Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou tokeny standardů BEP-2 a BEP-20? Jak fungují kyptoměny na BNB Smart Chainu

Publikováno
Co jsou tokeny standardů BEP-2 a BEP-20? Jak fungují kyptoměny na BNB Smart Chainu

Asi každý si někdy položil otázku, proč existuje tolik kryptoměn a blockchainů? A proč jednoduše na všechno nestačí Bitcoin, jakožto první a největší kryptoměna? Odpověď zní jednoduše: ne všechny blockchainy, coiny a tokeny jsou si rovny.

Bitcoin byl sice první kryptoměnou vůbec a dodnes má nejvyšší tržní hodnotu, funkce jeho blockchainu jsou ale značně limitované. BTC v podstatě funguje “pouze” jako plně decentralizovaný peer-to-peer (P2P) digitální hotovostní systém. Umožňuje jednoduché transakce mezi dvěma uživateli, není ale dostatečně škálovatelný (je pomalý) a jeho blockchain nepodporuje chytré kontrakty a decentralizované aplikace (dApps), které dávají vznik novému odvětví DeFi (decentralizovaných financí).

To vytváří konkurenční prostor pro jiné, flexibilnější blockchainy, jako jsou např. Ethereum, BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain (BSC), které kromě jiného umožňují vytváření vlastních tokenů, chytrých kontraktů a aplikací. Tokenové standardy BEP-2 a BEP-20 pak jsou základní pravidla, podle kterých lze nové tokeny vytvářet tak, aby na BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain správně fungovaly.

Co jsou to BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain?

logo binance
Logo burzy Binance

Největší kryptoměnová burza na světě, Binance, dosud vytvořila dva vlastní blockchainy. Nejdříve byl v dubnu 2018 spuštěn BNB Beacon Chain s nativním tokenem BNB, který je vytvořen podle standardu BEP-2. BNB Beacon Chain tedy podporuje nejen BNB, ale i další BEP-2 tokeny. BNB plní podobnou funkci, jako ETH na blockchainu Ethereum, protože je používán pro placení transakčních poplatků.

BNB Beacon Chain je optimalizován pro rychlé a levné transakce, pohání Binance DEX a umožňuje vytváření nových tokenů. Na druhou stranu – stejně jako Bitcoin – nepodporuje chytré kontrakty. BNB Beacon Chain a BNB Smart Chain také umožňují cross-chain vklady a výběry, což znamená, že lze směňovat tokeny z různých blockchainů, např. tokeny podle standardu ERC-20 (Ethereum), za tokeny podle standardu BEP-2 (BNB Beacon Chain) a BEP-20 (BNB Smart Chain). Vyměnit lze i BEP-2 tokeny za BEP-20 tokeny a naopak.

Z technického hlediska BNB Beacon Chain spoléhá na Tendermint BFT konsensus, který se ukázal jako spolehlivá alternativa k podstatně energeticky a výpočetně náročnějšímu mechanismu Proof of Work (který využívá Ethereum a Bitcoin).

Později ale Binance spustila také druhý blockchain, tentokrát s názvem BNB Smart Chain (BSC), který podporuje BEP-20 tokeny a jehož nativním tokenem je opět BNB (resp. jeho BEP-20 varianta). BNB je zde používán k úhradě poplatků a také jako odměna pro validátory.

Účelem tohoto paralelního blockchainu je umožnit každému vytvářet vlastní tokeny, chytré kontrakty a dApps.

BSC je plně kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM), takže vývojáři, kteří mají zkušenosti s blockchainem Ethereum, mohou snadno vyvíjet aplikace a tokeny pro BSC. BSC je totiž v zásadě kopií blockchainu Ethereum a standard BEP-20 kopií standardu ERC-20.

Aplikace a tokeny naprogramované pro Ethereum jsou proto kompatibilní s BSC. Jediné, v čem se tyto blockchainy liší, je mechanismus konsensu. Blockchain Ethereum je v teorii skutečně decentralizovaný blockchain, kde každý může participovat a stát se těžařem, protože využívá mechanismus konsensu zvaný Proof of Work, který, jak jistě víte, používá i Bitcoin.

