Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin vystřelil na 30 000 USD po oznámení schválení spotového ETF

Publikováno
Bitcoin vystřelil na 30 000 USD po oznámení schválení spotového ETF

Sociální síť X (dříve Twitter) zachvátila v pondělí odpoledne radostná zpráva. Americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) konečně schválila bitcoinové spotové ETF. S informací přišel jeden z nejčtenějších kryptoměnových webů, Cointelegraph, který ji v 15:21 publikoval na svém profilu na X.

Bitcoin (BTC) od doby zveřejnění příspěvku nabral prudký směr vzhůru a již v 15:30 dosáhl ceny 30 000 USD, na derivátových burzách vlivem likvidací i více (na Binance Futures 30 700 USD, na Bybitu 30 600 USD).

Informaci od Cointelegraphu však nikdo další nepotvrdil a již několik minut po zveřejnění tweetu se začaly objevovat spekulace, že zpráva je falešná a k žádnému rozhodnutí konkrétně ohledně žádosti iShares Bitcoin Spot ETF od společnosti BlackRock (BLK) nedošlo. Velkolepá pumpa tak za pár minut splaskla a v 15:49 se Bitcoin vrátil na 27 900 USD, kde se obchodoval před vydáním falešné zprávy.

Zdroj: Binance.com
Cena Bitcoinu dosáhla na krátko 30 000 USD
Cena Bitcoinu dosáhla na krátko 30 000 USD
Poznámka

Data ukazují, že během necelé půlhodinky způsobil jeden falešný tweet od Cointelegraphu, jehož profil sleduje 1,9 milionu lidí, zobchodování derivátů za 35 miliard USD a zavření = likvidaci pozic za 110 milionů USD, což činilo 15 % veškerých otevřených kontraktů (OI) na BTC.

Cointelegraph následně přidal do svého příspěvku slovo “reportedly”, tedy “údajně” a následně celý tweet raději vymazal. V 16:32 pak přišel s omluvným vyjádřením, slíbil důkladné prošetření celé události a brzké zveřejnění závěrů vyšetřování.

Jak tyto příležitosti správně obchodovat?

Zatím se neví, co stálo za zveřejněním lživého příspěvku, a jestli ten, co jej zveřejnil, jednal úmyslně, třeba s cílem pořádně si namastit kapsu nebo nedbalostně tím, že si neověřil informace (totožná zpráva, jakou zveřejnil na X, se totiž objevila i v jedné skupině na Telegramu cca 30 minut předem).

Zdroj: X.com
Na Rollbitu vydělal někdo longováním fake news 2,25 milionu USD

Jisté ale je, že i ti, kteří nebyli do možného nekalého jednání zasvěceni, mohli na celé události pěkně vydělat, pokud zrovna byli online. Podobné fake news se v kryptoměnovém světě objevují celkem pravidelně a jedná se o skvělé obchodní příležitosti pro dlouhé i krátké pozice.

Řekněme, že sledujete Cointelegraph a tweet jste viděli –⁠ v tomto případě by každý správný obchodník okamžitě začal longovat klidně s pákou a udělal by dobře. Záhy se ale situace mění –⁠ populární zpravodajské účty na X jako @tier10k nebo @News_of_Alpha o události neinformují, ostatní lidé zjišťují, že na stránkách SEC ani nikde jinde se o ní nepíše a začíná se uvažovat o tom, zdali se nejedná o fake news.

Na příspěvek Cointelegraphu neskočilo tolik lidí jako obvykle, i když cena vyletěla pořádně – a to proto, že Bitcoin Spot ETF je velmi očekávaná událost, důležitostí by se téměř dala přirovnat k příštímu halvingu, který nás čeká na jaře 2024.

I kdyby se ale přidalo více lidí, např. již zmíněný nejúspěšnější news trader @Tree_of_Alpha, který by mohl na ceně spekulovat (a to i kdyby věděl, že se jedná o falešnou zprávu), pamatujte, že jakmile se vyrojí pochyby, jestli je nějaká informace v kryptosvětě pravdivá, většinou pravdivá není. Vzpomeňme například na legendární kachnu, že Walmart (WMT) zavádí možnost “Pay with Litecoin”, kterou v září 2021 zveřejnil samotný oficiální profil Litecoinu (LTC).

Zdroj: Twitter
Fake news Litecoin
Fake news hýbají světem kryptoměn pravidelně
Zdroj: cnbc.com
Jednou z kachen byla i integrace Litecoinu jako platební možnosti ve Walmartu

Tradeři tak měli dost času na to připravit své shorty (“sázky” na pokles ceny) a následně se svézt až na cenu, na které pumpa začínala. I toto je pravidlem – pakliže se nějaká zpráva v kryptoměnách ukáže jako zcela nepravdivá, mince či token se zpravidla vždy vrátí na cenu, ze které vystřelil, někdy se dokonce propadne i trochu níže, to jak své pozice zavřou i ti, kteří je otevírali nezávisle na zveřejněné zprávě.

Závěrem

Z dnešní události odcházejí někteří obchodníci jako vítězové, jiní (např. ti, kteří Bitcoin shortovali, s náhlým pohybem nepočítali a byli zlikvidováni) jako poražení. Ne nadarmo jsou kryptoměny některými autory řazeny mezi hry s nulovým součtem, kdy na jedné straně je sice vítěz, ale na druhé musí být vždy poražený…

V širším měřítku je zjištění, že jediný tweet dost možná jednotlivce, který zneužil svojí pozice ve vlivném médiu, může stále hýbat největší kryptoměnou na světě přinejmenším znepokojující. Když už jsme si mysleli, že Elon Musk ztratil na kryptoměny vliv a nikdo další, mocnější a vlivnější již přijít nemůže, ukáže se, že ani v kryptosvětě se obrovský vliv médií nedá popřít

Abychom zakončili pozitivně, podívejte se, co s Bitcoinem udělala falešná zpráva o schválení jeho ETF. A teď si představte, až to bude doopravdy. A my věříme, že to doopravdy bude, snad nejpozději začátkem příštího roku

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.