Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
polkadot
DOT
Kryptoměna Polkadot (DOT) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

$5,77 +0,52 %

polkadot

Kryptoměna Polkadot (DOT) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Polkadot kurz
Graf DOT

$5,77 (138,3 Kč)

+14,03 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Polkadot

Kalkulačka: DOT to CZK

DOT
CZK
Představení Polkadotu (DOT) stručně a jasně

Začátky Polkadotu, síťového protokolu, který umožňuje přesun aktiv a dat mezi různými blockchainy, sahají až do roku 2016. Jeho zakladatelem je Gavin Wood, známý vývojář, jenž stál i u zrodu Etherea.

Umožnění komunikace a přesunu informací mezi blockchainy je možné díky komplexní a unikátní technologii. Jednotlivé tzv. parachainy, které mohou mít vlastní tokeny i funkcionality komunikují přes mosty s tzv. relay chainem, mozkem ekosystému, který zajišťuje bezpečnost a interoperabilitu celé sítě.

K Polkadotu má velmi blízko i kryptoměna Kusama (KSM), což je méně významná testovací síť pro celý projekt.

Obsah tohoto článku

Informace o kryptoměně Polkadot

Polkadot je jedním z kryptoměnových zázraků roku 2020. Přestože se na scéně nachází již od roku 2016, se tomuto DeFi projektu podařilo získat výraznou pozornost ze strany kryptomenové komunity až v roce 2020. Pozornost investorů měla už delší dobu, protože má Polkadot jednu z nejzajímavějších technologií a celkově patří z dlouhodobého hlediska k nejperspektivnějším kryptoměnovým projektům.

V jednoduchosti: Polkadot je síťový protokol (network protocol), který umožňuje přesun jakýchkoliv dat (nejen tokenů) mezi blockchainy. Polkadot umožňuje přesuny těchto dat a informací nejen na veřejných open blockchainech, ale také na soukromých blockchainech.

Zaměřením Polkadot je nalezení řešení na problémy spojené z interoperabilitou (schopnost spolupráce různých blockchainů) a scalability (škálovatelnost). Jde o dva nejčastější a také nejtěžší řešitelné problémy blockchain platforem.

Historie Polkadot

Přestože si Polkadot vysloužila pozornost až letos, whitepaper této kryptoměny byl vydán ještě v říjnu 2016. Tato kryptoměna byla založena Dr. Gavinem Woodem, který patří v kryptoměnovém světě mezi nejvlivnějších vývojáře.

Kromě toho, že byl součástí týmu, který se postaral o vývoj Etherea a programovacího jazyku Solidity, tak založil i blockchainovou společnost Parity Technologies. S dalším vývojářem, Peterem Czabanem, také stáli za vytvořením švýcarské neziskové organizace Web 3.0 foundation, která pomáhá s vývojem Polkadotu.

Úvod Whitepaperu projektu Polkadot
Úvod oficiálního Whitepaperu projektu Polkadot

Právě tato společnost organizovala i ICO pro Polkadot v roce 2017, kdy se jim podařilo vysbírat více než 140 milionů dolarů. Šlo o jedno z největších ICO do té doby, v němž se prodalo 50 % všech coinů z tehdejší celkové nabídky, která činila 10 milionů DOT coinů. Právě po ICO ale přišel zatím největší přešlap, kdy se podařilo Parity a Polkadotu ztratit více než 66 % všech financí z ICO procesu (přibližně 90 milionů dolarů).

Tato ztráta celý projekt ale naštěstí nezničila. Polkadotu se podařilo pokračovat a následovaly ještě 2 investiční kola. Obě z nich byly soukromé, přičemž první se událo v roce 2019 a druhé v červenci 2020, kdy se podařilo vysbírat více než dalších 43 milionů dolarů. To umožnilo oficiální spuštění Polkadotu, které se událo v polovině srpna 2020, a kdy došlo ke největšímu rozruchu kolem této kryptoměny.

Výhody a nevýhody projektu Polkadot

Projekt Polkadot bývá často popisován jako “Ethereum Killer,” což se však dnes už hovoří o téměř každé druhé kryptoměně. Přesto však Polkadot poskytuje hned několik extrémně zajímavých technologických inovací a řešení, což výrazně odlišuje tuto kryptoměnu od konkurence.

Stejně platí, že Polkadot má za sebou ve srovnání s jinými DeFi projekty již poměrně dlouhou historii, a také má jeden z nejzkušenějších týmů v kryptomenovom světě. Rovněž má i podporu investorů, kteří navzdory prvotnímu velkému přešlapu, který stál tento projekt více než 90 milionů dolarů, stále věří v potenciál a technologii této kryptoměny, která bude blíže vysvětlena níže.

Dvě největší nevýhody Polkadotu jsme již částečně zmínili v předešlém odstavci. Kromě toho, že má jít pouze o “dalšího zabijáka Etherea,” může mít Polkadot problém s extrémně velkou konkurenci.

Kromě známých projektů, které mají v kryptomenovom světě již své místo jako Ethereum (ETH), Tezos (XTZ) nebo Cardano (ADA), se ke konkurenčním projektem řadí i množství nových DeFi projektů, které mají také obrovský potenciál. Jde například o projekty jako Dfinity (IOU), Avalanche (AVAX) nebo Near Protocol (NEAR).

Nevýhodou tohoto projektu je i fakt, že se mu podařilo ztratit více než 90 milionů dolarů. To se určitě nepodaří jen tak kdekomu… Přestože se zdá, že investoři na tento přešlap zapomněli, určitě ho drží v paměti.

Pokud by tak došlo k opětovnému zkratu, je možné téměř s určitostí tvrdit, že pochroumaná kredibilita celého projektu, by i přes svůj potenciál mohla Polkadot pohřbít úplně. Jak jsme již ale zmínili, tak Polkadot má určitě co nabídnout zejména z technologického hlediska.

Technologie kryptoměny Polkadot

Kromě toho, že je Polkadot jedním z nejperspektivnějších DeFi projektů, tak je rovněž jeden z nejkomplikovanějších a nejkomplexnějších, co se technologie týče. My si představíme pouze okrajově ty nejpodstatnější koncepty, o nichž byste měli vědět.

Polkadot je postavena na tzv. Substrate Blockchain Framework, který byl vyvinut společností Parity a slouží vývojářům na tvoření vlastních platforem a technologických řešení.

Právě toto umožňuje komunikovat blockchainům mezi sebou za předpokladu, že jsou postaveny právě na Substrate síti. Technologie Polkadot se skládá ze tří klíčových konceptů:

  • Relay Chain – je srdcem celé sítě Polkadotu. Hlavní odpovědností tohoto chain je bezpečnost, konsensus a cross-chain interoperability celé sítě.
  • Parachains – jsou samostatné blockchainy v rámci této sítě, které mohou mít své vlastní tokeny a jejich funkcionalita se může měnit na základě toho, na co mají být dané tokeny a blockchainy využívány.
  • Bridges – jsou systémy, které umožňují komunikaci celé sítě s vnějšími sítěmi jako Ethereum nebo Bitcoin.
Vizualizace struktury technologie Polkadot
Vizualizace struktury technologie Polkadot

Tím by se mělo podařit vyřešit problémy s interoperabilitou. Škálovatelnost prostřednictvím sharded blockchainu naopak umožní, že transakce na Polkadote budou moci být zpracovány najednou (multi-parallelized transactions), což znamená, že nemusí být prováděny jedna za druhou, ale několik transakci najednou.

Konsensus celé sítě a jeho schvalování rozděluje investory do 4 skupin, přičemž každá zastává jinou úlohu. Konkrétně jde o nominátory (nominators), validátory (validators), sběratele (collectors) a “rybáře” (fishermen).

Každá z těchto pozici má jinou funkci a opodstatnění v síti. Pokud chcete do projektu Polkadot investovat, určitě vám doporučujeme si nastudovat rozdíly mezi nimi, neboť tvoří jádro konsensu, a tedy funkčnosti celé sítě.

Technologie Forkless Upgrades

Takzvané “forkless upgrades” jsou v případě Polkadot jednou z nejpodstatnějších technologických změn, které do kryptomenového světa přinese.

Nepotřeba forku je opatřena prostřednictvím speciálního governance procesu, který je umožněn transparentním on-chain mechanismem, který je zabudován přímo v Relay Chainu.

V něm se budou moci účastníci dohadovat a hlasovat o jakýchkoli rozhodnutích týkajících se vývoje této kryptoměny. Navíc každý z jednotlivých shard má možnost upravit a popřípadě vytvořit svůj vlastní governance hlasovací systém tak, aby to vyhovovalo potřebám daného blockchainy nebo projektu, a tak nebude nutné celou síť forkovat.

Využití DOT tokenu

DeFi projekty se vyznačují tím, že mají své governance tokeny, které mají hrát klíčovou roli v budování decentralizovaných technologií. Přestože tyto tokeny nesplňují vždy množství odlišných funkcí, tak právě Polkadot s jejich Dot tokenem jsou příkladem toho, kolik různých využití může mít jeden token.

  • Staking – Dot token musí být držen různými skupinami investorů, pokud chtějí být součástí sítě a rozhodování. Jako v případě podobných Proof-of-Stake systémů, tak i při tomto platí, že čím více Dot tokenů je vlastněných, tím větší odměna za staking se dá očekávat.
  • Fees (poplatky) – uživatelé budou platit Dot token validátorům v případě, že chtějí poslat zprávy na jiné parachains. Pro srovnání se tak dá říci, že Dot bude fungovat podobně jako Gas při Etheru (podobně, ne stejně).
  • Bonding – Dot token bude rovněž sloužit k vytvoření nových parachains. V případě, že se tak uživatelé rozhodnou vytvořit novou parachain, budou Dot tokeny uzamčeny a nebudou moci být utracené až do momentu, dokud se parachain nepřestane používat nebo nebude irelevantní.
  • Governance – jak tomu u stakingu bývá, tak držitelé tokenů se budou moci účastnit hlasování na různých rozhodnutích, mezi kterými jsou například výše poplatků v síti, dynamika aukci, protokol pro parachains nebo vylepšení a jiné zlepšení.

Kryptoměna DOT (polkadot)

Kde kryptoměnu Polkadot (DOT) získat?

Pokud byste měli o token Dot zájem, tak se dá sehnat téměř na každé přední kryptoměnové burze. Token DOT je obchodovatelný například na Binance, KuCoin, Kraken, Huobi nebo Bitfinex.

Pokud byste se rozhodli tento token zakoupit a držet bezpečně na své vlastní peněžence a nikoli na burze, tak se nabízejí zejména možnosti využití Polkawallet nebo bezpečnějších off-line peněženek Ledger Nano X nebo Ledger Nano S.

Seznam těchto burz vč. recenzí

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě

Tokenomics Polkadot

Velmi zajímavým vývojem si prošla i token-ekonomika této kryptoměny. Původně měl totiž tento projekt pouze 10 milionů tokenů (během ICO). Avšak jedno z prvních veřejných hlasování na této síti zapříčinilo, že došlo ke 100x splitu.

Toto rozhodnutí mělo podporu až 86 % všech hlasujících a znamenalo, že celková nabídka Dot tokenů se navýšila z 10 milionů DOT na jednu miliardu DOT

Právě v té době se dostal Dot token na několik předních burz jako například Kraken. K tomuto kroku došlo přibližně v polovině srpna, kdy se začala oficiálně sledovat cena tohoto tokenu, což zapříčinilo, že graf této kryptoměny toho ještě mnoho neprozradí.

