Jestli v kryptoměnách existuje něco, co dokáže rozvířit vášnivou debatu, která během okamžiku rozdělí diskutéry na dva tábory s naprosto odlišnými názory, tak jsou tím bezpochyby meme coiny.
Jak název napovídá, jde o kryptoměny inspirované internetovými memy a mnoho z nich vzniklo v podobném duchu, tedy jako vtip.
Ačkoliv se může zdát, že se v kryptoměnách jedná o novinku, jelikož největší popularitu tato krypto aktiva získala v roce 2021, tak opak je pravdou. Dogecoin, nejznámější a nejúspěšnější meme coin se psí tématikou, vznikl již v roce 2013. Co to meme coiny jsou, co nabízí a vyplatí se do nich investovat? Dozvíte se v tomto článku.
Meme coiny jsou kryptoměny inspirované internetovými memy, přičemž tématice se meze nekladou. Asi nejvíce viditelné typy jsou následující:
Specifickou záležitostí meme coinů je silné řízení ze strany komunity, která má zásadní vliv na marketing projektu, vývoj i samotnou hodnotu kryptoměny. S tou ale často hýbají i jiné aspekty – média, influenceři na sociálních sítích či nálada komunity jako takové. To platí pro pohyby v obou směrech – v roce 2021 si Dogecoin připsal téměř 7 400 %, nicméně o pár měsíců později zaznamenal volný pád o 70 %.
Za vzestupem slávy meme coinů bezpochyby stojí vlna “meme akcií” společností GameStop (GME) a AMC Entertainment (AMC) na konci roku 2020, kdy komunita WallStreetBets na platformě Reddit během pár měsíců vypumpovala ceny těchto akcií na několikanásobky. Tento trend se následně přesunul do krypto trhu.
Meme coiny fungují jako každá jiná kryptoměna, plně využívají výhod blockchainu a související technologie. CoinMarketCap udává, že existuje bezmála 319 meme coinů. Celkový počet bude nicméně mnohem vyšší, jelikož portál neuvádí všechny nové meme coin projekty.
Meme coiny můžeme rozdělit do tří kategorií:
Společným prvkem téměř všech kategorií je vysoká inflace a obrovská zásoba tokenů, která je mnohdy úplně neomezená. Díky tomu působí jejich cena jako nízká a výhodná – protože “co kdyby tyto tokeny jednou vystoupaly aspoň na jeden dolar…”
Několik meme coinů vsadilo ale na opačný extrém, kdy je naopak příliš malá zásoba a fixní či deflační mechanismus pálení tokenů, ale jedná se spíše o výjimky. Příkladem může být relativně nový meme coin Cathor na blockchainu Hathoru s limitovaným množstvím 30 000 tokenů.
Dalším podobným prvkem meme coinů je, že většina nemá téměř žádnou utilitu v porovnání s jiným sektorem krypto trhu jako DeFi, chytré blockchainy nebo NFT.
V příkladech si rozebereme tři známé meme coiny a popis jejich vlastností.
Králem všech meme coinů je bezpochyby Dogecoin, který v roce 2013 vznikl z internetového memu “doge“: obrázek psa plemene shiba inu mluvícího písmem Comic Sans.
Myšlenka meme coinu se začala nejprve šířit po platformě Redditu, kde Dogecoin získal své první fanoušky. Následně na téže platformě posloužil jako prostředek platby – fanoušci se mezi sebou začali odměňovat za vtipné příspěvky či komentáře, k tomuto účelu posloužila vzniklá kryptoměna.
Dogecoin se dá těžit díky využití konsenzu Proof-of-Work, stejně jako nejznámější kryptoměna Bitcoin. Kryptoměnoví těžaři používají počítače k řešení výpočetně náročných úkonů, aby zpracovávali transakce a zaznamenávali je na blockchain. Kryptoměna disponuje neomezeným množstvím coinů, což má za následek i vysokou inflaci. Udává se, že každý rok vzniká zhruba 5 bilionů nových mincí, přičemž množství v oběhu během psaní článku sčítá 123 bilionů dogecoinů.
Kryptoměna se těší velkému zájmu, a to jak ze strany celebrit, tak i světových medií. Nejvíce viditelným fanouškem je miliardář Elon Musk, který v jednom ze svých příspěvků přirovnal Dogecoin ke “kryptoměně lidí”.
Dogecoin is the people’s crypto
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2021
Nemluvě o zveřejněných velkých cílech, že by mohla být kryptoměna využívána pro platby v jeho společnostech, tedy Tesla a SpaceX.
Elon Musk se s trochou nadsázky stal “otcem” Dogecoinu, což mělo za následek vznik mnoha memů, nad kterými se v tweetech pobavil i samotný Musk. Stinnou stránkou věci mezi zvýšenou popularitou kryptoměny bylo, že si řada lidí zájem Muska a médií vyhodnotila jako skvělou investiční příležitost, což při velkém pádu v květnu 2021 pro tyto lidi znamenalo citelné finanční ztráty.