Na BSC je místo toho využíván model konsensu zvaný Proof of Staked Authority, kde jsou validátoři každých 24 hodin voleni a je jich pouze 41. To znamená, že BSC je silně centralizovaný a nejedná se tedy o skutečně veřejný blockchain. Odlišný mechanismus konsensu zaručuje, že BSC má podstatně rychlejší blokovací čas a levnější transakce, než jaké nabízí blockchain Ethereum.

Zdroj: LaunchZone
Porovnání poplatků u BSC a ETH
Porovnání poplatků u BSC a ETH

Co je to tokenový standard BEP-2 a BEP-20?

Teď, když už máme za sebou úvod do této problematiky, konečně přichází odpověď na otázku: co jsou to tokeny BEP-2 a BEP-20?

Tokenový standard není zdrojový kód, ale sada pravidel nebo spíše technických specifikací, které by měli vývojáři respektovat, aby jejich token na určitém blockchainu správně fungoval a interagoval s ostatními tokeny. Tokenové standardy výrazně snižují množství úsilí, které vývojáři musí vynaložit při vydávání nových tokenů. Zatímco tokenový standard definuje určitá společná pravidla, v detailech se tokeny samozřejmě liší.

Poznámka

BNB Smart Chain podporuje tokeny podle standardu BEP-20 (Binance Chain Evolution Proposal 20), zatímco BNB Beacon Chain podporuje tokeny podle standardu BEP-2 (Binance Chain Evolution Proposal 2).

To znamená, že pokud chcete obchodovat na Binance DEX (která běží na BNB Beacon Chain), budete potřebovat BEP-2 tokeny, zatímco pokud chcete používat dApps na BNB Smart Chain (např. PancakeSwap nebo Venus), budete potřebovat BEP-20 tokeny.

Různé blockchainy totiž spolu standardně nekomunikují. Binance proto vytvořila kryptoměnový most s názvem Binance Bridge, který umožňuje cross-chain transakce mezi různými blockchainy (např. Bitcoin, Ethereum a TRON) a BNB Beacon Chain/BNB Smart Chain, což by jinak nebylo možné.

Binance Bridge konkrétně provádí konverzi tokenů do tzv. pegged tokenů (někdy také “wrapped” tokeny), které následně lze používat na BNB Beacon Chain nebo BNB Smart Chain (podle toho, zda zvolíte konverzi do BEP-2 nebo BEP-20 tokenu).

Jedná se v podstatě o nové BEP-2/BEP-20 tokeny, jejichž cena je “podřízena” (proto “pegged”) ceně kryptoměny nebo tokenu na jiném blockchainu. Pegged tokeny jsou zajištěny 1:1 reálnými tokeny na veřejné adrese. Příkladem může být pegged Bitcoin BEP2 (BTCB) nebo XRP-BF2, což je pegged XRP.

Jedná se o mechanismus zvaný Proof of Assets. Pegged tokeny tedy umožňují investovat do tokenů na jiných blockchainech a současně profitovat z benefitů BNB Beacon Chain a BSC, jako jsou levnější a rychlejší transakce (v porovnání s blockchainem Ethereum). Stejně tak je možné např. vybírat si kryptoměny z Binance ven do své vlastní peněženky a ušetřit na poplatcích, které jsou u BEP tokenů levnější než v případě jejich nativních blockchainů.

Správa a uchování BEP-2 a BEP-20 tokenů

BEP-2 a BEP-20 tokeny lze ukládat na hardware peněženkách od společností Trezor a Ledger. Ze software peněženek lze zmínit např. Trust Wallet, MetaMask, Enjin Wallet a Binance Chain Wallet.

Veřejná adresa BSC peněženky je ve skutečnosti stejná jako na blockchainu Ethereum a uživatelé proto mohou snadno propojit Ethereum peněženku s BSC. Je nutné si ale dát pozor na to, abyste zvolili správný blockchain, kam chcete tokeny poslat (BSC vs. Ethereum).

Poznámka

Adresa BSC peněženky vždy začíná na znaky “0x…“, stejně jako na blockchainu Ethereum, zatímco adresa peněženky na BNB Beacon Chain vždy začíná “bnb…“.

Když na BNB Beacon Chainu odesíláte tokeny na jinou peněženku, nebo provádíte jinou transakci, platí se poplatek v BNB z té samé peněženky podle fixně stanovených pravidel (viz poplatková struktura). Reálná hodnota poplatku závisí na aktuální tržní ceně BNB. Na Binance DEX lze poplatek platit i obchodovaným tokenem, nicméně při úhradě poplatku v BNB máte nárok na slevu.

Na BSC je vždy nutné mít k úhradě poplatků na účtu BNB (nelze je tedy uhradit obchodovaným tokenem, jako na Binance DEX). Poplatky nejsou fixní, ale je používán tzv. gas, podobně jako na blockchainu Ethereum.

Výše poplatku (gas fee) tedy reflektuje výpočetní výkon nezbytný pro vykonávání transakcí a chytrých kontraktů (srov. průměrnou výši gas fee na BSC). Uživatelé mohou sami nastavit výši poplatku, čímž mohou motivovat validátory dříve potvrdit jejich transakci. Poplatky na BSC jsou obvykle velmi nízké.

K čemu se BEP-2 a BEP-20 tokeny používají?

Oba druhy tokenů lze především použít k rychlým a levným transakcím na blockchainech BNB Beacon Chain a BSC. BEP-20 tokeny lze kromě toho používat také v rámci chytrých kontraktů a dApps, např. pro získání pasivního příjmu. Program Binance Earn (dostupný v mobilní aplikaci Binance) zahrnuje spoření, flexibilní, uzamčený nebo DeFi staking, Launchpool a BNB Vault.

Pasivní příjem lze získat také z poskytování likvidity (liquidity providing) na Binance Liquidity Swap, PancakeSwap nebo jiné BSC platformě. Poskytování likvidity vždy zahrnuje riziko tzv. dočasné ztráty (impermanent loss), která ve skutečnosti nemusí být dočasná (jak by název mohl napovídat), ale trvalá.

Jak se BEP-2 a BEP-20 tokeny vytváří?

Vytvořit nový token na BSC nebo BNB Beacon Chain je v praxi velmi jednoduché a zvládne to opravdu každý. Nejdříve si musíte zvolit blockchain, na kterém chcete nový token vytvořit. API pro BEP-20 je dostupné zde a pro BEP-2 zde.

K vytvoření tokenu lze použít aplikaci Create Token a samotná tvorba spočívá v podstatě pouze ve výběru jména, symbolu, množství tokenů a nastavení, zda lze tokeny “pálit“, razit atd. Není potřeba znát žádný programovací jazyk. Nakonec je nutné zaplatit poplatek za vytvoření tokenu v BNB – a voilà! Váš token je na světě.

Co je to blockchain Ethereum a ERC-20?

Protože jsme zmiňovali, že BNB Smart Chain je do jisté míry kopie Etherea, pro úplné pochopení této problematiky by se hodilo vysvětlit, jak vlastně fungují Ethereum a ERC-20 tokeny.

Ethereum blockchain je první blockchain vytvořený tak, aby podporoval chytré kontrakty. Jeho nativní kryptoměnou je ETH, což byla v den psaní tohoto článku v srpnu 2021 druhá nejhodnotnější kryptoměna na světě.

Blockchain Etherea byl po dlouhou dobu nejaktivnějším blockchainem co do objemu transakcí a uživatelů, zejména kvůli DeFi dApps. Na jaře 2021 jej však porazil blockchain BNB Smart Chain. Ethereum se totiž stalo obětí svého úspěchu a poplatky za jeho využívání se vyšplhaly na absurdně vysokou úroveň, kdy hypotetický převod 1 USD stál 40 USD na transakčních poplatcích. Z tohoto důvodu uživatelé i vývojáři odcházeli na BSC, kde jsou transakční poplatky podstatně nižší.

Porovnání počtu transakcí BSC, ETH a DOT
Porovnání počtu transakcí na blockchainech BSC, ETH a DOT

ERC-20 je pak název standardu pro tokeny vytvořené na blockchainu Ethereum. Tokeny, které dodržují standard ERC-20, mohou být snadno obchodovány a používány na tomto blockchainu.

