Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V roce 2023 jsme naše portfolio zhodnotili o 90 % | Milióny v kryptoměnách (57)

V roce 2023 jsme naše portfolio zhodnotili o 90 % | Milióny v kryptoměnách (57)
Zdroj: DepositPhotos.com

První díl v novém roce našeho pravidelného seriálu se klasicky zaměřuje na shrnutí a zhodnocení roku minulého. Rok 2023 byl nejen pro kryptoměny, ale obecně i jiná investiční aktiva jako akcie či třeba zlato dobrým rokem.

Bitcoin (BTC) začínal uplynulý rok na ceně 16 550 USD a zakončil jej na 42 290 USD. Zhodnotil se tak o + 155 %. Panuje shoda, že důvodem jeho krásného růstu byly zejména následující 4 faktory:

  • zlepšující se makroekonomická situace, zastavení zvyšování úrokových sazeb,
  • korekce prudkého pádu, který zažilo kryptoměnové odvětví v roce 2022 po krachu projektu Terra (květen 2022) a bankrotu burzy FTX (listopad 2022),
  • pozitivní sentiment způsobený více než 10 podanými žádostmi o spotové ETF Bitcoinu, které by dle analytiků měly být na 90 % schváleny a
  • blížící se halving, který byl měl nastat v dubnu 2024.

Prudký nárůst hodnoty Bitcoinu šel ruku v ruce i s jeho rostoucí dominancí, tedy tržním podílem vůči altcoinům v celkové kapitalizaci kryptoměn. Investoři do většiny altcoinů si tak v minulém roce s výjimkou posledních měsíců a s výjimkou nově vzniklých altcoinů (jako např. KAS, TIA, SEI, ORDI či SATS) tolik zábavy neužili.

Zdroj: coinmarketcap.com
Bitcoin dominance 2023
Podíl Bitcoinu na trhu kryptoměn (dominance) v roce 2023 jen rostl

To se projevilo i na našem diverzifikovaném portfoliu, které se v roce 2023 sice zhodnotilo o 90 %, avšak jakýsi “benchmark” v podobě 155% zhodnocení Bitcoinu nepřekonalo. Táhly jej dolů zejména zkrachovalé projekty jako FTX či LUNC a nedařilo se ani low-capům, tedy tokenům s malou tržní kapitalizací náchylnějším k volatilitě. Naopak nás podržel ekosystém smartchainu Solana a high-capy.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 722 700 Kč, což znamená:

  • 30,1% nárůst od minulého měsíce,
  • 89,2% nárůst od začátku roku 2023, zároveň však
  • 71% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 623% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém roce?

Druhou polovinu našeho seriálu obvykle věnujeme shrnutí událostí, kterými kryptoměnová komunita žila v uplynulém měsíci. Tento díl však pojmeme jinak a připomeneme si celý rok 2023. A řekněme si upřímně, bude to asi i zajímavější, než znovu číst o ETF Bitcoinu, o kterém slýcháme dokola již několik měsíců.

Leden

Rok 2023 začal stejně jak skončil. Tedy obrovským nárůstem hodnoty všech kryptoměn. Leden byl pro Bitcoin vůbec nejlepší měsíc minulého roku, připsal si téměř 40 % a investorům svitla první naděje na odmazání alespoň části ztrát.

Únor

Únor 2023 se pak navždy zapíše do kryptoměnové historie jako měsíc, ve kterém softwarový inženýr Casey Rodarmor přišel na to, že na Bitcoinu mohou být NFTs. Díky protokolu Ordinals lze do jednotlivých satoshis (nejmenších jednotek Bitcoinu) vložit obsah, který je učiní unikátními, tedy nezaměnitelnými.

NFTs na Bitcoinu mají oproti těm na Ethereu ještě jednu nespornou výhodu –⁠ všechny jejich části včetně obrázku jsou nahrané na blockchainu, není to tedy tak, že by na ně záznam na blockchainu pouze odkazoval.

Za to je v minulém roce nepřímo pochválil i Elon Musk, jinak se dočkaly spíše rozporuplného přijetí, zejména od bitcoinových maximalistů. Kdo si na jejich vznik však určitě nestěžuje jsou těžaři, kterým inskipce (právě tak se nazývá proces označování jednotlivých satosthis) Ordinals a také BRC-20 tokenů jako např. ORDI či SATS, které vznikly jen o měsíc později, přinášejí rekordní příjmy.

Zdroj: dune.com
Celkové poplatky zaplacené těžařům jen za inskripci Ordinals
Jen několik dní po vzniku Ordinals se poplatky za inskripce vyšplhaly na 1m USD za den
Jak BRC-20 tokeny vznikly a jak fungují?

BRC-20 tokeny byly poprvé představeny světu v březnu 2023 anonymním vývojářem známým jako @domodata. Ten přišel na to, že vedle NFTs na Bitcoinu, jejichž vytváření umožnily jako vedlejší efekt updaty SegWit a Taproot, který mj. zvýšil limit pro data připojená k jednotlivým satoshis z 1 MB na 4 MB, lze díky těmto významným upgradům vytvářet na bitcoinové síti i tokeny, které budou zaměnitelné.

V únoru spatřil světlo světa také token BLUR stejnojmenného NFT tržiště Blur, které zrušilo royalties (poplatky z každého prodeje jdoucí tvůrcům) a navždy tak změnilo svět NFTs. OpenSea, do té doby vedoucí NFT tržiště, na nového konkurenta nereagovalo dostatečně rychle a z pozice jedničky se muselo poroučet. Nyní zaujímá na Ethereu tržní podíl pouze 17 %, kdežto Blur 80 %.

Zdroj: Twitter
Blur PacMan
Zakladatel Bluru si říká PacMan a je mu pouze 25 let

Březen

Březen poznamenal krach hned několika amerických bank a tyto problémy se přenesly i do světa kryptoměn. Ukázalo se totiž, že společnost Circle, emitent druhého největšího stablecoinu USD Coin (USDC), měla 8 % rezerv sloužících ke krytí USDC ve zkrachovalé bance Silicon Valley Bank, následkem čeho ztratilo USDC vázanost na 1 USD a obchodovalo se pouze za 0,92 USD.

Stejné problémy postihly i stablecoin Dai (DAI), který je kryt samotným USDC.

Duben

V dubnu si o slovo řeklo Ethereum (ETH) se spuštěním své dlouho očekávané aktualizace Shapella. Tento hard fork sítě označovaný též jako Shanghai konečně umožnil validátorům výběr jejich ETH uzamčených ve stakingu.

Kryptoměnová komunita se obávala, že nastane hromadný výběr a prodej ETH, k ničemu takovému však nakonec nedošlo a za několik pár dní po aktualizaci už bylo ve stakingu dokonce více ETH než před upgradem.

Zdroj: dune.com
ETH Staking 01 2024
Stakingu ETH jasně dominuje poskytovatel Lido s téměř 1/3 podílem

Květen

V květnu kryptoměnám jasně kralovala jedna kategorie a tou byly… meme tokeny. Vznik a úspěch Pepe (PEPE), který na jaře dosáhl kapitalizace 2 miliardy USD, rozpoutal nejsilnější memecoinovou horečku od roku 2021.

99 % tokenů, které v květnu zažívaly svou slávu jsou však již nyní v propadlišti dějin, mezi nimi např. BEN, projekt, který silně podporoval a nakonec i odkoupil BitBoy, legendární kryptoměnový YouTuber s téměř 1,5 miliony odběrateli.

Červen

Narativ o spotovém ETF Bitcoinu začal naplno v červnu, kdy se k zatím neúspěšným žadatelům vůbec poprvé připojil i největší světový správce aktiv BlackRock. Nový iShares Bitcoin Trust s tickerem IBIT by dle žádosti měl být kótován na burze Nasdaq a o úschovu mincí by se starala společnost Coinbase.

Červenec

První prázdninový měsíc přinesl do světa kryptoměn hned několik nových narativů. Dařilo se tokenům decentralizovaných kasin, zejména Rollbit Coinu (RLB), také tokenům telegramových botů, jež umožňují zadávat příkazy k usnadnění on-chain tradingu, zejména UniBotu (UNIBOT) a v neposlední řadě se obchodní horečka přenesla na nově vzniklý rollup Etherea Base, za jehož vývojem stojí burza Coinbase.

Zdroj: unibot.app
UniBot
Ukázka trading bota UbiBot spuštěného v Telegram chatu

Srpen

A v srpnu naplno udeřil ještě jeden nový trend – SocialFi. Hlavním tahounem spojení decentralizovaných financí a sociálních sítí byla aplikace Friend.tech.

V ní si mohou digitální tvůrci vytvořit privátní místnost, do které získají fanoušci přístup pouze, pokud si zakoupí tzv. klíče. S klíči se dá navíc obchodovat, mohou růst, ale i klesat na hodnotě podle toho, jak je o ně zájem.

Friend.tech také nejaktivnějším uživatelům slibuje airdrop svého budoucího tokenu, není tak divu, že se některé klíče prodávaly i za stovky tisíc.

Zdroj: psm7.com
Logo nové sociální sítě Friend.tech

Září

V září se toho příliš nestalo a tak nejdůležitější zprávou bylo rozhodnutí soudu, který v rámci insolvenčního řízení rozhodl o likvidaci kryptoměnového portfolia zkrachovalé burzy FTX. Na trh tak dopadne celkový prodejní tlak cca 3 až 4 miliardy USD digitálních aktiv, soudce se však zachoval rozumně a povolil pouze pomalý odprodej maximálně o hodnotě 100 milionů USD kryptoměn týdně.

Také zdůraznil potřebu dodržení pravidel a smluv pro vesting kryptoměn, tedy jejich odemykání ze smart kontraktů a vypouštění do oběhu. Investoři do Solany tak mohou být prozatím v klidu. FTX má totiž všechny své SOL zamčeny až do roku 2025.

Zdroj: cryptorank.io
FTX kryptoměny
Top 10 kryptoměn v portfoliu FTX v roce 2023

Říjen

V říjnu už naplno propukla očekávání a spekulace na schválení spotového ETF Bitcoinu, ke kterému má dojít nejpozději 10. ledna 2024.

Důležitost schválení ukázala novinářská kachna, kterou vypustil zaměstnanec jednoho z největších kryptoměnových webů, Cointelegraphu. Ten na profilu na síti X , který sledují téměř 2 miliony lidí, jednoduše uvedl, že Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) schválila žádost o ETF skupiny BlackRock.

Zpráva se za půl hodiny ukázala jako falešná, nicméně Bitcoin v závislosti na ní okamžitě vzrostl z 28 000 USD na 30 000 USD. Ač byl celý pohyb vmžiku opět vymazán a cena se vrátila na původní hodnoty, ukázal nám, že mezi tradery je po spekulaci na schválení ETF hlad a odstartoval růst BTC až na dnešní ceny.

Zdroj: Binance.com
Cena Bitcoinu dosáhla na krátko 30 000 USD
Výkyv na grafu Bitcoinu způsobila novinářská kachna, leccos však odtajnila

Listopad

Ač je velmi těžké určit vítěze uplynulého roku, poražený a smolař roku byl jednoznačně jediný a byla jím největší kryptoměnová burza světa Binance.

V listopadu došlo k vypořádání amerického ministerstva spravedlnosti s burzou, v rámci něhož byla Binance uložena rekordní pokuta ve výši 4,3 miliardy USD za porušování zákonů proti praní špinavých peněz.

Její zakladatel a CEO Changpeng “CZ” Zhao je pak povinen zaplatit 50 milionů USD jako fyzická osoba a 3 roky se nesmí objevit ve vedoucích a rozhodovacích operacích burzy. Navíc je stále vyšetřován a nesmí opustit USA.

Co všechno se Binance ještě nepovedlo?

  • ztratila svůj nadpoloviční tržní podíl, z 55 % na začátku roku se na konci roku musela spokojit pouze s 39 % na úkor ostatních burz,
  • musela přestat emitovat a podporovat svůj stablecoin Binance USD (BUSD),
    • místo něj začala používat stablecoin FDUSD,
  • musela ukončit podporu platební karty Binance Card,

Prosinec

A co se týče posledního měsíce, nikdo nemluvil o ničem jiném než o prvních spotových ETFs Bitcoinu, do jejichž pravděpodobného schválení zbývá několik dní.

Jediný altcoin, který nezůstal Bitcoinem zastíněn, byla Solana. Té se navzdory brutálnímu bear marketu, v rámci nějž spadla až na 9 USD, podařilo minulý měsíc znovu překonat 100 USD, na pár dní tak přeskočila i BNB a dostala se na 3. místo v celkovém žebříčku kryptoměn.

Navíc se jí poprvé v historii povedlo vyrovnat týdenní objem obchodů na Ethereu a to i díky meme tokenu Bonk (BONK), který jako letos druhý meme token (a vůbec první na Solaně) dokázal na krátko překonat tržní kapitalizaci 1 miliardy USD.

Zdroj: defillama.com
Objem obchodů na blockchainu Solany v posledních dnech trhá rekordy

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.