Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Začněte pravidelně a bezpečně investovat - Přinášíme vám konkrétní příklady, jak na to!

Začněte pravidelně a bezpečně investovat - Přinášíme vám konkrétní příklady, jak na to!

Začněte pravidelně a bezpečně investovat - Přinášíme vám konkrétní příklady, jak na to!
Zdroj: Depositphotos.com

Investice jsou velice zajímavé a obsáhlé téma, o kterém se v posledních letech hodně mluví. Aby také ne, napřed jsme se potýkali s prakticky nulovými úroky na spořicích účtech, nyní české domácnosti drtí vysoká inflace. Myšlenky na to, jak uchránit své peníze nebo díky investicím ještě zbohatnout, jsou tedy na místě. Má to ale háček! Pokud se právě chystáte vykročit na svoji investiční cestu, pravděpodobně vámi zmítají pochybnosti.

Budu úspěšný? Co když prodělám? Nebudu na tom hůř než teď? Investovat začnu, až naspořím dostatek peněz! Nemám čas se tím zabývat nebo nevím kde začít!

Tyto nebo podobné myšlenky vám pravděpodobně běží hlavou pokaždé, když se chcete do investování pustit. Nakonec to neuděláte, protože přesvědčíte sami sebe, že investování je složité a nákladné. To však nemusí být pravda. Ukážeme vám, že investování je jednodušší, než si myslíte a že můžete začít s pár set korunami měsíčně.

Jste připraveni? Začněte s málem a vytvořte si investiční strategii!

Chcete se pustit do investování? Skvělé! Než však investujete své první peníze, je potřeba si uvědomit, pár základních věcí. Prvním z nich je skutečnost, zda vám to vaše aktuální finanční situace vůbec umožňuje. Co tím máme na mysli?

V první řadě byste měli mít vytvořenou dostatečnou finanční rezervu, která vám bude krýt záda v případě, že vás potká nějaké neštěstí. Ať už je to rozbitá pračka nebo ztráta zaměstnání, vždy byste měli být schopni tyto situace po nějakou dobu pokrýt, bez zásahu do vašich investičních plánů.

Vhodné je také zhodnotit, jak si stojí váš domácí rozpočet. Pokud žijete od výplaty k výplatě, pravděpodobně bude potřeba udělat nějaké změny ve vašem hospodaření. Rozpočet vás na ně navede. Vyhodnoťte si, zda máte šanci zvýšit své příjmy nebo snížit své výdaje.

Máte dluhy? Ani to není dobrá startovací pozice pro to, skočit rovnýma nohama do investování. Dluhů se nejprve zbavte, naučíte se tím finanční disciplíně a splátka dluhu se může později přeměnitpravidelně investovanou částku.

Pokud vás nic z výše uvedeného netíží, gratulujeme vám! Můžete se vydat na cestu úspěšného investora. Vaším prvním krokem by mělo být vytvoření investiční strategie. To znamená, že si ujasníte, proč vlastně chcete investovat, co je vašim cílem, jaké riziko hodláte podstoupit atd.

Chcete se zajistit na důchod? Chcete ochránit peníze před inflací? Chcete cestovat? Chcete mít možnost odejít z práce, žít z renty, a plnit si své sny?

Kolik lidí, tolik investičních cílů, takže se nebojte si definovat ten svůj. Důležitý je také termín, kdy chcete svého snu dosáhnout. Pak zbývá si určit, do jakých aktiv budete chtít investovat. Opět můžete vybírat z široké palety aktiv od drahých kovů, přes akcie, ETF fondy, podílové fondy, nemovitosti až po kryptoměny. Volba by měla reflektovat vaši odolnost vůči riziku, očekávaný výnos, počet let investování a vaši celkovou investiční strategii.

Vyberte si brokera

V portfoliu žádného investora by neměly chybět akcie. Pokud jste se je rozhodli zařadit do portfolia i vy, budete si muset vybrat tzv. brokera.

