Finex.cz logo
Menu
Finex » Ostatní » Stručná historie futures obchodování

Stručná historie futures obchodování

Stručná historie futures obchodování

Futures obchodování (futures kontrakty) dnes považujeme za jeden ze základních a velice oblíbených způsobů spekulací na burze. Ve skutečnosti ovšem nejde jen o možnost obchodování, ale o řešení reálných potřeb. Podívejte se s námi na to, jak se finanční derivát futures kontrakt vyvinul, a jaké řeší reálné problémy. To a mnohem více v tomto článku!

Pokud nevíte, co futures kontrakt jsou a jak fungují, doporučujeme přečíst tento komplexní článek: 

Futures obchodování je staré jako lidstvo samo

První dochované zmínky o dohodách podobných futures kontraktům najdeme v Číně a to již 4 000 let před naším letopočtem. Ať už z toho příkladu, nebo z jiných dalších, je jasné, že futures kontrakty již tehdy řešily reálné potřeby a nejde jen o nějaký moderní nástroj k obchodování.

První futures kontrakty

Futures kontrakty byly v minulosti všechny smlouvy, které vyjadřovaly výměnu zboží v předem domluveném poměru. Jednalo se v zásadě o barterový obchod sjednaný do budoucna.

Lidé jsou tvory pohodlnými a mají rádi jistotu. Pokud se vžijete do role tisíce let před naším letopočtem, museli jste si zajistit všechny potřebné suroviny výměnou a ideálně bylo vhodné vše předem domluvit.

Za futures obchod v minulosti lze považovat i dohodu mezi farmářem a ševcem. Pokud se oba domluví, že si k tomu a tomu datu vymění jedny boty za 20 slepic, je to futures kontrakt.

Futures kontrakty na komodity

Do dnešní podoby se futures kontrakty začaly formovat v 18. století v Japonsku. Mnoho lidí dostávalo výplatu v podobě rýžového příslibu, či jiném komoditním závazku. To znamená, že dostanete něco jako poukázku na určité množství rýže v budoucnu (jakmile bude vypěstovaná). Co když se ale v budoucnu změní cena?

Jak už jsme zmínili, lidé mají rádi jistotu, a tak začali řešit, jak si zajistit jistý příjem z rýže v budoucnu už nyní. Domluvili se s někým, kdo rýži v budoucnu bude potřebovat, že mu již nyní dají svoji poukázku a inkasují peníze případně jinou komoditu. Tím vyřešili svůj problém a pomohli i někomu dalšímu.

Následně této příležitosti využili samotní pěstitelé. Ti začali prodávat rýži předem, ještě před samotnou produkcí. Svoji cenu měli jistí jak producenti, tak odběratelé a výhodné to bylo pro všechny strany. Producenti navíc nepotřebovali banky, případně se v bance mohli zaručit těmito „futures kontrakty“.

Brzo se ale ukázalo, že v době uzavření kontraktu je smlouva oboustranně výhodná. Časem se ale samozřejmě podmínky mění. Pokud bude špatná úroda, cena roste nahoru a producenti jsou na základě kontraktu nuceni prodávat pod cenou. Naopak v době vysoké úrody by odběratelé sehnali plodinu levněji, ale zavázali se k určité ceně. A tyto případy dali prostor spekulantům.

Nejdříve na cenu spekulovali samotní producenti a odběratelé. Například odběratel očekával, že bude špatná sezóna, takže si dopředu zajistil vyšší množství plodiny, než potřebuje za předem stanovenou (výhodnou) cenu. Pokud se později ukáže, že cena skutečně roste vlivem špatné úrody, náš odběratel může část kontraktů prodat jiným odběratelům se ziskem, nechá si kontrakty pro svoji potřebu a celkově vydělá.

Dle výše zmíněného jsme již jen krůček k tomu, že na trh vstupují i spekulanti, kteří s danou komoditou nemají vůbec nic společného. To ale nevadí, trhu dodávají likviditu a když kdokoliv che prodat nebo nakoupit, tak se jeho příkaz realizuje. Spekulant ale nikdy komoditu reálně nepřevezme.

Při obchodování moderních futures kontraktů nikdy nedojte k reálnému doručení, toho se nemusíte obávat, váš zprostředkovatel automaticky kontrakt uzavře nebo prodlouží (dle předem stanovených podmínek).

Futures formou burzy

Aby se s futures kontrakty dobře obchodovaly a vše mělo jasný řád, tak se založily centralizované burzy. Jednou z prvních takovýchto burz je Dōjima Rice Exchange v Osace v Japonsku roku 1730. Pro nás je známější rok 1878, kdy byla otevřena futures burza v Chicago, tu mají lidé spojenou především s kukuřicí. Mezi aktuálně největší komoditní burzy na světě patří právě zmíněná burza v Chicagu (CME), Intercontinental Exchange a další.

Cílem burz je stanovit pravidla futures kontraktů (objem, splatnost, kvalitu komodity). Důvod je jednoduchý, snadná obchodovatelnost. Nikdo následně nemusí zkoumat kvalitu komodity ani podmínky jednotlivých kontraktů, ty jsou jednoduše na dané burze stejné.

Jak vidíte, futures kontrakty mají logickou základnu, v minulosti řešily problém časové změny poměru cen dvou komodit. To stejné v zásadě řeší i dnes, ale mnohem více se z nich stal pouhý prostředek pro spekulaci. Patří futures kontrakty do vašeho repertoáru nebo dáváte přednost akciím či forexu?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo