Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Wrapped tokeny – Co jsou, jak fungují a k čemu je potřebujeme?

Publikováno
Wrapped tokeny – Co jsou, jak fungují a k čemu je potřebujeme?
Zdroj: www.btcc.com

Rádi byste, aby vám Bitcoin generoval nějaký pasivní příjem, a ne pouze nečinně ležel na vaší kryptoměnové peněžence? Aby se něco takového stalo, tak svůj Bitcoin musíte nejprve převést na jednu z chytrých blockchainových platforem, která nabízí finanční prvky z DeFi.

To lze vyřešit pomocí takzvaného wrappování, kdy určitý počet kryptoměnových coinů uzamknete do pomyslného sejfu a výměnou dostanete jeho wrapped (wrappowanou) verzi použitelnou na jiném, vámi zvoleném blockchainu – ideálně s rozvinutým DeFi ekosystémem.

Jak moc jsou wrappované tokeny přínosné pro svět kryptoměn? Dozvíte se v článku níže.

Obsah článku

Co jsou wrapped tokeny?

Pokud se v kryptoměnách nějaký čas aktivně pohybujete, tak víte, že nemůžete používat nativní kryptoměnové coiny blockchainů na blockchainu jiném – příkladem zmíněný BTC z jeho blockchainu na blockchainu Etherea a naopak. Pokud se o to pokusíte, téměř jistě o vaše kryptoměny přijdete. Jedná se totiž o úplně odlišné blockchainy, které spolu v základu komunikovat neumějí. Aby se spolu dorozuměly, musí se jim pomoci umělou cestou, tou jsou kryptoměnové mosty a s nimi související wrapped tokeny.

Wrapped tokeny vznikly za účelem vyřešení problému interoperability. Interoperabilita znamená schopnost jednotlivých blockchainů mezi sebou komunikovat, a to různými způsoby. Např. navzájem si zjišťovat data, či je přímo na druhý blockchain zapisovat.

Analogii můžeme vidět např. u e-mailů. Ze svého Gmailu můžete odeslat e-mail na schránky u Seznamu a naopak.

Podobně to funguje s wrapped tokeny – zmíněný Bitcoin může na síti Etherea existovat jako Wrapped Bitcoin – WBTC.

Název wrapped tokenů v překladu znamená zabalené tokeny. Význam spočívá ve vložení podkladového aktiva (např. BTC) do “obalu“. Ten umožňuje, aby wrapped (zabalená) verze byla efektivně a bezpečně uložena na blockchainu jiném, jako je tomu u obrázku níže.

Zdroj: cryptonary.com
Wrappování
Jak by asi vypadalo wrappování tokenů?

U každého wrappování přitom platí podmínka, že zmíněné aktivum musí zůstat v poměru 1:1, např. 1 BTC = 1 WBTC (Wrapped BTC). V oběhu tím pádem může být pouze 21 milionů WBTC, stejně jako bitcoinů. Wrapped tokeny je v případě potřeby možné kdykoli rozbalit zpět (unwrap) do původního podkladového aktiva, zde tedy zpět do Bitcoinu.

Užitečnost wrapped tokenů se může lišit v závislosti na jednotlivých blockchainech. Některé blockchainy mají možnosti a funkce, které jiné nemají, tj. vyšší rychlost zpracování transakcí a nižší poplatky, rozvinutý ekosystém DeFi, různé decentralizované aplikace (dApps) a podobně.

Poznámka

Zajímavost: Mnoho kryptoměnových uživatelů používá WETH (Wrapped ETH) na blockchainu Polygonu, a to právě za účelem využití podobných možností v DeFi, kterými dnes Polygon již také oplývá, s mnohem nižšími poplatky.

Za prostou transakci na Ethereu zaplatíte běžně kolem 1 – 10 dolarů v závislosti na vytíženosti sítě, v extrémech mohou poplatky dosahovat i stovek dolarů. Na Polygonu vás poplatky za stejné transakce budou stát maximálně pár centů.

Jak fungují wrapped tokeny?

Wrapped tokeny obecně vyžadují uschovatele (správce). Když budete chtít nějaké bitcoiny směnit za wrapped bitcoiny a použít je např. na Ethereu, pošlete správci jejich určitý počet a ten vám za ně vydá jejich wrapped verzi. Vaše původní bitcoiny si správce uschová až do doby, kdy je budete chtít vydat zpět za wrapped verze.

Roli může plnit prakticky kdokoliv, záleží čistě na návrhu daného wrapped tokenu. Může to být klasická peněženka či peněženka s více podpisy, centralizovaná společnost, decentralizovaná autonomní organizace neboli DAO či smart kontrakt. V případě WBTC musí správce držet 1 BTC za každý 1 vyražený WBTC. Důkaz o této rezervě existuje na blockchainu.

Jak celý proces funguje v praxi?

Pro příklad zvolíme BTC a WBTC na blockchainu Etherea.

  • Při procesu wrappování odešle obchodník BTC správci (na obrázku níže custodian). Správce vytvoří totožné množství WBTC v tokenovém standardu ERC-20 na blockchainu Etherea.
  • Když je naopak potřeba WBTC směnit zpět za BTC, tak obchodník podá správci žádost o spálení (burn) WBTC mincí a o uvolnění BTC z jeho rezerv, které obchodník zpětně dostane.

V popisu výše je obchodníkem jedna z entit vypsaných na oficiálních stránkách WBTC pod názvem Merchant. Mohou to být decentralizované burzy, zápůjčné protokoly, jiné DeFi projekty, ale i centralizované společnosti. Příkladem je např. 0x, AAVE, Maker, Loopring, Ren, Crypto.com, CoinList nebo Nexo. Na té samé stránce se dočtete i o všech správcích, v době psaní článku je správcem WBTC pouze BitGo. Abyste tedy mohli WBTC získat, musíte si je koupit od nějakého obchodníka. To znamená, že vy jako uživatelé se samotnými kontrakty pro mintování a pálení WBTC neinteragujete. 

Zdroj: wbtc.network
Jak funguje wrappování BTC?
Jak funguje wrappování BTC?

Na celý průběh tvorby a naopak ničení (pálení) WBTC dohlíží DAO (decentralizovaná autonomní organizace), která je odpovědná za změny ve smart kontraktech a přidávání nebo odebírání obchodníků (merchants) a správců (custodians). V době psaní článku má WBTC DAO 18 členů zastupujících zúčastněné strany z celého ekosystému DeFi, přičemž každý člen drží klíč k peněžence s více podpisy, což vytváří systém plně zabezpečeným. Právě pomocí této multisig peněženky se odhlasovávají změny ve fungování celého projektu.

Celé shrnutí si můžete připomenout v krátkém 1minutovém videu:

Jaké jsou příklady těch nejznámějších wrapped tokenů a jaká jsou jejich využití?

Wrapped tokenů dnes existuje již celá řada, a to jednoduše proto, že “zabalit” můžete prakticky cokoliv. Na podobném principu fungují dokonce i stablecoiny – jsou to vlastně wrapped tokeny běžných státních měn, např. dolaru nebo eura.

V následujících podkapitolách si povíme o třech nejznámějších wrapped tokenech, ukážeme si, jaké mají výhody a kde se všude dají využít.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Wrapped BTC
Wrapped Bitcoin (WBTC)

WBTC vznikl v roce 2019 za spolupráce několika velkých hráčů v DeFi ekosystému. Na tvorbě se podílel např. Ren, Pharma, BitGo, Compound či Maker. Spuštění WBTC přineslo do Ethereum ekosystému více likvidity a Bitcoinu dodalo nové možné využití. O tom, jak pod pokličkou WBTC funguje, jsme se bavili už výše. Nyní si povíme spíše co všechno můžete s WBTC dělat a jak jej potenciálně zhodnotit.

Jak se tedy přesně dá Wrapped Bitcoin (WBTC) jako kryptoměnový token využít?

  • WBTC můžete nakupovat a prodávat na decentralizovaných burzách (DEX): Na decentralizovaných burzách lze token libovolně směnit do jiných ERC-20 tokenů, třeba v kryptoměnovém páru WBTCLINK nebo do stablecoin páru WBTCUSDC a podobně. Pro směnu můžete využít např. decentralizovanou burzu Uniswap.
  • Je možné jej využít jako kolaterál pro půjčky na různých decentralizovaných protokolech: Např. na protokolu Maker si v době článku můžete třeba za 14 WBTC půjčit až 159 000 DAI. Podobným způsobem můžete WBTC využít i na zápůjčném protokolu AAVE.
  • WBTC můžete dále půjčovat nebo jej využít pro yield farming: Jako doplnění k funkci kolaterálu výše můžete WBTC nechat ležet na zmíněných zápůjčných protokolech a přispívat tak likviditě trhu. Pokud se např. rozhodnete přispívat WBTC do trhu na Compoundu, dosáhnete v době psaní článku zhruba 0,15% zhodnocení a k tomu dostanete ještě 0,16% přispívané hodnoty navíc v COMP tokenech. Je pravdou, že zhodnocení je v době psaní článku velmi malé, to je ovšem způsobené velmi mírným využitím trhu. Např. v prosinci roku 2020 vložení WBTC do trhu na Compoundu generovalo až 3% zhodnocení.
  • Získávání jiných tokenů jako odměn za liquidity mining: V příkladu výše jsme si ukázali, že za liquidity mining (přispívání likvidity do trhu na Compoundu) dostanete kromě WBTC i pár COMP tokenů navíc. Tyto COMP tokeny můžete jako jakékoliv další ERC-20 tokeny prodat, dále stakovat, či využít i jejich governance aspektu a hlasovat tak o budoucím vývoji protokolu Compound. To vše pouze za to, že farmíte nové WBTC. Pro běžného uživatele Bitcoinu je něco takového naprosto nemyslitelné.
  • Maržovní obchody: S využitím některých decentralizovaných protokolů je možné obchodovat s WBTC na páku. Až trojnásobné páky s WBTC můžete dosáhnout na protokolu NUO, dříve podobné služby poskytoval i Fulcrum. Podobným způsobem je možné expozici vůči WBTC zvýšit i na protokolu Maker skrze jejich produkt Multiply. Míra poplatků a dostupná páka se může lišit podle podmínek trhu, v době psaní článku však dosahuje až 4,3násobku.
Poznámka

Poznámka: Vývoj DeFi jde kupředu velmi rychle, a tak je možné, že později vzniknou nové a lepší možnosti, jak držené WBTC tokeny nejlépe zhodnotit. Také je samozřejmě možné, že některé z výše vypsaných zaniknou.

Na závěr k WBTC je ještě vhodné podotknout, že ačkoliv WBTC svým převodem z BTC získal spoustu nových funkcí, ztratil také i veškeré své funkce původní.

Nový WBTC je např. zajištěn skrze blockchain Etherea, ne blockchain Bitcoinu, který je kvůli většímu počtu těžařů a hashrate o něco více bezpečný. Jediné, co má WBTC s původním BTC společné, je cenová vazba, za níž zodpovídá v současnosti pouze jeden jediný správce mající nad sebou ochranná křídla DAO. Tato organizace ve skutečnosti zas tak moc decentralizovaná není, protože zahrnuje jen 18 členů, což na skutečnou decentralizaci není mnoho.

Wrapped Ethereum (WETH)

Token Wrapped Ethereum (WETH) byl vyvinut a implementován roku 2017 skupinou projektů pod vedením 0x Labs. Vytvoření wrappované verze etheru se může zdát na první pohled zvláštní, když je samotné Ethereum v současnosti tím největším domovem pro decentralizované aplikace. Faktem totiž je, že samotný coin Ethereum (ETH) totiž nenásleduje tokenový standard ERC-20, který nyní, společně s dalšími tokenovými standardy, veškeré decentralizované aplikace využívají. Abyste si tedy např. na Uniswapu mohli koupit třeba kryptoměnu ANKR za ethery, bylo nutné vytvořit jejich wrapped verzi.

