Ripple (XRP) – Kurz, graf a další

Cena Ripple

$0,3
6,78 CZK

Základní informace o kryptoměně Ripple
Jednotka
XRP
Max. počet tokenů
100 000 000 000
Vytvořeno
2012

Ripple je platební protokol a síť, která je určena pro posílání i směnu peněz. Cílem tohoto projektu je vytvořit online platební síť, která umožní lidem posílat a měnit peníze okamžitě, bez prodlevy a především bez zbytečných poplatků.

V případě RIPPLE se nejedná o kryptoměnu, ale spíše o softwarové řešení. O Ripple už projevilo zájem více než 100 světových bank a poskytovatelů online plateb na celém světě. O kryptoměnu se jedná v případě hlavního tokenu společnosti Ripple, tedy XRP.

Ripple nepatří mezi kryptoměny, které by na trhu lámaly rekordy. Naopak se řadí spíše mezi stabilnější měny. Od svého vstupu na burzu zůstával ve stínu slavnějších kryptoměn, kdy se jeho hodnota držela v řádu tisícin dolarů.

Na začátku roku 2017 byla jeho hodnota asi 0,006 USD. V první půlce roku 2017 začal strmě růst. Růst se zastavil v květnu na hodnotě 0,4 USD/XRP. Měna se zde příliš dlouho neohřála a opět klesla na polovinu. Momentálně jsme na ceně 0,30023 dolarů a předpokládáme, že tam ještě chvíli zůstaneme.

Pro lepší pochopení toho, jak ripple funguje, čtěte dál.

Historie Ripple

Ripple jako takový byl spuštěn v roce 2012 a za jeho vznikem stojí firma z Kalifornie – Ripple Lab, s původním názvem Opencoin. Jeho autoři jsou A. Britto, D. Schwartz a R. Fugger. Koncept Ripple byl souběžně předlohou pro řadu dalších platebních systémů. Ripple je síť s veřejně dostupným kódem, jedná se tedy tzv. open source řešením.

Síť tvoří počítače jednotlivých uživatelů, tzn. je decentralizovaná, stejně jako síť bitcoinu. Neexistuje tedy žádný jeden server, který by kontroloval a evidoval jednotlivé transakce. V síti jsou tzv. ověřovatelé, kteří mají v PC program napojený na síť Ripple.

Vzájemně tito ověřovatelé sdílí soubor Ledger, který slouží jako účetní kniha celé sítě podobně jako blockchain u bitcoinu. Ledger se aktualizuje každých pět sekund. Ripple je také digitální měna, která se v rámci sítě Ripple používá. Označuje se zkratkou XRP a lze ji směnit za další kryptoměny i tradiční “fiat” měnu. Je dělitelná na 6 desetinných míst.

Rozdíly mezi sítí ripple a bitcoin
Rozdíly mezi sítí ripple a bitcoin.

Rozdíl Ripple vs. Bitcoin

Důležitý je fakt, že zatímco bitcoin je primárně digitální měnou, Ripple je zcela univerzální a decentralizovaná platební síť. Je v ní možné vytvořit tokeny, které představují různé měny – tradiční euro, dolar nebo digitální Bitcoin či Ethereum. Tyto tokeny mohou představovat i různé body z nákupů, zlato, letecké míle, atd.

V síti Bitcoin se monitorují informace o pohybu měny, Ripple umožuje ale monitorovat jakoukoliv informaci. Lze sledovat i platby s různými měnami. Představuje spíše doplněk pro rychlé a levné platby. U Bitcoinu probíhá potvrzování transakcí tzv. těžením, zatímco Ripple využívá zcela odlišný přístup. Síť je díky tomu oproti Bitcoinu rychlejší a energeticky úspornější. Platby se potvrzují na základě Konsensu. Díky tomu trvají řádově jen několik sekund. (Konsensus je proces, kdy se všichni v síti shodnou v tom, zda transakce proběhly).

Má XRP budoucnost?

O Ripple, jak už jsme zmínili, projevilo zájem několik centralizovaných bankovních systémů. Například CBW Bank a Cross River Bank již Ripple používají. O tento systém systém se ale zajíma např. Santander nebo UniCredit. Banky do svého systému zařadí Ripple protokol a umožní tak klientům využívat všechny výhody. Ripple umí propojit různé platformy a vytváří automatizované skripty.

Hodnota kurz ripple xrp
Hodnota ripple sice zažila veliký růst, ale stále je stabilnější než hodnota BTC

Po přečtení odstavců výše je asi všem jasné, že ripple je teprve na začátku svého působení. Boudoucnost ripple, jako firma, určitě má. Otázkou však je, zda jejich úspěch bude znamenat i zvýšení ceny jejich tokenu XRP.

Kde lze XRP (ripple) nakoupit?

Jediným způsobem, jak můžete měnu Ripple získat, je nákup či směna za jinou měnu. Na oficiálním webu Ripple najdete aktuální seznam směnáren. S touto měnou nelze běžně zaplatit, jako např. s bitcoinem či litecoinem, přesto je velmi významná.

XRP koupíte zde:

 • SimpleCoin: Simplecoin je česká firma s českými stránkami a akceptující české koruny. Funguje již od roku 2013 a za tu dobu proces směny Kč -> Krypto zdokonalila na maximum. Není třeba se registrovat a stačí provést objednávku, zaplatit pomocí bankovního převodu a nechat si tak hned po zpracování platby převést LTC přímo do peněženky.
 • Changelly: Anglická směnárna se sídlem v Praze nabízí směnu jakékoli kryptoměny za XRP s poplatkem pouhých půl procenta. Pokud chcete nakupovat platební kartou, je to taky možné, ale poplatek je tam řádově 5%+.
 • Binance: Největší kryptoměnová burza na světě, kde koupíte stovky kryptoměn. Nepodporují však vklad ve fiat měnách a tak je Binance vhodná spíše pro zkušené uživatele, kteří už nějaké kryptoměny (např. BTC) mají.

Při každé transakci v síti se malá část XRP nenávratně zničí. Každý účet v síti musí mít určitý zůstatek. Za transakce se hradí malý zanedbatelný poplatek. XRP lze použít například v případě, kdy není možné směnit v určitém okamžiku dvě měny. Základní měnu směníte za Ripple a směníte za požadovanou měnu. S měnou lze také na trhu spekulovat u brokerů.

Graf Ripple (Vývoj kurzu), 1 XRP to CZK

Fundamentální faktory

V porovnání s jinými kryptoměnami nepatří ripple mezi takové, jejíž ambicí je stát se náhradou bitcoinu. Ripple není proklamován jako něco dalšího převratného. Zatímco uživatelé bitcoinu považují banky za zlo a volají po totální demontáži globálního finančního systému, ripple se snaží zavděčit potřebám obřích finančních institucí.

Svědčí o tom fakt, že 75 bank z různých konců světa již dnes využívá při svých každodenních operacích systém ripple. Pokud by síť aktivních uživatelů ripple vykazovala další nárůst, lze předpokládat že s ní poroste i jeho cena. Ripple rozhodně nebude měnou, kterou by si toužebně přáli všemožní měnoví anarchisté (ačkoli bitcoin se o to pokoušel), nýbrž umí poskytnout slušné měnové výsledky.

Někteří odborníci ve svých prognózách dokonce předvídají lepší budoucnost měnám jako ethereum či ripple na úkor dnešního lídra bitcoinu. Jaký je jeho skutečný růstový potenciál lze dnes sotva odhadnout. Pravdou však zůstává, že od uvedení do oběhu v roce 2013 zvýšil ripple svou hodnotu o 3 868%. Kam až hodnota této třetí nejrozšířenější kryptoměny může růst? To ukáže teprve budoucnost.

Kryptoměna Ripple
Jednotka XRP
Zakladatel Arthur Britto, David Schwartz, Ryan Fugger
Vytvořeno 2012
Webové stránky https://ripple.com/xrp/
Lze těžit?
Typ těžby Ripple nelze těžit

Koupit!

1 komentář

 1. Pozdravujem všetkých.
  Aký je Váš názor na ripple. Ma tendenciu rásť v roku 2018?
  Čítal som už všetko možné a myslim že má potenciál.
  Zaujíma ma Váš názor.
  Ďakujem
  Bruno

  • Ahoj Bruno… Sám Ripple moc nemusím a i když v posledních dnech udělal stovky procent, stejně si je kupovat nebudu. Krypto pro mě vždy bylo něco jako “odpor systému”, něco co se staví proti samotnému systému bankovnictví atp.. A Ripple je přesný opak a proto ho nebudu nijak podporovat, ale určitě stojí za to, o něm vědět a proto jsme tento článek vydali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.