Avšak právě tento split a hlasování s ním spojené potvrdily nejen efektivitu on-chain governance hlasování, ale také usnadnili budoucí používání Dot tokenu. Co je zajímavé a pro token-ekonomiku této kryptoměny i důležité je mít na paměti to, že celková nabídka této kryptoměny je dynamická, což znamená, že se bude postupem času měnit, a to prostřednictvím inflace, která má celkovou nabídku navyšovat.

Často kladené otázky a odpovědi (FAQ)

Co je to Polkadot?

Polkadot je multichainový shardovaný (rozštěpený) opensource protokol určený pro tvorbu nových blockchainů se sdíleným mechanismem konsenzu. Cílem Polkadotu je zejména interoperabilita mezi jednotlivými blockchainy – hlavní ideou je předpoklad, že jednotlivé blockchainy mohou být různě optimalizované podle toho, k čemu jsou určeny. Polkadot leží v tzv. nulté vrstvě, nejde tedy o klasický L1 blockchain. Jedná se spíše o jakousi infrastrukturu umožňující tvorbu dalších blockchainů, tzv. parachainů, které jsou vzájemně propojeny a s jádrem celé infrastruktury, tzv. relay chainem, sdílí konsenzus, tedy bezpečnost a neměnnost celé sítě.

Jednotlivé blockchainy mohou být vytvořeny pomocí jednotného frameworku, což zajišťuje standardizaci a zároveň zjednodušuje činnost vývojářům. Jedná se tedy o podobný záměr, jaký se snaží realizovat Polygon v oblasti Etherea.

Jednotlivé blockchainy si mohou vyměňovat nejen tokeny, ale i různé formáty dat, díky tomu se sebou mohou snadno komunikovat veřejné i privátní blockchainy. Smyslem kryptoměny DOT je staking za účelem zajištění bezpečnosti sítě a hlasování o změnách protokolu, jedná se tedy i o governance token.

Jaký je kurz Polkadot (DOT)?

Momentálně je kurz kryptoměny Polkadot přibližně $138,3 ($5,77). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.

Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Polkadot se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince DOT ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Vzhledem k tomu, že spoustu odborníků očekává v multichainové oblasti značný pokrok, je pravděpodobné, že se oblast infrastruktury poskytující multichainový vývoj, v níž se Polkadot nachází na předních příčkách, dočká značného nárůstu, podobně jako Ethereum po boomu DeFi.

Kde je možné Polkadot koupit?

Polkadot a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových směnárnách. Mezi takové patří např. Anycoin, Kriptomat nebo třeba CoinBank. Nákup většinou probíhá jednoduše a rychle. Polkadot je také možno koupit na kryptoměnových burzách, které však obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazující totožnost.

Další zdroje informací

Hodnocení Finex.cz

Polkadot

Polkadot má bezpochyby velký potenciál. Je to jeden z nejperspektivnějších kryptomenových projektů propojených na DeFi sektor, který má za sebou skvělý a zkušený tým. Aby se mu však podařilo uspět v tvrdé konkurenci, se bude muset tento projekt nejen vyvarovat takových chyb, jaké udělali během ICO fázi, ale také potvrdit potenciál svých technologii, což bude vyžadovat čas.

Více informací o Polkadot

KryptoměnaPolkadot
SymbolDOT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 439 578 363
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$490 468 049
Tržní kapitalizace$8 428 762 635
Změna ceny za 24h0,52 %
Ohodnoťte kryptoměnu Polkadot
61
7

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám zejména z pohledu novinek a fundamentálních analýz, přičemž píšu články nejen pro několik slovenských a českých webů, ale také pro zahraniční projekty. Na kryptoměnách mě fascinuje zejména jejich ekonomický potenciál a to, jak mohou ovlivnit a společně změnit finanční svět. Je téměř jisté, že FinTech, kryptoměny a decentralizované technologie najdeme v budoucnu ve všech možných odvětvích a já chci určitě být součástí této změny.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat