Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Zilliqa

Kryptoměna Zilliqa (ZIL) – Kurz, graf ceny, nákup

Graf kurzu Zilliqa (ZIL)

Kurz Zilliqa
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Kalkulačka: ZIL to CZK

ZIL
CZK
USD
CZK
EUR

Informace o kryptoměně Zilliqa

Současné blockchainové platformy mají určité problémy, mezi něž mimo jiné spadá neschopnost zpracovávat velké množství transakcí za vteřinu (angl. scalability). Například Bitcoin dokáže zpracovat pouze 3-7 transakcí za vteřinu a Ethereum kolem 15.

Dalším problémem kryptoměn jsou vysoké poplatky za zpracování transakcí, přičemž například poplatek za transakci s kryptoměnou Ethereum činí několik jednotek dolarů, ale ve velmi exponovaných obdobcíh může poplatek být i přes 100 dolarů.

Zilliqa je nová blockchainová platforma, přičemž hlavním pilířem této platformy je tzv. sharding – rozdělení celé sítě blockchainu na menší části za účelem paralelního zpracování transakcí, což umožňuje obrovské navýšení počtu zpracovaných transakcí za vteřinu.

Například síť, kterou tvoří 10 000 nodů může zvládnout průměrně stejný počet transakcí jako VISA a MasterCard a za mnohem menší poplatky. Zilliqa rovněž klade velký důraz na Decentralizované Finance. Na blockchainu Zilliqa lze totiž také spustit smart kontrakty, jež jsou napsány v programovacím jazyce Scilla.

Obsah článku o kryptoměně Zilliqa

1.Kryptoměna Zilliqa a její token ZIL2.Těžba tokenů ZIL3.Tým Zilliqa4.Peněženky5.Celkový ekosystém kryptoměny Zilliqa6.Výhody a nevýhody kryptoměny Zilliqa7.Závěr ke kryptoměně Zilliqa8.Diskuze ke kryptoměně Zilliqa (komentáře)

Kryptoměna Zilliqa a její token ZIL

Samotné tokeny platformy mají název „Zilingy“ (angl. Zillings, ZILs, token také bývá označován symbolem $ZIL), přičemž tento token má pouze jeden účel – uhrazení poplatků za transakce a spuštění smart kontraktů v této síti.

Celkový počet tokenů ZIL je stanoven na fixní výši 21 milionů. Před spuštěním samotné platformy bylo 60 % všech tokenů distribuováno různým skupinám uživatelů včetně samotného týmu Zilliqa, prvotním investorům a partnerům. Zbývajících 40 % tokenů bude vytěženo minery během následujících 10 let.

Těžba tokenů ZIL

Mining ZIL funguje na algoritmu Proof-of-Work typu Ethereum Etash. Tento algoritmus se liší od klasického PoW jako u Bitcoinu. Algoritmus, který se využívá při miningu ZIL, má tyto výhody:

 • Lze těžit během krátkých časových úseků: stačí těžit pouze 1 minutu každé 2-3 hodiny, aby byl vytěžen ZIL. Tato možnost výrazně šetří spotřebu energie.
 • Rychlost zpracování transakcí díky shardingu.
 • Nízké poplatky Gas (neboli poplatky za transakci) – činí 0,002 ZIL, což je kolem 0,0002 USD.
 • Rychlé vytěžení jednoho bloku: trvá mezi 40 vteřinami – 2 minutami.
 • Lze využit staking a dostávat cca 6 % p.a. Minimální množství ZIL pro uložení na staking činí 10 tokenů. Lze si zvolit konkrétní nodu, která staking poskytuje. Takové nody mají název Staked Seed Nodes. Každý poskytovatel stakingu nabízí určitou odměnu a také s tím spojené poplatky. Seznam takových „staking“ nod je zobrazen zde.

Tým Zilliqa

Tým Zilliqa je tvořen řadou PhD. akademiků z nejlepších světových univerzit včetně Princeton, Berkeley, Inria a NUS. Do týmu patří vývojáři s mnohaletou praxí v oblasti budování zabezpečených softwarových systémů. Poradci týmu jsou rovněž akademici v oblastech kyberbezpečnosti, IT, kryptografie a bankovnictví.

