Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Recenze burzy Poloniex – Návod, zkušenosti, poplatky
Poloniex

Recenze burzy Poloniex – Návod, zkušenosti, poplatky

Poslední aktualizace recenze 26. 10. 2023 | Tomáš Soukup
Hodnocení Finex.cz
79 %

Základní informace o Poloniex

V češtině? Ne
Poplatky za obchod Od 0,09 %
Počet aktiv 347

Poloniex, kryptoměnová burza spuštěná v lednu 2014, patří k burzám, se kterými si poradí i nováčci ve světě kryptoměn.

Na platformě můžete obchodovat s více než 100 párů tokenů (s některými i na páku) nebo svá digitální aktiva krátkodobě půjčit jiným uživatelům a získat za to úrok. Bohužel však poloniex nepodporuje obchodování s fiat měnami.

Obchodovat je možné na mobilní aplikaci, kromě toho nabízí Poloniex i decentralizovanou burzu Poloni DEX. Renomé platformy však sráží několik historických bezpečnostních narušení (včetně krádeží) a pro běžného uživatele nepříliš dostupná zákaznická podpora.

Kvůli rozchodu s mateřskou společností si od října 2019 navíc američtí uživatelé nemohou na burze založit účet, což jim odebírá značnou část uživatelské základny. Chcete o Poloniexu vědět více? Přečtěte si celou tuto recenzi!

Obsah recenze Poloniex

Platforma burzy Poloniex

Platforma Poloniexu udělá radost začátečníkům i pokročilým traderům. Na první pohled není nijak složitá, ve skutečnosti ale skrývá řadu užitečných funkcí.

Výchozí nastavení zobrazuje svíčkový graf kryptoměny; jeho časové rozmezí snadno upravíte v levé horní části grafu. V dolní části se pak nalézá zobchodovaný objem za daný časový úsek.

Parametry grafů (barvy, škály, rozsah os) je možné měnit, nechybí ani základní a pokročilé indikátory. V záhlaví je pak možné přepnout na platformu pro obchodování s pákou nebo půjčování tokenů ostatním uživatelům.

poloniex recenze platformy
Takto vypadá platforma burzy Poloniex

Pod grafem naleznete okna pro zadávání příkazů k nákupu či prodeji kryptoměn, formulář pro stop-limit (prodej či nákup tokenů při dosažení definované hodnoty), knihu objednávek (order book) a vizualizaci hloubky trhu (market depth).

spodní část platformy poloniex
Spodní část platformy poloniex

Určitou nevýhodou Poloniexu je, že ani mobilní aplikace ani webové stránky nejsou dostupné v češtině; k dispozici je pouze angličtina, čínština a ruština (u aplikace pak ještě několik dalších jazyků).

Další značná nevýhoda je, že Poloniex nenabízí obchodování fiat měn. Máte však k dispozici stablecoiny USDC a USDT.

Obchodování na páku u Poloniexu

Pákové obchodování je na Poloniexu možné pouze u Bitcoinu a to jen do 2,5násobné výše vlastního vkladu, páka je tedy 1:2,5. Poloniex ale umožňuje i obchodování tzv. perpetual futures kontraktů, kde je maximální páka nastavena na 1:100.

Při poklesu zůstatku pod určitou se obchodní příkaz automaticky ukončí a tokeny se vrátí obchodníkovi. Tokeny si obchodník může vypůjčit od ostatních uživatelů Poloniex, ručí však svými vlastními aktivy.

Možnost krátkodobé zápůjčky tokenů je mezi uživateli burzy oblíbená. V roli věřitele uživatel připraví nabídku, ve které určí:

  • obnos kryptoměny, kterou je ochoten půjčit,
  • dobu trvání zápůjčky (standardem jsou 2 dny),
  • výši úrokové sazby.

Obchodník si následně na příslušné podstránce vybírá z různých nabídek – např. podle toho, kolik tokenů (a na jak dlouho) potřebuje. Pro každou ze služeb (klasické obchodování, obchodování s pákou a půjčování tokenů) jsou k dispozici vlastní účty.

Půjčování u poloniex
Nabídky na půjčování v platformě u Poloniex

Založení účtu na burze Poloniex

poloniex registraceRegistrace na platformu je jednoduchá, stačí zadat e-mailovou adresu a heslo. Po ověření e-mailu získáte účet první úrovně, který vám umožní neomezeně obchodovat a vybírat tokeny v hodnotě až 10 000 dolarů denně – vložit ani vybrat dolary ani eura ale nemůžete.

Přechod na vyšší úroveň (s vyšším limitem výběru a možností pákového obchodování) podmiňuje burza verifikací. Ta zahrnuje vyplnění jména, data narození, adresy a telefonního čísla. Je potřeba také pořídit fotografii s ručně napsaným názvem burzy a aktuálním datem. Schválení trvá typicky několik hodin.

Poloniex nabízí také firemní účty s vyšším limitem pro výběr a VIP zákaznickou podporou. Obchodování na platformě je možné provádět přes speciální mobilní aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android.

Limity na burze Poloniex

ověření účtu u poloniexVýběrové limity u osobních účtů se liší podle toho, zda jste prošli verifikací. Bez ověření totožnosti je denní limit výběru 10 tisíc dolarů, po verifikaci se limit navyšuje na 25 000 $. Firemní účty mají limit individuální, určený obchodní podporou burzy.

Omezený je také nákup bitcoinů přes Simplex: minimální výše útraty je 50 dolarů, denní maximum 20 000 $. Za měsíc pak můžete na Simplex nakoupit BTC tokeny v hodnotě nejvýše 50 000 dolarů.

VIDEO: průvodce registrací na burzu Poloniex

Nákup kryptoměn na burze Poloniex

Na platformě koupíte pouze bitcoiny a výhradně kartou s tučným poplatkem. Jinak vložit fiat měnu není možné. Proto je lepší si bitcoiny nebo jinou měnu nejdříve koupit u směnárny (jako např. SimpleCoin) a ten si tam pak převést a směňovat ho za jiné mince či tokeny.

Navíc nákup přes Simplex (zpracovatel plateb kartou) je podmíněný verifikací uživatele (je potřeba zadat jméno, e-mail, telefon a bydliště) a probíhá v dolarech a eurech – nákup českými korunami je možný přes další nevýhodný směnný kurz.

Zakoupené bitcoiny se automaticky vloží na váš účet. Vklad je možné provést i klasickým převodem na blockchainu. Minimální výše depozitu se liší podle kryptoměny, např. u Etherea je to 0,5 ETH; podrobné informace naleznete zde.

VIDEO: průvodce vložením a výběrem tokenů na Poloniex

Poplatky u Poloniex

Výši poplatků za klasické a pákové obchodování určuje platforma na základě zobchodovaného objemu za posledních 30 dnů. Vychází přitom z průměrné denní hodnoty BTC. Ke stržení poplatku z účtu dochází jednou za 24 hodin a to po automatickém zpětném přepočítání.

Poloniex samozřejmě zvýhodňuje obchodníky s velkým objemem tokenů a pro největší investory má připravené speciální VIP programy se zvýšeným limitem výběru nebo dokonce vrácením malé části prodaných tokenů:

poloniex poplatky
Poplatky u burzy Poloniex

Poplatky za vklad Poloniex neúčtuje, za výběr se výše poplatku liší podle kryptoměny, např.:

Informace o poplatcích za výběr dalších kryptoměn najdete zde. Při půjčování kryptoměn třetím stranám si Poloniex účtuje 15% poplatek z úroků.

Při nákupu BTC kartou si platební brána Simplex strhne buď 10 dolarů, nebo 3,5 % ze zakoupeného objemu tokenů – záleží, která částka je vyšší.

Zabezpečení u Poloniexu a zákaznická podpora

Poloniex využívá standardní zabezpečení kryptoměnových burz: disponuje dvoufázovým ověřením uživatele (2FA) a při ztrátě zařízení užívaného pro autentizaci umožňuje získat přístup k účtu pomocí 16místného číselného kódu.

Při přihlášení z cizího zařízení může uživatel svůj účet dočasně zablokovat; pro případ krádeží je burza pojištěna. Stejně jako řadě jiných platforem, ani burze Poloniex se nevyhnuly kybernetické útoky a bezpečnostní problémy. 

V březnu 2014 hackeři odcizili 12,3 % bitcoinů v držení burzy, na konci roku 2019 došlo k úniku přihlašovacích údajů k části osobních účtů a v polovině února 2020 zase kvůli chybě platformy smazali provozovatelé asi 12 minut obchodních transakcí.

Slabinou platformy je i zákaznická podpora. Funguje jen přes e-mail a podle řady uživatelů je velmi pomalá, popř. na dotazy vůbec nereaguje.

Zkušenosti s burzou Poloniex

Poloniex je poměrně oblíbená burza, ikdyž její oblíbenost rok od roku klesá a nahrazují ji konkurenti jako je Binance. Její slabinou je již zmíněná zákaznická podpora a očividně nedostatečné zabezpečení na straně serverů.

Výhodou burzy Poloniex je dostupnost velkého množství kryptoměn a díky velkému množství obchodníků zatím i poměrně dobrá likvidita tokenů.

Po zobchodování tokenů však pro jistotu doporučujeme co nejrychlejší přesun aktiv z burzovních účtů do vlastní kryptoměnové peněženky.

Máte i Vy s burzou Poloniex zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!

Hodnocení Finex.cz

11. místo
Burza
79 %
2023

Průměrná burza

Relativně dobrá kryptoburza s několika bezpečnostními problémy v minulosti. Dobrá likvidita tokenů, možnost obchodování s více než 50 kryptoměnami.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

50%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

85%

Poplatky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za vklad či výběr peněz a další. Vpotaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.

90%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

85%

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

85%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

80%

Více informací o Poloniex

Jméno firmyPoloniex
Webová stránkawww.poloniex.com
V češtině?
Dohled ČNB
Minimální obchodMin. 0.0001 BTC/USDT/ETH
Zákaznická podporaTéměř nedostupná
Počet aktiv347
PákaAž 1:100
Poplatky za obchodOd 0,09 %
Poplatky za vklad/výběrMalé poplatky za výběr
Metody vkladuPouze kryptoměny
Metody výběruPouze kryptoměny
Měna účtuBitcoin + stablecoiny
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Ohodnoťte společnost Poloniex
0
0

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