář pro případný pokles hodnoty zajištění v čase a zároveň motivuje dlužníky k tomu, aby své úvěry v RONDA INVEST řádně spláceli.

Je nabízený výnos z investice přiměřený?

Investoři u RONDA INVEST můžou dosáhnout výnos až 6 % p.a.. Pokud bychom započetli k výnosu i bonus 500 Kč, který je vyplácen novým klientům s investicí nad 10.000 Kč, můžeme říct, že v nedávné minulosti dosáhli někteří klienti celkovou výnosnost investic vyšší než 10 % p.a..

Vzhledem k relativně nízké rizikovosti investice oproti investicím do nezajištěných půjček nebo jiných nezajištěných investičních titulů je výnos podle našeho názoru přiměřený.

Jaké jsou u RONDA INVEST možnosti diverzifikace investic?

Aktuálně mají investoři možnost investovat u RONDA INVEST hned do 13 investičních titulů. Klienti si z nich mohou vybírat podle různých kritérií, například cílové splatnosti, LTV čili poměru výše úvěru vůči hodnotě zajištění, výnosu, lokality zajištění nebo podnikatelského záměru.

Je samozřejmě vhodné, aby investoři diverzifikovali své investice do co nejvyššího počtu projektů.

Kdo je typickým úvěrovým klientem RONDA INVEST?

Typickým úvěrovým klientem je obvykle menší developer, který shání financování pro svůj developerský projekt, přičemž hledá flexibilitu a rychlost. Jde zpravidla o klienty, kterým nevyhovují pomalé zkostnatělé postupy bank, které je omezují například ve výběru dodavatelů stavebních prací, nebo je mimo jiné zdržují neúměrné byrokratické požadavky bank. Další skupinu našich úvěrových klientů tvoří malí a střední podnikatelé z různých podnikatelských oborů, kteří prostřednictvím našich úvěrů často financují nákupy nemovitostí pro rozšíření svého podnikání, případně již nemovitosti mají a potřebují peníze na různé účely formou americké hypotéky pro podnikatele.

Nepovažujete financování developerských projektů za příliš rizikové?

Před poskytnutím úvěru si vždy klienta developera důkladně prověříme a vyhodnotíme rizikovost jeho projektu včetně souvisejících právních rizik. Důležitá je pochopitelně nejenom dostatečná hodnota zajištění, ale především schopnost podnikatele splácet řádně a včas poskytnutý úvěr. Pokud v projektu klienta identifikujeme riziko, které vyhodnotíme jako nepřiměřeně vysoké, tak takovou žádost o úvěr raději zamítneme.

Rizika související přímo s developerskými projekty se snažíme co nejvíce snižovat tím, že financujeme rezidenční projekty zejména v Praze a krajských městech, kde poptávka po bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku a kde je vysoká kupní sila obyvatelstva.

Jak moc ovlivnila epidemie koronaviru splácení Vašich úvěrů?

Na rozdíl od segmentu investic do nezajištěných půjček, které nabízí naše konkurence, se pandemie koronaviru na splácení našich zajištěných úvěrů zatím neprojevila.

Všichni naši úvěroví klienti dosud splácejí své úvěry bez problémů a investoři získávají své výnosy i v této nejisté době včas. Situaci kolem koronaviru samozřejmě nepodceňujeme a důsledně monitorujeme to, jak se naším úvěrovým klientům podnikatelsky daří.

Jaké máte plány do budoucna?

Hodláme i nadále přicházet s novými tituly, do kterých bude možné investovat a každý měsíc představit alespoň jeden nový projekt, do kterého bude možné investovat. Naší čerstvou novinkou je produkt participace v EUR, který klientům umožňuje investovat nově i v eurech.

Právě rozšíření nabídky investic o tituly v eurech zatraktivňuje produkty RONDA INVEST i pro klienty ze zahraničí, zejména pro investory ze Slovenska, kteří dosud měli možnost investovat pouze v českých korunách. Do budoucna pak plánujeme vylepšovat funkcionality našeho investičního portálu, jehož prostřednictvím budou moci zakládat své investice online z pohodlí domova klienti z celé Evropské unie.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