Poloniex, kryptoměnová burza spuštěná v lednu 2014, patří k burzám, se kterými si poradí i nováčci ve světě kryptoměn.
Na platformě můžete obchodovat s více než 100 párů tokenů (s některými i na páku) nebo svá digitální aktiva krátkodobě půjčit jiným uživatelům a získat za to úrok. Bohužel však poloniex nepodporuje obchodování s fiat měnami.
Obchodovat je možné na mobilní aplikaci, kromě toho nabízí Poloniex i decentralizovanou burzu Poloni DEX. Renomé platformy však sráží několik historických bezpečnostních narušení (včetně krádeží) a pro běžného uživatele nepříliš dostupná zákaznická podpora.
Kvůli rozchodu s mateřskou společností si od října 2019 navíc američtí uživatelé nemohou na burze založit účet, což jim odebírá značnou část uživatelské základny. Chcete o Poloniexu vědět více? Přečtěte si celou tuto recenzi!
Platforma Poloniexu udělá radost začátečníkům i pokročilým traderům. Na první pohled není nijak složitá, ve skutečnosti ale skrývá řadu užitečných funkcí.
Výchozí nastavení zobrazuje svíčkový graf kryptoměny; jeho časové rozmezí snadno upravíte v levé horní části grafu. V dolní části se pak nalézá zobchodovaný objem za daný časový úsek.
Parametry grafů (barvy, škály, rozsah os) je možné měnit, nechybí ani základní a pokročilé indikátory. V záhlaví je pak možné přepnout na platformu pro obchodování s pákou nebo půjčování tokenů ostatním uživatelům.
Takto vypadá platforma burzy Poloniex
Pod grafem naleznete okna pro zadávání příkazů k nákupu či prodeji kryptoměn, formulář pro stop-limit (prodej či nákup tokenů při dosažení definované hodnoty), knihu objednávek (order book) a vizualizaci hloubky trhu (market depth).
Spodní část platformy poloniex
Určitou nevýhodou Poloniexu je, že ani mobilní aplikace ani webové stránky nejsou dostupné v češtině; k dispozici je pouze angličtina, čínština a ruština (u aplikace pak ještě několik dalších jazyků).
Další značná nevýhoda je, že Poloniex nenabízí obchodování fiat měn. Máte však k dispozici stablecoiny USDC a USDT.
Obchodování na páku u Poloniexu
Pákové obchodování je na Poloniexu možné pouze u Bitcoinu a to jen do 2,5násobné výše vlastního vkladu, páka je tedy 1:2,5. Poloniex ale umožňuje i obchodování tzv. perpetual futures kontraktů, kde je maximální páka nastavena na 1:100.
Při poklesu zůstatku pod určitou se obchodní příkaz automaticky ukončí a tokeny se vrátí obchodníkovi. Tokeny si obchodník může vypůjčit od ostatních uživatelů Poloniex, ručí však svými vlastními aktivy.
Možnost krátkodobé zápůjčky tokenů je mezi uživateli burzy oblíbená. V roli věřitele uživatel připraví nabídku, ve které určí:
obnos kryptoměny, kterou je ochoten půjčit,
dobu trvání zápůjčky (standardem jsou 2 dny),
výši úrokové sazby.
Obchodník si následně na příslušné podstránce vybírá z různých nabídek – např. podle toho, kolik tokenů (a na jak dlouho) potřebuje. Pro každou ze služeb (klasické obchodování, obchodování s pákou a půjčování tokenů) jsou k dispozici vlastní účty.
Nabídky na půjčování v platformě u Poloniex
Založení účtu na burze Poloniex
Registrace na platformu je jednoduchá, stačí zadat e-mailovou adresu a heslo. Po ověření e-mailu získáte účet první úrovně, který vám umožní neomezeně obchodovat a vybírat tokeny v hodnotě až 10 000 dolarů denně – vložit ani vybrat dolary ani eura ale nemůžete.
Přechod na vyšší úroveň (s vyšším limitem výběru a možností pákového obchodování) podmiňuje burza verifikací. Ta zahrnuje vyplnění jména, data narození, adresy a telefonního čísla. Je potřeba také pořídit fotografii s ručně napsaným názvem burzy a aktuálním datem. Schválení trvá typicky několik hodin.
Poloniex nabízí také firemní účty s vyšším limitem pro výběr a VIP zákaznickou podporou. Obchodování na platformě je možné provádět přes speciální mobilní aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android.
Limity na burze Poloniex
Výběrové limity u osobních účtů se liší podle toho, zda jste prošli verifikací. Bez ověření totožnosti je denní limit výběru 10 tisíc dolarů, po verifikaci se limit navyšuje na 25 000 $. Firemní účty mají limit individuální, určený obchodní podporou burzy.
Omezený je také nákup bitcoinů přes Simplex: minimální výše útraty je 50 dolarů, denní maximum 20 000 $. Za měsíc pak můžete na Simplex nakoupit BTC tokeny v hodnotě nejvýše 50 000 dolarů.
VIDEO: průvodce registrací na burzu Poloniex
Nákup kryptoměn na burze Poloniex
Na platformě koupíte pouze bitcoiny a výhradně kartou s tučným poplatkem. Jinak vložit fiat měnu není možné. Proto je lepší si bitcoiny nebo jinou měnu nejdříve koupit u směnárny (jako např. SimpleCoin) a ten si tam pak převést a směňovat ho za jiné mince či tokeny.
Navíc nákup přes Simplex (zpracovatel plateb kartou) je podmíněný verifikací uživatele (je potřeba zadat jméno, e-mail, telefon a bydliště) a probíhá v dolarech a eurech – nákup českými korunami je možný přes další nevýhodný směnný kurz.
Zakoupené bitcoiny se automaticky vloží na váš účet. Vklad je možné provést i klasickým převodem na blockchainu. Minimální výše depozitu se liší podle kryptoměny, např. u Etherea je to 0,5 ETH; podrobné informace naleznete zde.
VIDEO: průvodce vložením a výběrem tokenů na Poloniex
Poplatky u Poloniex
Výši poplatků za klasické a pákové obchodování určuje platforma na základě zobchodovaného objemu za posledních 30 dnů. Vychází přitom z průměrné denní hodnoty BTC. Ke stržení poplatku z účtu dochází jednou za 24 hodin a to po automatickém zpětném přepočítání.
Poloniex samozřejmě zvýhodňuje obchodníky s velkým objemem tokenů a pro největší investory má připravené speciální VIP programy se zvýšeným limitem výběru nebo dokonce vrácením malé části prodaných tokenů:
Poplatky u burzy Poloniex
Poplatky za vklad Poloniex neúčtuje, za výběr se výše poplatku liší podle kryptoměny, např.:
Informace o poplatcích za výběr dalších kryptoměn najdete zde. Při půjčování kryptoměn třetím stranám si Poloniex účtuje 15% poplatek z úroků.
Při nákupu BTC kartou si platební brána Simplex strhne buď 10 dolarů, nebo 3,5 % ze zakoupeného objemu tokenů – záleží, která částka je vyšší.
Zabezpečení u Poloniexu a zákaznická podpora
Poloniex využívá standardní zabezpečení kryptoměnových burz: disponuje dvoufázovým ověřením uživatele (2FA) a při ztrátě zařízení užívaného pro autentizaci umožňuje získat přístup k účtu pomocí 16místného číselného kódu.
Při přihlášení z cizího zařízení může uživatel svůj účet dočasně zablokovat; pro případ krádeží je burza pojištěna. Stejně jako řadě jiných platforem, ani burze Poloniex se nevyhnuly kybernetické útoky a bezpečnostní problémy.
Slabinou platformy je i zákaznická podpora. Funguje jen přes e-mail a podle řady uživatelů je velmi pomalá, popř. na dotazy vůbec nereaguje.
Zkušenosti s burzou Poloniex
Poloniex je poměrně oblíbená burza, ikdyž její oblíbenost rok od roku klesá a nahrazují ji konkurenti jako je Binance. Její slabinou je již zmíněná zákaznická podpora a očividně nedostatečné zabezpečení na straně serverů.
Výhodou burzy Poloniex je dostupnost velkého množství kryptoměn a díky velkému množství obchodníků zatím i poměrně dobrá likvidita tokenů.
Po zobchodování tokenů však pro jistotu doporučujeme co nejrychlejší přesun aktiv z burzovních účtů do vlastní kryptoměnové peněženky.
Máte i Vy s burzou Poloniex zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!
Hodnocení Finex.cz
11. místo
Burza
79 %
2023
Průměrná burza
Relativně dobrá kryptoburza s několika bezpečnostními problémy v minulosti. Dobrá likvidita tokenů, možnost obchodování s více než 50 kryptoměnami.
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.
50%
Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.
85%
Poplatky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za vklad či výběr peněz a další. Vpotaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.
90%
Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.
85%
Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.
85%
Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.
Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.
Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.
Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.