Wrapped Ethereum (WETH)
Wrapped Ethereum (WETH)

Postup procesu wrappování je oproti WBTC odlišný. Výměna mincí ETH za nové tokeny WETH probíhá čistě skrze smart kontrakt, se kterým je možné interagovat. Všechno tu tedy stojí na napsaném kódu, není zde potřeba žádné centrální autority. S tím ovšem vznikají další rizika spojená se samotným kódem, kvůli tomu byl ale smart kontakt WETH již několikrát úspěšně auditován.

WETH tokeny se běžně dají získat nákupem za ETH na různých decentralizovaných burzách, např. na Uniswapu.

Samotná burza tak na pozadí se smart kontraktem WETH interaguje za vás.

WETH můžete také získat i skrze rozhraní nějakých softwarových peněženek, např. MetaMask. Stejně tak můžete WETH směnit zpět za ethery, decentralizované aplikace pak se smart kontraktem WETH interagují podobným způsobem.

WETH je, stejně jako WBTC a další příklady wrapped tokenů níže, dostupný i na jiných sítích. Wrappování tokenů na jiné blockchainy probíhá úplně stejným způsobem, v případě WETH jsou pouze smart kontrakty mírně upraveny. Dalšími sítěmi, kde WETH naleznete, je např. Polygon, Fantom, Arbitrum, Solana nebo BNB Chain.

Z pohledu uživatele je WETH možné využívat úplně stejně jako WBTC, jedná se totiž také o ERC-20 token s úplně stejnými možnostmi. Jediným rozdílem je zde pouze fakt, že WBTC následuje cenu Bitcoinu a WETH následuje cenu Etherea.

Poznámka

Upozornění: Pokud používáte WETH na Ethereu a chcete si za něj např. nakoupit jiné kryptoměny, či jej využít pro yield farming, stále musíte mít v peněžence skutečné ethery pro placení poplatků, token WETH takto využít nelze.

Ren wrapped tokeny (např. renBTC, renDOGE)

Revoluci ve wrappování přinesl protokol Ren. Jeho wrapped tokeny plní v základním významu účel jako WBTC, tedy že poměr podkladového a “zabaleného” aktiva musí zůstat 1:1. Zásadním rozdílem je, že protokolu se povedlo decentralizovat proces ražby wrapped tokenů a posunout interoperabilitu na novou úroveň.

To znamená, že proces ražby (mint) a pálení (burn) je dostupný všem, ne pouze vybraným entitám. Ren wrapped tokeny lze přitom jednoduše využívat napříč různými blockchainy.

Ren k tomuto účelu používá uzly s názvem darknode, či počeštěně darknody, což jsou servery dohromady tvořící virtuální počítač Ren Virtual Machine, zkráceně RenVM, obdobu EVM na Ethereu. V RenVM darknody dohromady ověřují požadavky uživatelů na vytvoření nových wrapped tokenů (např. renBTC) výměnou za skutečné mince (BTC).

Ren protokol dokáže zpracovat 3 typy transakcí, které jsou ve zkratce tvorba (mint) nových wrapped tokenů, zničení či spálení wrapped tokenů výměnou za uvolnění skutečných mincí a kombinace obou možností:

  • Lock a mint (uzamknutí a ražba): Pokud budete chtít převést své bitcoiny do tokenizované podoby na Ethereu, odešlete je prvně do sítě RenVM, v níž se mince uzamknou. Darknody o uzamčení mincí mezi sebou dosáhnou konsenzu, jakmile se tak stane, RenVM vám ukáže podpis dosvědčující jejich úspěšně uzamčení. Vy pak můžete podniknout poslední krok, kterým je ražba nových tokenů renBTC přímo na blockchainu Ethereum.
  • Burn a release (spálení a uvolnění): Pokud chcete získat zpět své uzamčené bitcoiny, tak spálíte svůj renBTC a uvedete, kam chcete, aby RenVM bitcoiny odeslal. Síť bitcoiny odešle samostatně až od darknod dostane dostatečný počet potvrzení.
  • Burn a mint (spálení a ražba): Poslední variantou je odeslání již vyraženého renBTC z blockchainu Etherea na jiný blockchain, např. Polkadot. Svůj renBTC existující na Ethereu zde spálíte a uvedete adresu kryptoměnové peněženky na Polkadotu. RenVM potvrdí spálení renBTC podpisem, stejně jako v prvním bodě. Nyní si díky tomuto podpisu můžete vyrazit nové renBTC, nyní již na blockchainu Polkadotu.

Všechny tři varianty jsou náležitě zpoplatněny. Platí se poplatky jak darknodám za validování požadavků, tak i sítím obou blockchainů, mezi kterými provádíte transakce – výše je to tedy síť Bitcoinu, Etherea a Polkadotu. Pro ilustraci může posloužit obrázek níže, na němž se snažíme o odeslání Bitcoinu z jeho nativní sítě na Ethereum (tedy o vytvoření renBTC na Ethereu). Činnost je zpoplatněna jak pro RenVM (darknody), tak i pro síť Etherea a Bitcoinu.

Zdroj: renproject.io
Ražba nových renBTC na Ethereu
Ražba nových renBTC na Ethereu

RenVM je v současnosti schopen podporovat jakýkoli blockchain, který používá privátní a veřejné klíče využívající algoritmus ECDSA (digitální podpis pomocí eliptických křivek). Nabízí odesílání kryptoměn jako Bitcoin (BTC), Bitcoin cash (BCH), Zcash (ZEC), Filecoin (FIL), Dogecoin (DOGE), Digibyte (DGB) a mnoha dalších.

Jak s wrapped tokeny souvisí kryptoměnové mosty?

Wrapped tokeny jsou úzce spojeny s kryptoměnovými mosty (bridge). Jedná se o infrastrukturu zabezpečující komunikaci mezi dvěma konkrétními blockchainy, což znamená, že jsou to také aplikace starající se o generování wrapped tokenů. Pokud si tedy chcete převést např. Ethereum z jeho nativní sítě na Polygon, můžete využít nějaký z kryptoměnových mostů, který tuto konverzi podporuje. Takový most ve skutečnosti pouze reaguje se smart kontraktem WETH, podobně jako např. Uniswap nebo MetaMask v příkladu výše.

Zdroj: OpenSea
Přemostění etherů z nativní sítě na Polygon přímo na OpenSea
Přemostění etherů z nativní sítě na Polygon přímo na OpenSea

To samé dokáže nyní už i samotné NFT tržiště OpenSea, stačí pouze rozkliknout vaší kryptoměnovou peněženku, u Etherea kliknout na tři tečky vpravo a poté vybrat volbu Bridge to Polygon. Dále vyberete, kolik ETH mincí chcete na WETH na Polygonu převést a transakci potvrdíte. WETH na Polygonu je pak v případě OpenSea dostupné pod fialovou ikonkou Etherea s intuitivním názvem ETH on Polygon.

Mosty najdeme téměř všude. I wrapped tokeny Ren využívají pro svou tvorbu kryptoměnový most RenBridge, na němž probíhá veškeré generování a pálení wrapped tokenů. Přemosťovací služby nabízejí i některé centralizované společnosti, např. Binance dříve nabízela uživatelům svůj Binance Bridge, ten je již odepsaný a místo toho je ve vývoji Binance Bridge 2.0, jenž bude určený zejména pro převod prostředků z různých blockchainů na BNB Chain. Nový Binance Bridge 2.0 bude všechny mince z cizích blockchainů konvertovat na tzv. wrapped BTokeny.

Bezpečnostní problémy kryptoměnových mostů

Kryptoměnové mosty bývají často kvůli své infrastruktuře kritizovány z hlediska bezpečnosti. A to právem. Zejména za rok 2022 a konec roku 2021 byly kryptoměnové mosty pod silnou palbou hackerů a podvodníků, kteří vždy zneužili nějaké bezpečnostní slabiny a ukradli ze smart kontraktů podkladové aktivum pro tvorbu wrapped tokenu či samotný wrapped token.

Takto byl hacknut např. bridge Wormhole na Solaně, v němž bylo odcizeno WETH za více než 320 milionů dolarů, Horizon Bridge od Harmony s krádeží sahající až na 100 milionů dolarů a také prozatím nejhorší hack v DeFi, hack bridge Roninu, sidechainu, na němž stojí hra Axie Infinity, se škodou přesahující šílených 600 milionů dolarů.

Kvůli vypsaným příkladům výše doporučujeme při práci s kryptoměnovými mosty opatrnost.

Rozumíme tomu, že nyní neexistují jiné dostatečné možnosti interoperability, nelze však přehlížet fakt, že uzamykání podkladových aktiv do smart kontraktů mostů se historicky spoustě uživatelům kryptoměn už vymstilo.

Poznámka

Doplnění: Kryptoměnové mosty v základu fungují mezi jedním a druhým blockchainem, mohou ovšem tvořit i větší celek spojující více blockchainů dohromady. Tím je např. RenBridge pro tvorbu wrapped tokenů či Darwinia, cross-chain bridge hub na síti Polkadot. I zmíněná Wormhole umožňuje připojení na více sítí.

Rizika a nevýhody wrapped tokenů

Užitečnost a výhody wrapped tokenů jsme si vysvětlili v předchozích kapitolách, a nezbývá než říci, že wrapped tokeny mají v kryptoměnovém světě díky své využitelnosti jednoznačně své místo. Z konstrukčního hlediska nejsou však ideální. Jaká jsou ta největší rizika, která vás při práci s wrapped tokeny mohou potkat?

  • Prvek centralizace: Toto platí zejména pro wrapped tokeny, u nichž za vydáváním stojí centralizovaný správce, např. BitGo v případě tokenu WBTC. Uživatelé se spoléhají na to, že jim správce jejich skutečné bitcoiny bezpečně uschová, což se příčí filozofii kryptoměn, protože uživatelé své bitcoiny nemají pod plnou kontrolou. Vzdávají se prakticky práva decentralizace a plné kontroly nad svými bitcoiny (či jinými kryptoměnami) výměnou za možnost využít je na jiných sítích. Naštěstí existují i decentralizovaná řešení, např. Ren protokol.
  • Nižší úroveň bezpečnosti: Bezpečnostní slabiny kryptoměnových mostů lákají podvodníky a hackery s vidinou rychlého zisku skrze krádež ať už samotného podkladového aktiva, či wrapped tokenů. Příkladem můžeme uvést hack bridge Wormhole, kde došlo k odcizení až 320 milionů dolarů.
  • Někdy je wrappování tokenů dosti drahé: Wrappování tokenů je technicky vzato také běžná transakce, a víme, jak vysoké dokáží být poplatky na Ethereu. Při silném využití trhu vás převod na wrapped tokeny a zpětně na podkladová aktiva může stát solidní částky.

Závěr a shrnutí

Myšlenka wrapped tokenů je pro celý krypto prostor jednoznačným přínosem. Držitelé kryptoměnových coinů mohou svá aktiva využít i jiným způsobem, než k pouhému placení či na takzvaný dlouhodobý “HODL” v hardwarových krypto peněženkách jako Trezor nebo Ledger. DeFi služby a obecně decentralizované aplikace (dApps) těží z dodatečného kapitálu na trhu, díky čemuž mohou lépe rozvíjet své projekty.

S poslední větou souvisí ten hlavní smysl wrapped tokenů a sice jejich využitelnost v různých DeFi strategiích, ať už pro prostý staking, či náročnější, ale potenciálně více výdělečný yield farming. Uživatelé tak mohou držet blue chip kryptoměny jako Bitcoin či Ethereum a dodatečně je zhodnotit. Každá mince má ovšem dvě strany, ono zhodnocení ve formě příležitosti vstoupit do světa DeFi přichází s rizikem wrapped tokenů, jako je např. přerušení cenové vazby, nedůvěryhodný centralizovaný správce či špatně napsaný smart kontrakt.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.