Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Skončila vítězná série amerických akcií! Jaký je důvod poklesu na Nasdaqu a S&P 500?

Publikováno
Burza s odstupem: Skončila vítězná série amerických akcií! Jaký je důvod poklesu na Nasdaqu a S&P 500?
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Kombinace faktorů, od jestřábích kroků předních centrálních bank až po výhled na utlumování hospodářského růstu, uvrhla globální akciové trhy do neklidných vod. Hlavní americké indexy zaznamenaly týdenní poklesy, přičemž Nasdaq Composite a S&P 500 utrpěly své první týdenní ztráty po osmi, respektive šesti týdnech.

Výhled na další zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému a rostoucí obavy z nadhodnocení amerických akcií pohnuly trhy k opatrnosti. Stejně tak i evropské akcie zakončily týden ve značné ztrátě. Propadaly se i české akcie a komodity. Za vítěze tohoto týdne tak můžeme označit kryptoměny. Zajímá vás více? Jste na správném místě, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie přerušily svou vítěznou sérii

Hlavní americké benchmarky uzavřely zkrácený sváteční obchodní týden na nižší úrovni. Index Nasdaq Composite zaznamenal první týdenní pokles za poslední dva měsíce, zatímco index S&P 500 zaznamenal první pokles za posledních šest týdnů. Lépe se přitom dařilo růstovým akciím a akciím s velkou tržní kapitalizací.

Sentiment po většinu týdne ovlivňovaly náznaky, že nás pravděpodobně čeká další zvyšování sazeb ze strany Federálního rezervního systému. V připraveném vystoupení před Kongresem ve středu a ve čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že “téměř všichni tvůrci měnové politiky očekávají, že do konce roku bude vhodné úrokové sazby ještě o něco zvýšit”. Nejnovější souhrn ekonomických předpovědí Fedu skutečně odhalil, že většina členů výboru pro měnovou politiku očekává v tomto roce ještě nejméně dvě zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu – ačkoli trhy s futures nadále předpovídaly, že je to nepravděpodobné. Čtvrteční zprávy o tom, že Bank of England a Norges Bank, norská centrální banka, navýšily úrokové sazby, rovněž posílily obavy z dalšího zvyšování sazeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Nadměrné ocenění amerických akcií dělá investorům stále větší starosti

Letošní více než 13% nárůst indexu S&P 500, který je způsoben faktory, jako je mírná inflace a pokrok v oblasti umělé inteligence, výrazně zdražil americké akcie (navzdory propadu z tohoto týdne), které by tak mohly být náchylnější k poklesům. Současné ocenění indexu S&P 500 výrazně přesahuje jeho historický průměr, což často předznamenává turbulentní výkonnost trhu.

K možným hrozbám pro stabilitu trhu patří neočekávané zpomalení ekonomiky, jestřábí postoj Federálního rezervního systému, který je více jestřábí, než se předpokládalo, a oživení inflace. Investiční institut Wells Fargo nedávno snížil hodnocení technologického sektoru kvůli jeho “neatraktivnímu” ocenění. Goldman Sachs pak doporučuje akciovým investorům konzervativní přístup a “ochranu proti poklesu”, přestože předpovídá, že index S&P 500 dosáhne do konce roku hodnoty 4 500 bodů.

Vysoké ocenění je ještě více znepokojující u indexu Nasdaq 100, který letos zaznamenal 37% rally. Index se obchoduje s vysokým násobkem odhadů budoucích zisků a výhled zisků jeho rychle rostoucích společností není tak silný jako v roce 2021. Technické ukazatele trhu přitom rovněž vykazují známky potenciální slabosti. Na místě tak je v současné době opatrnost.

Směřuje americká ekonomika do recese?

Americká ekonomika vzdoruje očekáváním a neustálým výzvám k recesi, a to i přesto, že Fed v posledních 16 měsících agresivně zvyšoval úrokové sazby a výnosová křivka je od loňského července inverzní. Z velké části je to dáno odolností trhu práce, který se stále může pochlubit mírou nezaměstnanosti 3,7 %, což je téměř několikaleté minimum, a zdravým růstem mezd ve výši 4,3 %. Spotřebitelé obecně pohodlněji utrácejí, když jsou zaměstnaní a cítí se ve svém zaměstnání jistí. Síla, kterou vidíme na americkém trhu práce, je také částečně důsledkem pandemického narušení – mnoho lidí v tomto období opustilo pracovní místa a některá odvětví stále obtížně hledají pracovníky.

Začínáme však pozorovat první náznaky toho, že se trh práce i ekonomika mohou ochlazovat. Některé předstihové ukazatele trhu práce ukazují na očekávané změkčení, včetně rostoucích počtů žádostí o podporu v nezaměstnanosti, nižší míry odchodů ze zaměstnání a klesajícího počtu volných pracovních míst. Kromě toho se předstihové ukazatele ekonomické aktivity, jako jsou indexy ISM ve výrobě a službách pohybují níže. A tradiční předstihové ekonomické ukazatele USA, včetně indexů Conference Board a OECD, se všechny posunují níže.

Zdroj: factset.com
Tento graf ukazuje, že se objevují první známky ochlazování amerického trhu práce, včetně vyšších počtů týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a nižších údajů o odchodech ze zaměstnání
Tento graf ukazuje, že se objevují první známky ochlazování amerického trhu práce, včetně vyšších počtů týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a nižších údajů o odchodech ze zaměstnání

Dlouhé a proměnlivé zpoždění utahovací kampaně Fedu může ekonomiku dohánět, ale je možné, že tento cyklus bude jedinečný. Nakonec můžeme být svědky spíše klouzavé recese – což znamená, že některá odvětví mohou směřovat do útlumu, zatímco jiná se stabilizují a zotavují. Například v oblasti bydlení se na začátku letošního roku zdálo, že došlo k poklesu a nyní se spíše stabilizuje. Celkově to může vést k tomu, že hospodářský růst v USA klesne pod trend, možná pod 1,0 %, ale nemusíme se dočkat tradičních dvou či více čtvrtletí záporného růstu.

Evropské akcie rovněž zakončily týdenní obchodování ve značné ztrátě

Panevropský index STOXX Europe 600 klesl v tomto týdnu o 2,85 % v důsledku obav, že by další zvyšování úrokových sazeb mohlo způsobit recesi ve Velké Británii a eurozóně. K pochmurné náladě přispělo i neuspokojivé hospodářské oživení v Číně a jestřábí komentáře předsedy Federálního rezervního systému USA Jeroma Powella. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se rovněž potýkaly s problémy, německý DAX klesl o 2,72 %, francouzský index CAC 40 se propadl o 2,58 % a italský FTSE MIB ztratil 2,34 %. Britský index FTSE 100 pak klesl o 2,37 % a dostal se do záporu i co se týče výkonnosti za celý letošní rok.

Obavy z recese tlačily dolů také výnosy evropských státních dluhopisů. Průzkumy nákupních manažerů ukázaly, že podnikatelská aktivita v soukromém sektoru výrazně zpomalila, což zatížilo výnosy desetiletých německých dluhopisů. Klesly také výnosy francouzských a švýcarských dluhopisů. Ve Velké Británii výnosy desetiletých státních dluhopisů oslabily, protože se ekonomický výhled zhoršil poté, co Bank of England (BoE) zrychlila tempo zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

Bank of England zrychluje tempo zvyšování sazeb, protože inflace nezpomaluje

Bank of England nečekaně zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,0 % – nejvyšší úroveň od roku 2008. Výbor pro měnovou politiku hlasoval v poměru 7:2 pro zrychlení tempa zpřísňování měnové politiky poté, co nejnovější údaje o inflaci přinesly nečekaně silné výsledky. “V posledních údajích se objevily významné negativní zprávy, které naznačují větší vytrvalost inflačního procesu,” uvedl výbor.

Celkový meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojeném království se v květnu již čtvrtý měsíc po sobě nepodařilo zpomalit a zůstal na úrovni 8,7 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, zrychlila na 31leté maximum 7,1 % z dubnových 6,8 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby Bank of England za posledních 12 měsíců

Sazby zvyšovaly i další evropské centrální banky

Norská centrální banka zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,75 % – nejvyšší úroveň od roku 2008 – a uvedla, že “s největší pravděpodobností” v srpnu opět úrokovou sazbu zvýší, aby omezila inflaci, která je “výrazně nad cílem”.

Švýcarská národní banka pak zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,75 %, což je páté zvýšení v řadě, a nevyloučila další zvýšení sazeb.

Index PX následoval globální akciové trhy

Index PX v tomto týdnu oslaboval podobně jako globální akciové indexy, když odepsal více než 2 % své hodnoty. Nejvíce se na jeho propadu podílely akcie Erste Group, které ztratily přes 4 % své hodnoty. Téměř o 3 % však oslabily i akcie ČEZ a v mírném záporu zakončily týdenní obchodování i akcie Komerční banky a tabákového výrobce Philip Morris. Cena akcií Moneta se pak během týdenního obchodování téměř nezměnila.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Bitcoin a Ethereum po žádosti BlackRock o zřízení bitcoinového ETF silně rostou

Oživení na kryptoměnovém trhu, které začalo minulý týden, tento týden dosáhlo svého vrcholu, když se na trzích nadále odrážela bombastická zpráva o tom, že největší světový správce aktiv, společnost BlackRock, podal u Komise pro cenné papíry (SEC) žádost o vytvoření bitcoinového ETF.

O ETF žádají desítky společností a desítky jich byly zamítnuty. Do dnešního dne nebylo krypto-skeptickou komisí SEC schváleno ani jedno bitcoinové ETF (přestože jich kanadské regulační orgány schválily již několik).

Pokud má však někdo šanci na schválení ETF, je to společnost BlackRock. Tato firma se může pochlubit neuvěřitelnými 9 biliony dolarů spravovaných aktiv a má vítězné skóre 575:1, pokud jde o schválení ETF komisí SEC. Tato zpráva inspirovala další dva americké správce aktiv, WisdomTree a Invesco, kteří již dříve neúspěšně požádali o vlastní bitcoinové ETF, aby tento týden podali nové žádosti. Krátce poté následovala společnost Valkyrie.

Bitcoin i Ethereum tak tento týden prudce vzrostly. Největší světová kryptoměna vystřelila až o 18 % na cenu nad 31 tisíci dolary – 12měsíční maximum, zatímco Ethereum vzrostlo až o 12,7 % a v nedělních odpoledních hodinách se obchoduje kolem ceny 1 900 dolarů. Tento týden se však dařilo i dalším kryptoměnám – většina z třiceti největších kryptoměn podle tržní kapitalizace vystřelila vzhůru o dvouciferná procenta.

Největší týdenní pokles ropy od května kvůli obavám z recese

Ropa zaznamenala největší týdenní pokles od začátku května, protože Federální rezervní systém signalizoval možné zvýšení úrokových sazeb a evropské údaje upozornily na riziko zpomalení ekonomiky. West Texas Intermediate se tento týden propadla o téměř 3 %, což je nejvíce od 5. května. O téměř 2,5 % se pak propadla cena globálního benchmarku – ropy Brent. Powellovy komentáře posílily americký dolar a snížily přitažlivost komodit oceněných v americké měně.

Strach z vyšších sazeb a s tím spojené zpomalení ekonomické aktivity vytváří tlak na ropnou oblast. Vyšší sazby také zvyšují náklady na přepravu, což zdražuje vše od skladování ropy až po její přepravu. Pohyby na trhu s ropou v posledních dnech zhoršilo také technické obchodování, kdy ceny ropy Brent i WTI prudce klesly poté, co otestovaly horní hranice pásem, v nichž se držely od začátku května.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Podobně jako na ceně ropy se i na drahých kovech podepsaly jestřábí komentáře předsedy Fedu Jerome Powella vedoucí k posílení dolaru. Zatímco cena zlata se propadla během týdne o přibližně 2 % na hodnotu 1 921 dolarů, stříbro si vedlo výrazně hůře. Menší sourozenec zlata, stříbro, ztratil více než 7 % své hodnoty a zaznamenal tak nejhorší týdenní výsledek za několik posledních měsíců.

Číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 18. Až o 18 % v tomto týdnu vzrostla cena Bitcoinu. Nejvyšší ceny dosáhl v pátek – 31 255 dolarů – což je zároveň nejvyšší cena od 7. června 2022. Kryptoměnový trh obecně rostl díky rozšířenému optimusimu pramenícího z nedávného přijetí této kryptoměny ze strany velkých finančních institucí.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