Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » VeChain

VeChain (VET) - Kurz, graf ceny, kde koupit

Graf kurzu VeChain

Kurz VeChain
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: VET to CZK

VET
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně VeChain

VeChain (VET) je decentralizovaná platforma pro sledování kvality zboží a monitorování dodavatelských řetězců. Cílem tvůrců je mj. zabránit padělání výrobků a zajistit bezpečnost investovaných prostředků. Ekosystém platformy má do budoucna využívat řadu IoT senzorů, které zaznamenaná data uloží do blockchainu.

Hlavní kryptoměnou jsou VeChain tokeny (VET). Slouží jako hlasovací prostředek a generují VeThor tokeny (VTHO), určené k úhradě blockchainových služeb. VET tokeny jsou předtěžené, je možné je koupit na některých burzách. Platforma vyřídí za sekundu až 10 000 transakcí; k jejich ověření využívá nepříliš rozšířený algoritmus proof-of-authority.

Obsah článku o VeChainu

1.K čemu VeChain (VET) slouží?2.Těžba, nákup a uložení VET tokenů3.Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)4.Diskuze k projektu VeChain (komentáře)

K čemu VeChain (VET) slouží?

Tvůrci VeChain si kladou za cíl vybudovat platformu, která zákazníkům zprostředkuje informace o původu, způsobu výroby a dopravě zakoupeného zboží. Kromě ochrany proti padělkům jde VeChain naproti i lidem s různými potřebami – např. ekologicky smýšlející jedinci si budou moci koupit jen takové výrobky, které při cestě na pult neurazili desítky tisíc kilometrů.

Vývoj systému probíhá od roku 2015 pod záštitou neziskové organizace VeChain Foundation. Důležitým prvkem VeChain mají být čipy zabudované do jednotlivých produktů. Po jejich načtení smartphonem získá zákazník např. informace o materiálu, ze kterého bylo zboží vyrobené (např. oblečení), o jeho historii údržby (automobily) nebo o pohybu výrobku skrze dodavatelský řetězec.

Pro dodavatele vyvíjí VeChain Foundation technologii rádiového skenování a IoT senzory, které budou během přepravy měřit teplotu, kvalitu potravin a další parametry. Všechna data se mají následně ukládat do veřejně přístupného blockchainu.

kryptoměna vet vechain
Ekosystém VeChain

Na komerční adaptaci VeChain spolupracují vývojáři systému s konzultantskou společnosti PricewaterhouseCoopers. Vedle toho VeChain Foundation uzavřela partnerství s čínskou vládou, pro kterou má zajistit implementaci blockchainu v rámci konceptu chytrých měst.

Platforma má dva tokeny – VeChain Token (VET) a VeThor Token (VTHO). Funkce VET je především hlasovací; držitelé VET rozhodují o dalším vývoji celého systému a volí provozovatele masternodes, kteří ověřují transakce.

Držení VET tokenů také generuje VeThor tokeny (na podobném principu funguje také kryptoměna NEO). Výnosnost se aktuálně pohybuje na úrovni 0,043 %. VTHO tokeny jsou určené k hrazení služeb a implementaci a provozování chytrých kontraktů.

Těžba, nákup a uložení VET tokenů

VET tokeny není možné těžit – jejich konečnou zásobu (1 miliarda tokenů) předtěžili vývojáři v rámci ICO. VET zakoupíte např. na burze Binance (můžete je směnit za BTC, ETH, BNB a USDT) nebo serveru Bitfinex (USD, BTC, ETH).

Recenze burzy Binance

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

VTHO tokeny získáte držením VET tokenů, popř. za provozování masternode – minimální investice je 1 000 000 VET (k 8. 10. 2019 cca 3 479 dolarů). Z transakčního poplatku získává provozovatel uzlu 30 %, zbytek se automaticky zničí.

Mimochodem možnost stakování VET nabízí např. mobilní peněženka Trust, ale stačí tokeny držet i na Binance.

Oficiální desktopovou peněženkou pro uložení tokenů (VeChain Wallet) je Sync, která je podporována na systémech Windows, Linux a MacOS. Využít můžete také všechna softwarová úložiště, která podporují ERC-20 tokeny. Alternativou jsou hardwarové peněženky Trezor a Ledger.

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

1️⃣ Co je to kryptoměna VeChain (VET)?
VeChain se zaměřuje na využití blockchainové technologie ve sféře byznysu a větších společností. Založil jej Sunny Lu, čínský softwarový vývojář a vizionář, jehož myšlenkou bylo vnesení větší transparence a funkčnosti do struktur společností bez nutnosti důvěry – tyto vlastnosti umožňuje právě využití blockchainu.

Kryptoměna VeChain (VET) je úzce spojena s kryptoměnou VeThor (VTHO), společně se jedná o dvě nativní kryptoměny blockchainu VechainThor. VET byl dříve označován jako VEN a ještě před spuštěním mainnetu v roce 2018 existoval pouze jako ERC 20 token. VET dává jeho držitelům právo hlasovat o osudu blockchainu, jedná se tedy v zásadě o governance token, nicméně jelikož je podstata kryptoměny VeChain oproti jiným kryptoměnovým projektům celkem centralizovaná, je použití VET pro hlasování o osudu blockchainu v rukou užší skupiny lidí. VeChain používá mechanismus Proof of Authority, který tvoří pouze pár hlavních uzlů pro validaci transakcí, jejich identita je všem známa.

