Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
logo fio banka
Fio účty pro mladé – Recenze, poplatky, podmínky
logo fio banka
Fio účty pro mladé od
logo fio banka

Fio účty pro mladé – Recenze, poplatky, podmínky

Poslední aktualizace recenze 14. 11. 2023 | Redakce Finex

Základní informace o Fio účty pro mladé od

Typ účtu Účty pro děti a mladé
Sjednání online Ne
Poplatek za vedení účtu 0 Kč

Aktuální bonus: Za každé 4 000 Kč, které v jednom měsíci zaplatíte kartou, získáte 1 výběr navíc z bankomatu cizí banky zdarma. Více informací o bonusu najdete na stránkách banky.

Akce není časově omezena. 

Fio banka má svém portfoliu běžné účty pro děti do 15 let a pro mladé od 15 do 18 let. Každý z účtu má různé výhody, především jsou zcela zdarma bez podmínek. Dětský účet je ideální pro první seznámení s penězi. Dítě na něj může dostávat své kapesné, šetřit a celkově se naučit hospodařit. Má jen náhledový přístup do internetového bankovnictví. Nemůže na internetu platit a provádět změny na účtu.

Od 15 let už mladí lidé mohou s účtem disponovat, platit přes internet, vybírat z bankomatu do limitu 15 000 Kč týdně a provádět většinu úkonů spojených s běžným účtem.

Účty pro mladé je nutné založit na pobočce. V případě malého dítěte stačí, když přijde rodič sám a má s sebou jeho rodný list, mladiství přijdou s rodičem a prokážou se svým dokladem totožnosti.

Recenze Fio banky

Fio banka vznikla v roce 1993 a byla původně zaměřená na obchodování s cennými papíry. O tři roky později se z ní stala družstevní záložna a teprve až v roce 2010 se stala bankou. Jedná se o ryze českou banku s českými majiteli. Svým klientům nabízí běžné bankovní produkty pro osobní i firemní finance. A jejich počet neustále roste. V roce 2015 měla 500 000 klientů, ke konci roku 2022 už se ale pyšnila 1 250 000 klientů.

Ve Fio bance se soustředí především na poskytování kvalitní bankovních služeb a zároveň zprostředkovávají obchod s cennými papíry. Jelikož poskytují účty zdarma, jejich zisk plyne především z úroků z hypoték, podnikatelských úvěrů nebo ze zprostředkování obchodů na burzách.

O kvalitě banky dostatečně hovoří pravidelně získaná ocenění. V roce 2022 si dokonce vydobyla trojnásobné nejvyšší umístění v soutěži Zlatá koruna 2022. První místo si odnesl osobní účet, podnikatelský úvěr a investiční aplikace e-Broker. Stříbrnou korunu pak získal účet pro podnikatele.

Fio banka se zaměřuje na různé finanční oblasti a výčet jejich aktivit je velmi obsáhlý. Veškeré informace o bance si můžete přečíst v naší podrobné recenzi.

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co nabídne dětský účet do 15 let a studentský účet od 15 do 18 let? Jak je založit? A skutečně vás nic nestojí?

Co nabízí účty pro mladé od Fio banky?

První v řadě, dětský účet od narození do 15 let, je ideální na seznámení dětí s penězi, odkládání například kapesného a pochopení finanční gramotnosti. V 8 letech je možné získat platební debetní kartu, se kterou už dítě může vybírat z bankomatů maximálně 5 000 Kč týdně nebo platit v obchodech. Účet je momentálně úročen úrokovou sazbou 0 % p.a.

Rodiče mají pohyby na účtu pod kontrolou a mohou nastavovat různé limity. Dítě také může kontrolovat pohyby na účtu, ale nemá oprávnění peníze posílat nebo limity měnit. Účet spravuje pouze zákonný zástupce.

Studentský účet od 15 do 18 let je už takřka plnohodnotným účtem. Banka za jeho vedení neúčtuje žádné poplatky, dítě dostane platební kartu a není pod rodičovským dohledem. Na výběry z bankomatu je stále stanovený limit ve výši 15 000 Kč za týden. Povolené jsou internetové transakce zabezpečené 3D Secure. Po dovršení 18 let věku se studentský účet přetransformuje na běžný účet pro dospělé od Fio banky včetně všech dostupných služeb.

U obou účtů jsou výběry z bankomatů Fio banky zdarma a neomezené výběry zdarma z libovolného bankomatu v ČR i v zahraničí s kartou Visa. Máte-li platební kartu MasterCard, získáte dva výběry měsíčně zdarma. Další výběry zdarma můžete získat za každé celé 4 000 Kč v součtu vyúčtované prostřednictvím platebních terminálů nebo internetových platebních bran za jeden uzavřený kalendářní měsíc.

