- Při výběru bankovního účtu je důležitá volba správné banky a typu účtu na základě vašich individuálních potřeb.
- Před výběrem byste měli zvážit účel účtu, možnost založení účtu online, požadované bankovní služby, pověst banky a případné poplatky.
- Dva základní typy jsou běžný a spořicí účet. Běžný účet je základní bankovní produkt pro ukládání financí a provádění transakcí – většinou ho lze založit online. Spořicí účet je určen k ukládání a spoření peněz s úrokovou sazbou stanovenou bankou. Obvykle není vybaven platební kartou.
Obsah článku
Běžný účet
Běžný účet je základním bankovním produktem, který slouží k ukládání financí. Druhou hlavní funkcí běžného účtu je platební styk – tedy můžeme z něj posílat peníze nebo naopak je na účet přijímat.
Běžný účet si můžete založit v bance nebo v družstevní záložně. Výhodou je, že založení účtu lze u většiny bank provést online.
Vhodný běžný účet můžete najít například v našem přehledném srovnání bankovních účtů.
Spořicí účet
Spořicí účet je určen ke vkládání a spoření peněz úrokem stanoveným bankou. Jedná se o druh účtu velmi podobný tomu běžnému, který se však liší v několika základních bodech.
Většinou se ke spořicímu účtu nevydává platební karta, nelze na něm nastavit trvalý příkaz a není možné provádět složitější transakce. Spořicí účet lze u většiny bank sjednat k běžnému účtu zdarma.
Podívejte se na naše srovnání spořicích účtů pro rok 2024.
Studentský účet
Jak již název napovídá, studentský účet je bankovní účet určený pro studenty. Většina bank nabízí studentské konto s vedením zdarma, a to bez podmínek. Případně bývá podmínkou předložit studentský průkaz nebo splnit minimální výši měsíčního příjmu na účet.
Účet pro studenty se vyznačuje jednoduchými podmínkami a základními transakcemi bez poplatků. Podívejte se na naše srovnání studentských účtů pro rok 2024.
Dětský účet
Dětský účet je bankovní produkt určený pro děti a mladé, většinou do 15 let. Bankovní účet pro děti můžete svému dítěti sjednat již od narození a některé banky umožňují od určitého věku založit také platební kartu.
Dětský účet učí vaše ratolesti hospodařit s penězi. Výhodou je, že rodič má nad účtem plný dohled a může na něm provádět změny, přičemž dítě má k účtu pouze pasivní přístup. Dětský účet je většinou účet bez poplatků.
Podívejte se na naše srovnání dětských účtů pro rok 2024. Rádi byste naučili děti investovat? Přečtěte si náš článek, kde se dozvíte, jak postupovat.
Podnikatelský účet
Účet pro podnikatele je typem běžného účtu pro podnikající fyzické či právnické osoby. OSVČ nejsou povinny zakládat si podnikatelský účet, ale v případě právnických osob je to nutností.
Banky však v dnešní době nabízejí výhodná podnikatelská konta, a nic tak oběma typům podnikatelů nebrání v založení účtu pro podnikatele. Získají tak nejen přehled, ale efektivně oddělí soukromé a podnikatelské transakce.
Podívejte se na naše srovnání podnikatelských účtů pro rok 2024.
Jistotní účet
Jistotní účet, někdy také zvaný jako účet vázaný, slouží k bezpečnému uložení peněz na neutrálním místě do doby splnění podmínek pro jejich výplatu.
Na jistotní účet se ukládají peníze určené pro konkrétní účel, například při převodu vlastnických práv (prodej či koupě nemovitosti). Dochází tak k jejich zabezpečení do okamžiku, než je obchodní transakce vypořádána.
Úvěrový účet
Úvěrový účet není samostatný bankovní produkt, ale zřizuje se k úvěru. Jeho funkcí je evidence stavu čerpání a splácení úvěru, která se v odděleném účtu snáze provádí. Používá se u spotřebitelských či hypotečních úvěrů.
Zřízení a vedení úvěrového účtu nebývá zpoplatněno, ale náklady na něj jsou zahrnuty do celkových nákladů za úvěr – do RPSN.
Termínované vklady
Termínované vklady jsou podobným produktem jako spořicí účet, s tím rozdílem, že peníze jsou na nich uložené vázanou dobu (obvykle 1–5 let). To znamená, že je nelze během stanoveného termínu vybrat. Odměnou pak bývá vyšší úročení.
Vklady je nutné vložit naráz, nelze je tedy vkládat průběžně nebo postupně, jako právě u spořicího účtu. Úroková sazba se odvíjí od délky a výše vkladu.
Stavební spoření
Stavební spoření je alternativou k termínovaným vkladům. Jedná se o specifický druh spoření, prostřednictvím kterého lze naspořit peníze na výstavbu, rekonstrukci nebo jiné stavební úpravy.
Peníze uložené na stavebním spoření nemůžete po určitou dobu vybrat. Na oplátku získáte kromě úroku také státní podporu. Pokud splníte stanovené podmínky, můžete také získat výhodný úvěr ze stavebního spoření.
Jaké stavební spoření je nejlepší a jak si vybrat to pravé? Podívejte se na naše srovnání stavebního spoření pro rok 2024.
Vkladní knížky
Vkladní knížka je forma dokumentu, který potvrzuje výši peněžních prostředků na bankovním účtu. Jedná se o nejstarší formu spoření v České republice. Nyní ji vzhledem k digitalizaci předběhly spořicí účty, termínované vklady a internetové bankovnictví.
Vkladní knížka je tak mizejícím bankovním produktem. Finanční prostředky na vkladních knížkách vedených na jméno jsou zákonem pojištěny.
Jak fungují vkladní knížky a jak si zvolit tu správnou? Více se dozvíte v tomto článku.
Transparentní účet
Transparentní účet je forma zprůhlednění bankovního účtu online, kterou lze sjednat zdarma. Po zřízení může do vašeho konta prostřednictvím internetu nahlížet veřejnost a sledovat jednotlivé pohyby na účtu od okamžiku zveřejnění.
Transparentní účet používají například politické strany, nadace a různé spolky. Zřídit si jej může ale zcela kdokoliv, a to hned u několika bank v České republice. Transparentní účty poskytuje například Fio banka.
Anonymní bankovní účet
Anonymní bankovní účet – také tzv. offshore účet, je běžný účet bez jména. Pomáhá tak zachovávat právo na soukromí vlastníka.
V České republice je úplná anonymita spíš minulostí, proto se mnoho zájemců po takovémto účtu poohlíží hlavně v zahraničí. Na území ČR ale existují tzv. offshore společnosti, které vám anonymní účet založí.
Devizový účet
Devizový účet je účet vedený v cizí měně určený pro občany i firmy. Cizoměnový účet si obvykle zakládají osoby pracující v zahraničí nebo osoby, které získávají příjem ze zahraniční firmy.
Dalším důvodem, proč si založit devizový účet, je platební styk se zahraničními zákazníky či dodavateli.
Na co si dát pozor při výběru účtu?
Při výběru bankovního účtu je důležité nejprve zvolit vhodnou banku, která vám bude vyhovovat. Ujasněte si, jaké jsou vaše požadavky a možnosti, a podle toho se při výběru bankovního účtu rozhodněte.
Zaměřte se na to, za jakým účelem chcete účet používat a kolik jste za něj ochotni zaplatit na poplatcích.
Také si prověřte reputaci banky ve srovnání bank a bankovních účtů. Před výběrem toho nejlepšího bankovního účtu si odpovězte si na tyto hlavní otázky:
- Za jakým účelem si chci bankovní účet založit?
- Preferuji založení bankovního účtu online?
- Vyžaduji nadstandardní bankovní služby?
- Upřednostňuji banku s dostatkem poboček a bankomatů?
- Kolik jsem ochotný za účet nebo službu zaplatit?
Po zodpovězení těchto otázek byste měli získat alespoň hrubou představu, co od bankovního produktu nebo služby požadujete. Jedině tak můžete získat ten nejlepší běžný účet nebo jiný produkt od té nejlepší banky.
Tipy, jak neudělat při výběru bankovního účtu chybu
Výběr běžného účtu nebo jiného bankovního produktu byste neměli podceňovat. Vždy se nejprve zaměřte na konkrétní banku, která daný produkt nabízí.
Určitě si nevybírejte produkt u banky, která vám svou politikou nevyhovuje. Raději si vyberte banku, která vám je sympatická, a u které si rádi založíte více účtů, klidně pro celou rodinu.
Vždy je výhodnější mít u banky všechny účty, protože tak můžete získat slevy na poplatcích, navíc tak budete mít lepší přehled.
Při zakládání účtu se nenechte zlákat na “speciální” avšak nevýhodné akce. Raději se držte svého jasného plánu – tedy za jakým účelem produkt zakládáte, kolik jste za něj ochotní zaplatit a co vše by mělo být součástí účtu.
Na závěr bychom vám doporučili vzdělávat se ve finanční gramotnosti a o své finance se dobře starat. Pokud máte vytvořenou finanční rezervu a své peníze byste rádi dále rozmnožovali, pusťte se do investování. Mějte jasný finanční plán a se svými penězi pracujte tak, aby ony pracovaly pro vás.
Další zdroje informací: