Konec letních prázdnin znamenal návrat obav na finanční trhy. I přesto, že druhý zářijový týden byl chudý na firemní a makroekonomická data a politické události, na trzích se projevila značná volatilita. První důvodem je výprodej technologických akcií. Ty představovaly jistý bezpečný přístav během prvních měsíců koronakrize.
Dění kolem viru urychlilo přechod pracovních procesů do virtuálního světa. Technologické firmy jsou lépe připraveny na nový způsob fungování a důležitost technologií vzroste i v běžném životě. Cena akcií největších technologických firem zahájila exponenciální růst během prázdnin. Začátek školního roku pak vedl investory k vybíraní zisků, což se projevilo na poklesu indexů.
Druhou událostí je propad ceny ropy pod 40 dolarů za barel. A nakonec zasedání rady Evropské centrální banky, které překvapilo investory svým postojem k vývoji eura. Silné euro proti dolaru nevadí a ECB prozatím nehodlá zasahovat.
Co všechno se dělo na trzích v minulém týdnu se dozvíte v tomto článku.
Indexy: vítězství Evropy
Zatímco akcie v USA zažívají velmi špatný vstup do nového školního roku, Asie a Evropa současnému výprodeji vzdorují lépe. Japonský Nikkei dokonce přidal jedno procento. Hongkongská burza však ztratila jedno procento. Burza v Šanghaji odepsala 2,8 procent. Evropě se dařilo nepoměrně lépe. Německý Dax přidal 2,5 procent, Francouzský CAC40 přidal 1,2 procent, a vítězem se stal britský FTSE, který posílil o velmi solidních 3,8 procent za týden. Situace za oceánem nebyla tak optimistická. Nasdaq100 ztratil 3,9 procent, Dow Jones odepsal 1,7 procent.
Co se děje na indexech?
Již na první pohled vidíme, že Evropa vzdoruje výprodeji technologickým firem lépe. Vysvětlení je zřejmé. Evropské indexy mají velmi malé zastoupení technologických firem ve svých indexech. Tato skutečnost jim dnes pomáhá lépe vzdorovat současné náladě na trhu.
Avšak nesmíme zapomenout, že právě nedostatek technologických firem je příčinou, proč evropské indexy, a to i ten pražský, jsou na velmi nízkých úrovních v porovnání se situací před koronavirem.
Americké indexy už v létě prakticky odmazaly ztráty způsobené zastavením ekonomiky, a to díky ceně akcií GAFAM.
Evropské a asijské jsou ještě daleko od svých historických rekordů. Proto za současného nadbytku hotovosti na trzích díky centrálním bankám, mají ještě před sebou určitý potenciál k růstu. Velká část firem je ještě dnes na polovičních hodnotách oproti začátku roku, a to především společnosti zaměřené na spotřební zboží, ropný průmysl, strojírenství, a bankovní sektor. V těchto sektorech se dají najít solidní firmy málo zasažené krizí. Přitom jejich cena je na burze podhodnocená.
Pokud bude i nadále pokračovat nedůvěra vůči technologickým firmám, je pravděpodobné, že investoři se začnou poohlížet po jiných sektorech.
Komodity: pád ropy
Současný výprodej technologických firem se dal předpovídat. Co však investory nepříjemně zaskočilo, byl propad ropy. Brent se propadl z hodnot 45 dolarů pod 40 dolarů za barel. Ropa WTI dokonce spadla na 37 dolarů. Tento výrazný propad ukončil růstovou tendenci. Zatím není jasné, co za tímto silným propadem stojí. Pravděpodobně je to souběh hned několika negativních událostí a informací z ropného sektoru.
Arabské petromonarchie sužuje obrovský výpadek příjmů z ropy. Nejenom, že se zastavila jejich ekonomika, ale pokles vývozů a ceny černého zlata tíží jejich příjmy. Pravě stát patří k největším zaměstnavatelům v těchto zemích. Tento výpadek se političtí představitelé snaží nahradit zvětšených objemem vývozu ropy. Například Saudská Arábie snížila svoje ceny ropy určené na export do Asie.
Cena ropy není ovlivněna jen reálnou produkcí a poptávkou po této surovině. Velký vliv na ní mají i burzovní spekulace.
Jelikož znovu začal růst počet nakažených a některé země již znovu zvažují uzavření státní hranic a omezení pohybu osob, je možné znovu spekulovat na pokles spotřeby ropy ve světě. Pokud by k této skutečnosti opravdu došlo, mohli bychom se v brzké době ocitnout zase u záporných hodnot u americké ropy. Dalším důvodem k spekulaci je skutečnost, že světová ekonomika se bude vzpamatovávat velmi dlouho a tím pádem spotřeba ropy bude růst velmi pozvolna.
Komodity: Stabilita na zlatě
I přes pokles technologických firem a cen ropy si zlato zachovalo svoji stabilitu. Na cenové výkyvy na ostatních trzích reagovalo jen nepatrně. Jeho cena dosáhla 1940 dolarů. Stříbro pak uzavřelo na hodnotách 26,7 dolarů za trojskou unci.
To, že zlato a jiné drahé kovy nereagovaly, je známka toho, že současná korekce na akciovém trhu neznamená ještě otočení směru trhu. Anebo začátek paniky.
Prozatím investoři vybírají svoje zisky. Právě cena zlata napovídá, že ještě nenastal ten správný výprodej a návrat k investicím na jistotu. Pokud by však zlato v příštích dnech či týdnech začalo strmě růst, jednalo by se o velmi varovný signál pro investory.
Slovo závěrem
Posilující Euro vůči dolaru je dalším znakem toho, že současná korekce nebude mít dlouhého trvání. Díky zásahům centrálních bank je na trhu spousta hotovosti, která se musí investovat. Velcí hráči, často proti své vůli, musí i nadále nakupovat.
Co se může změnit velmi rychle jsou firmy, které se budou kupovat v následujících měsících. Situace na trhu teď připomíná situaci z westernových filmů. Trhy pomalu padají a čeká se na reakci pistolníků.
Buď se současný propad cen využije k výhodnému nákupu a nebo, až cena klesne pod určitou hladinu, spustí se automatické výprodeje. V této situaci, je pro drobného investora lepší vyčkávat, než se snažit předpovídat jak přestřelka dopadne. Někdy je nejlepší možným krokem nejednat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.