Počet výběrů zdarma je omezen na pět v jednom měsíci. Pokud vyčerpáte počet výběrů zdarma, u karty MasterCard platíte 25 Kč za jeden výběr. Součástí účtu jsou také všechny odchozí i příchozí tuzemské platby v CZK zdarma.

K běžným účtům můžete dětem založit spořicí účet Fio konto s momentální úrokovou sazbou až 5,50 % p.a., který poslouží k odkládání peněz na učebnice, lyžák ve škole, šetření na mobil apod.

Sazebník poplatků

Oba účty pro mladé nejsou příliš svázané poplatky. Všechny běžné služby jsou zdarma. Zpoplatněné jsou především výběry z cizích bankomatů, ale i tady vybíráte při splnění podmínek zadarmo.

  • Vedení účtu: 0 Kč
  • Příchozí platby v ČR: 0 Kč
  • Odchozí platby v ČR: 0 Kč
  • Výběry z bankomatů Fio banky: 0 Kč
  • Výběry z cizích bankomatů v ČR i v zahraničí: 0 Kč / 25 Kč

Veškeré aktuální informace o poplatcích najdete v sazebníku Fio banky.

Založení Fio účtu pro děti do 15 let

Běžný účet pro dítě od narození až do 15 let nelze založit online. Zákonný zástupce musí dojít na pobočku banky a vzít si s sebou svůj doklad totožnosti a rodný list dítěte. Do 8 let věku nemůže mít dítě vlastní platební kartu. Pro její vydání je opět nutná přítomnost rodiče s dítětem na pobočce a dítě s sebou musí mít nějaký doklad totožnosti, například cestovní pas, dětský občanský průkaz.

Založení Fio účtu pro mladé od 15 do 18 let

Dítě, které dovršilo 15 let, může pokračovat v původním dětském účtu. Stačí, abyste spolu došli na pobočku, podepíšete krátký dodatek a bude moci aktivně využívat internetové bankovnictví, které do té doby nemohlo.

Pokud byste zakládali úplně nový účet, zůstává postup v podstatě stejný. Na pobočku musíte v každém případě, protože mladiství od 15 do 18 let se musí prokázat průkazem totožnosti, ale zároveň je nutné mít s sebou zákonného zástupce.

Přihlášení k účtu pro mladé u Fio banky

Spravovat své internetové bankovnictví mohou pouze mladí lidé od 15 let. Nejdříve je nutné dojít podepsat dodatek na pobočku banky se zákonným zástupcem a dokladem totožnosti dítěte. K účtu se lze přihlásit dvěma způsoby: Přes internetové bankovnictví v počítači uživatelským jménem a heslem nebo přes mobilní aplikaci.

Další účty

  • Osobní účet Fio: běžný účet, který je kompletně zdarma a můžete si ho otevřít až ve 14 měnách. Získáte neomezené výběry z bankomatu banky zdarma, neomezené výběry zdarma s platební kartou Visa a dva výběry zdarma s kartou MasterCard. Při splnění podmínek můžete ale získat nárok až na pět výběrů bez poplatků z cizích bankomatů kartou MasterCard.
  • Spořicí účet Fio konto – spořicí účet vhodný pro odkládání peněz na krátkodobou rezervu, která je kdykoliv dostupná. Zřízení, vedení a zrušení účtu je zdarma. U Fio konta nelze využít SIPO platby a inkaso. Peníze z něj lze převádět pouze na jeden externí účet. Ten můžete kdykoliv elektronicky zdarma změnit. Klient získá bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard a neomezené výběry z bankomatů Fio banky.
  • Termínovaný vklad Fio: jedná se o termínovaný vklad s automatickou obnovou. To znamená, že dokud není vklad zcela zrušen, bude obnoven za podmínek platných ke dni jeho obnovy. Zřízení i vedení termínovaného vkladu je zdarma, vklad je možné sjednat na pobočce nebo v Internetbankingu. Maximální úroková sazba na termínovaném vkladu Fio banky činí 4,10 % p.a.
  • Podnikatelský a firemní účet: účet určený podnikatelům, živnostníkům a firmám se stejnými podmínkami, jako běžné účty pro fyzické osoby. Fio podnikatelský a firemní účet je bez poplatků a podmínek. Umožňuje množství neomezených platebních operací, převody peněz bez poplatků a vedení až ve 14 měnách. Součástí jsou dvě platební karty Visa nebo MasterCard, výběry z bankomatů Fio banky zdarma a neomezené výběry z bankomatů v ČR i v zahraničí kartou Visa.
  • Rodinný účet Fio: tento účet je určený pro správu rodinných financí, které lze spravovat v jednom internetovém bankovnictví. Vše lze snadno propojit také se spořicím účtem, nastavovat přístupy dalším členům rodiny, pořizovat platební karty k účtům, a především získat dobrý přehled o rodinných příjmech a výdajích. Veškeré aktivity na účtu jsou zdarma, včetně jejich vedení. Ideální pro všechny v rodině i děti a studenty.

