Kryptoměny dělíme jednoduše na mince (coiny – kryptoměny s vlastním blockchainem) a tokeny (kryptoměny nasazené na některém z blockchainů). Dnešní článek se věnuje kategorizaci tokenů.
Pokud už víte, jak se liší mince (coins) od tokenů (tokens), je na čase přejít dále, a to na kategorizaci tokenů. V dnešním článků se podíváme na governance, utility a security tokeny, protože téměř každý token jde pod 1 z těchto typů zařadit.
K čemu výše zmíněné druhy tokenů slouží? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A jaké nejznámější příklady? Pojďme se na to podívat.
Veřejnost mnohdy nerozlišuje, jaký je rozdíl mezi coinem a tokenem. Členové kryptoměnové komunity to ale vědí, proto nestojí za to se před nimi ukázat jako neznalec. Rozdělení je totiž úplně jedonduché:
Oblast tokenů dále dělíme do tří kategorií: již zmíněné utility, a pak dále security a governance tokeny. Každá z těchto kategorií přináší jiné možnosti využití a jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Pojďme se na jednotlivé kategorie podívat více zblízka.
Utility tokeny se vyznačují tím, že mohou sloužit téměř jakémukoli účelu – záleží pouze na schopnostech vývojáře, jak šikovný a funkční kód zvládne do chytré smlouvy naimplementovat.
Fungují ale pouze v mantinelech svého nativního produktu. Tím může být např. jakákoliv naprogramovaná decentralizovaná aplikace (dApp), ale i třeba celý ekosystém (včetně blockchainu samotného).
Obecně platí, že utility tokeny poskytují přístup ke konkrétní službě nebo produktu a další výhody v rámci vlastní sítě nebo konkrétního ekosystému.
Mají tedy určitou “utilitu”. Ta může být ale častokrát úplně k ničemu, proto se v dnešní době vyskytují poměrně úspěšné memetokeny, jejichž popis může vypadat např. “NO roadmap, NO utility, NO bullshit”. Tím chtějí ukázat, že si na žádnou zbytečnou utilitu nehrají.
Mezi význačné vlastnosti utility tokenu patří např. to, že jsou plně obchodovatelné (většinou jak na centralizovaných burzách, tak i těch decentralizovaných), stvořené pro konkrétní účel (nebo účely, může jich být libovolně více) a cenově závislé na svém produktu či ekosystému.
Typickým zástupcem těchto tokenů je Basic Attention Token, což je decentralizovaná reklamní platforma, která propojuje inzerenty přímo s vydavateli reklam a běžnými uživateli. Token platformy BAT má přitom uplatnění jako způsob platby pro podporu tvůrců mediálního obsahu.
Odměna funguje na obě strany – i uživatelé mohou čerpat odměny v BAT za sledování reklam. Kryptoměnový projekt je integrován do populárního internetového prohlížeče Brave, který se na Google Play může pochlubit 100+ miliony stažení.
V gamingu je oblíbený utility token Smooth Love Potions (SLP) vydaný jednou z nejznámějších Play-to-earn (P2E) her na krypto trhu – Axie Infinity (AXS). Token SLP se používá jako odměna za plnění úkolů ve hře.
Právě token SLP společně se hrou Axie Infinity je typickým příkladem dApp na Ethereu. Mezi utility tokeny se řadí i tokeny decentralizovaných burz, což jsou mimochodem také decentralizované aplikace, ale i tokeny burz centralizovaných. Příkladem budiž CAKE a SUSHI, utility tokeny burz PancakeSwap a SushiSwap.
Fungují zde např. jako odměny pro yield farming. V případě burz centralizovaných je možné uvést např. BNB nebo KCS, což jsou tokeny Binance a KuCoinu. V obou případech je utilitou tokenů např. možnost snížit obchodní poplatky, účastnit se prvotní nabídky zajímavých kryptoměn na launchpadech apod.
Fair launch (v překladu spravedlivé spuštění) znamená, že jsou tokeny při nákupu k dispozici všem za stejnou cenu. Opakem je presale (v překladu předprodej), kdy určená entita (např. tým projektu či vybraní investoři) předem nakoupí část tokenů za nižší cenu, než která bude k dispozici při počáteční nabídce burzy.
Security token je ve své podstatě digitální forma tradičních cenných papírů (securities). Z tohoto hlediska se k němu i tak přistupuje, security token musí být ověřitelný na blockchainu a je regulován podobně jako jiné cenné papíry.
V případě USA, které jsou s jejich regulacemi asi nejdál ze všech států, musí nové security tokeny splňovat náročné standardy SEC (americká Komise pro cenné papíry) a kritéria takzvaného Howeyho testu.
V USA stanovil definici cenného papíru roku 1946 Nejvyšší soud, když v případu SEC v. W. J. Howey Co. judikoval, že o cenný papír jde vždy, pakliže aktivum kumulativně splňuje následující 4 znaky:
Od té doby jsou tyto 4 podmínky označovány jako Howeyho test a SEC jej stále využívá pro ověření všech náležitostí nově vznikajících akcií či jiných druhů cenných papírů.
Nákupem security tokenu lze obdržet vlastnický podíl na aktivu, typicky společnosti, zároveň je možné profitovat z výkonu tokenu. Držitelé tokenu také mohou získat zisky prostřednictvím dividend ve formě dalších tokenů nebo další výhody, jako je hlasovací právo.
Známých security tokenů naopak není mnoho. Nejsou mainstreamovou záležitostí, a tak se ani nevyplatí je hledat na kryptoměnových agregátorech CoinGecko či CoinMarketCap. Lepší možností je specializovaná platforma Stomarket.
