Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Uniswap vystřelil o 60 % za den! Co se stalo?

Token burzy Uniswap zažil v posledních desítkách hodin intenzivní růst. Pojďme se podívat na to, co za tím stojí.

Publikováno
Uniswap vystřelil o 60 % za den! Co se stalo?
Zdroj: newsbtc.com

Uniswap patří mezi největší decentralizované burzy (DEX), které jsou důležitou součástí systému decentralizovaných financí (DeFi). Jejich výhodou je hlavně anonymita. Nemusíte se nikam přihlašovat a nečeká vás ani žádné ověření typu KYC.

Token burzy UNI je tzv. governance token, tedy funguje jako hlas ve veřejných hlasováních o budoucnosti tohoto kryptoměnového projektu, který běží od roku 2018 na síti Etherea (ETH) a dalších EVM kompatibilních sítích.

Podle CoinGecko 16. největší kryptoměna podle tržní kapitalizace přidala ke své hodnotě za jediný den skoro 60 %. Dne 24. února kolem 8:00 našeho času pak dosáhla lokálního maxima na hodnotě 12,8 USD.

Od té doby mírně poklesla a nyní stojí $8,1. Nicméně ještě 23. února kolem poledne u sebe měla cenovku pohybující se jen lehce nad 7 USD.

Co za tímto nárůstem stojí?

Uniswap Foundation, nezisková organizace věnující se vývoji decentralizované burzy, navrhla přepracování systému řízení protokolu. Cílem je posílit a oživit řízení Uniswapu. Konkrétně by mělo jít o to umožnit vybírání protokolových poplatků a rozdělovat tyto poplatky poměrným dílem držitelům UNI, kteří je tzv. stakují.

Vše spustil příspěvek na sociální síti X, který přidal Erin Koen, Governance Lead v Uniswap Foundation. Ten napsal, že právě navrhl rozsáhlý upgrade systému.

Mechanismus poplatků by měl podle jeho mínění fungovat jinak, než doposud funguje.

O poplatcích na Uniswapu se diskutovalo už loni v červnu, kdy komunita Uniswapu odmítla návrh, který by zavedl poplatky u mnoha fondů likvidity a rozděloval by část výnosů z nich mezi držitele tokenů. V říjnu potom začala burza účtovat 0,15% poplatek za směny kryptoměn, které zahrnují ETH, USDC a další tokeny.

Pokud by byl návrh schválen v hlasování komunity, umožnilo by to vybírání protokolárních poplatků a jejich rozdělování mezi držitele UNI tokenů.

Hlasování by mělo proběhnout první březnový den.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
2

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