Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč byl rok 2019 černým rokem pro konopné akcie a jakou mají budoucnost?

Proč byl rok 2019 černým rokem pro konopné akcie a jakou mají budoucnost?

V prvních měsících minulého roku to vypadalo, že konopné akcie čeká zářná budoucnost.

Mnozí analytici předpovídali jejich rychlý růst a stabilní ziskovost, což pochybovačům mělo dokázat, že konopný byznys není žádný vtip a že se s potenciálem firem působících v tomto odvětví zkrátka musí počítat.

Jenže nestalo se. Až na několik výjimek se akcie konopných společností ocitly v sestupném trendu, přičemž mnohdy odmazaly i desítky procent.

Proč se však konopným akciím nedařilo? Pojďme se společně podívat na důvody, proč se minulý rok nestal marihuanovou pohádkou a proč některým gigantům z této branže hrozí v roce 2020 úplný zánik.

Daně a nelegální aktivity

konopné šišky marihuana akcie

Za jeden z hlavních důvodů lze považovat vysoké daně trápící zejména konopné společnosti z USA. V některých státech, kde je konopí legální, se firmy potýkají s několikanásobným zdaněním, což ceny konopných produktů žene nahoru.

S vysokými daněmi se úzce pojí také další důvod, a to přebujelý černý trh. Vysoké ceny legálního konopí samozřejmě spoustu zákazníků odradí, což vede k rozkvětu nelegálního pěstování a distribuce.

V takovém prostředí se legální společnosti mohou jen těžko prosadit a dokud nebude zajištěna přijatelná cena, nebudou mít konzumenti důvod vyhledávat jejich služby.

Podvodné aktivity firem

Když už je řeč o legálnosti, např. společnost CannTrust z kanadského Ontaria byla v červenci loňského roku přistižena, jak nelegálně pěstuje konopí v pěti velkých pěstírnách.

Úřady firmě okamžitě pozastavily licence k výrobě a prodeji, přičemž na celém byznysu ulpělo určité stigma a vznikly obavy, že pokud se jednomu podniku dlouho dařilo obelhávat regulační orgány, nelze vyloučit, že to nedělají i ostatní.

Absence potřebné legislativy

Ačkoliv se konopné akcie dočkaly jistého boomu, to samé se nedá tvrdit o legislativě. V současnosti se největší producenti legálního konopí, tedy Kanada a USA, potýkají s mnoha zdrženími.

Kanadským regulačním orgánům trvá nepřiměřeně dlouhou dobu vydat potřebná oprávnění a některé firmy čekají na licenci již více než rok. Právní reforma je však v nedohlednu, což platí i pro USA.

Neutěšené výsledky konopných akcií

Ačkoliv se v budoucnosti skutečně může jednat o legitimní byznys a dobrou investiční příležitost, všechny výše zmíněné faktory přispěly k tomu, že většina konopných firem prozatím nevykazuje zisk.

Právě naopak, některým gigantům v odvětví hrozí v letošním roce úplný bankrot.

Pojďme se podívat na několik příkladů firem, kterým by rok 2020 mohl přinést zánik.

Konopné firmy ve finančních potížích

V současnosti nejpopulárnější konopná burzovní firma Aurora Cannabis čelí vážným finančním problémům, kvůli kterým od ní dávají ruce pryč velké investiční společnosti.

palice květiny konopí

Společnost zcela zastavila své hlavní konstrukční projekty v americké Albertě a v Dánsku, přičemž prodává také své zařízení v Exeteru.

Tyto kroky sníží produkční kapacity firmy o více než polovinu a nevypovídají příliš dobře o finančním zdraví společnosti.

Jiná velká společnost, MedMen Enterprises, měla v roce 2019 dovršit akvizici soukromé společnosti PharmaCann, díky čemuž měla expandovat do šesti dalších amerických států a také rozšířit portfolio svých výrobků.

Z akvizice však nakonec sešlo, a ačkoliv firma jako důvod uvedla své obavy ze vstupu na potenciálně neziskové trhy, pravý důvod spočívá v absenci finančních prostředků.

MedMen totiž patří mezi ty společnosti, které jsou dlouhodobě v mínusu, přičemž se tak děje již několik let po sobě.

Nakonec se ještě vrátíme k již zmiňované CannTrust. Firma má kvůli svým nelegálním aktivitám pozastavenou licenci jak na pěstování, tak na prodej.

Navíc jí bylo nařízeno zničit konopí v hodnotě téměř 60 milionů dolarů. Toto ji staví do nezáviděníhodné situace, kdy i ona bude ještě dlouho “pálit peníze” bez naděje na zisk. Nelze vyloučit, že jí negativní vývoj zcela srazí na kolena.

Nejistá budoucnost?

Ačkoliv by rok 2020 neměl být pro konopné akcie horší než rok minulý, nelze to zcela vyloučit.

Na druhou stranu, ceny akcií mnoha firem z této branže se v současnosti nachází na historických minimech, což by někteří investoři mohli považovat za potenciální, byť velmi rizikovou investici. Jak se k akciím těchto společností stavíte vy?

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.