Kryptoměna má uplatnění v platbách, převodech a je možné ji těžit. Uvidíme, jakou další utilitu tento nejznámější meme coin v budoucnu získá.
Shiba Inu je nadějný konkurent kryptoměny DOGE. Pseudonymní zakladatel Ryoshi jej dokonce nazval jako “zabijáka Dogecoinu”.
Tento novější meme coin (2020) obsahuje propracovaný ekosystém, který rozšiřuje utilitu tokenu:
Vraťme se k tokenu BONE, jeho platforma poskytuje mnoho zajímavých DeFi funkcí. Jedná se vesměs o decentralizovanou burzu s přídavnými funkcemi. Na Shibaswapu je možné swapovat (směňovat) tokeny, poskytovat likviditu, získávat odměny formou yield farmingu či stakingu a na závěr se účastnit zmíněného hlasování. Ačkoliv má platforma pár technických nedostatků, jako celek působí jako solidní decentralizovaná aplikace.
Kromě všeho vypsaného Shiba Inu disponuje silnou komunitou, která se ukázala jako odolná i vůči nepříjemné záležitosti, kdy spoluzakladatel Etherea, Vitalik Buterin, spálil 40 % existujících tokenů v hodnotě téměř 7 miliard dolarů.
Doplnění: Tvůrci Shiba Inu zaslali v květnu 2021 Buterinovi zhruba 50 % celkového množství tokenů. Důvod byl prostý, šlo především o marketingové zviditelnění. Buterin nicméně o tokeny nestál, a tak se rozhodl, že je jednoduše “spálí” – tento proces proběhl tak, že orientačně 410 bilionů mincí SHIB poslal na adresu, k níž nikdo nemá přístup, a tím je stáhl z oběhu.
Nutno podotknout, že Buterin část Shiba Inu tokenů zaslal na dobročinné účely: 50 bilionů SHIB (v té době v hodnotě kolem 1,1 miliardy dolarů) daroval indickému fondu COVID Relief Fund.
Vitalik Buterin donates $1 billion worth of 'meme coins' to India Covid Relief Fund https://t.co/K1626kg9M8 by @refsrc
— TechCrunch (@TechCrunch) May 12, 2021
Meme coin Shiba Inu nabízí oproti svým konkurentům dodatečnou utilitu, která se může projevit v budoucí ceně tokenu. Nevýhodou je i nadále gigantická celková zásoba tokenů. Jestliže bude chtít Shiba Inu uspět, tak bude muset řešit záležitost spalování tokenů intenzivněji.
Dalším z řady relativně známých meme coinů je SafeMoon prezentující se pod úsměvným sloganem “safely to the moon”. Jedná se o token běžící na blockchainu BNB Smart Chain. Účtuje si 10% poplatek za všechny nákupy a prodeje, přičemž 5 % z nich je přerozděleno držitelům tokenu a 5 % směřuje do peněženek autorů tokenu.
Hi, welcome to #SAFEMOON 🚀🌕 pic.twitter.com/V2owoe14YG
— SafeMoon (@safemoon) May 6, 2021
Tento meme coin (ačkoli by jeho tvůrci svůj projekt možná tak nenazvali) zažil v dubnu 2021 mánii, která se projevila šíleným nárůstem ceny o 20 000 %. Od té doby je ovšem v konstantním poklesu i přes veškeré vychytávky, kterými se projekt chlubil.
Upozornění: Na konci roku 2021 vývojáři původní token SAFEMOON opustili a spustili nový s tickerem SFM.
Podíl na úspěšné vlně SafeMoonu mělo:
Nový SafeMoon (SFM) momentálně drží více než 2,5 milionů držitelů a více než 50 milionů dolarů je uloženo v likviditě tokenu. Token obsahuje, podobně jako Shiba Inu, deflační mechanismus, díky jemuž se povedlo spálit přes 400 bilionů tokenů.
Úspěch meme coinu okomentovalo i mnoho finančních odborníků. Ti token přirovnali k Ponzi schématu, kde zisky raným investorům byly vypláceny pouze příchozími investory, kteří očekávali podobnou míru návratnosti.
Nezpochybnitelným důvodem, proč lidé meme coiny vyhledávají, je absolutní cena jejich tokenu, která je, ve většině případů, v řádu centů nebo dokonce zlomků centů. Představa toho, jak by se investice zhodnotila v moment, kdy by cena dané kryptoměna vyrostla byť jen na pouhý 1 dolar, je velmi lákavá.
I méně zkušený investor ovšem ví, že tato úvaha není správná, protože jde spíše jen o psychologický efekt. Dotyčný sice nakoupí statisíce až miliony tokenů za pár dolarů, ale přehlíží podstatný význam tržní kapitalizace kryptoměny.
V praxi to znamená, že aby se Dogecoin dostal na např. hodnotu 10 dolarů za minci, tak by musel x krát překonat tržní kapitalizaci Bitcoinu.
V číslech: Pro lepší představu si to můžeme ukázat na cenách kryptoměn v době psaní článku.