Pro koho jsou vhodné Fio účty pro mladé?

Dětský účet Fio do 15 let a studentský od 15 do 18 let doporučujeme rodičům, kteří chtějí děti seznámit se světem financí a naučit je hospodařit již od mala. Mohou si na účet odkládat peněžité dárky od babiček, dědečků a jiných příbuzných, peníze z brigád apod. Vyzkouší si vybírat z účtu, kontrolovat zůstatky nebo občas koupit nějakou dobrotu. Neosloví příliš ty, kteří chtějí vše řešit online, včetně založení účtu, jelikož zde je cesta na pobočku při založení a určitých změnách nutná.

Není pro vás účet pro mladé od Fio ten pravý? Podívejte se na dětský účet Tom Junior od Monety Money Bank. Účet je určen pro děti od narození až do 18 let, náleží k němu platební karta a automaticky k němu lze získat spořicí účet s atraktivním úrokem 5 % p.a. do částky 50 000 Kč.

Hodnocení Finex.cz

Běžný účet Fio pro mladé od kolébky až po dospělost

Fio banka nabízí běžné účty pro každého v podstatě od narození až po dospělost a stáří. Pro děti je určený běžný dětský účet do 15 let, který je ideální na první seznámí s moderním světem financí. Je poměrně hodně omezený, do 8 let nemůže dítě vlastnit platební kartu, později má pouze omezený limit výběru na týden a po celou dobu nemůže nijak figurovat v internetovém bankovnictví. Od 15 let už může s účtem nakládat prakticky neomezeně, včetně bankovnictví, ke kterému získá přístup po jedné návštěvě pobočky. Zůstává jen limit výběru, který se zvyšuje na 15 000 Kč na týden. Celý účet pro mladé je zdarma, je možné k němu založit spořicí účet se zajímavou úrokovou sazbou, ale v nabídce úplně chybí kontokorent.

Přehled poplatků a parametrů pro Účty pro mladé od Fio

Obecné informace o produktu
Jméno produktuFio účty pro mladé od
PoskytovatelFio banka
Typ účtu Účty pro děti a mladé
Účty v cizích měnách
Měna účtuCZK
Účet je určený proPro děti a studenty do 18 let
Sjednání online
Minimální vklad 100 Kč
Úrok0 % p.a.
Poplatky spojené s účtem
Poplatek za vedení účtu0 Kč
Max. poplatek za vedení účtu0 Kč
Podmínky pro neúčtování běžných poplatkůNe
Účet bez běžných poplatků
Poplatek za vklad hotovosti 0 Kč
Výběr z vlastního bankomatu0 Kč
Výběr na přepážce 0 Kč / 30 Kč
Výběr z cizího bankomatu CZ 0 Kč / 25 Kč
Výběr z bankomatu EU 0 Kč / 25 Kč
Výběr z bankomatů mimo EU 0 Kč / 25 Kč
Dotaz na zůstatek u jiné banky 9 Kč
Fyzický bankovní výpis25 Kč
Elektronický výpis 0 Kč
Poplatky spojené s platbami
Příchozí platby ČR 0 Kč
Odchozí platby ČR 0 Kč
Zahraniční platba odchozí 200 Kč
Zahraniční platba příchozí 100 Kč
Odchozí SEPA platba0 Kč
Příchozí SEPA platba 0 Kč
Expresní platba29 Kč
Okamžité platby 0 Kč
Platební karty
Typy vydávaných karetVisa, MasterCard
Platební karta k účtu Bezkontaktní MasterCard Debit
Poplatek za kartu0 Kč
Vlastní design karty
Pojištění karty
Poplatek za novou kartu 99 Kč
Kreditní karta
Příkazy / SIPO / Inkaso
Trvalý příkaz zřízení 0 Kč
Inkaso zřízení 0 Kč
SIPO zřízení 0 Kč
Trvalý příkaz platba 0 Kč
Inkaso platby 0 Kč
SIPO platby 0 Kč
Možnosti placení
Google Pay
Apple Pay
Fitbit Pay
Garmin Pay
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu Jednorázové SMS kódy či elektronického klíče
iOS aplikace
Android aplikace
Kontokorent
Kontokorent
Další informace
Bonus k účtu
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.fio.cz/o-nas/dokumenty-ceniky/ceniky-sazebniky
Sazebník poplatkůhttps://www.fio.cz/o-nas/dokumenty-ceniky/ceniky-sazebniky
Ohodnoťte produkt Fio účty pro mladé od
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Produkty, které by vás mohly zajímat