ERC-20 je standardem pro tzv. fungible tokeny, což znamená “zaměnitelné”, takže token lze vyměnit za libovolný token stejného druhu a bude mít stále stejnou hodnotu (podobně jsou zaměnitelné např. i bankovky). Opakem jsou non-fungible tokens, pro které se používá zkratka NFT a jedná se o jedinečná, nenahraditelná digitální aktiva, jako např. digitální umění.

Pro NFT také existují tokenové standardy. Na blockchainu Ethereum je nejrozšířenější standard ERC-721 a existuje i novější, vylepšený standard ERC-1155. Na blockchainu BNB Smart Chain jsou pro NFT používány standardy, jak jinak, než BEP-721 a BEP-1155. Oba standardy mají podobné funkce, jako standardy pro blockchain Ethereum. Pro tvůrce NFT se stávají atraktivními kvůli podstatně nižším nákladům než na blockchainu Ethereum.

Závěr k BEP tokenům

Je velice důležité rozumět tomu, pro jaký blockchain jsou vaše kryptoměny a tokeny nativní. Pokud totiž pošlete kryptoměny na adresu nekompatibilního blockchainu, transakce buď neproběhne, proběhne neúspěšně, ale také hrozí, že o své kryptoměny nadobro přijdete.

Výměny kryptoměn tzv. cross-chain (mezi různými blockchainy) jsou obvykle komplikované, ale velmi je usnadňují kryptoměnové mosty, např. Binance Bridge, který umožňuje vytváření tzv. pegged tokenů. Díky Binance Bridge je tedy možné investovat do tokenů nativních na jiném blockchainu, a to buď vytvářením nebo nakupováním pegged tokenů.

Nutné je také rozlišovat mezi BEP-2 a BEP-20 tokeny. Mohlo by se zdát, že se jedná o identické protějšky, ale není tomu tak. Oba tokeny mají rozdílné funkce. Jako příklad lze uvést token CAKE. Vlastnictví BEP-2 CAKE tokenu Vás vystaví změnám v ceně CAKE tokenu, nemůžete jej ale používat k pasivnímu příjmu prostřednictvím PancakeSwap. Pouze BEP-20 CAKE token je kompatibilní s touto DeFi aplikací. Takže pokud chcete využívat funkce určitého blockchainu, musíte se ujistit, že máte kompatibilní nativní token.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tomáš Krtek

Zdravim,
Mám dotaz k tomu to tématu. Asi před rokem jsem si na binance koupil apecoin které sem měl uložené na jejich sw peněžence. Včera sem si je chtěl stáhnout na exodus sw peneženku jenže jsem to dal převést jako “BSC” důvod byl jednoduchý když bych to vzal přes Ethereum tak tam byl vysoký poplatek takže sem to vzal přes to. Teď mám na exodusu APE BSC a když sem to chtěl zpátky tak to po mě chce že na transakci musím mít “BNB BCS” kvůli poplatku. Z toho článku jsem pochopil že sem ze svých ape coinu udělal ape tokeny. které dle mého jsou k ničemu. Dá se ta transakce nějak vrátit nebo to je nenávratně převedeno na tokeny? Potažmo na co se ty takony dají využít? Předem děkuju za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Máte na peněžence kromě tokenů APE i BNB? Mělo by vám stačit např. 0.01 BNB, jen abyste zaplatil za transakci. Poté můžete APE přeposlat na Binance bez problému. Dejte vědět, zda se povedlo, kdyby ne, zkusíme ještě něco vymyslet. :-)

Tomáš Krtek

Dobrý den, tak se podařilo. Mám to zpátky na binance jako apecoin. parada! moc děkuju za pomoc. Teď bych měl dotaz co se zbytkem BNBBSC tokenu co mám na exodusu je to k něčemu nebo to mám vybrat do fiatu?

Tomáš Krtek

Dobrý den,
Ne BNB na peněžence nemám mám tam jen ty APE tokeny. Zkusim tedy nějaké koupit.
Dám vědět. Přede mděkuju za radu ;-)