V době psaní tohoto článku byl současným CEO projektu Michael Conn, který vystudoval několik vysokých škol v USA v oblasti financí a byznysu. Michael Conn je také spoluzakladatelem projektu Institute for Blockchain Innovation a zastával pozici CIO ve společnosti Corl Financial Technologies.

Spoluzakladatelem, prezidentem a CSO projektu je Amrit Kumar, jenž získal titul PhD. na Université Grenoble-Alpes v oblasti IT.

Peněženky

Token ZIL bylo v moment psaní tohoto článku (únor 2021) uložit v následujících peněženkách:

peněženky pro kryptoměnu Zilliqa

S tokeny ZIL se obchoduje zejména za USDT, BTC a USD na následujících významných burzách:

Celkový ekosystém kryptoměny Zilliqa

Ekosystém Zilliqa se neustále rozšiřuje a vyvíjí. Plné spuštění a využití samotného blockchainu platformy (spuštění mainnetu) Zilliqa proběhl v lednu 2019.

 • Zilliqa je integrována s blockchainovou platformou Chainlink, díky níž smart kontrakty spuštěné na platformě Zilliqa mohou používat data přes síť Chainlink, což přináší větší bezpečnost a decentralizaci smart kontraktů Zilliqa.
 • Na blockchainu Zilliqa je spuštěna mobilní aplikace Zilliqa Planet, která obsahuje kryptopeněženku, prohlížeč a online hry, které umožňují používat staking ZIL.
 • Zilliqa má program ZILHive, jenž poskytuje granty pro rozvoj a implementaci aplikací na blockchainu Zilliqa. Fond programu činí 5 milionů dolarů.
 • Projekt Unstoppable Domains, jenž usnadňuje platby uvnitř různých blockchainů, je integrován s blockchainem Zilliqa. Za určitý poplatek si lze pořídit doménu .zil, která umožní zaměnit dlouhé kryptoměnové adresy jen prostým názvem, což výrazně usnadňuje transakce pro uživatele, kteří nemají s blockchainem velké zkušenosti.

Výhody a nevýhody kryptoměny Zilliqa

Mezi výhody můžeme zařadit:

 • Rychlost zpracování transakce. Již na začátku spuštění testovácí fáze Zilliqa v červnu 2017 byla síť Zilliqa 250krát rychlejší než Ethereum a Bitcoin.
 • Malé poplatky za transakce.
 • Samotný programovací jazyk Scilla pro vývoj smart kontraktů a aplikací.
 • Podpora nových projektů v rozvoji aplikací spuštěných na blockchainu Zilliqa prostřednictvím fondu ZILHive.
 • Projekt je tvořen řadou akademiků v oblasti IT, kryptografie a kyberbezpečnosti. 

Avšak Zilliqa má i určité nevýhody:

 • Geograficky se 99 % všech nod nachází na území USA.
 • Zilliqa je méně populární než podobné blockchainové platformy, jako třeba Ethereum, Cardano nebo Tezos. Počet transakcí se od počátku roku 2020 pohybuje kolem 10-40 tisíc denně, s výjimkou dne 4. února 2021, kdy počet denních transakcí dosáhl svého historického maxima – 1 047 000.
 • Projekt Zilliqa v roce 2019 opustil jeden ze spoluzakladatelů a bývalý CEO Xinshu Dong​.

Závěr ke kryptoměně Zilliqa

Projekt Zilliqa přináší velké výhody a má obrovský potenciál v rychle rostoucím světě DeFi a blockchainu.

Zilliqa používá unikátní technologii shardingu, která umožňuje výrazně zvýšit počet zpracovaných transakcí a za mnohem nižší poplatky. Mining Zilliqa má také výhody zejména v úspoře energie a možnosti použití stakingu.

Zilliqa prozatím nemá tak rozvinutý DeFi ekosystém jako jiné podobné kryptoměny, avšak tým Zilliqa aktivně podporuje tento rozvoj skrz fond ZILHive a tým také neustále na projektu pracuje.

