Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Spálili jste se v obchodování na finančních trzích? Vsaďte raději na tyto 3 pasivní investice

Publikováno
Spálili jste se v obchodování na finančních trzích? Vsaďte raději na tyto 3 pasivní investice
Zdroj: depositphotos.com

Nemalá část investorů se ve svých začátcích spálila během obchodování na finančních trzích. A není divu. Denní obchodování je totiž jednou z nejtěžších investičních disciplín, která dokáže potrápit i zkušené investory.

Povzbuzující nejsou ani výsledky statistik, podle kterých je více než 80 % investorů věnujících se dennímu obchodování ve ztrátě. Tím samozřejmě nechceme říct, že je obchodování na finančních trzích špatný nápad, ale nelze popřít, že vyžaduje mnohem více zkušeností a praxe, než se na první pohled zdá.

Existují však cesty, jak se vyhnout vysokému riziku a zároveň dosáhnout solidních zisků. Jednou z nich jsou pasivní investice, které jsou mezi investory stále oblíbenější. Níže se můžete nechat inspirovat naším výběrem 3 pasivních investic, se kterými se vyhnete vysokému riziku a zároveň vám nabídnou i solidní zhodnocení.

1. ETF

Jednou z alternativ jsou ETF neboli burzovně obchodované fondy. Ty si během několika posledních let našly mezi investory velkou oblibu, a to především díky diverzifikaci, které s nimi mohou dosáhnout. ETF se vždy zaměřují na konkrétní podkladové aktivum (akcie, dluhopisy atd.), přičemž sledují určitý trend, sektor nebo rovnou burzovní index.

Často se setkáte s ETF, která se snaží sledovat výkonnost indexu S&P 500. Aby toho dosáhly, musí investovat do všech 500 největších společností v USA. Jednoduše tak můžete investovat hned do celého koše akcií, čímž dosáhnete mnohem lepší diverzifikace.

Tím se logicky sníží i možné riziko, které ale ani u ETF zcela nevymizí. Dobrou zprávou je, že disponují mnohem nižší volatilitou, díky čemuž je jejich cena mnohem stabilnější než u běžných akcií. Ve zkratce byste tedy neměli zaznamenat rychlý pokles jeho ceny, ale bohužel ani prudký růst.

2. Investiční platformy

Pokud se řadíte mezi investory, kteří se neradi pouští do složitých analýz, určitě využijete služeb investičních platforem. Ty fungují na jednoduchém principu, kdy vámi svěřené peníze investují podle předem stanovené strategie tak, aby dosahovaly předem zvoleného zhodnocení a stupně rizika. U většiny z nich si můžete vybrat, zda budete investovat jednorázově nebo pravidelně, přičemž o zbytek se postarají za vás.

Mezi nejznámější investiční platformy na českém trhu se řadí například Portu nebo Fondee, se kterými mohou pasivně investovat úplní začátečníci i zkušenější investoři. Obě platformy investují převážně do široké nabídky ETF, díky čemuž se vyhnou vysokému riziku, ale dokážou nabídnout i zajímavé zhodnocení. To se může pohybovat v rozmezí od 6 do 13 % u nejodvážnějších portfolií. Vždy ale záleží na tom, jakou strategii a míru rizika si zvolíte.

Favorit redakce

Výhody
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
Nevýhody
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.

Investiční platformy mají i další výhody. Mezi ně se nepochybně řadí poplatky, které jsou výrazně nižší než například u podílových fondů. Drtivá většina z nich si účtuje pouze jeden poplatek, a to roční manažerský poplatek ve výši okolo 1 %. Svěřené peníze navíc můžete téměř ve všech případech kdykoliv vybrat, a to bez jakýchkoli sankcí.

Poznámka

TIP: Více se o investičních platformách dozvíte ve speciální rubrice, kde najdete také recenze těch nejlepších z nich, jako jsou Portu, Indigo, Fumbi a další.

3. P2P půjčky

Naším posledním tipem na tomto seznamu jsou stále populárnější P2P půjčky, které jsou známé díky heslu „lidé lidem“. V tomto případě jsou půjčky financovány investory, kteří obratem inkasují výnosy v podobě úroků. I zde můžete investovat prostřednictvím specializovaných platforem, jako jsou Mintos nebo Zonky.

P2P platformy nabízí návratnost od 7 do 15 %, ale výjimkou není ani návratnost okolo 20 %. Vše se odvíjí od typu a doby splatnosti samotné půjčky. Velkou výhodou je i fakt, že svoji investici nemusíte aktivně spravovat. Stačí když nakoupíte podíl v jedné z půjček a máte hotovo.

I když by se investování do půjček mohlo zdát jako velmi rizikové, opak je pravdou. Velká část platforem nabízí garanci zpětného odkupu. S ní máte jistotu, že společnost váš podíl odkoupí po 30 až 60 dnech nesplácení půjčky. Menší platformy vám navíc vyplatí i ušlé úroky.

Co si z článku odnést?

Jak je možné vidět, na trhu můžete stále najít výhodné alternativy v podobě pasivních investic. Ty vám sice nenabídnou vysoké výnosy jako denní obchodování, ale i přesto budete moci své finance efektivně zhodnotit.

Všechny tři námi uvedené investice se řadí mezi méně rizikové, což ale neznamená, že byste se neměli mít na pozoru. Každá investice si sebou nese určité riziko, které roste společně s vyšší mírou zhodnocení. Pokud si nevíte rady, jak s ním pracovat, přečtěte si náš článek – Investiční riziko – proč jej podstupovat a jak ho minimalizovat?

Jestliže se rozhodnete investovat skrze jakoukoli platformu, měli byste si vždy nejprve ověřit její důvěryhodnost. V současnosti se na trhu můžete setkat se stovkami ne-li tisícovkami platforem, které nemusí být vždy tak férové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ještě, než do nich začnete investovat, zkuste si najít relevantní zdroje informací ohledně jejich historie a fungování. Pomoci vám s tím mohou i naše recenze investičních platforem a P2P platforem.

Líbil se vám tento článek?
34
8

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