Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlepší investice do technologických akcií? ETF s průměrným výnosem 13,55 %!

Chcete zvýšit hodnotu svého bohatství bez každodenního stresu z výběru akcií? Dlouhodobé investování do technologických ETF s minimálním úsilím může být cestou.

Nejlepší investice do technologických akcií? ETF s průměrným výnosem 13,55 %!

Chcete zhodnocovat váš majetek investováním na burze bez toho, abyste se každý den stresovali výběrem jednotlivých akcií?

Pokud nemáte čas na sledování trhů a analýzu jednotlivých akcií, ETF by pro vás mohly být ideální volbou.

S jedním ETF totiž můžete investovat do stovek firem najednou, aniž byste museli trávit hodiny studiem finančních výkazů.

ETF umožňují investovat do celých sektorů a průmyslových odvětví, a to s minimálním úsilím.

V dlouhodobém časovém horizontu při pravidelném měsíčním investování mohou ETF fondy výrazně přispět k vašemu cíli dosáhnout finanční nezávislosti.

Vanguard Information Technology: Nenáročná cesta k bohatství

Pro ty, kdo se chtějí zaměřit na technologický sektor, je Vanguard Information Technology ETF (VGT) skvělou volbou.

Tento fond obsahuje 317 akcií technologických společností, včetně gigantů jako Apple, Nvidia a Microsoft, které tvoří více než 44 % jeho hodnoty.

Kombinace stabilních gigantů a menších firem s růstovým potenciálem dává tomuto fondu obrovskou sílu.

I když Apple, Nvidia nebo Microsoft budou s velkou pravděpodobností pokračovat v růstu, nečekaný průlom může přijít, pokud se některá z menších firem promění ve hvězdu.

Kolik můžete vydělat?

Historicky si VGT vedlo mimořádně dobře.

Za posledních 10 let dosahuje průměrný roční výnos tohoto ETF 20,68 %. Od svého vzniku v roce 2004 má průměrný roční výnos 13,55 %.

Vyšší výnos je však vykoupen vyšším rizikem. Fondy, které se zaměřují na technologické akcie, jsou totiž náchylnější k vyšší volatilitě než stabilnější investice, jako jsou ETF navázané na index S&P 500.

Maximální pokles tohoto fondu od počátku jeho existence byl 50 %. Pak trvalo 39 týdnů, než se hodnota dostala na stejnou úroveň, jako před propadem.

Riziko vyšší volatility je třeba velice pečlivě zvážit. Ono je snadné si někde v klidu obýváku představit, že s vámi propad investice o 50 % nic neudělá.

Ovšem jakmile budou ve hře skutečné peníze, a vy najednou uvidíte, že hodnota vaší investice se například z 5 milionů korun smrskne na 2,5 milionu, to už má slušný potenciál zahýbat s nervovou soustavou investora a vyvolávat pocit nevolnosti a stresu.

Nezkušení investoři pak mají tendenci pod vlivem titulků v novinách podlehnout panice a prodávají vše v nejméně vhodnou chvíli.

Proto, pokud se rozhodnete do ETF vázaného na technologické akcie investovat, myslete na to, že ideální investiční horizont je nejméně na 10 – 20 let.

V rámci takové doby vám nebude tolik vadit, když ETF dočasně ztratí na hodnotě.

Zároveň musí platit, že investovat budete peníze, které bezprostředně nepotřebujete. Což by se mělo rozumět samo sebou, protože dlouhodobé investice nemají primárně sloužit jako krátkodobá nebo střednědobá finanční rezerva.

A teď k číslům: pokud byste investovali pouhých 200 dolarů měsíčně, tak v této tabulce je vidět, kolik byste mohli vydělat při různých průměrných ročních výnosech:

Počet let 12 % průměrný roční výnos 16 % průměrný roční výnos 20 % průměrný roční výnos
20 let 173 000 $ 277 000 $ 448 000 $
25 let 320 000 $ 598 000 $ 1 133 000 $
30 let 579 000 $ 1 273 000 $ 2 837 000 $

Pokud byste se tedy rozhodli investovat 200 dolarů měsíčně po dobu 30 let s průměrným výnosem 16 % ročně, mohli byste se přiblížit částce 1,3 milionu dolarů.

A pokud byste měli mimořádné štěstí a dosahovali průměrného výnosu 20 % ročně, pak byste mohli mít na kontě téměř 3 miliony dolarů. Přiznejme si to ale narovinu: takový roční výnos je dlouhodobě velice nepravděpodobný.

Spíše je rozumné držet se faktu, že ETF VGT má aktuálně průměrnou návratnost přibližně 14 %, přičemž statistici si budou libovat ve zjištění, že standardní odchylka od tohoto výnosu je 19 %.

Život zkrátka je o riziku a ve financích je rizikem to, že minulá výkonnost rozhodně nezaručuje výkonnost budoucí.

Co z toho vyplývá?

Investice do technologických ETF, jako je VGT, může být fantastickým nástrojem k budování bohatství.

I když s sebou nese vyšší riziko, dlouhodobě nabízí potenciál na nadprůměrné zisky.

Samozřejmě není moudré vložit všechny své peníze pouze do jednoho sektoru, ale v rámci dobře diverzifikovaného portfolia může ETF, jako je VGT, znamenat skutečnou sílu.

Takže co myslíte? Jste připraveni investovat, aniž byste museli každý den sledovat burzu?

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jiří Novotný

Nebo také XLK, IYW a v Evropě obchodovaný IUIT ETF.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.