Historicky první společností tohoto druhu se stala INX Limited. Držitelé security tokenu INX Token mají možnost získat až 40% roční rozdělení jakéhokoli pozitivního čistého provozního peněžního toku. Společnost má ve svém portfoliu partnerů jedny z největších bank na světě.
Dalším zástupcem je společnost tZero, která umožňuje společnostem vydávat různá tokenizovaná aktiva, jež jsou přístupná veřejnosti, přičemž vše probíhá prostřednictvím vlastního blockchainu. Mezi další příklady se řadí Polymath (POLY) nebo Dignity Gold (DGau).
Za securities pak v průběhu času označila americká SEC desítky “normálních” kryptoměn. Následně na ně podala žaloby za porušení Zákona o cenných papírech.
Jediný soud, který zatím dospěl ke konci byl s kryptoměnou XRP (XRP). Její emitent, společnost Ripple, jej vyhrála a stejně nejspíše dopadnou i další žaloby.
Výše jsme se bavili o security tokenech pouze ve formě digitálních akcií společností. Existuje ale ještě jedna kategorie security tokenů, která obsahuje např. tokenizované komodity. Jaké kategorie security tokenů tedy máme?
Governance tokeny v sobě mají inkorporováno hlasovací právo a jejich držitelé mohou v rámci decentralizovaných autonomních organizací (DAOs) podávat návrhy na budoucí směřování a změny projektu a hlasovat o nich. Každý token má stejnou váhu, velryby s větším množstvím governance tokenů pak hlasování rozhodují.
V poslední době se objevuje mnoho skvělých projektů, které tokenizují pouze tak, že vydají governance token. Jejich token skutečně nemá žádnou další funkci, pouze umožňuje decentralizovanou správu (governance).
Držitelé governance tokenů mohou např. rozhodnout o způsobu využití finančních prostředků v komunitní pokladně, o vytvoření nové funkce, o vylepšení kódu, o aplikaci nějaké opravy apod. Jednoduše o čemkoliv, na čem se komunita shodne.
Na obrázku níže je příklad návrhu v DAO Uniswap DEX, o němž bylo možné hlasovat. Jednalo se konkrétně o hlasování o spuštění decentralizované burzy Uniswap v její nejnovější verzi v3 na blockchainu Celo (CELO). Hlasování bylo úspěšné – celkem 59 556 015 hlasů bylo pro a 1 470 hlasů bylo proti.
Hlasování je možné provádět buď na stránkách projektů samotných a to většinou v jejich governance sekcích (např. jako na Uniswapu výše), nebo skrze jeden z governance agregátorů. Takovým je např. Snapshot, kde je možné nalézt governance návrhy většiny velkých kryptoměnových projektů.
Níže je např. ukázka návrhu v Gitcoinu (GTC) o rozdělení peněžních prostředků v jeho komunitní pokladně. Návrh opět v drtivé většině prošel.
že v o návrhu Gitcoinu na obrázku výše jeden uživatel hlasoval s až 1 700 000 GTC tokeny, hlasování se jich celkem účastnilo kolem 4 600 000. To znamená, že slovo uživatele kbw.eth mělo až třetinovou váhu.
A víte, že tokeny mohou být governance i utility zároveň?
V prvním příkladu (Uniswap) se hlasovalo skrze governance token UNI, v druhém případě to byl zase token GTC. Uniswap je zároveň také decentralizovanou burzou, na které nalezneme i možnosti pro staking a yield farming, při tom všem využíváme opět token UNI. Z toho plyne, že UNI je jak governance, tak utility token.
Mezi příklady patří největší decentralizovaná burza Uniswap, která v kombinaci aktivní DAO komunity a tokenu UNI hlasuje o zásadních technických změnách a vylepšení platformy.
Dále např. Maker (MKR), jenž se řadí mezi průkopníky governance tokenů. Držitelům umožnuje hlasovat o rozhodnutích týkajících se protokolu decentralizovaných financí (DeFi), na kterém zároveň běží jeho decentralizovaný stablecoin DAI.
Podobně bychom mohli pokračovat u dalších zástupců governance tokenů jako je Aave (AAVE), ApeCoin (APE), Compound (COMP), Decentraland (MANA) nebo již zmiňovaný Gitcoin (GTC).
Nyní už víte, co znamenají označení utility, security a governance token, jaké jsou jejich příklady a jaké jejich plusy a mínusy. Pro lepší zapamatování si nyní pojďme tokeny ještě připodobnit ke kasinu, jsme přeci v kryptoměnách, ne? ;-)
Zaujal vás dnešní článek? Nejspíše by se vám líbilo i v naší komunitě podobně smýšlejících lidí na Discordu, neváhejte se přidat!
Mince mají vlastní blockchain, na kterém slouží k placení poplatků za transakce, kdežto tokeny ne, tokeny se nacházejí na jiných blockchainech. Minci je těžké vytvořit, protože potřebujete infrastrukturu, decentralizovanou síť, uzly… Token na Ethereu či Solaně zvládne vytvořit s minimálními náklady každý za pár minut. Proto jich vznikají statisíce měsíčně.
Jedná se o tokeny s určitou funkcí, kterou lze uplatňovat v rámci určité decentralizované aplikace. Mohou sloužit ke snížení obchodních poplatků, ke stakingu, k získání výhody ve hře nebo třeba k yield farmingu.
Jedná se o tokeny regulované americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) podobně jako skutečné cenné papíry. Nejsou tolik známé a není jich tolik. Umožňují např. podílení se na vlastnictví společnosti.
Jedná se o tokeny zpodobňující hlasování právo a možnost podávat návrhy na budoucí směřování a změny daného projektu. Možnost decentralizované správy (governance) v rámci decentralizované autonomní organizace (DAO) je často jedinou funkcí, kterou governance tokeny mají.
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.