Víte, že coiny neboli mince a tokeny nejsou ve světě kryptoměn to stejné? A když se někdo splete a mluví třeba o tokenu jako o minci, vypadá to hloupě. Čtěte dále a vám se to nestane!
Jedno ze základních rozlišení kryptoměn (cryptocurrencies) spočívá v rozdělení na mince (coins) a tokeny (tokens).
Jako mince nebo také coiny se označují kryptoměny, které mají vlastní blockchain, na němž slouží k placení transakčních poplatků (gas). Mince jsou např. BTC, ETH či SOL.
Naproti tomu tokeny jsou kryptoměny bez vlastní sítě, které byly vytvořeny na jiné, mateřské síti, např. ERC-20 tokeny na Ethereu nebo SPL tokeny na Solaně. Jelikož jimi nelze platit transakční poplatky, mají různé jiné funkce, nejčastěji zpodobňují hlasovací právo v rámci decentralizované správy (governance).
Tokeny vám také na rozdíl od mincí může jejich vydavatel např. kdykoli zmrazit, pokud si ponechal přístup ke smart kontraktu, který token zpodobňuje. Mezi tokeny patří např. UNI, LINK, LDO, MKR i všechny stablecoiny.
Kryptoměnové mince jsou zjednodušeně kryptoměny s vlastním blockchainem. Dříve šlo o kryptoměny, jejichž hlavní funkcí byla funkce platební, tedy se snažili nahradit fiat měny, dnes se jedná o nativní mince různých smartchainů.
Jsou tedy využívány jako prostředky směny a platidlo (někdy označované jako gas) za posílání transakcí a exekuci chytrých kontaktů.
Specifikem mincí je způsob, jakým vznikají. Obecně platí, že jsou buď těženy pomocí mechanismu konsenzu Proof of Work (PoW), nebo emitovány validátorům prostřednictvím mechanismu Proof of Stake (PoS).
S tím souvisí i to, že jednou z hlavních funkcí mincí na jejich vlastním blockchainu je jejich využití pro placení poplatků a zprostředkovávání samotných transakcí.
Blockchainy mincí mohou nabízet širokou škálu využití – např. Bitcoin funguje čistě jako prostředek směny nebo uchovatel hodnoty, oproti tomu Ethereum (ETH) je spíše světovým decentralizovaným počítačem hostujícím rozsáhlé množství decentralizovaných aplikací a kryptoměnových tokenů, o nichž si řekneme níže.
Jeho nativní mince, ether, slouží, stejně jako bitcoiny, pro placení veškerých poplatků na blockchainu Etherea. Když uživatel zaplatí poplatek (gas) za transakci, část jde validátorům ověřujícím transakce a zabezpečujícím síť a část je spálena.
Asi tím nejlepším příkladem z kategorie coinů je právě Bitcoin:
Mezi další velmi známé mince se řadí i výše zmíněné Ethereum, Solana, Cardano, Avalanche, Kadena, Tron, XRP nebo třeba Dogecoin.
Pokud se vrátíme k původnímu vysvětlení, tak mezi mince se řadí kryptoměny využívající vlastní blockchain, jinak řečeno jde o nativní aktivum blockchainu. Pro lepší přehlednost si můžeme kryptoměnové mince rozdělit do jednotlivých kategorií:
Helium je zajímavé např. v tom, že bylo dříve mincí, ale v roce 2023 se komunita rozhodla, že bude pro projekt lepší, když se jeho kryptoměna stane tokenem, a tak HNT provoz na vlastní síti ukončilo a bylo migrováno jako SPL tokeny na síť Solany.
Je též vhodné uvést, že coiny jako svou datovou strukturu určenou pro uložení informací o proběhlých transakcích nemusí využívat striktně blockchain.
Lepší a obecnější definice coinů tedy je, že se jedná o kryptoměny mající svou vlastní formu decentralizované účetní knihy (Distributed Ledger Technology – DLT), mezi níž se řadí i blockchain. Jeho nejznámější alternativou je pak orientovaný acyklický graf neboli DAG. Ten využívá např. Avalanche (AVAX) nebo Iota (IOTA).
Některé kryptoměnové coiny se v určitých směrech prolínají i s aspekty tokenů, zejména tedy s utility a governance tokeny. O to těžší je pak jejich rozeznání.
Například Ethereum je známou mincí, svým uživatelům ale umožňuje i podílení se na decentralizované správě (goverance) v rámci DAO.
Kryptoměnové tokeny jsou digitální aktiva, která nemají svůj vlastní blockchain a fungují na jiném. Běžně se jedná o základní součásti různých decentralizovaných aplikací (zkráceně dApps) a protokolů běžících na cizím blockchainu.
Éru tokenů odstartovalo nepochybně Ethereum, což je v současnosti největší blockchain umožňující spouštění smart kontraktů a tvorbu nových tokenů.
Jeho tokenový standard pro vytváření zaměnitelných tokenů, ERC-20, byl implementován v roce 2017 a nyní se na Ethereu nachází kolem 1 milionu ERC-20 tokenů. Většina z nich jsou memetokeny, z nichž opět drtivá většina nemá žádnou hodnotu.
Token je ve skutečnosti specifický druh smart kontraktu. Jde tedy o jakýsi skript běžící např. na virtuálním stroji Etherea (EVM – Ethereum Virtual Machine).
Ten, kdo smart kontrakt napíše a token vytvoří, má pak nad ním všechna práva. Může s ním dělat prakticky vše – vymintovat další tokeny, zvednou daně za posílání transakcí na 99 %, ukrást tokeny uživatelům z peněženek či pozastavit obchodování.
Nemůže jej pouze zničit, tedy smazat. Ale může jej třeba i přejmenovat.
Práva vlastník ztratí, pokud u tokenu vyvolá funkci “renounce contract”. Pak token zůstane v takové podobě, v jaké byl při renouncnutí a jeho bývalý vlastník už tento krok nemůže vrátit – vlastníkem už totiž zjednodušeně není nikdo.
Protože vývojáři pomocí smart kontraktů mohou vykouzlit téměř cokoliv, mohou být často tokeny obtížně klasifikovatelné. Pojďme si proto představit alespoň ty nejčastější typy tokenů, s kterými se určitě setkáte:
Ano, může! Převádět coiny do tzv. wrapped tokenů lze např. na Ethereu. Kryptoměny se “zabalí” a získáte za ně jejich wrapped verzi v poměru 1:1.
Proč byste to ale dělali? Například proto, že svoje bitcoiny nebo BNB chcete nechat úročit v některém z DeFi protokolů na Ethereu. Pak své mince uzamknete a vyměníte za jejich wrapped verze.
Protože tokeny vznikají na jiných blockchainech a je jich velké množství (statisíce), je potřeba, aby v nich byl pořádek a všechny fungovaly podle jasně daných standardů. To je nutné i z hlediska smart kontraktů, se kterými tokeny téměř neustále interagují.
Rekordní počty tokenů jsou důsledkem jejich velmi snadného vytvoření. Vytvořit nový coin se svou vlastní infrastrukturou a blockchainem je dost složité, spuštění nového tokenu na Ethereu nebo Solaně je pro změnu hračka na pár minut.
Nutností není už ani jakákoli znalost programování. S platformami jako pump.fun, které udělají všechno za uživatele a to prakticky zadarmo (náklady činí cca 3 USD) zvládne spustit svůj vlastní token i kdejaký školák.
Nyní si ukážeme, jaké nejběžnější standardy využívají tokeny na blockchainu Etherea.
Standard ERC-20 je ten nejvyužívanější standard pro zaměnitelné tokeny. To znamená, že každý token je ekvivalentní a nerozeznatelný od jiného. To samé platí i pro fiat měny, tedy státní měny s nuceným oběhem. Například 1 USD Franty se rovná 1 USD Pepy – oba mohou vyměnit své dolary, protože mají stejnou hodnotu.
Z technického hlediska má ERC-20 token jakožto jednoduchý smart kontrakt 6 primárních funkcí, díky kterým s ním můžeme činit to, na co jsme zvyklí:
Jiné Layer 1 blockchainy využívají své vlastní standardy lišící se označením. Tron např. využívá TRC-20, což je obdoba ERC-20. Tak, jako ERC-20 a jeho tokeny běží na Ethereum Virtual Machine (EVM), Tron má svůj virtuální stroj Tron Virtual Machine (TVM). Dalším příkladem je Solana se standardem SPL.
ERC-721 je standardizované rozhraní pro nezaměnitelné tokeny (NFTs). To znamená, že 1 token nelze vyměnit za jiný kvůli jeho jedinečným specifikacím.
Z toho důvodu se NFT často používají k reprezentaci digitálních sběratelských předmětů, herních předmětů, digitálního umění, vstupenek na akce, názvů domén a záznamů o vlastnictví fyzických aktiv.
Příkladem zástupců tohoto standardu tokenů mohou být kolekce profilových oobrázků CryptoPunks nebo Bored Ape Yacht Club.
Tento standard uživatelům umožňuje vybudovat nad tokeny další funkce, jako je třeba “mixér” (smlouva pro lepší soukromí transakcí) nebo funkce nouzového obnovení, která vás zachrání v případě ztráty soukromých klíčů.
Využití tohoto standardu jste mohli spatřit u projektu Tornado Cash, jehož zakladatelé se však dostaly do křížku se zákonem. Tornado Cash jako smart kontrakt ale stále funguje. Vypnout totiž nejde – nachází se jako chytrý kontrakt na blockchainu a bude tu s námi do té doby, dokud tu s námi bude Ethereum.
Standard ERC-777 je zároveň plně zpětně kompatibilní se standardem ERC-20.
Využívá standardního rozhraní pro zaměnitelné tokeny i nezaměnitelné tokeny (NFTs). Umožňuje efektivnější obchody a sdružování transakcí, čímž šetří náklady.
S nápadem na ERC-1155 přišla společnost Enjin (ENJ), která tento tokenový standard vyvinula, aby se vypořádala s nedostatky původních verzí.
Pro ilustraci, k odeslání více NFTs na ERC-721 by uživatel musel provést více transakcí. V důsledku toho by mu vznikly vysoké transakční náklady.
S využitím standardu ERC-1155 je možné kombinovat více typů tokenů. To znamená, že není potřeba spouštět více smart kontraktů pro jednotlivé typy tokenů.
Název je velice zavádějící. Je pravdou, že stablecoiny jako USDC a USDT plní funkce coinů (uchovatel hodnoty, platební funkce), nedejte ale na první dojem.
Stablecoiny neběží na vlastním blockchainu, ale na blockchainech jiných (např. USDT je na Ethereu, BNB, Tronu, Solaně, Avalanche, Fantomu a mnoha dalších).
To ze stablecoinů dělá tokeny. Pokud by stablecoin operoval na vlastním blockchainu, tak by byl hůře použitelný. Takto je velkou výhodou interoperabilita, kdy lze daný stablecoin jednoduše přesouvat (bridgovat) mezi různými sítěmi.
Kromě toho může jako token nabídnout vícero funkcí. Stablecoiny jsou často využívané v DeFi pro poskytování likvidity, yield farming nebo půjčky.
Rozdíl mezi coiny a tokeny je poměrně značný. Obě kategorie mají své poslání a jsou potřebné. Pokud se pohybujete v DeFi a využíváte služby různých decentralizovaných aplikací, s největší pravděpodobností obchodujete právě s jejich tokeny či je jinak využíváte v rámci samotné aplikace.
V tokenech platformy můžete být např. odměňováni nebo jich musíte držet určitý počet pro dosažení vyšších věrnostních úrovní. Pro placení samotných poplatků ale většinou používáte coiny. Z toho plyne, že jsou coiny jakýmsi základním kamenem všeho. Pro lepší pochopení mrkněte na příklad níže.
Vezměte si např. yield farming na decentralizované burze PancakeSwap. Na obrázku níže si můžete do zobrazeného Syrup Poolu uzamknout token CAKE a za oplátku dostanete token PSTAKE. Používáte tedy utility token CAKE a dostáváte reward token PSTAKE.
Když si pool povolíte kliknutím na tlačítko Enable, v kryptoměnové peněžence budete muset potvrdit transakci, skrze kterou umožníte smart kontraktům PancakeSwapu manipulovat s vašimi tokeny CAKE (ano, jde o funkce Approve a Allowance, o kterých jsme mluvili výše; PancakeSwap pak použije funkci TransferFrom).
Všimněte si ale, že poplatky za transakci platíte v BNB, nativní minci blockchainu BNB Smart Chain, na kterém jak PancakeSwap a jeho pooly, tak i tokeny CAKE a PSTAKE běží. Bez mince BNB by tedy nic z výše zmíněného nešlo.
Zaujal vás dnešní článek? Nejspíše by se vám líbilo i v naší komunitě podobně smýšlejících lidí na Discordu, neváhejte se přidat!
Mince mají vlastní blockchain, na kterém slouží k placení poplatků za transakce, kdežto tokeny ne. Minci je těžké vytvořit, protože potřebujete infrastrukturu, decentralizovanou síť, uzly… Token na Ethereu či Solaně zvládne vytvořit s minimálními náklady každý za pár minut. Proto jich vznikají statisíce měsíčně.
Například Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), BNB (BNB), Solana (SOL) nebo Tron (TRX).
Například Shiba Inu (SHIB), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK) nebo Aave (AAVE).
U Etherea standardy zaměnitelných tokenů ERC-20 a ERC-777, pro nezaměnitelné tokeny (NFTs) ERC-721 a ERC-1155. U Tronu např. TRC-20 a u Solany SPL.
Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.
Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.