Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rozhodnutí o ETF Bitcoinu přijde každým dnem. Tohle zatím víme

Trh s kryptoměnami netrpělivě očekává schválení burzovně obchodovaného fondu (ETF) pro Bitcoin americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC). Rozhodnutí může přijít každým dnem a proto si pojďme shrnout, co všechno se zatím stalo, co víme a co můžeme očekávat.

Rozhodnutí o ETF Bitcoinu přijde každým dnem. Tohle zatím víme
Zdroj: bitcoinsistemi.com

Spotový ETF na Bitcoin, odlišný od svého protějšku v podobě futures, by poskytoval přímou expozici vůči ceně Bitcoinu (BTC) v reálném čase a nabízel by investorům regulovaný investiční nástroj bez nutnosti kryptoměnu přímo držet a bez nutnosti chápání funkcí kryptoměnových burz a kryptoměnových peněženek.

Tím se trh kryptoměn mnohem více zpřístupní pro nové investory včetně institucí. Otevře se tak cesta k přílivu teoreticky až 14 bilionů USD. Názory na to, co schválení a příchod čerstvého kapitálu s Bitcoinem udělají, se ale různí.

Co schválení způsobí?

  • Někteří tvrdí, že pod vlivem naděje na brzké schválení už cena vzrostla, kam mohla a příchod ETF už je v ní vlastně obsažen.
  • Další analytici se zase obávají, že by těsně po schválení mohla cena Bitcoinu sice vzrůst, ale následně strmě klesnout pod tlakem prodejů těch investorů, kteří v rámci maximalizace svého profitu začnou prodávat ve chvíli, kdy budou cenu považovat za maximální. Jinými slovy dojde k tzv. “sell the news”.
  • Optimističtější pohled říká, že cena po schválení vystřelí nahoru a podpořena čerstvým kapitálem nových investorů si růstovou tendenci i udrží.
  • V případě zamítnutí žádosti by se vzhledem k všeobecnému přesvědčení pro změnu jednalo o tzv. “black swan” událost, která vyvolá velký výprodej a tvrdý pád ceny.

Ať už bude vliv jakýkoli, bude značný. To je vidět z celého vývoje ceny BTC na zprávy o zvýšení šancí na úspěch žádostí v celé druhé polovině roku 2023.

Růst ceny BTC od podání žádosti o ETF BlackRocku

Nutno podotknout, že tyto scénáře se zaměřují na krátkodobý horizont bezprostředně po rozhodnutí SEC. Z dlouhodobého pohledu by start spotových ETF znamenal další přijetí kryptoměny širší veřejností i institucionálními investory a velmi pozitivní vliv. O tom se nikdo nepře.

Kdo žádost podal?

Asi největší naděje jsou vkládány do žádosti, kterou podal největší světový správce aktiv BlackRock a před Vánoci ještě aktualizoval, jak jsme již informovali.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) správce krypto investičních fondů Grayscalu spravuje hodně přes 600 000 BTC a nikdy se netajil tím, že chce tento trust převést na plnohodnotné spotové ETF. Zažádal o to již v roce 2021. Jeho žádost byla opakovaně zamítnuta a došlo i na žalobu.

Bitwise v listopadu 2023 upravil název navrhovaného produktu z “Bitwise Bitcoin ETP Trust” na “Bitwise Bitcoin ETF”. Žádost podával rovněž několikrát bez úspěchu. S tou poslední si ale dost věří. Důkazem je, že má pro svůj fond už i ticker a natočil na své ETF reklamu.

Celkem je aktuálně ve hře 11 žádostí. Všichni žadatelé ke svým podáním již připojili i všechny potřebné přílohy.

Přijde schválení? A kdy?

Navzdory tomu, že SEC v minulosti zamítla žádosti o spotové bitcoinové ETF kvůli obavám z manipulace s trhem, panuje v současnosti ohledně schválení v komunitě optimismus. Senior ETF analytik agentury Bloomberg Eric Balchunas říká, že schválení přijde na 90 % do 10. ledna. Jeho pohled sdílí i analytici JPMorgan.

Očekává se navíc, že pokud dojde ke schválení, bude zároveň vyhověno hned několika žádostem, aby se zamezilo zvýhodnění jedné z nich tím, že bude první.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.