Autorem článku je Dmitry Benediktovich

Další zdroje informací

 • Stále se zvyšující rychlost transakcí
 • Bezpečná síť využívající Practical Byzantine Fault Tolerance
 • Bude vyžadovat spoustu místa na data

KryptoměnaZilliqa
VytvořenoV roce 2017 jako ICO
Webové stránkyhttps://www.zilliqa.com/
JednotkaZIL
Aktuální počet tokenů15 561 970 707
Maximální počet tokenů0
Tržní kapitalizace$793 732 627

Kurz kryptoměny Zilliqa za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
17. 01. 2022 $0,065 ZIL
16. 01. 2022 $0,065 ZIL
15. 01. 2022 $0,066 ZIL
14. 01. 2022 $0,065 ZIL
13. 01. 2022 $0,065 ZIL
12. 01. 2022 $0,066 ZIL
11. 01. 2022 $0,061 ZIL
10. 01. 2022 $0,059 ZIL
09. 01. 2022 $0,062 ZIL
08. 01. 2022 $0,062 ZIL
07. 01. 2022 $0,063 ZIL
06. 01. 2022 $0,066 ZIL
05. 01. 2022 $0,067 ZIL
04. 01. 2022 $0,073 ZIL
03. 01. 2022 $0,074 ZIL

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Diskuze k tomuto článku: 12 komentářů
Vince

Zilliqa na Binance nejde nakoupit za KČ? Pořad to po mě chce, abych platil BTC. Když žádné nemám, tak nejdřív musím koupit BTC a pak z toho ZIL? Nevidím take nikde možnost SEPA platby, stále mě to nutí do karty, kde si berou 3-5% z transakce. Mate s tím prosím zkušenosti? Díky.

Magazín Finex

Dobrý den, Vince. Pokud nakupujete na Binance, pak máte pravdu. Bohužel je nejdříve nutné Kč či EUR směnit na BTC či USDT a za ty poté nakoupit Zilliqa.

Vince

Díky za reakci. U výběru je to poté jak? Konkrétní měna se musí zase nějakým způsobem převést na BTC a ten poslat někam do peněženky? Pokud se dívám správně, tak tam nikde není možnost přeměnit na EUR nebo USD a poslat peníze na účet.

Magazín Finex

Dobrý den – přesně tak. Kryptoměnu ZIL za BTC/USDT prodáte stejným způsobem, jako jste ji koupil, a ty pak můžete prodat za EUR, které si poté pošlete na bank. účet pomocí tlačítka Wallet – Withdrawal.

Miroslav

Dobrý den. Koupil jsem si Zilliqa na Binance a nemohu si je převést do Trust Wallet. Políčko pro výběr je neaktivní. Co s tím? :-(

Jiří Šebesta

Ahoj…musíš počkat až to Binance vyřeší/problém mají i jiné směnárny/…
Nicméně tým Zilliqy,dle jeho vyjádření,na vyřešení toho problému už spolupracuje…. mimo jiné ZIL se dá výhodně a jednoduše „stakovat“,takže zase to nechat ležet jen v peněžence je škoda:)

Radim

Zdavím Jiří, co je prosím „stakování“ či jak na to?

jirka

Uvidime jak se to bude do budoucna chovat!? Myslim ze by to mohl byt crny kun kryptomenoveho trhu.

Martin

Dobrý den,
Pokud bych chtěl nakoupit kryptoměnu Zilliqa, doporučili byste jako vhodnou platformu pro nákup Binance, případně nějakou jinou?
Díky moc za info a za všechny články na finex.
Martin

Magazín Finex

Dobrý den, Martine. Děkujeme za Vaši pochvalu, těší nás to. Binance je určitě kvalitní platforma – momentálně asi ta nejlepší, kterou můžete využívat.

Martin

Dobrý den,
Díky za doporučení. Ještě upřesnění, je to vhodné i pro dlouhodobý nákup kryptoměn? Tj. pokud chci nakoupit krypto a držet je na zhodnocení třeba 5 let?
Díky moc
Martin

Magazín Finex

Dobrý den. Obecně se sice nedoporučuje kryptoměny na burzách držet delší dobu, ale z naší zkušenosti víme, že mnoho investorů to tak dělá, a pokud si dávají pozor na svá hesla, atp., pak není problém.

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo