Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stablecoiny USDC a DAI ztratily vázanost na dolar, část rezerv je ve zkrachovalé bance

Publikováno
Stablecoiny USDC a DAI ztratily vázanost na dolar, část rezerv je ve zkrachovalé bance
Zdroj: nitrocdn.com

Kryptoměnový trh prochází další krizí. Silicon Valley Bank (SVB), americká bankovní instituce mající významný podíl klientů zejména mezi start-upy, byla uzavřena kalifornskými úřady kvůli nedostatečné likvidnosti a platební neschopnosti. Kvůli zaměření banky na inovativní start-upové projekty je mezi jejími klienty i velké množství kryptoměnových společností.

Tou nejvýznamnější je bezesporu Circle, emitent stablecoinu USD Coin (USDC). USDC je token 100% krytý hotovostí a dluhopisy s krátkodobou splatností, takže je možné jej vždy směnit v poměru 1:1 za americké dolary. Část rezerv však Circle drží ve zkrachovalé Silicon Valley Bank a zda se k těmto prostředkům po jejím krachu někdy dostane, je ve hvězdách.

Zdroj: Twitter
Circle tweet 1
Circle ihned oznámil svoji expozici vůči Silicon Valley Bank

V bance se konkrétně nachází 3,3 miliardy USD. Počet USDC v oběhu je přibližně 40 miliard, ohroženo je tedy 8 % všech tokenů. Tomu odpovídá i cena USDC, která se poprvé v historii od vydání kryptoměny v roce 2018 významně odchýlila od svého pegu. V sobotu ráno se propadla o 12 %, až k 88 centům za 1 USDC. Během dne se nejčastěji pohybovala kolem 92 centů, je tedy vidět, že obchodníci do hodnoty USDC promítli právě podíl tokenů, jejichž krytí je ohroženo. K večeru začala cena mírně růst, až k 95 centům. Nyní činí $1.

Kryptoměnový trh je provázaný

Problémy společnosti Circle zasáhly i další kryptoměnové projekty. Nejvýrazněji se projevily na stablecoinu Dai (DAI), který rovněž ztratil peg a stejně jako USDC se během soboty obchodoval mezi 90 a 94 centy. Důvod je prostý, DAI je decentralizovaný stablecoin a na rozdíl od ostatních stablecoinů není kryt dolary na bankovních účtech, ale kryptoměnami a ostatními stablecoiny. Dle on-chain dat byl DAI v době depegu kryt stablecoinem USDC z celých 36 %.

Krach banky dále zasáhl emitenta stablecoinu DAI, platformu Maker DAO. Její governance token MKR se propadl z 770 USD až na 620 USD. Téměř totožná situace jako u DAI a MKR nastala i u méně významného stablecoinu Frax (FRAX) a jeho emitenta Frax Shares (FXS).

Ale ani NFTs nezůstaly ušetřeny. Moonbirds, jedna z nejhodnotnějších NFT kolekcí vůbec, odepsala během soboty 30 % kvůli tomu, že část jejích rezerv je, jak jinak, než opět v USDC.

Jak to všechno dopadne?

Jelikož je víkend, nezbývá než čekat, jaké zprávy přijdou v pondělí ohledně likvidity Silicon Valley Bank. Pro Circle a celý kryptoměnový trh je důležité, aby byla společnost schopna krýt rezervami všechny své mince a co nejdříve znovu obnovila směnu USDC za fiat, která je nyní pozastavena. Dle prohlášení společnosti by se tak mělo stát v pondělí.

Zdroj: Twitter
Cena stablecoinů na burzách odráží pouze očekávání, jak situace může dopadnout
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.