Při psaní článku tržní kapitalizace Bitcoinu dosahuje zhruba 402 miliard dolarů a dogecoinů je v cirkulaci kolem 132 miliard. Jednoduchá trojčlenka nám ukáže, že aby měl Dogecoin stejnou tržní kapitalizaci jako Bitcoin, musel by stát minimálně 3 dolary. Do těchto úrovní má, zatím, celkem daleko – v době výpočtu se obchodoval za 0,07 dolaru, nejvyšší ceny 0,7 dolarů dosáhl v květnu roku 2021.
U dalších meme coinů, např. Shiba Inu, je rozdíl ještě masivnější. Aby cena Shiby vyrostla na pouhý jeden cent, musela by tržní kapitalizace tokenu být minimálně 14x větší než Bitcoinu, a to v rámci cen v době psaní článku.
Toto jsou přinejmenším astronomické cíle, nic však není nemožné. Zdali má některý z meme coinů šanci překonat několikanásobně tržní kapitalizaci Bitcoinu necháme na uvážení každého investora.
Je též nutno podotknout, že do úvahy výše nezahrnujeme inflaci.
Každá nová vygenerovaná mince musí mít z dlouhodobého hlediska svého kupce, pokud jej nemá, tak z důvodu větší nabídky na úkor poptávky klesá na hodnotě.
Dalším důvodem, proč brát meme coiny obezřetně, je bezesporu fakt, že jde o velkou a čistou spekulaci. Ano, je pravda, že meme coin dokáže udělat vysoké násobky naší investice, nicméně nových meme coinů denně přibývá několik desítek – jak v takovém šumu poznáme budoucího leadera sektoru meme coinů?
Na druhou stranu, můžeme vidět, že některé společnosti začínají meme coiny akceptovat jako možnou formu platby. Nejen Tesla od Elona Muska, ale např. i AMC (síť kin) nebo GameStop. Zároveň se např. Shiba Inu snaží prorazit i do metaverse, má v tomto směru šanci zaútočit na přední kryptoměnu ApeCoin?
Výše vypsané příklady nabízí meme coinům přidanou utilitu, která se může projevit na jejich ceně. Celková hodnota sektoru s meme coiny se uvádí kolem 18 miliard dolarů. Více než 60 % této hodnoty pochází z Dogecoinu, zatímco 35 % se nachází v meme coinu Shiba Inu.
V sektoru se bohužel vyskytuje mnoho podvodů, které můžeme zařadit mezi:
Ukázka zmíněného rug pullu kryptoměny Squid Game (SQUID) v přímém přenosu:
SHOCKING🚨: live video of squid game (#SQUID) Rug Pull, Price Dumped 99.99% (From $2800 to $0.004)
We have received multiple reports that the website and socials are no longer functional & the users are not able to sell this token in Pancakeswap.#ScamAlert #CryptoNews pic.twitter.com/sd5iNkU1wJ— illiteratetrader (@since2o20) November 1, 2021
Meme coiny lze kupovat, prodávat a obchodovat jako jakýkoli jiný druh kryptoměn. Ty největší meme coiny (Dogecoin, Shiba Inu nebo Dogelon Mars) najdete na světových centralizovaných burzách jako např. Binance, KuCoin nebo Coinbase.
Ne všechny meme coiny jsou dostupné k nákupu na centralizovaných burzách. Mnoho z nich, zejména nově vzniklé meme coiny, jsou prvně zalistované na decentralizovaných burzách jako Uniswap (decentralizovaná burza pro Ethereum) a PancakeSwap (decentralizovaná burza pro BNB Smart Chain).
Při volbě této možnosti je k nákupu nutné zjistit kód kontraktu kryptoměny, ten je vždy specifický. Nejspolehlivějším způsobem je jeho vyhledání na prohlížeči daného blockchainu – pro Ethereum etherscan.io, pro BNB bscscan.io. Předem počítejte s transakčními poplatky, v závislosti na zvoleném blockchainu se mohou dosti lišit.
Investice do meme coinů je většinou motivována vidinou rychlého zisku. I když je možné při chycení té “správné vlny” nalézt meme coin, který se v krátkém čase několikanásobně zhodnotí, statistika neomylně říká, že je to spíše výjimkou. Z hlediska rizikovosti však investice do meme coinů patří k těm nejhorším.
Éra meme coinů stále pokračuje, své nadšence a investory si drží i v těžkých časech kryptoměnového trhu. Před investicí do meme coinů zvažte výhody, nevýhody a neváhejte si udělat vlastní průzkum. Mějte na paměti, že meme coiny jsou extrémně volatilní, a i když vám některý může vygenerovat slušné násobky investice, tak mnoho z nich zanikne po pár měsících.
Nový trend meme coinů začíná přinášet dodatečnou utilitu. Projekty začínají do svých produktů zahrnovat i NFT a metaverse. Zdali mají meme coiny stále budoucnost a budou si stejně slibně dařit i v dalších bullmarketech ukáže čas. Jejich integrace do NFT a metaverse může časem přinést zajímavé výsledky.
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.