Účelem VTHO je technický provoz blockchainu – v mincích VTHO jsou placené transakční poplatky za provádění transakcí a vyvolávání smart kontraktů. VTHO si jeho držitelé mohou koupit, nebo jej mohou zdarma průběžně dostávat dle množství držených mincí VET. Teoreticky je tak možné blockchain VechainThor využívat čistě zdarma, je-li spotřeba mincí VTHO uživatele menší, než průběžně generované množství.

2️⃣ Jaký je kurz kryptoměny VeChain (VET)?
Momentálně je kurz kryptoměny VeChain přibližně 0,44 Kč ($0,02). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny VeChain se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince VET ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu.

Hlavní zaměření kryptoměny VeChain je integrace jeho služeb do větších podniků, jedná se tedy o jakési spojení tradiční centralizované korporátní ideologie a nových možností, zejména distribuce, plné transparentnosti a prokazatelnosti informací a určité míry decentralizace, které blockchain přináší. VeChain již v historii skrze svá partnerství s různými velkými společnostmi a vládními orgány prokázal svou hodnotu a místo na trhu kryptoměn.

3️⃣ Kde je možné VeChain (VET) koupit?
VeChain a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách, mezi takové patří např. Coinbank nebo Kriptomat. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle.

VET je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost. Mezi kryptoměnové burzy, na nichž se kryptoměna VeChain obchoduje, se řadí např. Binance, Huobi, KuCoin, Crypto.com a nebo Bitfinex.

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,93%
Aktuální cena
$27 310
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,75%
Aktuální cena
$1 902
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,45%
Aktuální cena
$307,8
VeChain
Ambiciózní projekt VeChain chce umožnit obchodníkům a spotřebitelům určit kvalitu a pravost zakoupených výrobků. Zatím je to však pouze hudba budoucnosti.
 • Zajímavý koncept, který nemá ve světě kryptoměn obdobu
 • Generování VTHO motivuje uživatele k držení (stakování) VET tokenů
 • Díky masternodes rozšířené investiční možnosti
 • Zatím nemá reálné využití

Více informací o VeChain

KryptoměnaVeChain
SymbolVET
Vytvořeno2017
Webové stránkyhttps://www.vechain.org/
Lze těžit?
Typ těžbyNelze těžit
Aktuální počet tokenů72 714 516 834
Maximální počet tokenů86 712 634 466
Obchodní objem (24h)$45 295 686
Tržní kapitalizace$1 457 246 653
Změna ceny za 24h+0,75%

Vývoj ceny kryptoměny VeChain za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
03. 06. 2023 Načítání... VET
02. 06. 2023 Načítání... VET
01. 06. 2023 Načítání... VET
31. 05. 2023 Načítání... VET
30. 05. 2023 Načítání... VET
29. 05. 2023 Načítání... VET
28. 05. 2023 Načítání... VET
27. 05. 2023 Načítání... VET
26. 05. 2023 Načítání... VET
25. 05. 2023 Načítání... VET
24. 05. 2023 Načítání... VET
23. 05. 2023 Načítání... VET
22. 05. 2023 Načítání... VET
21. 05. 2023 Načítání... VET

Ohodnoťte kryptoměnu VeChain


Diskuze k článku 8
andrej

zdravím Vás, pri zmene VET na inú menu sú potrebné VTHO. Aká je výška VTHO, je na to nejaká kalkulačka, aby som vedel zistiť, aký bude poplatok za zmenu? ďakujem Vám. pekný deň.

Marcel

Dobrý den,

já používám aplikaci Crypto.com. řekl bych, že slušná aplikace na android i IOS je tam poplatek na nákup kartou, ale často bývá akce nákup bez poplatku.

Portál Finex.cz
Odpověď na Marcel

Dobrý den, děkujeme za Váš komentář. Aplikaci i kartu od Crypto.com také používáme. Dokonce jsme o tom napsali i pár článků, viz: Projekt Crypto.com, Kryptoměna Crypto.com (CRO), Recenze kryptoměnové burzy Crypto.com.

Marcel
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den,

děkuji Vám za odkazy na články. Mohl bych se Vás i zeptat na burzu Latoken. Mohl by jste mi dát i nějaké doporučení na dobrou peněženku i s kartou.
Děkuji

Portál Finex.cz
Odpověď na Marcel

Dobrý den, bohužel s Latoken nemáme zatím žádné zkušenosti. Co se týče dobré peněženky, využíváme Trezor, Coinomi a Trust Wallet – všechny bez problému. Kartu pak můžeme doporučit u Crypto.com.

David
Odpověď na Portál Finex.cz

Dobrý den ,a co peněženka Safepal

Zobrazit další odpovědi (1)
Zobrazit další odpovědi (1)
Peter

Dobry den kde koupim VET?

Vojtěch Machek
Odpověď na Peter

Dobrý den, Petere, VET je možné koupit např. na Binance. Tam bych to osobně i doporučoval.

Vojtěch, Finex.cz

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo