Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Odstartovalo obchodování Starknetu. Je vhodné zařadit STRK do portfolia?

STRK, governance token sítě Starknet, se začal veřejně obchodovat. Co Starknet přináší a jaké kontroverze provází airdrop?

Publikováno
Odstartovalo obchodování Starknetu. Je vhodné zařadit STRK do portfolia?
Zdroj: starknet.io

Starknet (STRK) je ZK-rollup a druhá vrstva sítě Ethereum (ETH). Jedná se o systém, který přináší lepší řešení škálovatelnosti Etherea. To přináší zvýšení propustnosti sítě a snížení transakčních poplatků (gasu).

V podstatě se jedná o to, že se vezmou transakce ze základní vrstvy blockchainu (L1) a zvalidují se mimo blockchain na tzv. druhé vrstvě (L2). Po validaci jsou data zapsána zpět na původní blockchain, který tak zajišťuje bezpečnost rollupů.

Starknet vyvinula izraelská firma StarkWare Industries a byl plně spuštěn v únoru 2022 jako druhá vrstva (L2) Etherea.

STRK je token Starknetu, který se používá jako platidlo za transakční poplatky v síti. Uživatel si může na rozdíl od jiných rollupů vybrat, zda chce platit poplatky ve STRK nebo ETH, což nabízí vítanou flexibilitu.

STRK se začal veřejně obchodovat 20. února. Nyní je dostupný na všech velkých burzách včetně Binance, Bybitu, Bitfinexu či OKX.

Stalo se tak potom, co Starknet provedl tzv. airdrop. Tak se nazývá distribuce tokenů zdarma uživatelům jako odměna za předešlou participaci v ekosystému. Pro kryptoměnu je to dobrá reklama a způsob, jak získat velkou část komunity.

Jak se STRK airdrop povedl?

Airdrop STRK provázejí zatím smíšené dojmy. Dne 20. února zahájil distribuci 728 milionů tokenů na celkem 1,3 milionu adres napříč Ethereem. Akce je označována za největší airdrop roku a celkem by mělo být distribuováno na 1,8 miliardy tokenů.

Jednotlivci, kteří vyvíjeli aplikace na Starknetu před 15. listopadem, mohou získat až 180 tisíc tokenů, největší alokace je potom vyhrazena těm, kdo byli přijati do “Starknet Early Community Members Program”, což jsou ti, kteří přispívali do sítě od jejího počátku.

Samotné oznámení airdropu minulý týden způsobilo obrovský nárůst aktivních adres na Starknetu. Celkem 20 tisíc adres bylo evidováno k 9. únoru. O 5 dnů později to bylo už přes 225 tisíc adres. V současnosti se ustálilo na přibližně 70 tisících aktivních.

Airdrop však také provází naštvání některých členů komunity. Ta souvisí s odemykáním tokenů. Více než 1,3 miliardy tokenů STRK, které jsou určené pro privátní investory a první podporovatele Starknetu, bude odemčeno už 15. dubna, tedy necelé dva měsíce pro airdropu.

To je velmi nestandardní praxe. Typicky jsou tokeny pro projektové týmy a investory uzamčeny na delší dobu, a to alespoň rok. Činí se tak z několika důvodů. Jednak to může pomoci zajistit dlouhodobý závazek týmu k projektu, ale hlavně zabránit kolísání ceny tokenu v případě, že by tyto vlastníci začali prodávat velké množství kryptoměny.

Eli Ben-Sasson, spoluzakladatel a CEO Starkware připouští, že struktura airdropu není úplně typická. Bere však tuto odchylku od norem jako silnou stránku Starkware a nikoliv slabinu. Podle něj neexistuje žádné riziko, že by on, jeho tým nebo investoři nějak nevhodně využili podmínek airdropu.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