Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to Bitcoin futures, kde se obchodují a proč jsou důležité?

Publikováno
Co jsou to Bitcoin futures, kde se obchodují a proč jsou důležité?

V klasickém pojetí jsou futures kontrakty standardizované kontrakty, které jsou obchodovány na burzách a odvíjí se od ceny podkladového aktiva.

Tento kontrakt představuje dohodu mezi dvěma stranami, z níž plyne právo a povinnost prodat či koupit určité množství aktiva v pevně stanoveném budoucím termínu a za předem stanovenou cenu.

Futures kontrakty jsou považovány za tzv. finanční deriváty, jelikož cena těchto kontraktů je odvozena od ceny podkladového aktiva.

Jsou produktem jednotlivých futures burz (angl. Futures Exchanges), proto je každý futures kontrakt přesně standardizován z hlediska objemu, času, typu vypořádání atd. Burza představuje rovněž clearingové centrum, které zajišťuje plnění kontraktu pro obě strany.

Nejdůležitější prvky futures kontraktů

Pokud jste se někdy setkali s obchodováním na burze – ať už akciové nebo kryptoměnové, pravděpodobně jste kupovali přímo dané aktivum. Obchodování futures má ale trochu jiné principy, které je nutné před jejich obchodováním pochopit.

  • Futures kontrakt lze koupit (dlouhá pozice / long position) nebo prodat (krátká pozice / short position). Nedochází ale k prodeji nebo nákupu samotného aktiva, jako je to ve spotovém obchodování kryptoměn, akcií či dluhopisů. Jde o pořízení kontraktu, ze kterého plynou určitá práva a povinnosti. V případě dlouhé pozice se uživatel zavazuje koupit podkladové aktivum za přesně stanovenou cenu a v určitý čas v budoucnu, naopak v případě krátké pozice se klient zavazuje podkladové aktivum prodat.
  • Každý den clearingové centrum provádí vypořádání zisků a ztrát, které plynou z tržního pohybu podkladového aktiva. Z právního hlediska je smluvní protistranou každého obchodu clearingové centrum, které na sebe bere úvěrové riziko prodávajícího a kupujícího. Pokud je pozice zisková, clearingové centrum připíše na účet klienta zisky, jež může klient čerpat. Naopak pokud je pozice ztrátová, burza připíše ztrátu. V obchodu s futures kontrakty platí, že pokud jedná strana má zisk, druhá strana bude mít ztrátu.
  • Možnost využít obrovskou páku, jde o tzv. margin systém.
  • Futures kotrakty jsou obchodovány v lotech – jeden kontrakt bude obsahovat určité množství podkladového aktiva.
  • Před datem vypořádání futures kontraktu má uživatel několik možností:
    • Kontrakt lze uzavřít tak, že uživatel otevře zrcadlovou pozici: pokud má uživatel původně Long futures, může otevřít Short futures a tím jeho pozice zanikne. V praxi bývá většina futures kontraktů vypořádána právě tímto způsobem.
    • Lze prodloužit současnou otevřenou pozici.
    • Lze počkat, až nastane čas konce platnosti futures kontraktu a vyřídit obchod: dojde buď k fyzickému vypořádání, nebo peněžnímu.
  • Existují futures kontrakty, které nemají datum vypořádání. Takové kontrakty mají název věčné futures kontrakty (angl. Perpetual futures contracts).

Důležité pojmy futures kontraktů

Při obchodování futures se setkáte s několika pojmy, které je nutné znát. Níže naleznete ty nejdůležitější.

  • Původní marže (angl. initial margin) – je peněžní částka, kterou klient musí předložit pro nákup či prodej futures kontraktu. Obvykle se tato částka pohybuje kolem 3 až 12 %. To znamená, že klient bude potřebovat například pouze 3 % vlastních prostředků, zatímco 97 % bude zapůjčeno.
  • Udržovací marže (angl. Maintanance margin) – je minimální částka, kterou klient potřebuje mít v případě ztrátové pozice. Například původní marže na nákup určité komodity činí 1 000 dolarů a udržovácí marže činí 700 dolarů. V případě poklesu ceny dané komodity klient utrpí ztrátu a pak bude marže činit třeba 650 dolarů. Burza požádá klienta o doplnění prostředků (to je tzv. Margin Call), aby marže dosáhla znovu 1000 dolarů. Pokud však klient prostředky nedoplní, bude jeho pozice zcela likvidována.

První futures kontrakty obchodované na velké burze se objevily na burze Chicago Mercantile Exchange (CME), což podpořilo příliv institucionálních investorů (jako třeba investiční fondy, penzijní fondy atd.) do Bitcoinu.

Poznámka

Kromě velkých burz, jako je CME či Bakkt, je možné Bitcoin futures obchodovat i na dalších burzách, které jsou přístupné i malým obchodníkům – jako třeba Binance nebo Bitmex.

Jelikož institucionální investoři jsou v řízení svých aktiv více omezeni než soukromí investoři, přístup k derivátům na regulované a uznávané burze je pro institucionální investory důležitým bodem.

Objem otevřených Bitcoin futures kontraktů dosahuje kolem 15,6 miliard dolarů (data k únoru 2021).

Zdroj: Skew. Bitcoin Futures
Poměr otevřených bitcoin futures pozic
Poměr otevřených bitcoin futures pozic na různých burzách v únoru 2021

Srovnání platforem pro obchodování Bitcoin Futures kontraktů

 

Burza Typ Futures kontraktu Částka 1 kontraktu Vypořádání Initial margin
CME Měsíční 5 BTC Fiat (USD) Cca 34 % (páka 2,9x)
Bakkt (Intercontinental Exchange) Denní, měsíční 1 BTC Fyzické vypořádání v BTC Cca 37 %
BitMEX Měsíční, kvartální a věčné 1 USD Fiat 1 % (páka 100x)
Kraken Měsíční, kvartální a věčné 1 USD Fiat max. 2 % (páka 50x)
Binance kvartální a věčné 100 USD BTC max .0,8 % (páka 125x)
OKEx Týdenní a kvartální 100 USD (v Bitcoinech) BTC 1 % (páka 100x)

Tradiční americké burzy jako CME a také Bakkt nabízejí v podstatě „klasické“ futures kontrakty, kdy Bakkt má fyzické vypořádání – reálně dojde k převodu Bitcoinů od prodávajícího ke kupujícímu.

CME má pouze peněžní vypořádání v dolarech. Moderní mezinárodní platformy které známe z platforem jako Binance či Kraken využívají spíše věčné futures kontrakty, které nemají stanovený termín vypořádání a rovněž jsou stanoveny menší částky kontraktů, což je lákavé pro individuální investory a tradery.

V dnešní době je kolem 80 % všech obchodů s Futures kontrakty stanoveno právě na věčné bázi.

Výhody a nevýhody obchodování Bitcoin futures

Obchodování s Bitcoin futures má samo sebou své výhody, ale také nevýhody. Níže naleznete jejich shrnutí.

Výhody

  • Lze zahedgovat riziko kolísání ceny Bitcoinu. Například futures kontrakty budou vhodným nástrojem zejména pro minery a Bitcoin bankomaty. Miner má budoucí příjem v Bitcoinech a je vystaven riziku poklesu jeho ceny, takže si může uzavřít krátkou pozici, tedy prodej futures kontraktu.
  • Možnost sjednat vysokou páku (až 125x na Binance).
  • Standardizace, regulace a vysoká likvidita futures kontraktů.
  • Některé futures burzy (třeba CME) mohou stanovit dolní a horní pásma pohybu ceny daného futures kontraktu. V případě naražení na takové pásmo může burza pozastavit obchodování. Tato skutečnost částečně zbavuje tradera rizika velkého kolísání ceny Bitcoinu.

Nevýhody

  • Možnost dosažení velké ztráty při využití pákového efektu. Čím vyšší je páka, tím vyšší bude ztráta při nepříznivém vývoji ceny. Při využití obrovské páky (100x a více) a zároveň při velkém kolísání ceny vůbec nemusí dojít k Margin Callu, a tudíž bude pozice tradera rychle likvidována.
  • Je nutné pečlivě nastudovat konkrétní podmínky ve futures kontraktu, jelikož tyto podmínky si stanovuje každá burza sama, rovněž se mohou lišit jednotlivé kontrakty v rámci jedné burzy (věčné x měsíční). 

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Baví mě problematika kryptoměn a financí. Během studia na VŠE jsem absolvoval předměty týkající se kryptoměn a blockchainu. Také jsem napsal diplomovou práci o kryptoměnách jako investičním nástroji.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.