Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(45) Milióny v kryptoměnách: Rok 2022 ve znamení propadu. Jak dopadlo naše portfolio?

Publikováno
(45) Milióny v kryptoměnách: Rok 2022 ve znamení propadu. Jak dopadlo naše portfolio?
Zdroj: DepositPhotos.com

Pro nikoho asi nebude překvapením, když právě uplynulý rok shrneme jako velmi negativní, tedy alespoň co se vývoje na finančních trzích týče. Až na pár výjimek popadalo snad všechno: od nemovitostí přes zlato a dluhopisy až po akcie a kryptoměny.

Jak si tedy vede naše milionové portfolio? Dozvíte se níže.

Poznámka

Sledujte naše portfolio živě: Hodnotu a vývoj portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho ho ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a Coingecko.

Jak si vede naše portfolio?

Stručný výpis kryptoměn, které v našem portfoliu od jeho poslední úpravy v květnu 2022 držíme. Seřazeno od nejlépe až po nejhůře výkonné projekty.

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 381 900 Kč, což znamená:

  • 1,5% propad od minulého měsíce, zároveň však
  • 75% propad od začátku roku, ale také
  • 282% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.

Zažili jsme bear market, ale kryptoměnový trh se vyvíjí v cyklech

Dnes už dávno není pochyb o tom, že jsme v roce 2021 viděli “vrchol tohoto cyklu” a prakticky celý minulý rok jsme se nacházeli v tzv. bear marketu.

Nebudeme vám lhát, sami jsme tento vrchol nepřečetli dostatečně brzy a předpokládali jsme, že ještě jeden růst ceny bitcoinu zhruba nad cenovou úroveň 100 00 dolarů přijde. Sledovali jsme mnoho metrik, jejichž vývoj jsme porovnávali s vrcholy předchozích cyklů. Nebyli jsme však očividně jediní a “konkurenční účastníci trhu” bohužel začali prodávat dříve. My čekali až moc dlouho.

Nemyslíme si ale, že by dnes bylo všechno ztraceno. Vždyť kryptoměnový trh se (zatím ještě stále) vyvíjí v cyklech. Podívejte se na obrázek níže:

Někteří z vás ho jistě dobře znají. V investiční komunitě se jedná o takový evergreen. Spíše než na tvar grafu a jeho podobnost s aktuální situací se dnes ale podívejme na popisky, které u grafu jsou. Ty ukazují na náladu na trhu v dané chvíli. Nacházíme se dnes, po propadu trhu o cca 80 % a krachu několika velkých tržních účastníků, někde mezi panikou a depresí? Může to značit brzké nalezení dna?

Velice hezky popsal cykly Bitcoinu Chris Dunn už před čtyřmi lety (tedy před posledním bull runem) ve svém videu: How To Trade The 5 Major Cryptocurrency Market Cycles.

Chris uvádí 5 částí všech cyklů, které zatím proběhly. Rozdělil je na části: 1) Akumulace, 2) Zdravý trend, 3) Neudržitelný parabolický pohyb, 4) Rychlý pullback a 5) Vysokou volatilitu při pohybu do strany. A pak se cyklus znovu opakuje.

Všech 5 částí naleznete zakreslených do grafu výše.

Nepřipomíná vám to něco?

Vrchní část následujícího obrázku jsme publikovali v naší predikci vývoje kryptoměnového trhu z roku 2019. Tu spodní jsme přidali dnes.

Porovnání 5 proběhlých kryptoměnových bublin
Porovnání 5 proběhlých kryptoměnových bublin

Víte, co všechny dosavadní krachy Bitcoinu spojuje? Propad o 60-90 % a následný růst ještě výše, než na vrcholu předchozí “bubliny”.

Těšíme se na další cyklus a jsme na něj i s našim portfoliem plně připraveni. :-)

Poznámka

Komplexní shrnutí uplynulého roku a toho, co čekáme v roce 2023, budeme publikovat ve formě samostatné kryptoměnové predikce, kterou už nyní připravujeme. Máte se na co těšit!

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Newsletter Finex.cz všem odběratelům vždy přináší to podstatné – pěkně stručně a pochopitelně, každý týden až do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Náš pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Před pár měsíci jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s maily od nás spokojeno. Na to jsme náležitě pyšní!

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali opravdové peníze (tehdy 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencích po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale také nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.