Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Máme za sebou skvělý listopad. Index Dow vzrostl od řijna o více než 20 %. Evropské akcie rostou 7. týden v řadě

Publikováno
Burza s odstupem: Máme za sebou skvělý listopad. Index Dow vzrostl od řijna o více než 20 %. Evropské akcie rostou 7. týden v řadě
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audio verzi:

Hezké úterý, vážení čtenáři! Oživení na finančních trzích nabírá v závěrečných fázích roku na obrátkách. Globální akcie zaznamenaly první měsíční zisky za více než rok a dluhopisy s investičním ratingem vykázaly největší měsíční zisk od roku 2008, což připomíná, jak je důležité zachovat disciplinovaný investiční přístup v době nejistoty.

Kromě toho, že listopad poskytl portfoliím určitou úlevu, byl měsícem, který zahrnoval několik významných zvratů. Pojďme se opět na jednotlivé třídy aktiv podívat v našem pravidelném shrnutí. Rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je tu!

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde takovýto email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Americké akcie zakončily týden opět v zelených číslech

Hlavní americké akciové indexy skončily výše, podpořeny možností, že Federální rezervní systém zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Růstové akcie překonaly své hodnotové protějšky v indexu S&P 500, díky čemuž i technologický index Nasdaq zaznamenal solidní zisky. Index blue chip akcií Dow Jones posílil jen mírně, přesto v poslední listopadový den vstoupil do teritoria býčího trhu, když uzavřel o více než 20 % výše nad minimem, kterého dosáhl v září 2022.

Komentáře předsedy Fedu Jeroma Powella signalizující mírnější budoucí zvyšování úrokových sazeb vedly k poklesu výnosů amerických státních dluhopisů. V pátek však výnosy částečně korigovaly své dřívější pohyby poté, co údaje o zaměstnanosti v USA ukázaly v listopadu silný nárůst počtu zaměstnanců a mzdovou inflaci.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Silná listopadová zpráva o zaměstnanosti komplikuje úsilí Fedu

Listopadová zpráva o zaměstnanosti odpovídala pokračujícímu trendu odolnosti a síly trhu práce, který jsme pozorovali v průběhu celého roku. Zatímco je tato síla dobrou zprávou pro ekonomiku, pro trhy byla interpretována jako špatná zpráva, protože naznačuje, že Fed má na zpomalující růst mezd jen malý vliv. Po zprávě o zaměstnanosti vzrostly výnosy dluhopisů a akcie odevzdaly část týdenních zisků. Z toho plyne, že stále napjatý trh práce komplikuje a potenciálně prodlužuje snahu Fedu zkrotit inflaci. Jaké nejdůležitější zprávy vyplývají ze zprávy o zaměstnanosti?

  • Americká ekonomika vytvořila 263 000 nových pracovních míst, což je více než očekávaných 200 000. Toto tempo přírůstku pracovních míst je mnohem vyšší než odhad 100 000, který předseda Powell uvedl jako konzistentní s růstem populace.
  • Většina přírůstků se soustředila do sektoru služeb, přičemž v odvětví rekreace a pohostinství přibylo 88 000 pracovních míst. Navzdory silnému náboru v tomto odvětví stojí za zmínku, že zaměstnanost v odvětví rekreace a pohostinství je stále přibližně o 6 % nižší než před pandemií. Odvětví citlivější na úrokové sazby, jako je stavebnictví a zpracovatelský průmysl, také zaznamenala slušné přírůstky počtů pracovních míst, ale určité zmírnění je pravděpodobně za rohem.
  • Míra nezaměstnanosti se podle očekávání udržela na úrovni 3,7 %, ale meziroční růst mezd zrychlil z 4,9 % na 5,1 %. Přetrvávání růstu mezd pravděpodobně vysvětluje skutečnost, že nabídka pracovních sil se snížila a zůstala omezená.
Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje silný měsíční přírůstek volných pracovních míst v USA, který výrazně převyšuje přírůstek potřebný k tomu, aby se nezaměstnanost nezvyšovala (žlutá čára)
Graf ukazuje silný měsíční přírůstek volných pracovních míst v USA, který výrazně převyšuje přírůstek potřebný k tomu, aby se nezaměstnanost nezvyšovala (žlutá čára)

Listopad, na který se nezapomíná

Letošní náročný rok byl pro investory poznamenán mnoha protivětry, které zasáhly ekonomiku a trhy. Nevídaná inflace, prudce rostoucí výpůjční náklady, výluky v Číně, válka na Ukrajině a medvědí nálada investorů. Přestože tyto problémy přetrvávaly po celý rok, zde je 6 nedávných událostí a zvratů, které by neměly zůstat nepovšimnuty.

  1. Po růstu z minulého měsíce je nyní Dow o více než 20 % výše než na svém říjnovém minimu a jen asi o 5 % níže než na svém historickém maximu. To samozřejmě neodráží širší slabost akcií, kterou lépe ukazuje 15% pokles indexu S&P 500.
  2. Cyklické sektory překonaly defenzivní sektory a průměrné akcie v indexu S&P 500 si vedly lépe než index, který byl zatížen zaostávajícími mega caps akciemi.
  3. Volatilita akcií se minulý měsíc propadla, což stlačilo VIX – tzv. index strachu – zpět na jeho historický průměr (z březnového maxima 36 klesl na 20).
  4. Americký dolar zažil nejhorší měsíc od roku 2010, když vůči koši ostatních hlavních měn oslabil o 5 %.
  5. Čínské akcie vedly světové trhy k růstu díky nadějím na znovuotevření trhu. Hlavní hongkongský index Hang Seng vzrostl v listopadu o 23 %, což je nejvíce od roku 1998.
  6. Neamerické akcie rozvinutých trhů s velkou tržní kapitalizací dohnaly mezeru ve výkonnosti za americkými akciemi. Obě kategorie cenných papírů nyní za celý rok poklesly přibližně o 15 %.
Zdroj: morningstar.com
Graf ukazuje listopadovou a meziroční výkonnost různých tříd aktiv. Mnohé z letošních nevýkonných akcií byly minulý měsíc v čele
Graf ukazuje listopadovou a meziroční výkonnost různých tříd aktiv. Mnohé z letošních nevýkonných akcií byly minulý měsíc v čele

Co tyto zvraty signalizují a jsou udržitelné?

Nedávné posílení akcií, oživení dluhopisů a zmírnění amerického dolaru jsou očekávané události, není však zaručeno, že budou hladce pokračovat. Vzhledem k prodlevám, s nimiž funguje politika Fedu, bude minulé zvyšování sazeb pravděpodobně zatěžovat ekonomiku až do roku 2023, což zvyšuje v USA riziko mírné recese. Přesto jsou listopadové zvraty známkou toho, že trh vycítil postupné zmírňování dvou největších protivětrů, které v letošním roce zatěžovaly výkonnost portfolií – vysoké inflace a agresivní politiky Fedu.

  • Index cen PCE (bez potravin a energií), preferovaný ukazatel inflace Federálního rezervního systému, v říjnu klesl na 5,0 % z 5,2 % před rokem a oproti předchozímu měsíci vzrostl o 0,2 %, což bylo méně, než se očekávalo. Spolu s údaji o chladnějším indexu spotřebitelských cen (CPI), které byly zveřejněny před třemi týdny, a dezinflačními signály několika sledovaných předstihových ukazatelů cen naznačují, že inflace by mohla v průběhu roku 2023 opět prudce poklesnout.
  • Klíčovým katalyzátorem rallye dluhopisů i akcií z minulého týdne byly komentáře předsedy Fedu Powella, který řekl, že by čas na zmírnění tempa zvyšování sazeb mohl nastat již v prosinci. V Powellových komentářích se však neobjevilo mnoho nového. Pravděpodobné snížení tempa zvyšování sazeb na 0,5 % na příštím zasedání Fedu 13. a 14. prosince bylo signalizováno již dříve v zápisu z listopadového zasedání a trh s tímto výsledkem již počítal. Trh však získal určitou útěchu v tom, že Powel neprosazoval nedávné uvolnění finančních podmínek, ke kterému došlo v souvislosti s růstem trhů a poklesem výpůjčních nákladů. Ačkoli to byla dlouhá a bolestivá cesta, nyní se zdá, že na konci tunelu zpřísňování Fedu je světlo a tržní očekávání ohledně maximální sazby federálních fondů se stabilizovala kolem 5 % (i po silných údajích o zaměstnanosti).
Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje tržní očekávání pro konečnou sazbu federálních fondů, která by nyní měla být dosažena v květnu 2023 na úrovni kolem 5 %
Graf ukazuje tržní očekávání pro konečnou sazbu federálních fondů, která by nyní měla být dosažena v květnu 2023 na úrovni kolem 5 %

Divokou kartou příštího roku je trajektorie čínské ekonomiky a její dopady na globální růst a americký dolar. Hospodářskou aktivitu v zemi zatěžují přísná omezení – zhoršující se zdravotní trendy vedly k uzavírkám velkých měst. Zdá se však, že se vývoj ubírá správným směrem, a čínské akcie v listopadu díky nadějím na opětovné otevření prudce vzrostly. Úpravy politiky nulové tolerance covidu spolu s dalšími opatřeními na podporu trhu nemovitostí a uvolněním měnové politiky signalizují, že Čína začíná klást větší důraz na růst. Potenciální stabilizace čínského ekonomického výhledu a změkčení amerického dolaru v souvislosti s tím, jak Fed omezuje zvyšování úrokových sazeb, by se mohly ukázat jako katalyzátor pro neamerické investice v roce 2023.

Zdroj: bloomberg.com
Graf ukazuje, že relativní výkonnost neamerických akcií je nepřímo úměrná trajektorii amerického dolaru. Silnější dolar se v minulosti překrýval s lepší výkonností amerických akcií
Graf ukazuje, že relativní výkonnost neamerických akcií je nepřímo úměrná trajektorii amerického dolaru. Silnější dolar se v minulosti překrýval s lepší výkonností amerických akcií

Opětovné posílení evropských akcií

Akcie v Evropě rostly již sedmý týden po sobě, protože nižší inflace podpořila naději, že by centrální banky mohly zpomalit tempo zpřísňování měnové politiky. Náladu podpořily také známky toho, že Čína uvolňuje některá omezení týkající se koronaviru. Panevropský index STOXX Europe 600 tak skončil týden o 0,85 % výše. Hlavní akciové indexy v jednotlivých zemích se vyvíjely rovněž pozitivním směrem. Francouzský index CAC 40 přidal 0,96 %, německý index DAX posílil o 0,40 % a britský index FTSE 100 si připsal 0,93 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v minulém týdnu a od začátku roku

Inflace v eurozóně zpomaluje, Lagardeová však naznačila další zvyšování sazeb ECB

Inflace v eurozóně v listopadu poprvé za 17 měsíců zpomalila. Menší zvýšení nákladů na energie a služby pomohlo snížit růst spotřebitelských cen více, než se očekávalo, na 10 % z rekordních 10,6 % v říjnu. Inflace zpomalila ve 14 z 19 členských států eurozóny.

Vedoucí představitelé ECB však nadále naznačovali, že se úrokové sazby budou pravděpodobně dále zvyšovat. Před zveřejněním nejnovějších údajů o spotřebitelských cenách prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v Evropském parlamentu uvedla, že inflace v eurozóně ještě nedosáhla svého vrcholu a v příštích měsících by mohla dokonce zrychlit.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

České akcie: Index PX se propadl o 3,73 %

Pražská burza po celý minulý týden oslabovala, přičemž index PX celkem odepsal 3,73 % a dostal se na nejnižší hodnotu za poslední měsíc. Významnou měrou se na propadu podílel největší titul pražské burzy – energetický gigant ČEZ – jehož akcie se během týdenního obchodování propadly o 3,83 % (jenom v pátek klesly o 2,27 %).

Největším poraženým týdne, alespoň z hlediska ceny akcií, pak je Komerční banka, jejíž akcie oslabily téměř o desetinu. Jednalo se však o technické oslabení, neboť se akcie Komerční banky v pondělí poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu ve výši 55,50 Kč. Z významných titulů posílily pouze akcie Kofoly a to o 1,68 %.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v minulém týdnu a od začátku roku

Ethereum v minulém týdnu připsalo dalších 7 %

Dvě největší kryptoměny Bitcoin a Ethereum se v průběhu měsíce listopadu propadly v důsledku krachu kryptoměnové burzy FTX o 16 respektive 17 %. V posledních dvou týdnech se však zejména Ethereu daří alespoň částečně nedávné ztráty dohnat, když po 5% růstu v posledním listopadovém týdnu v minulém týdnu posílilo o téměř 7 %, přičemž zakončilo týdenní obchodování lehce pod cenou 1 300 dolarů za minci. V minulém týdnu se pak dařilo i Bitcoinu, jehož cena vzrostla o 4,2 % a týdenní obchodování zakončil nad cenou 17 000 dolarů.

Jaké zásadní události hýbaly v minulém týdnu světem kryptoměn?

Zdroj: coinwarz.com
Vývoj Bitcoin Hashrate za poslední tři měsíce
Vývoj Bitcoin Hashrate za poslední tři měsíce
Poznámka

Chcete se dozvědět více o tom, co se dělo v minulém týdnu v kryptoměnovém ekosystému? Přečtěte si Finex Coin Week, který shrnuje vše podstatné.

Komodity: Růst cen ropy i drahých kovů

Lednový futures kontrakt na americkou ropu WTI zakončil týdenní obchodování na ceně 80,88 dolaru, což znamená růst o 6,32 %, americká ropa tak po dvou týdnech výrazných ztrát opět zdražila a odrazila se od svého letošního dna.

Zdražovala i ropa Brent. Únorové futures kontrakty na globální ropný benchmark uskutečnily závěrečný obchod na úrovni 85,82 dolaru, což znamená růst o 3,41 % oproti otevírací pondělní ceně. Ropa Brent rovněž přetrhla dvoutýdenní sérii výrazného oslabování.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v minulém týdnu

Únorový futures kontrakt na zlato na newyorské burze COMEX uskutečnil závěrečný obchod na úrovni 1 811,40 dolaru za unci. Za celý týden tak kontrakt vzrostl o 3,1 %. Spotová cena zlata, kterou někteří obchodníci sledují pozorněji než futures, se v pátek usadila pod hranicí 1 800 dolarů na hodnotě 1795 dolarů za unci. Za celý týden spotová cena zlata vzrostla o 2,45 %.

Jak už bývá pravidlem, výrazně více rostla cena druhé významného drahého kovu stříbra, jež zdražilo hned o 8,43 %. Menší sourozenec zlata otevíral týdenní obchodování na ceně 21,29 dolaru za unci, přičemž do konce týdne posílil na cenu lehce nad 23 dolary.

číslo týdne

Jako číslo týdne volíme 20, neboť se americký index bluechip akcií – Dow Jones – díky růstu v průběhu listopadu nyní nachází více než 20 % nad svým říjnovým minimem a pouze přibližně 5 % pod svým historickým maximem. Dostal se tak do oblasti býčího trhu.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Na vašem názoru nám záleží! Máte něco na srdci? Napište nám. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá a pomůže nám s další tvorbou.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