Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Proč výrazně klesly akcie Tesla? Jaký to mělo vliv na celkový trh? Dow Jones výrazně výše. Prudký nárůst pražské burzy

Publikováno
Burza s odstupem: Proč výrazně klesly akcie Tesla? Jaký to mělo vliv na celkový trh?  Dow Jones výrazně výše. Prudký nárůst pražské burzy
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři! Většina hlavních amerických indexů zaznamenala růst s výjimkou technologického Nasdaq 100. Evropské akciové indexy pak rostly úplně všechny. Za velkého poraženého minulého týdne přitom lze označit akcie Tesla.

Co makroekonomika? V nadcházejícím týdnu se hojně očekává zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu i ECB. Fed se pak také vytasil s pokutou vůči Deutsche Bank. To však není ze zpráv z finančních trhů z tohoto týdne zdaleka všechno. Jako obvykle jsme se podívali i na kryptoměny a komodity. Pokud vás zajímá více, čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké indexy skončily většinově v zelených číslech

Většina hlavních amerických akciových indexů rostla díky naději, že napjatý trh práce a mírná inflace pomohou ekonomice vyhnout se tvrdému přistání. Nejlépe se přitom dařilo indexu blue chip akcií – Dow Jones, který si připsal více než 2 %.

Jediný index, který skončil v mírném záporu, pak byl Nasdaq 100 – o necelé procento. Dolů ho stáhla záporná výkonnost 5 z jeho 6 největších komponent – Microsoft sice odepsal pouze necelé půl procento, avšak akcie Nvidia 2,5 %, Amazon 3,5 %, Alphabet více než 4 %, Meta téměř 5 %, a Tesla téměř 8 %. Hodnotové akcie tak v tomto týdnu překonaly své růstové protějšky.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2023

Poslední zvýšení sazeb Fedu se podle ekonomů uskuteční na červencovém zasedání

Americký Federální rezervní systém zvýší 26. července svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 5,25-5,50 %, domnívá se všech 106 ekonomů oslovených agenturou Reuters. Většina z nich přitom tvrdí, že to bude poslední zvýšení v rámci současného cyklu zpřísňování.

Odolná ekonomika a historicky nízká nezaměstnanost více než rok od zahájení jedné z nejagresivnějších kampaní Fedu za zvyšování sazeb v historii opakovaně mátly analytiky a investory.

Inflace klesá, přičemž celkový ukazatel indexu spotřebitelských cen (CPI) v červnu zpomalil na 3,0 % z květnových 4,0 %. To vedlo mnoho pozorovatelů na Wall Street k závěru, že by inflace mohla být brzy zkrocena. To některé z analytiků přimělo k obnovení sázek na to, že ke snížení sazeb by mohlo dojít již do konce roku 2023.

V současné době se především diskutuje o tom, zda by mohlo být zapotřebí další zvyšování sazeb, aby se zajistilo pokračování dezinflace, nebo zda by další zvyšování mohlo způsobit zbytečné škody ekonomice. Jádrová inflace však stále přetrvává a tak předseda Fedu Jerome Powell a další představitelé americké centrální banky prohlásili, že další zpřísňování se blíží – což odpovídá předpokladu ekonomů. Na zasedání minulý měsíc se přitom rozhodli zvyšování sazeb pozastavit.

Cílem Fedu je inflace měřená indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE) na úrovni 2,0 %, naposledy vykázaná za květen na úrovni 3,8 %. Žádný z ukazatelů inflace – CPI, jádrový CPI, PCE a jádrový PCE – však podle očekávání nedosáhne 2 % dříve než v roce 2025.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj celkové (modrá) a jádrové (černá) inflace v USA za posledních 5 let
Vývoj celkové (modrá) a jádrové (černá) inflace v USA za posledních 5 let

Snížení prodejních cen vozů, výrazně dopadlo na hospodářské výsledky Tesly

Každá akce má svou reakci a důsledkem toho, že Tesla zahájila cenovou válku na trhu s elektromobily, jsou klesající ziskové marže. Akcie Tesla ve čtvrtek klesly o téměř 10 % poté, co společnost vykázala hospodářské výsledky za druhý kvartál letošního roku, které investorům přinesly spoustu starostí.

  • Od prvního čtvrtletí roku 2022 klesly hrubé ziskové marže společnosti Tesla z 27 % na 18 %, což je již třetí čtvrtletí poklesu v řadě, který je stále více znepokojující.
  • Zásoby Tesly stále rostou, přičemž banka UBS nedávno odhadla, že výroba vozů letos výrazně převýší poptávku – očekává se tedy další snižování cen.

Po poslední zprávě o výsledcích hospodaření si společnost Roth Capital Partners myslí, že je Tesla “v současné době hrozivě nadhodnocená” – a měla by se obchodovat za 85 dolarů za akcii (71% pokles). V podstatě by tak měla být oceněna jako tradiční výrobce automobilů.

Tesla byla kdysi proslulá svými vysokými maržemi, kterými dominovala nad ostatními výrobci automobilů – nyní se však přibližuje 14% hrubé marži General Motors. Je otázkou, zda opět svůj náskok v maržích získá zpět, protože analytici krom jiného po oznámení hospodářských výsledků poukázali na to, že Tesla “odstranila ze svého výhledu zmínku o udržení špičkové provozní marže v odvětví”.

Zdroj: macrotrends.net
Vývoj hrubé marže společnosti Tesla za posledních 5 let
Vývoj hrubé marže společnosti Tesla za posledních 5 let

Evropské akcie za sebou mají další vítězný týden

Panevropský index STOXX Europe 600 skončil týden o více než procento výše díky naději, že důkazy o zpomalující se inflaci by nakonec mohly předznamenat konec zpřísňování měnové politiky. Většina hlavních kontinentálních akciových indexů rovněž mírně vzrostla. Italský FTSE MIB si polepšil o 0,67 %, francouzský index CAC 40 získal 1,62 % a německý DAX přidal něco málo přes procento.

Britský index FTSE 100 pak vzrostl dokonce o více než 3 % a opět se v letošním roce vrátil do zelených čísel. Částečně k tomu přispělo oslabení britské libry vůči americkému dolaru – index zahrnuje mnoho nadnárodních společností s příjmy mimo Britské ostrovy.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a roce 2023

ECB pravděpodobně v červenci zvýší sazby o 25 bazických bodů

Podobně jako Fed i ECB pravděpodobně na svém nadcházejícím zasedání 27. července zvýší úrokové sazby o 25 bazických bodů. Věří tomu všichni ekonomové oslovení agenturou Reuters, z nichž mírná většina nyní čeká i další zvýšení sazeb v září. Inflace v eurozóně se snížila téměř o polovinu, když v červnu klesla na 5,5 % z maxima 10,6 % v říjnu loňského roku, ale to nestačí k tomu, aby to ECB odradilo od dalšího zvyšování, protože podle jejích slov “inflace zůstane příliš dlouho příliš vysoká”.

Po osmi po sobě jdoucích zvýšeních sazeb od července 2022 o celkem 400 bazických bodů nyní investoři a analytici horlivě diskutují o tom, kolik dalších zvýšení je zapotřebí a jak dlouho budou muset sazby zůstat vysoké, aby se inflace dostala na 2% cíl.

Tvůrci politiky ECB jedno zvýšení v červenci vesměs přislíbili, což vedlo všech 75 respondentů oslovených v průzkumu agentury Reuters ze 14. až 19. července k závěru, že k němu dojde. Ekonomové byli ohledně dalšího zpřísňování méně jednotní. Zatímco 35 ze 75 předpovědělo, že již nedojde k žádnému zvýšení, 40 ekonomů nyní vidí další zvýšení o 25 bazických bodů v září jako pravděpodobné, což je výrazný nárůst oproti pouhým čtyřem v červnovém průzkumu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Americký Fed udělil Deutsche Bank pokutu 186 milionů dolarů za pomalý postup v boji proti praní špinavých peněz

Federální rezervní systém ve středu oznámil, že uložil Deutsche Bank a jejím americkým pobočkám pokutu ve výši 186 milionů dolarů za to, že dostatečně neřešily problémy s kontrolou praní špinavých peněz a další nedostatky, na které americká centrální banka již dříve upozornila.

Nynější pokuta za přetrvávající problémy představuje poslední ránu pro německého věřitele, který se již několik let snaží získat pevnou půdu pod nohama u regulačních orgánů v Evropě a ve Spojených státech.

“Deutsche se musí prioritně zaměřit na řešení několika z těchto problémů, jinak jí hrozí další a stupňované sankce,” uvedl Fed. Bance pak nařídil, aby zlepšila řízení rizik a dat. Fed identifikoval předchozí problémy z let 2015 a 2017, které vyplývaly z nedostatečných kontrolních mechanismů ve vztahu Deutsche s estonskou pobočkou Danske Bank.

Deutsche Bank ve svém prohlášení uvedla, že je odhodlána odstranit nedostatky zjištěné Fedem v blízké budoucnosti, a zároveň dodala, že pokuta je z velké části pokryta opatřeními přijatými v předchozích čtvrtletích, na cenu akcií německé banky tak pokuta neměla příliš velký vliv.

Index PX navázal dalším růstem a je na nejvyšší hodnotě za poslední měsíc

Pražská burza krom pondělí po všechny ostatní dny v týdnu rostla a nakonec si index PX připsal 1,90 %, když zakončil obchodování na hodnotě 1 335,07 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie bankovní skupiny Erste Group, které v týdnu posílily o více než 6 % až na 827 korun za akcii – nejvyšší cena od března.

Oslabil pouze jeden z hojně sledovaných titulů a to akcie ČEZ o přibližně půl procenta. Dařilo se také dalším bankovní akciím – Komerční banky a Monety, které si připsaly 1,65 respektive 1,97 %. O necelé půl procento pak posílily i akcie Philip Morris.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a od začátku roku 2023

Kryptoměny: Mírný pokles Bitcoinu i Etherea

Rallye altcoinů z minulého týdne nebyla tento týden zdaleka tak výrazná, protože Chainlink, XRP, XLM, Stellar a TRX byly jediné mince, které za posledních sedm dní zaznamenaly výrazné zisky.

Bitcoin a Ethereum se v neděli obchodovaly o něco níže než minulý týden touto dobou. Bitcoin klesl o necelé procento na aktuální cenu 29 962 dolarů. Druhá nejoblíbenější mince, Ethereum, mezitím klesla o 2,29 % a v době psaní tohoto textu se obchodovala za 1 877 dolarů.

Nejprudší pullback mezi předními měnami tento týden zaznamenaly Solana, která klesla o téměř 10 %, a Avalanche, který ztratil přibližně 8 %. Několik altcoinů posílilo – zejména Toncoin (růst o 8 %), Stellar vyletěl o 23 % a Chainlink posílil o 15 %.

Chainlink zahájil svou rally v pondělí spuštěním svého Cross-Chain Interoperability Protocol (CCIP) na své hlavní síti. Protokol v současnosti podporuje sítě Avalanche, Ethereum, Optimism a Polygon. Je také integrován s DeFi lending protokoly Aave a Synthetix.

Ropa roste již čtvrtý týden v řadě díky snižující se nabídce

Ceny ropy v pátek vzrostly o téměř 2 % a zaznamenaly čtvrtý týdenní nárůst v řadě, k čemuž přispěly rostoucí důkazy o nedostatku dodávek v nadcházejících měsících a rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, které by mohlo dále zasáhnout dodávky.

Futures na ropu Brent vzrostly v pátek o 1,43 dolaru, tj. 1,8 %, a usadily se na ceně 80,75 dolaru za barel, přičemž týdenní nárůst činil necelá 2 %. Americká ropa West Texas Intermediate skončila v pátek o 1,42 dolaru výše, tj. o 1,9 %, na ceně 76,99 dolaru za barel, což je nejvyšší hodnota od 25. dubna. Za celý týden si WTI připsala více než 3 %.

Trh s ropou začíná pomalu oceňovat hrozící omezení dodávek. Celosvětové dodávky se začínají omezovat a v příštích týdnech by se to mohlo výrazně zrychlit. Na ceny by mohlo mít vliv i zvýšené riziko válečných konfliktů.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Cena zlata se už druhý týden v řadě téměř nezměnila. Srpnový futures kontrakt na zlato na newyorské burze Comex uskutečnil v pátek závěrečný obchod na úrovni 1 963,90 dolaru za unci, odepsal tak něco málo přes dolar oproti otevírací pondělní ceně. Spotová cena zlata, která odráží fyzické obchody se zlatem a je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, se usadila na ceně 1 963 dolarů, což představuje týdenní růst o přibližně půl procenta.

Cena stříbra pak v tomto týdnu klesla o procento po 8% zisku v předchozím týdnu. Stříbro otevíralo týdenní obchodování na ceně 24,85 dolaru za unci a ukončilo ho na ceně 24,58 dolaru za unci.

číslo týdne 

Jako číslo týdne volíme 8. O téměř 8 % klesly během týdne akcie Tesla. Jenom během čtvrtečního obchodování přitom odepsaly po oznámení hospodářských výsledků téměř 10 % své hodnoty. Investoři byli znepokojeni snižujícími se maržemi společnosti.

Nedávno jsme také otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