Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokles úrokových sazeb je blízko, porostou díky tomu akcie do nebes? Nebo je lepší zůstat více defenzivní?

Poklesy v úrokových sazbách jsou jako zaklínadlo, díky kterému se oči mnohých investorů a spekulantů rozzáří. Z jednoduchého důvodu, myslí si, že akcie porostou.

Pokles úrokových sazeb je blízko, porostou díky tomu akcie do nebes? Nebo je lepší zůstat více defenzivní?
Zdroj: depositphotos.com

Jakmile se začne mluvit o poklesu úrokových sazeb, funguje to jako zaklínadlo, které trhy zahalí duhou. Zkrátka stačí, aby všemocní centrální bankéři zvedli dostatek rukou pro první uvolnění, a každá akcie poroste. A tituly, které doposud strmě rostly, posílí přece ještě více.

Jenomže takhle ten mechanismus nefunguje. Měnová politika má tu nevýhodu, že vliv na reálnou ekonomiku funguje se zpožděním.

Když tedy tvůrce politiky koná, výsledek bude viditelný až s časovým odstupem. Běžně se uvádí šest měsíců až dva roky, s čímž se investorovi věru špatně pracuje.

My si proto v rámci dnešního příspěvku vysvětlíme, jestli je samotná událost v podobě uvolnění měnové politiky (pokles sazeb) skutečně pro investory důvod k oslavám, či opodstatněná obava, která by vás měla motivovat k defenzivnějšímu investování.

Video: Akciové trhy jsou pořád v bublině

Klíčový je důvod pro pokles v úrokových sazbách

Akciové trhy fungují v krátkém období jako volby. Kupci a prodejci vytvářejí cenotvorbu, díky které vlastně v reálném čase sledujeme, jakou si trh myslí, že má daná akcie hodnotu.

Leč z dlouhodobého hlediska trhy fungují jako starší mechanická váha, které chvíli trvá, než dojde k onomu přesnému změření. Proč to zmiňuji?

Krátkodobé cenové pohyby jsou téměř irelevantní. Co trh udělal v posledních týdnech, pár měsících, je víceméně jen šum. Je určitě výhoda tento šum sledovat a interpretovat jej, ale nelze pouze podle toho investovat. A tím se dostáváme k těm úrokovým sazbám.

Vliv úrokových sazeb se do tržních kurzů propisuje dost dlouhou dobu. Jak jsme si vysvětlili hned v úvodu. Když trhy reagují na jejich pokles/růst nyní, je to pouze psychologie – ono hlasování.

Až teprve skutečný vliv na reálnou ekonomiku má vskutku význam, který se v průběhu času propisuje v kurzech akcií.

Následující graf je proto nesmírně aktuální a klíčový zároveň. My z něj totiž zjistíme, že z předešlých 8 cyklů růstu úrokových sazeb nám vychází 7měsíční průměr od posledního zvýšení sazeb, než americká reálná ekonomika upadla do problémů (recese). Jak je vidno z levé horní části, jsme nyní vysoko nad průměrem.

Poznámka

Záměrně nejsou v grafu vizualizovány cykly z poloviny 80. a 90. let, kdy recese neudeřila.

Zdroj: Oliver Loutsenko
Kdy začíná recese po posledním zvýšení v úrokových sazbách a následky pro akciový trh.
Kdy začíná recese po posledním zvýšení v úrokových sazbách a následky pro akciový trh.

Během následujícího zářijového zasedání Fed, kde se předpokládat první pokles sazeb, to bude 15 měsíců od posledního zvýšení v úrokových sazbách. Kdežto průměr je osm měsíců. Co z toho vyplývá?

Čím déle zůstávají úrokové sazby na restriktivních úrovních, úměrně k tomu stoupá šance, že se něco v reálné ekonomice nebo na finančních trzích zlomí.

Co z toho plyne pro akciové trhy? V levém dolním rohu je diagram, který vizualizuje vztah mezi výkonnosti celkového trhu v podobě S&P 500 a počtem dnů mezi posledním zvýšením a poklesem úrokových sazeb ze strany Fed.

Čím delší časový odstup mezi těmito kroky, tím větší pokles akciových kurzů nastal po začátku uvolnění měnové politiky.

Nejzásadnější poselství proto je, že vždy záleží na důvodu, proč centrální banka snižuje úrokové sazby.

Pokud jsou tudíž důvody pro pokles úrokových sazeb negativního rázu (finanční krize, slabý trh práce, pokles HDP), investoři z akciového trhu odcházejí.

Chraňte se před případnými otřesy na akciovém trhu

A teď k největšímu gró, jak se chránit před potenciálním otřesem akciového trhu? Na to je jednoduchá odpověď, diverzifikace. Zní to jako největší klišé, ale pro běžné investory nic lepšího neexistuje.

Ale co si pod tou diverzifikací představit? Stačí mít 40 % portfolia v prvotřídních dluhopisech a jsem chráněný? A co když budou akciové trhy stoupat? Vydělají dluhopisy v portfoliu něco?

Prvně si musíme ukázat, že dlouhodobým prismatem panovala kladná korelace federálních dluhopisů (10letých notes) a akciového indexu S&P 500 mnohem častěji, než by se mohlo třeba zdát. Kdo by to byl řekl, že před 90. léty tyto trhy po většinu času korelovaly?

Poznámka

Logika spočívá v tom, že hledáte aktivum, kde panuje slabá negativní korelace s akciovým trhem. Když jde tedy akciový trh dolů, dluhopisový trh snižuje celkovou ztrátu v portfoliu. Negativní korelace nesmí být ani příliš silná (blížit se hodnotě -1), pak je to jak hrát hru s nulovým součtem.

Zdroj: false
Korelace mezi kurzovými výnosy akciového trhu (S&P 500) a 10letých notes v letech 1900 až 2016
Korelace mezi kurzovými výnosy akciového trhu (S&P 500) a 10letých notes v letech 1900 až 2016

Když kladná korelace platila, šlo o nízkou nebo středně silnou závislost. Výjimkou byla akorát 50. a 60. léta, kdy převládala negativní korelace. Od 90. let platila slabší až střední negativní závislost. Takové zlaté období pro portfolia 60:40 (akcie a dluhopisy).

V předešlých letech jsme ale mohli sledovat, jak šel dluhopisový trh doslova do pekel pospolu s akciovým trhem. Nebyla jiná možnost, když úrokové sazby vzrostly nejvíce za předešlých 25 let.

Stále se nechytáte? Nevadí, stručně vysvětlím. Korelace není statická veličina. Jak vidíte v grafu výše, v čase se vyvíjí. To znamená, že umisťovat dluhopisy do svého portfolia dává smysl jenom po omezený čas. Řekněme 20 až 40 % času. Ale jak to poznám, kdy konkrétně je do portfolia zařadit na úkor akcií?

To jde už o dost komplikovanější záležitost. Musíte rozumět makroekonomii pro finanční trhy. Nebo číst autory, jako já, kteří vám vše polopatě vysvětlí.

Závěrem: Běžný investor by se měl vždy chránit

Dnešním příspěvkem jsem chtěl zase jednou dokázat, že neexistuje jedna přesně daná správná cesta. Každý individuální investor se musí zařídit podle sebe a rozhodnout, co je podle něj nejvhodnější.

Leč jednu věc lze označit za univerzální pravdu, každý běžný investor se musí nějak chránit. I když neexistuje nic dokonalého, existují možnosti, jak se vyhnout velkým ztrátám svého portfolia. Musíte si jej ovšem poskládat.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.