Broker je zprostředkovatel nákupu akcií mezi vámi a burzou.

V dnešní moderní době vše probíhá jednoduše po internetu a v reálném čase. Dostanete přístup do uživatelského rozhraní, které si můžete představit tak trochu jako internetové bankovnictví. Pak už jen stačí poslat peníze, vybrat akcii, kterou chcete koupit a zadat pokyn. Broker za vás vše vypořádá.

Pravděpodobně si teď kladete otázku, jak poznáte toho pravého brokera a zda někomu jednoduše nenaletíte? Jak se v tom množství informací vlastně vyznat? Z kolika brokerů můžete vybírat?

Nemějte obavy, tuhle práci jsme udělali za vás a vše si můžete přečíst v našem komplexním článku! Připravili jsme pro vás i podrobné recenze s jednoznačným ratingem u každého brokera.

Začněte s málem, investujte dlouho

Máte nastavenou investiční strategii, vybraného brokera, ale pořád máte pocit, že váš cíl je příliš ambiciózní a vaše finanční možnosti investovat omezené? Nemáte k dispozici tisíce, nebo dokonce miliony? Nezoufejte! V dnešní době je možné investovat s opravdu minimálními částkami.

Budete-li investovat pravidelně malou částku delší dobu, uvidíte, že čas bude na vaší straně a budete postupně bohatnout. Nevěříte? Pojďte se podívat na konkrétní příklad s jedním z nejvíce sledovaných akciových indexů S&P 500.

Mimochodem i právě do něj můžete poměrně snadno investovat přes brokera – více zde.

Vývoj indexu S&P 500 v roce 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud se podíváte na vývoj Indexu S&P 500 v posledním roce, pravděpodobně si pomyslíte, že ten kdo nakoupil před rokem, na investici prodělal. Ano máte pravdu, pokud by investor nakoupil 1. 1. 2022 Index S&P 500 za 10 000 Kč, hodnota jeho investice by na konci roku byla kolem 8 000 Kč.

Vývoj indexu S&P 500 v letech 2018 – 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pětiletý vývoj indexu už je zajímavější. Pokud by nákup, který jsme popsali výše, proběhl před 5 lety, hodnota investice by na konci roku 2022 byla o téměř 40 % vyšší.

Ještě zajímavější je výnos po 10 letech. Viz graf níže.

Vývoj indexu S&P 500 v letech 2013 – 2022
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vydržte!

Věříme, že jste z grafů výše pochopili, že největším přítelem investice je čas.

Čím déle investujete, tím větší šanci na zbohatnutí máte.

Dlouhodobě dosahují největších úspěchů ti investoři, kteří mají stabilní investiční strategii, nesnaží se příliš časovat trh a investují pravidelně a konsistentně. Vždyť tuto strategii zastávají největší esa investičního světa a nejúspěšnější investoři všech dob včetně Benjamina Grahama nebo Warrena Buffetta.

investování je dobré mít respekt, ale není třeba se ho zbytečně obávat. Dnešní doba vám umožňuje začít s málem, můžete se snadno vzdělávat a cesta k úspěšné investiční kariéře je otevřená prakticky komukoliv, kdo to bude myslet vážně. Nebojte se tedy na tuto cestu vykročit s respektem, pokorou, nohama na zemi, dobrou investiční strategií a trpělivostí. Uvidíte, že trh vás brzy odmění zajímavými výnosy.

Pořád se vám to nezdá a zdráháte se zakládat účet u brokera a vybírat konkrétní akcie? Pak pro vás máme ještě jeden tip – Mrkněte na náš seriál, kde my sami investujeme své vlastní peníze do několika investičních platforem. Kromě velmi názorného přístupu a vysvětlování celé logiky se možná budete schopni podívat pod pokličku, jak takové investování probíhá aniž byste riskovali vlastní peníze.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo